Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
26. srp 2010

@j.a.n.i to se mi líbí. Jen aby to napadlo taky ty nahoře 😖 Asi tam budeme muset zajet s říct jim to 🙂

j.a.n.i
26. srp 2010

@martinka81 Tak nárok na mateřskou mít budeš i když budeš platit to minimální, ale záleží podle čeho budou brát ten výběr RP... jestli podle DP nebo dle záloh na nemocenské / sociální. I když zase, pokud to máš jako hlavní činnost, tak myslím, že budeš stejně vykazovat dost na nějaký rozumný výběr RP.

j.a.n.i
26. srp 2010

@lendaw Nojo, když já žádného poslance, přes kterého by šlo lobovat neznám... kandidoval tam sice náš ředitel z práce, ale nedostal se tam.

pampeliska1
26. srp 2010

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat, po jaké době mi přijde nemocenská, když jsem na neschopence od 9.8.? Lístek na peníze jsem už na socku donesla. Díky za odpověď.

j.a.n.i
26. srp 2010

@pampeliska1 To mi nějak výpočtově nesedí, který lístek na peníze? Ten ke konci měsíce se dá vypsat max. 3 dny předem a ten po 14 dnech neschopnosti je k ničemu, neb OSVČ za prvních 14 dní nic nedostanou. Ale když tam doneseš ten k 31.8., tak pak má sociálka 30 dní na poslání nemocenské, platili by ti těch 9 dní v srpnu, ale třeba u nás jsou celkem rychlí a chodí to tak kolem 13 v měsíci.

pampeliska1
26. srp 2010

@j.a.n.i jj, mluvím o těch 9 dnech zatím.. No mě když neschopenka trvala víc než 14 dní, tak mi mudr. vypsala ten další díl neschopenky, ten jsem donesla na sociálku a zrovna mi k tomu dala (doktorka) i lístek na peníze..Bylo na něm datum 23.8. ... Ale paní na sociálce teda nic neříkala..tak nevím?

pampeliska1
26. srp 2010

@j.a.n.i lístkem na peníze myslím to potvrzení o tom, že mi trvá prac. neschpnost..Nevím, jak se tomu správně říká 🙂

lendaw
26. srp 2010

@pampeliska1 To udělala tvoje Dr. špatně, měla ti tam napsat 31.8. a tys měla počkat až do 31.8. a potom to tam odnést. Tenhle ti opravdu je k ničemu, protože prvních 14 dní nemoci osvč nic nedostává. Doktorka asi nevěděla, že jsi osvč a myslela si, že jsi zaměstnanec, který dostává nemocenskou od 3. dne nemoci. Sociálka ti bude vyplácet nemocenskou až od 15. dne nemoci, tj. až od 23.8. Na konci měsíce musíš znovu k doktorce pro nový lístek na peníze, na kterém budeš mít datum 31.8. a teprve na základě toho dostaneš vyplacenou nemocenskou. Mě např chodí mezi 10.-15. dnem, ale je to opravdu individuální - okres od okresu. Někde to chodí až koncem měsíce.

j.a.n.i
26. srp 2010

@pampeliska1 Jojo, přesně jak píše lendaw, ten cos tam odnesla je k ničemu, ten se nosí normálně zaměstnavateli, takže k 31.8. potřebuješ další.

pampeliska1
26. srp 2010

@lendaw @j.a.n.i díky za odpovědi, holky...No Mudr. asi to asi pořádně spletla, protože jsem si jistá, že ví, že jsem OSVČ...Ještě jsme se o tom bavily.. Dobrý no, hlavně, že to vím.. 😉 Spíš mě zaráží, že na to neřekla nic ta ženská na sociálce....

j.a.n.i
26. srp 2010

@pampeliska1 Tak ono na tom ze strany doktorky není nic špatného, já ho taky dostala i jako OSVČ, přijde mi, že ho vypisují automaticky 🙂 a jestli si to nechávala na sociálce na podatelně, tak tam moc nekoukají na to, co jim neseš, jen na to hodí razítko a zapíšou převzetí... jestli je to správně, na to kouká až ta, co to zpracovává. Mě se teď povedlo jim ho tam odnést nepodepsaný, došlo mi to po dvou dnech, tak jsem tam jela ho dopodepsat a ještě ještě ležel v krabici připravený ke zpracování, takže ho zatím nikdo nezkontroloval. Takže hlavně ten ke konci měsíce nezapomeň dovyplnit a podepsat 😉

pampeliska1
26. srp 2010

@j.a.n.i nn, já jsem ho dala přímo paní, která mě má na sociálce na starost 😀 no zítra jí zavolám a řeknu jí to 😅 a to kdybych tam nedonesla nový, tak mi žádné peníze nepřijdou?

lendaw
26. srp 2010

@pampeliska1 lístek na peníze musíš nosit každý měsíc. Není to tak, že ho přineseš jednou a budou ti od té doby vyplácet. Vždy na konci měsíce musíš k Dr. pro lísteček a pak na OSSZ. Bez lístku na konci měsíce nejsou peníze. Jen pokud bys ukončovala nemocenskou - to tam lísteček doneseš společně s ukončením neschopenky a peníze ti přijdou dřív. Např. Já ukončovala neschopenku 3.8. a přecházela jsem na MD. Peníze za první dny v srpnu, kdy jsem byla ještě na nemocenské mi přišly společně s nemocenskou za červenec.

pampeliska1
26. srp 2010

@lendaw jj, to mi jasné, že se to musí nosit na konci každého měsíce, kdy ještě trvá PN, spíš mě ale zajímalo, jestli by mi teď těch 8 dní nezaplatili, kdybych nedonesla nový lístek na peníze za tento měsíc..no to je jedno..hlavně, že to vím, že mi mudr. musí dát nový 🙂

j.a.n.i
26. srp 2010

@pampeliska1 Nezaplatili, protože na něm musí být uvedeno, že k 31.8. neschopnost stále trvá a to ti na tom z 23.8. chybí...

modra_slunecnice
30. srp 2010

@lendaw dámy trochu Vás opravím !!!! jak je to s tím nošením lístu na nemocenské u OSVČ. Takže situace je trochu jiná nepočítá se to ke konci měsíce ale k 30 DNÍ TRVÁNÍ NEMOCENSKÉ !! Tzn. já mám neschopenku od 16.8. a pro lístek si mám jít kolem 14-16.9. kdy mě dok potvrdí že moje neschopenka trvá CELÝ KALENDÁŘNÍ měsíc a tím pádem nemusím plati zálohy na sociální - důchodové , zdravotní a nemocenské. A je pravda že jako OSVČ to máš prvních 14 dní zadara a až pak sociálku zajímáš a protože jsi těhu tak se počítá že budeš na neschopence skutečně déle než 1 kalendářní měsíc takže pak co 30 kalendářních dní navštívíš dok a následně soc s lístečkem na peníze. Vím to zcela čerstvě dnes jsem tam byla. Jo a ještě pokud si přestanete platiti zálohy na soc nemáte nárok si platin nemocnský, takže i na RD pokud chcete aby se vám počítala RD do nemocenského a tím se načítaly dny na čerpání případně mateřské nebo nárok na neschopneku po skončení RD musíte být stále nemocensky přihlášení a tím i přihlášený na soc !!!! Pozor na to. Na zdravotní pojištovně přihlášeni být nemusíte, to lze zrušit a dokud nebudete skutečně podnikat a podávat přehled nezajímate je a oni si vás vedou jako člověka na RD tz. odhlásíte se jako podnikatel !!!

lendaw
30. srp 2010

@modra_slunecnice A proč ten přehršel vykřičníků? Možná by to nejdříve chtělo ujasnit si pojmy - kalendářní měsíc = dny od 1. do posledního dne daného měsíce (např. 1.-31. ledna, 1.-28. února atd), tudíž ne libovolných 30 dní v průběhu roku. A ano, povinnost platit zálohy odpadá, pokud je OSVČ v neschopnosti celý kalendářní měsíc (od prvního do posledního dne měsíce). Pokud to někomu vyjde tak hlkoupě, že bude marodit např. od 2. 3. do 2.4. má smůlu. Musí zaplatit zálohy, i přesto, že marodil 30 dní. Není to prostě kalendářní měsíc. . Dr. ho smí vyplnit nejdříve 3 dny před koncem měsíce (toho kalendářního, ne nějakých nesmyslných 30 dnů). Do lístku se vyplní, že neschopnost stále trvá a lístek se odnáší na OSSZ. POkud ti na OSSZ řekli něco jiného, počkej si sama jak to dopadne v polovině září. Nic jiného ti k tomu říct nemohu. POuze lístek vystavený na konci měsíce (nejdříve však 3 dny před koncem měsíce) ti zajistí výplatu nemocenské za kalendářní měsíc (tzn. lístek vystavený např. k 31.8. ti zajistí výplatu nemocenské za srpen). Jiný případ je, pokud je nemocenská ukončena v průběhu kalendářního měsíce (přičemž opět vzníká povinnost hradit zálohy). V tomto případě už nedostaneš lístek na peníze, ale 5. díl neschopenky, ve kterém je vyznačeno, ke kterému dni byla neschopnost ukončena - tento papír nahrazuje lístek na peníze.

Ad neplacení sociálního pojištění. Nechápu, proč mi to zde vysvětluješ, navíc opět s dohromady 7 vykřičníky. Zní to značně ofenzivně a hlavně jsem se o tuto problematiku nikdy nezajímala, protože se mne netýká

j.a.n.i
30. srp 2010

@modra_slunecnice No, já tedy nevím, ale 16.8. - 16.9. opravdu není KALENDÁŘNÍ MĚSÍC, již z názvu vyplývá že kalendářní měsíc je podle kalendáře... takže zálohy nebudeš muset platit až za září, pokud budeš ještě k 30.9. na neschopence... Jinak lístek na peníze jde teoreticky přinést i k jinému datu než k poslednímu v měsíci (občas se to povede omylem), ale rozhodně neplatí, že by to u OSVČ bylo tak, že by ho měli nosit po 30 dnech trvání neschopenky.

modra_slunecnice
31. srp 2010

@j.a.n.i @lendaw vykřičníky neměly nic společného s adresátem ale obsahem.
a to že neschopnost musí trvat "více jak 30 dní - déle jak měsíc " jsem dostala info jak na soc. tak na zdrav. pojištovně, mě řekli v souvislosti s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění a zcela mě řekla že to musí být "celý měsíc". Když mám neschopenku od 16.8. tak pokud mi nebude trvat déle než "měsíc" tzn. měla jsem za to že 30 dní, tedy do 15.9. musím zálohy platiti, pokud je delší jak 30 dní zálohy neplatím. já se nehádám že je to jinak jen jsem přišla zrovna ze sociálky kde se mě dostalo odlišných info než jsem se tu dočetla. A dok mi sama řekla že si mám chodit pro lístky na peníze před vypršením 30 dní neschopenky..... Nemluvila o konci měsíce.... Takže jsem pochopila že je systém stejný.

j.a.n.i@ "ale rozhodně neplatí, že by to u OSVČ bylo tak, že by ho měli nosit po 30 dnech trvání neschopenky" - asi jsem to tím pádem špatně pochopila ale ptala jsem se na to přesně " když mám neschopenku od 16.8. kdy si mám dojít pro lístek na peníze ? příjdete si jak to bude celý měsíc .... " Takže nepochopení pojmu. Kdyby mě řekla příjdetě si 30.8. rozuměla bych tomu . Na soc a zdrav mi řekli , pokud bude neschopnost trvat více jak "měsíc" nemusíte platiti zálohy.... Takže jsem z toho ted zmatená jako lesní včela 🙄 . Jaký by jste si z těchto info udělaly závěr vy ? 😒

lendaw @ "A ano, povinnost platit zálohy odpadá, pokud je OSVČ v neschopnosti celý kalendářní měsíc (od prvního do posledního dne měsíce). Pokud to někomu vyjde tak hlkoupě, že bude marodit např. od 2. 3. do 2.4. má smůlu. Musí zaplatit zálohy, i přesto, že marodil 30 dní. Není to prostě kalendářní měsíc. " mimo to že máte pravdu v tomto "OSVČ není povinna hradit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění za kalendářní měsíce, v nichž byla uznána po celý kalendářní měsíc neschopnou práce" což jsem si teda musela najít v zákonu tak jen maličkost, pochybuji že si někdo vybírá datum kdy nastoupí na PN...

modra_slunecnice
31. srp 2010

@j.a.n.i @lendaw každopádně děkuji. Asi přestanu se to snažit pochopit. Před každým koncem kalendářního měsíce si dojdu pro lístek na peníze zanesu na soc a pro jistotou zaplatím zálohy za srpen a září a třeba mi to pak někdo vrátí. a pak už se nechám jen překvapit tím kolik a kdy mě příjde na účet.

gabtcha
31. srp 2010

ahoj, mam dotaz, prosim. Od 1.9. budu pracovat na ZL a mezitim bych delala i nejakou vedlejsi praci pro meho brachu. Chtela jsem se zeptat, co je vyhodnejsi pro budouci materskou, kdyz si me zamestna a ZL bych mela jako vedlejsi cinnost, nebo kdzy budu delat pouze na ZL a platit si vyssi nemocenskou? Diky!

j.a.n.i
31. srp 2010

@modra_slunecnice Jojo, taky jsem platila jednu navíc... sice ze mě neměli moc radost, paní mi dokonce volala, že už je platit nemám (mají s tím práci navíc), ale zas lepší ji poslat zbytečně, než neposlat, když člověk má.

lendaw
31. srp 2010

@modra_slunecnice Já jsem taky omylem zaplatila nemocenské, kdy už jsem platit neměla a poslali mi to zpátky.

bu_bu
7. zář 2010

Ahoj holky, potřebovala bych trochu poradit. V listopadu čekáme druhé, v červnu mi skončila rodičovská na první dítě. Mám HPP a zároveň pracuji na ŽL. Od června jsem ale na nemocenské (z HPP), ale z OSVČ jsem si to napsat nenechala. Měla jsem? A měla jsem to hlásit na sociálce nebo někde, že jsem z HPP na nemocenské? Nevím proč, ale napadlo mě to až teď, tak doufám, že to není malér 😖 Jinak od toho června nevystavuji faktury, v podstatě nepracuji, ale nepřerušovala jsem živnost. Začnu zase až budu na mateřské, tzn. asi za měsíc. Díky za odpověď.

j.a.n.i
7. zář 2010

@bu_bu To vůbec nevadí, klidně můžeš být v HPP na nemocenské a na ŽL pracovat, to se nijak nevylučuje, pokud tou prací neporušuješ léčebný režim. Jinak z toho co píšeš předpokládám, že mateřskou budeš čerpat pouze z titulu HPP a pak můžeš po celou mateřskou pracovat na ŽL bez omezení.

bu_bu
7. zář 2010

@j.a.n.i aha, já si nebyla jistá, jestli se to hlásit musí nebo ne. No na mateřskou z titulu OSVČ asi nebudu mít nárok, ptala jsem se tu myslím už jednou, ale nějak mi tam nevychází ty dny. Platím si nemocenskou, ale myslím, že mi tam nevychází těch 270 dní. ŽL mám od února 2010. Mám v těch číslech už zmatek 😅

j.a.n.i
7. zář 2010

@bu_bu Jojo, tak jestli nemáš těch 270 dní k datu nástupu na mateřskou, tak nárok opravdu nemáš. Ale zase jestli na ten ŽL aktuálně nepracuješ, tak bych si nechala vypsat neschopenku i na něj...

gabtcha
8. zář 2010

@j.a.n.i muzu se zeptat, zda je vyhodnejsi pro budouci materskou (planujeme otehotnit co nejdrive) pracovat pouze na ZL s max. davkami nemocenske, nebo je jeste vic vyhodnejsi pracovat na HPP a na ZL jako VPP? Vypocitavala by se mi pak materska z obou praci? Dekuji za vyjasneni!

j.a.n.i
8. zář 2010

@gabtcha Pokud budeš mít v obou nezávisle splněno těch 270 dní, tak by se ti počítala z obou. Aktuálně vyjde výhodněji ten samostatný ŽL, i když já třeba raději šla do té druhé varianty, HPP + ŽL jako VPP a sečíst, přišla mi taková čistější.
Ale v návrzích je od příštího roku omezit tuhle možnost s maximální nemocenskou tím, že by se nesmělo platit na nemocenskou z vyššího základu než na sociální... no a jelikož je odvod na sociální je 29,2% ze základu (tj. 14,6% ze zisku) a nemocenské 1,4% ze základu, tak pro maximální nemocenskou by byl odvod na sociální cca 21 000,-...

gabtcha
8. zář 2010

@j.a.n.i Diky. Slysela jsem, ze maji byt zmeny, ale ze by mely byt SNAD az od roku 2012, tak doufam, ze do te doby snad stihnem porodit🙂 Pracovat na ZL zacinam az nyni, takze bych nestihla platit 270 dni. HPP + ŽL jako VPP-na to tedy nemam narok,ze? Ukoncila jsem nyni jednu praci na HPP, ale mam moznost pracovat takto znovu u bratra, proto zvazuju, co by bylo lepsi. Asi to tedy necham jako HPP na ZL (paklize zmena bude skutecne az od 2012), jinak bych to pak zmenila, bo 21tis...je dost, ale asi se to stale vyplati, kdyz se podivam na max. materskou po 6 mesicu...Takze diky jeste jednou za rychlou odpoved!