Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

luciana5558
21. črc 2010

Lendaw - moc děkuji!!! Můžu tedy ještě něco pro ujasnění? Můj denní vyměřovací základ pro výpočet nároku na 2.letou variantu rodičáku se bude počítat z jakého obchobí? Bude se tam započítávat i PPM, těch 6 měs., když budu čerpat max.možnou částku? Pokud si tedy nyní v srpnu už začnu na nemocenskou doplácet, do porodu bych měla mít povinnosti 170-ti dnů splněnou. Jak by tomu,ale bylo kdybych musela předčasně nastoupit na rizikové těhotenství? Z čeho a jak budu čerpat nemocenskou? Moc děkuji!!!!!!!!!L.

lendaw
21. črc 2010

@luciana5558 bude se to vypočítávat z 12 měsíců před nástupem na MD (eventuelně na nemocenskou, pokud bys na ní před MD šla). Těch 170 dní musíš mít splněno do nástupu na MD. Během pobírání PPM se žádné platby neposílají. Nejsem si jistá, jak by to bylo, kdybys nastoupila na rizikovku. Určitě bys měla nárok na nemocenskou z platu u zaměstnavatele. Pokud by ses k nemocenskému pojištění přihlásila do 8 dnů po zahájení živnosti, tak bys měla mít nárok na nemocenskou okamžitě od zahájení živnosti (OSVČ ale nepobírají prvních 14 dní nemoci nic). POkud by ses nestihla přihlásit do 8 dnů od zahájení živnosti, vznikl by ti nárok na nemocenské dávky až po 3 měsících od přihlášení k nemocenskému pojištění. A dle mého selského rozumu by to mělo poté fungovat jako u mateřské, tj. sečetly by se ti všechny platby, které jsou za tebe odvedeny sociálce na nemocenské pojištění a z toho by se vypočítal denní vyměřovací základ. Pro jistotu by ti to tu ale měly ještě potrvdit ostatní, kteří o tom ví víc. A nebo se zeptej přímo na OSSZ.

lendaw
21. črc 2010

@luciana5558 teď jsem si všimla, že se s ptala na denní vyměřovací základ pro nárok na RD - tam se bere základ pro PPM.

renush
21. črc 2010

@modra_slunecnice ve všem s tebou souhlasím.. my češi jsme neskutečný národ. Věř mi, že v Evropě jsme unikát. Nikdo tady nic neřeší, žádné reakce, něaké rozhořčení, manifestace. Každy je v pohodě. Nechápu.
Moc se mi líbila ironická narážka Saudka na rodičák 7.600 - "to mi nestačí ani na dva týdny chlastu...."

už se těším, až s přítelem vypadneme za hranice, tady proděláváme.

modra_slunecnice
22. črc 2010

@renush Díky za rekaci, už jsem začínal mít pocit že jsem se svými názory divná .....

Jo to by bylo fajn z toho kocourkova tady zmizet ale bohužel já ani přítel ty možnosti nemáme ☹ ale ja mi naprosto jasné že musíme být skutečně EXOTI nejen v rámci EU.... ježe všichni bečí a jdou.... když se člověk mrkne na řeky, kteří se prostě svého pohodlí nevzdají a nechají si ho z EU zaplatiti !!! je to sice k nas**** ale fandím jim !!! škoda že nejsem řek !!

martinka81
22. črc 2010

Já teda nevím, na co si stěžujete, nikde v evropských státech není tak vysoký rodičovský příspěvek a i po jeho případném snížení zůstane jeden z nejvyšších. A navíc ho nikde nedostává rodič tak dlouho jako u nás.
Bez urážky, ale když jsou to pro vás almužny, tak je nepobírejte, nikdo vás nenutí.

http://www.finance.cz/zpravy/finance/269973-pod...

modra_slunecnice
23. črc 2010

@martinka81 Já můžu hodnotit jen ze strany slovenska, irska a anglie, kde mám přátele které jsem požádala aby se mi na tu problematiku mrkli když už jsem se do toho pustila a musím s tebou nesouhlasit min v rozsahu těchto tří zemí kde optori nám je situace zásadně výhodnější pro podporu rodin s jedním a dvoumi dětmi i když jsou dávky rozdělený na víc o které lze žádat a tak je to administrativně náročnejíš ale v celkovém součtu je dostanou všichni a výšše přesahuje tu naši. Ale jak říkám co se týká ostatních zemí nemůžu soudit a co píšou v novinách nepovažuji za relevantí, protože např. v otázce svícení přez den která se u nás řeší už myslím 3-4 rok taky všichni pišou jak se v CELÉ evropě svítí a svítí a když po tom začneš pátrat zjistíš že skutečně dost států to zavedlo a zkusilo, vyhodnotilo, zjistilo že to nemá žádný zásadní vliv, spíš naopak spoustu negativ a zrušilo to........
Je to nárok každého mít názor a tak beru ten tvůj že kdo neche nemusí o nic žádat, dávky jsou dobrovolné nidko tě je nenutí. A ty nějaké davky pobírala nebo ti to přišlo zbytečné o ně žádat ?

modra_slunecnice
23. črc 2010

@martinka81 Ještě jsem chtěla poděkovat za zajímavý článek, početla jsem si. Jen bych upozornila že jediná dávka soc. příspěvků která není vázaná na příjem ani další soc. postavení matky a členů rodiny případně společné domácnosti je skutečně PODORNÉ A PODPORA V RODIČOVSTVÍ. Vše ostatní je přímo vážen a výši příjmu, výši dan. přiznání a na příjmy VŠECH členů společné domácnosti !!!!!!

martinka81
23. črc 2010

Vím, že tady psaly holky, které žijí různě po Evropě, že o takových penězích si můžou nechat akorát zdát a v roce dítěte mažou do práce. Jinak s tou společnou domácností máš pravdu, to je na hlavu postavené.
Jinak pobírám akorát rodičák a dostala jsem porodné, pro mě to almužny nejsou a jsem za ně ráda. Ale plánuji brzy druhé dítě a nějak mě neštve, že porodné nedostanu.

renush
23. črc 2010

@modra_slunecnice Já to cítím úplně stejně jako ty. Oni ti tady řeknou, že jsi socan, když takhle přemýšlíš. Přítel je holanďan a řekla jsem mu, jak lidi souhlasí se zrušením rodičáku. prostě nechápal, řekl, že toto v životě neviděl. Sice nemají v NL rodičák, ale sám mi přiznal, že tam mají takové platy, že je ani nepotřebují, na rozdíl od ČR, kde jsou platy směšné. Tak ok, zrušte roičák, ale proplaťte placentu, kterou tam ženský v porodnici nechávají farmaceutickým firmám po porodu. Víš na kolik si příjdou?
Já jsem jako OSVČ platila nemocesnké poj., jednou jsem si spletla číslo účtu, doložila jsem důkaz o tom, že sjems e spletla, ale nemonceské mi zaniklo a teď nemám právo na mateřskou. Ani MPSV mi to neuzná, jako že se omyl stát může. Zdá se ti to jako normální přístup k člověku, který se snaží, maká, platí daně a stát s ním takhle vypeče, když ho onen člověk prosí?Jestli chtějí na mě šetřit, tak prosím. Já jsem zprávu MPSV pochopila jasně a prostě nebudu pracovat v ČR,ale v jiném státě EU a přispívat do sociální politiky jinému státu, který mě podpoří a ne si se mnou vytře podlahu. Navíc dostanu vyšší plat a tady za sebou pořádně třísknu dveřma!
Takže ta asi. Je nás málo, češi prostě nechápou souvislosti. A taky stojím za řeky, mají právo se bít za své! A můžou být hrdí, že nejsou poxerové.

Měj se krásně! 🙂

renush
23. črc 2010

@modra_slunecnice viz. Martinka 81... to je přesně o čem jsme mluvili.... :D:D:D:D Bože, už abych byla pryč odsud...
Více takových a paní nebude mít ve stáří ani důchod.

martinka81
23. črc 2010

@renush 🙂 no všude na tebe čekají s otevřenou náručí a všude ti dají všechno zadarmo, ale máš pravdu, už abys byla pryč. O můj důchod nemusíš mít strach, ale o svůj ano, pokud se naivně domníváš, že všechno všude dostaneš zadarmo 😀 takových už bylo....
jako sorry, ale kvůli nějakému porodnému, se fakt nepo...u

martinka81
23. črc 2010

Mám dost známých žijících v zahraničí a nikde to není žádný ráj na zemi, takže doporučuji stěhování do Utopie 😅 😅 tam to možná bude podle tvých představ.
Řeky si berete za vzor??? to o něčem vypovídá...

scai
23. črc 2010

Já souhlasím s Martinkou. A to omplacentě mě pobavilo, jak to souvisí s tím, co platí stát? Nijak...a hlavně je to blbost. Moje placenta skončila v pytli 😀

scai
23. črc 2010

😉 No to že někdo fandí řekům mě taky dojalo. Já zase naopak chápu Slováky, že nechtějí platit na Řeky, kteří si zvykli na 13,14,15...platy apod...a ostatní aby jim to teď cálovali? Na to jen můžu říct, že Klaus, ačkoliv se mi zdál velký euroskeptik, měl zase pravdu.

j.a.n.i
24. črc 2010

Taky nechápu co je úžasného na Řekách... že zbankrotovali a nejsou ochotni to nijak řešit? Takže mám si vzít spoustu půjček, žít si nad poměry a až to nebudu moct splácet, tak to za mě (vy co fandíte Řekům) zaplatíte?

luciana5558
24. črc 2010

Ahoj, už jsem se tu jednou ptala,ale potřebuji další info,tak Vás chci znovu poprosit o rady 🙂 Jsem zaměstnaná na HPP, nyní na PN a 26.7.si chci jít nechat obnovit ŽL.A rovnou se všude nahlásit.Nemocenskou si budu doplácet do 1010,-Kč.
1)Jiné zálohy na soc.a zdrav. mi jdou stále od zaměstnavatele,nebo také něco připlácím?
2) Zálohy na nem.zaplatím tedy za celý červenec?A bude se mi pak i celý měsíc počítat do dní, které potřebuji do 180?
3)Pokud se na nemocenské nahlásím rovnou,můžu hned zase jako OSVČ nastopit na nemocenskou? To se mi bude počítat z čeho? Pouze z té jedné zaplacené nevyšší zálohy? Kolik to cca bude?
4)Je nutné, abych před nástupem na PPM ukončila HPP a byla pouze OSVČ?
5)A pokud bych byla až do 6týdne před porodem na PN, mám vůbec nárok na PPM?Z čeho mi ji vypočítají?

Nevím jak to teď nejlíp udělat, protože jsem v 8tt a už nyní mi doktor hrozí rizikovým. Proto jsem nyní na nemocenské. A nevím jak potom s tou mateřskou a rodičákem,aby mi to vyšlo co nejlíp. Prosím o rady.... Předem děkuji!!!!

renush
24. črc 2010

@martinka81 ano, už se velice těším... 😀 😀 😀 a za svým si stojím. A s úsměvem na rtech mohu říct, že se budu mít podle svých představ. 😉 V téhle zemi mě zajímá už jenom počasí 😉

modra_slunecnice
26. črc 2010

@scai Jedná se o to že pokud si výslovně nepřeješ aby se nechal pupečník dotepat a pupečník se zaškrtí ještě před dotepání obsahuje pupečník a placenta neopakovatelný v životě člověka zdroj "kmenových buněk " a s těmi se skutečně velmi dobře "kfeftuje" vrámci zdravotnictví a ty o tom ani nevíš. Je to jediný zdroj buněk které mají schopnost vytvořit jakoukoliv bunku která v těle je. Proto je toto velmi ceněný artikl. Takže možná než tvá placenta skončí v pytli s ní odejme zdrav. personál pupečníkovou krev a nemocnici si tím celkem obstojně pomůže. Myslím že o tohle šlo Renush. A jen upozornění máš 3 možnosti - 1.trvat na dotepání pupečníku, 2. bezplatně darovat pupečníkovou krev a 3 . nechat si uchovat pupečníkovou krev tvého miminka v Bance pupečníkové krve- ale za to se platí celkem obstojný balík 😀
A jedná se o dober krve z pupečníku a placenty 😉

modra_slunecnice
26. črc 2010

@j.a.n.i Myšlenka byla jiná, a to taková že u nás jsou všichni jako ovce - platí a budou platiti i za Řeky !!! A to byla pointa, že jsem se naučili jen platiti a nic za to nedostat a to že fandím Řekům je prosté - žijí si nad poměry a nevzdají se toho a nechají si to zaplatit od těch HLOUPÝCH co jim na jejich luxus přispějí, stejně jako mi platíme "luxus" naší utlačované menšině jezdící si pro soc. dávky v bavoracích.... A zároveň fandím Slovákům,k teří řekli že v tomto nebudou řeky podporovat !!!! S tím absolutně souhlasím a stejný poztoj bych doporučila právě celé EU a pak si řekové svuj Luxus budou muset zaplatiti ze svého a to stejné by ale mělo fungovat i vrámci soc. systému u nás, proto se spíš divím těm kteří s klidem ve tváři kývnou na zrušení porodného, snížení mateřské a vyplácení soc. pomoci jen těm kteří ale vůbec na nic nepřispívají a přispívat nebudou a rodit skutečně budou jen protože se jim to vyplatí bez ohledu jak jejich potomci budou dále žít..... Nevím jak vy ale já nemám dítě aby za to měla peníze ,ale protože platím celý život poctivě státu čekala jsem že stát mi pomůže, když to budu potřebovat......

renush
26. črc 2010

@modra_slunecnice zcela s tebou souhlasím a nedokázala bych to vyjádřit lépe! Mě to mrzí, že má většína lidí roušku přes oči, škoda, ale taková je naše povaha a vždy bude. Toho se už nezbavíme ☹ Nemáme žádnou úctu sami k sobě, nějakou identitu, nic.

j.a.n.i
26. črc 2010

@modra_slunecnice Ale ostatní jim ten luxus neplatí protože jsou HLOUPÍ, ale protože má Řecko Euro a jeho bankrot by velice pravděpodobně potopil celou eurozónu... nemít euro, tak se na ně vybodnou... takže to není tak, že by to všichni chtěli zaplatit, ale snaha zachránit sebe.
A jen tak mimochodem, nikdy jsem neřekla, že souhlasím se snížením mateřské, ani s tím paskvilem co vymysleli s porodným, naopak jsem psala, že bych veškerou podporu rodin převedla na daňové úlevy... a tím by si ti co nepracují mohli trhnout nohou.

mayla
27. črc 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, snad některá budete vědět.

8.8. mi končí mateřská, jsem OSVČ, živnost mi stále běží, chtěla bych ji ukončit. Budu mít dvouletou variantu rodičáku. Jak to bude pak s případnou další mateřskou? kdyby mi vyšlo tak nějak navazovat? Budou mi počítat mateřskou tu druhou zpětně od doby co jsem pracovala posledně?

děkuji za info, snad jsem to napsala srozumiotelně... 🙂

lendaw
27. črc 2010

@mayla určitě to poradí někdo povolanější než já, ale myslím, že pokud přerušíš živnost, budeš se muset nahlásit na ÚP. A pokud budeš na ÚP po určitou dobu (myslím, že to je půl roku - prosím, opravte mne někdo, pokud to tak není) před nástupem na další MD, tak nárok na PPM není. To samozřejmě neplatí, pokud máš vedle živnosti ještě HPP. Já bych živnost nepřerušovala - sice bys musela během RD platit zálohy na zdravotní a sociální, případně nemocenské pokud plánuješ další dítě, ale zase ti to zaručí nárok na PPM.

mayla
27. črc 2010

no ale přece když jsem na rodičáku, tak se nehlásím na ÚP ne?

j.a.n.i
27. črc 2010

@mayla Už jsem ti odpověděla vedle 🙂 tak jen doplním to UP... na UP se hlásit nemusíš, on se tam člověk nemusí vlastně hlásit nikdy... a při rodičáku to ani nemá význam, zdravotní za tebe platí stát i titulu toho RP, ale neznamená to, že by se člověk při rodičáku na UP nahlásit nesměl

lendaw
27. črc 2010

jejda, tak to jsem žila v mylné představě. No, já každopádně živnost přerušovat nebudu, takže mi to vlastně může být i jedno 😅 Ale je dobré vědět jak to je 🙂 Děkuji, j.a.n.i.

xxmarypetxx
29. črc 2010

Ahoj holky, pokusím se vám nastínit stručně moji situaci a moc prosím o radu. Od srpna 2009 jsem OSVČ a hned jsem si začala platit nemocenskou, za srpen až prosinec jsem platila jen 150 Kč, za leden jsem zaplatila 300 Kč a od února platim 1010 Kč. Dneska mi doktor potvrdil, že čekáme miminko, zatím 5 týden. A ptal se mě jestli budu chtít být na neschopence, tak se chci zeptat, kdybych od 19. srpna šla na neschopenku, kolik musim doplatit abych měla tu nejvyšší částku a pak když neschopenka navazuje na mateřskou, tak to se mi počítají i měsíce co jsem na neschopence jakobych platila? Nebo jak by to bylo pak s mateřskou? A kdy bych ty peníze musela doplatit?

Ještě jedna otázka, na sociálku se pak nosí pouze neschopenka, nebo ještě něco?
Moc děkuji za radu 🙂

xxmarypetxx
29. črc 2010

Jo a ještě jak s živnosťákem pozastavit nebo jak? Jinak předpokládám, že sena neschopence a následné mateřské neplatí pojištění, nebo jo?
Dík

lendaw
29. črc 2010

@xxmarypetxx spočítej si kolik jsi uhradila za posledních 12 měsíců a pokud budeš chtít nastoupit v srpnu na neschopenku, tak musíš ještě před nástupem doplatit zbytek do 12120,-Kč. Mateřská by se ti potom počítala z toho co budeš mít zaplaceno do nástupu na nemocenskou. Na OSSZ se poté nosí pouze lístek na peníze, který ti dá Dr. vždy na konci měsíce. Samotnou neschopenku máš pouze u sebe, pro případ kontroly ze sociálky. co se ŽL týče, není potřeba pozastavovat, stačí když nebudeš činnost provozovat osobně. Někde chtějí podepsat čestné prohlášení, někdy nic. Pokud jsi v neschopnosti celý kalendářní měsíc, jsi osvobozena od plateb zdravotního, soc. i nemocenského pojištění. Ať budeš podávat příští rok přehled na zdravotní pojišťovně, musíš mít s sebou potvrzení z OSSZ, že jsi byla v neschopnosti, aby věděli proč jsi neplatila zálohy.