Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

xxmarypetxx
29. črc 2010

Takže kdyby mi to doktor napsal od 1.září, tak v září vlastně platim zpětně za srpen, takže bych uhradila jednorázově 5050 Kč a za září už bych nic neplatila. Jen mi není jasná ta mateřská kolik bych pak dostala.?
Jsem kadeřnice, tudíž nikdo za mě dělat nebude, takže pokud nepřerušim živnosťák a nebudu třeba dělat rok, tak se nic neděje?
Děkuji

xxmarypetxx
29. črc 2010

Pokud vlastně před nástupem na neschopenku doplatim do těch 12 120 Kč a pak navážu na mateřskou, tak bych měla mít i tu nejvyšší mateřskou, ne?
Jo a ještě k tomu lístku na peníze, doktor ví, co se tam píše? A když to dostanu na konci měsíce, tak do kdy to musim odevzdat na OSSZ?

Nějak se v tom neorientuju, tak proto se tak blbě ptám 😒

lendaw
29. črc 2010

@xxmarypetxx raději bych to doplatila už v srpnu, nejsem si jistá, jestli by ti tu platbu, kterou pošleš v září nevrátili. A mateřskou bys potom dostávala maximální. Lístek na peníze má každý Dr. zmáknutý, neboj 😉 Je to papír o formátu A5, sestřička ti do něj vždy na konci měsíce vypíše tvoje nacionále, číslo neschopenky a na druhé straně to potom musíš jen podepsat. A| tenhle papír odneseš na OSSZ, k úřednici, které nosíš přiznání. Mělo by se to odevzdat co nejdříve - čím dřív to odevzdáš, tím dřív ti přijdou peníze 😉 Já to tam vozím ten den co si lístek vyzvedávám u Dr a do 14ti dnů mám peníze na kontě. Živnost přerušovat nemusíš, jen po skončení MD budeš muset začít platit zase zálohy na všechno.Ale po dobu nemocenské a MD nic neplatíš.
Ještě k té neschopence - Dr. ti jí vypíše a ty budeš muset na OSSZ odnést nejdřív jednu její část (s modrým pruhem), aby věděli, že jsi v neschopnosti. Za 14 dní dostaneš od Dr. další část (s červeným pruhem) a tu tam musíš také odnést - podle té oni zjistí, že jsi v necshopnosti už déle jak 14 dní a že už ti musí začít vyplácet (prvních 14 dní nemoci totiž OSVČ nedostává nic). A potom už jenom každý měsíc nosíš lístek na peníze.
KLidně si nech neschopenku napsat už v průběhu srpna - jen předtím doplať tu zbývající částku (rovnou i za srpen).

xxmarypetxx
29. črc 2010

moc děkuji Lendaw, sice v tom mám ještě trochu guláš, ale už je to lepší 😉 On totiž doktor řekl, že pokud budu chtít neschopenku, tak mi problémy dělat nebude a když můžu ze státu něco vyždímat, tak proč ne, oni nás ždímají pořád. Jako kadeřnice si moc nevydělám na dědině, takže penízky určo bodnou i za cenu, že lidi půjdou jinam.

My totiž máme 4. září svatbu, tak bych radši až od toho září, na svatbu říkal že by mi napsal vycházku.

A když to doplatim v srpnu, tak to bude zpětně za červenec, ale srpen musim taky zaplatit, a to bych měla teda zaplatit kolik za srpen když to vlastně doplatim v červenci?

Jo a tu sociálku mám trošku z ruky, cca 25 km, musim tam všechno vozit osobně, nebo to stačí poslat? Přehled jsem posílala poštou.

lendaw
29. črc 2010

@xxmarypetxx Pokud bys tedy šla od 1.9. tak bych srpen zaplatila asi koncem srpna - aby se to nepočítalo do červencové platby. Spočítej si kolik ti bude chybět do těch 12120 (vč srpna) a půlku zaplať na začátku srpna a druhou půlku na konci. To by dle mě mělo stačit. Já nastupovala na nemocenskou v 17.9.2009 a na začátku září jsem poslala větší částku a potom na začátku října a listopadu jsem posílala zase, protože jsem nevěděla, že platit nemám. Platbu poslanou v listopadu mi vrátili, ale už si nepamatuju,jeslti mi vrátili i tu říjnovou, která vlastně byla za září.
Na sociálku to jde určitě posílat poštou, já to tam ze začátku taky posílala, ale lístky na peníze jsem radši vozila, protože jsem chtěla mít jistotu, že se to neztratí. Ale pokud bys to posílala doporučeně, tak by asi problém být neměl. Pro jistotu si zavolej úřednici, pod kterou spadáš a domluv se s ní, že to budeš posílat.

xxmarypetxx
29. črc 2010

Děkuji Lendaw 🙂 🙂 🙂

modra_slunecnice
9. srp 2010

chci se zeptat. Jak je to s vycházkama při neschopence ve spojitosti s porodem ? Někde jsem četla že dok může a většinou dává neomezené vycházky, že dokonce někde ze zákona může but napsat "bez vycházek" nebo jsou vycházky neomezené. Příjde mi to logické, pokut někdo bere ATB a má ležet a max si dojít pro léky, nákup, tak má vycházky napsané asi na nějaké období -což ale zase jsem pochopila tak že to dok, nemůže určít - dle nějakého zákona a nebo že má vycházky neomezeně. Mě to zajímá protože si nedovedu představit že ve vedru který v bytě mám bych musela sedět doma, mám v plánu se přesunout na chatu a odpočívat v přírodě. Máte někdo bližší informace o této problematice ?

modra_slunecnice
9. srp 2010

Tak jsem si našla odpověď sama 😀 . Pro všechny co to taky zajímá, zde je stanovisko právníka :
vrzení lékaře, že vycházky bez omezení povolit nelze, je nepravdivé. Lékař není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak, podle ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí. 😉
takže hurááá Ven !!!

j.a.n.i
9. srp 2010

@modra_slunecnice No, řekla bych, že tak úplně, že by si vycházky určoval pacient to nebude, protože v zákoně o nemocenském pojištění je jasně napsáno, že režim práce neschopného pacienta určuje lékař a pacient je povinen tento léčebný režim dodržovat, takže je to řešeno zákonem.
Ale neschopenka v souvislosti s porodem není vlastně klasická neschopenka, nic ti není, měla bys být na mateřské, takže u téhle neschopenky by měly být vycházky automaticky neomezené - na neschopence si vlastně jen protože už bys neměla pracovat. A jinak samo mohou být vycházky neomezené, běžně se dávají u spousty diagnóz - onkologická léčba, po operacích, po úrazech a i při některých komplikacích v těhotenství.

orlando
9. srp 2010

pěkný večer všem, omlouvám se, pokud už tu na fóru tento problém někde je, ale přestávám se v tom orientovat. Plánujeme s přítelem rodinu, takže ted řešíme PMM. Jsem osvč. Od ledna 2009 si platím nemocenské pojištění, nonstop. V podstatě splňuji všechny podmínky pro vyplacení max PMM. Co teď ale řeším je to, že se mi naskytla výborná možnost získání praxe v oboru, který se mi moc líbí. Problém je to, že je to na dobu určitou, 1 rok. Začátkem příštího roku se chceme začít o mimi snažit. V září 2011 mi ale skončí smlouv a dál se prodlužovat nebude. Šla bych pak zpátky pracovat jako osvč. Jde mi to, že jsem někde četla že druhá podmínka max pmm je být účastna 180 dní nemocenského pojištění jako osvč. To já ale zřejmě nesplní. Jak se to pak počítá? Je to nějaká kombinace zaměstnání a podnikání? Nevím, zda do toho jít. nerada bych přišla o tu max pmm, myslím, že by to byla škoda... Děkuju moc za rady🙂

j.a.n.i
9. srp 2010

@orlando To je jednoduché, nepozastavuj ŽL a pořád si plať nemocenské, minimální zálohy na sociální a zdravotní nebudeš muset platit, po dobu trvání pracovního poměru se ti ŽL bude brát jako vedlejší činnost.

orlando
10. srp 2010

Nov idíš! to mě nenapadlo!🙂 Tak to je něco, už se v těch formách spolupráce fakt nevyznám, je to peklo🙂 Počítám, že nemocenské opravdulze doplatit zpětně, nebo spíš jednorázově poslat větší částku, abych dosáhla na tu max PMM?

j.a.n.i
10. srp 2010

@orlando Zatím ano, pokud něco nezmění v zákoně (někde jsem četla, že to mají v plánu, že se to zneužívá), takže to chce sledovat změny.

petapete
11. srp 2010

Holky, můžu se tu zeptat ohledně budoucí mateřské, jestli mi někdo bude vědět poradit?
Jsem teď na rodičáku se synem, mám pomalý čerpání a k tomu na živnosťák pracuju - jako volná živnost. Příjmy z toho podnikání jsou poměrně malé, po minulým přiznání jsem ani nemusela platit sociální poj. A teď plánujeme druhé dítě...chtěla bych vědět, jestli si můžu začít platit nemocenské pojištění a tím pak mít nárok na mateřskou? S tím, jestli je možné platit to nejvyšší pojistné, aby ta mateřská pak byla slušná🙂 A jestli se u toho musí platit nějakým způsobem i to sociální/zdravotní, pakliže jsem pořád na RD a ty příjmy jsou teda nízký. Jo a ještě jak dlouho před otěhotněním je nutný to nemocenský začít platit? ...doufám, že je to srozumitelný a najde se někdo, kdo se v tom vyzná a poradí. Díííky.

j.a.n.i
11. srp 2010

@petapete Platit nemocenské si můžeš, není to nijak závislé na sociálním, zdravotním, či příjmu... a je potřeba ho platit alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou, takže nějaké cca 2 měsíce před otěhotněním.

petapete
12. srp 2010

@j.a.n.i - díky za odpověď. A ještě dotaz - to nemocenský si domluvím normálně na OSSZ? nebo kde? A jde si zatím nastavit nějaký nižší a pak zpětně si to "doplatit" na tu vyšší hodnotu, abych dosáhla na vyšší PPM? To jsem se někde dočetla a bylo by to pro mě docela příjemné řešení🙂. A když si to půjdu domluvit příští týden, tzn. v půlce srpna, stíhá se to ještě započítat třeba srpen jako celý měsíc nebo jen tu poměrnou část, ve které to bude přihlášený? Díky, já v tomhle strašně plavu...

j.a.n.i
12. srp 2010

@petapete Jojo, na OSSZ. Jinak celý měsíc se ti nezapočítá, ty potřebná doba se počítá přesně na dny. Doplatit to jak píšeš jde, ale nevím jak dlouho to půjde, četla jsem v návrzích, že tomu chtějí zamezit, právě proto, že se to strašně zneužívá.

petapete
12. srp 2010

@j.a.n.i - díky...no já bych to tak udělala max. teď dva měsíce - s manželem si nebudeme už dávat pozor, tak kdyby otěhu vyšlo právě dřív, že bych nestihla těch 270dnů, tak abych zbytečně nedávala hned tu tisícovku, po těch dvou měsících už bych to doplatila a zvedla, tak to bych snad stihla...

j.a.n.i
12. srp 2010

@petapete Jo, tak to pak jo, takhle rychle se nic nezmění 🙂

leny16
17. srp 2010

😉 Ahoj holky,
snad mi poradíte 😉
Jsem na rodičovské dovolené (byla jsem OSVČ) a pobirala jsem nejvyšší mateřskou. Ted je malé 11 měsíců a našla jsem //. Mám ale pozastavenou živnost tak doufám, že díky tomu neztratím stejnou výšku mateřské. Nevíte prosím, jak to přesně je? Moc děkuji za odpověd, budu vám vděčná

orlando
17. srp 2010

@j.a.n.i Jani, ale i když se to bude brát jako vedlejší činnost, dokud to neprokážu v Přehledu, tak budu platit zálohy jako kdybych vykonávala hlavní činnost ne? To pak zas tak výhodné není...I pokud to budu dělat jako vedleší činnost, stejně musím platit alespoň minimální zálohy, protože zálohy na 2011 se mi budou počítat z letošního roku a rozhodně jsem nad tou rozhodnou hranicí...Je to tak? Ještě jsem to studovala a ono se počítá 270 dní za celeé dva roky, nikde nepíšou, že to musí být souvisle, takže to splním. A živnosťák bych si pozastavila, i kdyby na necelý rok, a než začneme "pracovat" na mimi, tak bych ho obnovila a bylo by...Myslíš, že to by šlo?

j.a.n.i
17. srp 2010

@orlando No, teoreticky by se zálohy měli počítat opravdu z letošního roku, ale jde dojít na sociálku a zdravotní pojišťovnu a nechat si je snížit z titulu toho, že nastupuješ do zaměstnání a tím pádem bude ŽL pouze přivýdělek. Co jsem se dívala do přehledu zdravotního, tak tam kolonka dokonce přímo je, přehled na sociální nevím kde mám.
Jinak těch 270 dní se počítá za poslední 2 roky a opravdu nemusí být vcelku, takže jde i ŽL přerušit a pak ho zas obnovit, tak abys stihla těch 180 dní v posledním roce, jen je to trochu náročnější na hlídání.

zdenis
18. srp 2010

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit? Jsem 5.měsícem na ÚP, předtím jsem byla téměř tři roky zaměstnaná na HPP. Nyní jsem dostala nabídku na práci na ŽL za 23 tisíc měsíčně. S manželem plánujeme dítě, zatím se nám bohužel nedaří. Nevím, zda na tu práci přistoupit - vím, že to má své nevýhody (např. dovolená, nemocenská, okamžité ukončení smlouvy atd.), nicméně mi končí podpora, takže bych už konečně někam chtěla nastoupit. Můžete mi prosím poradit, jak vysoké zdravotní bych musela měsíčně platit, abych měla v případě otěhotnění nárok na mateřskou a rodičák dle své volby? Těch 180 dní v posledním roce v kuse - to se berou jenom pracovní dny nebo kalendářní? Díky.

j.a.n.i
18. srp 2010

@zdenis Začnu od konce, těch 180 dní se bere kalendářních a nemusí být v kuse. Jo a pro nárok na mateřskou musíš platit nemocenské, nikoliv zdravotní. Tedy zdravotní musíš platit taky, ale to je jednak povinné a jednak je na zdravotní péči jako takovou, nemocenské je pro nárok na neschopenku a mateřskou a je dobrovolné, výši si můžeš zvolit, minimum je 56,- měsíčně, maximum 1004,-. Pro volbu 3 letého rodičáku stačí i to minimum, pro volbu 2 letého je potřeba alespoň 250,- ale můžeš platit i víc a pak budeš mít toho půl roku vyšší mateřskou.

zdenis
18. srp 2010

Ahoj Jani, díky za odpověď. Ještě by mě zajímalo, od kterého dne se ten rok (dva) zpátky počítá, kdyby bylo normální těhotenství, kdy se vlastně pak nastupuje na mateřskou a to si prostě třeba měsíc před porodem řeknu - tak a teď jdu na mateřskou nebo jak to? Promiň, že se ptám, jak naprostý idiot, ale tomuhle vůbec nerozumím. A ještě jedna věc, předpokládám, že s tou firmou bych musela mít nějakou smlouvu o zprostředkování služeb nebo něco podobného, na základě čeho bych jim fakturovala. Nevíš, kde bych si mohla prohlédnout nějaký vzor nebo co všechno by v té smlouvě mělo správně být, aby se mnou nezametli? Mám z toho strach, nevím, zda do toho jít nebo ne ☹

j.a.n.i
18. srp 2010

@zdenis Se smlouvou ti neporadím, tam se moc neorientuju, ono taky záleží co přesně pro ně budeš dělat a čím se zabývá ta firma, aby to nebyl švarcsystém... protože pokud je to práce, kterou firma běžně vykonává nebo kterou budeš dělat na jejich pracovišti, tak by tě správně měli zaměstnat, ale přes ŽL je to pro ně levnější. Jinak to bude nějaká smlouva podle obchodního zákoníku, ale nikdy jsem takovou neměla, ale obecně by tam mělo být hlavně, co, kdo a za kolik... a jestli jim to budeš fakturovat měsíčně nebo v jakém intervalu.
Jinak jak ten rok pro 180 dní, tak 2 roky pro 270 dní se počítají od data nástupu na mateřskou, který je v rozmezí 8-6 týdnů před termínem porodu určeným lékařem - je jedno, jestli pak porodíš dřív nebo později, vztahuje se to k tomu určenému. A i kdyby si chtěla jít na mateřskou později, což jde, ale je pak o to kratší, tak ty podmínky stejně musíš splnit nejpozději v datu 6 týdnů před TP.

lendaw
20. srp 2010

Teď mě tak napadlo - rodičák se počítá u OSVČ podle dańového přiznání nebo podle denního vyměřovacího základu pro výpočet PPM?

paajinka
20. srp 2010

lendo - pokud ti jde o výběr délky rodičáku, tak to se bere z výpočtu PPM

lendaw
20. srp 2010

@paajinka jj, přesně to jsem myslela. Protože mzda vypočítaná dle daňového přiznání nekoresponduje s tím, co jsem odváděla na nemocenském. Takže po ukončení MD mi na OSSZ vydají nějaký přehled, jaký jsem měla denní vyměřovací základ a ten odnesu na sociální odbor a tam mi podle toho schválí délku RD? Mám sice ještě dost času, ale v noci mě to napadlo - budu to totiž řešit po novém roce a tak nevím jestli můžu odnést nejdřív daňové přiznání za 2010, podle kterého bych měla nárok na kulo hulo a nebo počkat a přiznáním až po výběru RD. Ale pokud se to podle daňového přiznání neřeší, tak je to stejně pasé 😅

j.a.n.i
20. srp 2010

@lendaw Vydají ti papír, kolik si měla denní dávku PPM, ta je rozhodující pro výběr délky RP, defacto to bude jedno jediné číslo 😉