Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

martinka81
4. lis 2010

@ibisek ano, vznikne ti přeplatek, protože víc jak těch 140kč si platit nemůžeš.

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 děkuji moc za rady no uvidíme co ještě páni politici vymyslí a schválí 😠 každopádně tohle už je na 100 % schválený?

martinka81
4. lis 2010

@ibisek prošlo to sněmovnou, konce příštího týdne to má schvalovat senát a jelikož bude ještě ve starém, spíše pravicovém, složení, tak by to mělo bez problémů projít. Socany ráda nemám, ale teď by přišli vhod. Bohužel tím, že se udělala ta šaškárna s tou legislativní nouzí, tak ještě v senátu nebudou mít převahu.

lendaw
4. lis 2010

@martinka81 pokud bys stihla otěhotnět v příštím roce, určitě se vyplatí zaplatit si teď ke konci roku co nejvíc, to má paní na sociálce pravdu 😉
@ibisek tak jak píše martinka81. Aby sis nemusla zvyšovat min. odvod na důchodové, můžeš platit max. 140,- Kč. Z toho ti vypočítají měsíční základ a z toho potom dostaneš 70% (60% v případě nemocenské). Pokud dostaneš za měsíc míň než těch 7,5tis (možná je to 7600, nejsem si jistá), tak ti zbytek dorovná ÚP, ale ten doplatek ti bude doplácet až od porodu, kdežto PPM budeš pobírat už 6 týdnů před porodem.
@petrajda při platbě 200 na nemocenském mi vyšla záloha na důchodovém 2608,ale nejsem si jistá, jestli jsem to dobře spočítala, snad jo 😅

lendaw
4. lis 2010

@aktekram pokud to máš na VPP tak to jo, já myslela, že to máš na HPP 😉

lendaw
4. lis 2010

@ibisek Nemocenskou už nebudeš moct navýšti bez toho aniž by se ti navýšilo důchodové. Při 200,-kč na nemocenském mi to vyšlo na 2608 a při 300 na 3913 (ale bude to možná + -, počítala jsem to se 30% ze základu).

ibisek
4. lis 2010

@lendaw jjj to vím, přijde mi to všechno dost nespravedlivé, byla bych pro aby PPM dali všem stejně jako rodičák ☹

aktekram
4. lis 2010

@lendaw tak to jsem zvědavá jak to nakonec se mnou dopadne, hele a jak se platí větší platba nemocenského jako záloha na stejný účet variabilní symbol, nebo to musí být zvlášť ??? Vždyť je tam udaná max. měsíční výše tak jak to co si zaplatíš navíc připočtou a k čemu za který měsíc? Myslím že zůstanu u své 1000Kč měsíčně a po Novém roce uvidím co mi napíšou ze sociálky vyrozumění kolik je minimum.

ibisek
4. lis 2010

@aktekram musíš to poslat spolu se zálohu jako jednu částku, tak mi to řekla paní na sociálce

lendaw
4. lis 2010

@aktekram ta větší částka musí odejít společně s pravidelnou zálohou, tzn. že místo 1000 bys poslala 3000 na stejný účet se stejným VS. POkud zůstaneš u 1tis měsíčně, vychází mi to tak, že tvůj denní vyměřovací základ (podle starého vzoru a při min. zálohách za leden-březen 2011) by byl cca 1000kč (+- deset dvacet korun) a denní dávka kolem 700Kč (za každý kalendářní den) COž není špatný. Možná to bude i o trošku víc, protože se od nového roku mění redukční hranice.

petrajda
4. lis 2010

lendaw - děkuju za vysvětlení. takže v podstatě s martinkou doporučujete doplatrit do prosince celkem 6000,když ,snad doufám, v příštim roce otěhotním. Od nového roku předpokládám,že bych si platila těch 140 s důchodovým z toho vycházejícím. Víc si teď nemohu dovolit

ibisek - tak to jsi dobrá. mě v tom stále podporuje manžel,abych v podnikání dále vytrvala. Za těch několik let co mám provozovnu se u mě událo několik změn,že nakonec v domě,kde podnikám i bydlím. Takže se snažím zatnout zuby a ještě to zkusit..

jojo, včera to , holky ,schválila sněmovna a teď se čeká na pány senátory a až to podepíše prezident. Ale te´d sem poslouchala na radiožurnálu s nim rozhovor,takže je to více než jisté,že to všichni komplet schválí a podepíší. 😖

ibisek - s tou stejnou mateřskou máš pravdu,ale oni zaměstnanci , ve finále zaplatí do sociálního systému daleko víc než mi, osvč. tedy oni, jejich zaměstnavatel. takže proto ty výhody. 😒

A taky předpokládám,že to půjde jako postaru,že na sociálce napíšu nějaké dobrozdání,že osobně nebudu vykonávat živnost,mám jednoho zaměstnance.

paajinka
4. lis 2010

@lendaw - jak jsi dopadla s tou mateřskou nakonec?

lendaw
4. lis 2010

@paajinka doplatili mi to. Měli chybu v programu, který to špatně vypočítal 🙂

paajinka
4. lis 2010

@lendaw - tak to je fajn 😉

romcovaklarka
4. lis 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli když budu jako OSVČ na mateřské a na rodičovské, jestli nemusím v té době platit zdravotní ani důchodové pojištění a platí za mě stát. Díky moc.

lendaw
4. lis 2010

@romcovaklarka osvobozená od všech plateb jsi pouze na MD. Na RD už platit musíš.

romcovaklarka
4. lis 2010

@lendaw Aha 😲 A nevíš prosím tě ještě, nebo nemáš nějaký odkaz, jak se to pojistné pak počítá? Jako kdybych byla OSVČ a ten rodičák byl hrubý příjem?

romcovaklarka
4. lis 2010

@lendaw Aha, díky moc, já už to vidím, já jsem se špatně vyjádřila. Měla jsem na mysli, když jsem TEĎ osvč a půjdu na mateřskou a na rodičovskou, jestli musím platit v té době pojistné. Nemyslím, když při tom budu pracovat, ale právě když nebudu. Když budu mít peníze jenom tu PPM / RP. Tak z toho teď chápu, že když nebudu pracovat, nemusím nic platit, zdravotní za mě platí stát, ale jak je to se sociálním? Jsem pro tu dobu účastná důchodového a nemocenského? (pro případ nového dítěte třeba hned po skončení prvního rodičáku). Snad už jsem se vyjádřila líp. Díky moc.

kuki77
4. lis 2010

ahoj holky, doporučujete tady, pro ty co plánují nastoupit na md v roce 2011, navýšit zálohy na nemocenském za tento rok na maximum (např. 6000,- za prosinec). Z odkazu, který sem někdo umístil, jsem ale pochopila, že max. platba nemocenského v tomto roce, která se vyplatí je 2079,- (vyšší platba se asi nevyplatí). Nevím jestli jsem to pochopila správně, pro jistotu kopíruju celý příklad výpočtu z uvedeného odkazu:
Příklad

OSVČ si platila pojistné na nemocenské pojištění za měsíce 1–9/2010 ve výši 100 Kč, za říjen 2010 si uhradila 2000 Kč, za listopad 2010 si uhradila 3000 Kč a za prosinec 2010 si uhradila 5000 Kč. Na PPM nastoupí v únoru 2011.

Rozhodné období je únor 2010 až leden 2011. Měsíční základy za únor až září 2010 činí 7143 (100:1,4 %) měsíčně, tj. 57 144 Kč, za říjen činí měsíční základ 142 858 Kč (2 000:1,4 %), za listopad a prosinec ale pouze 148 440 Kč = 1/12 maximálního vyměřovacího základu pro rok 2011, přestože možná tato OSVČ počítala s navýšením, neboť z 3000 Kč by měla měsíční základ 214 286 Kč a z 5000 Kč by měla 357 143 Kč, kdyby nastoupila na PPM ještě za platnosti právních předpisů do 31. 12. 2010.

Do rozhodného období spadá ještě leden 2011, za který uhradila OSVČ 200 Kč na nemocenské pojištění, uhrazená záloha na důchodové pojištění za tento měsíc činí 1807 Kč. Z 200 Kč je vypočten měsíční základ ve výši 8696 Kč (200:2,3 %), ale záloha na důchodové pojištění je uhrazena jen z vyměřovacího základu 6185 Kč.

Za rozhodné období budou tedy započteny tyto měsíční základy: (8×7143) + 142 858 + 148 440 + 148 440 + 6185 = 503 067 Kč. Počet dnů je 365, denní vyměřovací základ činí 1378,27 Kč.

Z roku 2010 je tedy možné započítat maximální vyměřovací základ ve výši 148 440 Kč, který odpovídá platbě 2079 Kč. Z roku 2011 je ale možné započíst jako měsíční základu jen nižší částku z porovnání vyměřovacího základu na důchodové pojištění a měsíčního základu, který určily platby na nemocenské pojištění.

lendaw
4. lis 2010

@romcovaklarka Na MD ani pracovat nesmíš. Na RD je jedno jestli budeš nebo nebudeš pracovat. Pokud máš aktivní živnost, tzn. pokud nepozastsvíš živnost, tak na RD zálohy platit musíš.

lendaw
4. lis 2010

@kuki77 ups, tak to jsem přehlídla. 😕 Brala jsem to všechno podle současného vzoru. 😅 Máš pravdu, nemá smysl platit víc jak 2079 za listopad a prosinec. 😒

kuki77
4. lis 2010

holky, nevíte ještě jak se z vypočteného denního vyměřovacího základu určí výsledná výše mateřské?
dík

kuki77
4. lis 2010

@lendaw díky, už jsem dohledala i nové redukční hranice pro rok 2011:

* do 825 Kč se započítává ve výši 100 %,
* nad 825 Kč do 1237 Kč redukce na 60 %,
* nad 1237 Kč do 2474 Kč redukce na 30%,
* nad 2474 Kč se nezohledňuje nic

Co se týče mateřské, zůstává i nadále ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Takže aspoň v něčem jsou podmínky pro rok 2011 výhodnější 🙂

ibisek
4. lis 2010

@kuki77 nějak teď nechápu v čem a jak, např. pro mě asi v ničem, info o mě viz výše

kuki77
5. lis 2010

@ibisek to byla spíš ironie ☹ . Sice zvedli redukční hranice pro výpočet denního základu, ale ve výsledku a hlavně pro ty, co rodinu teprve plánují, je to samozřejmě naprosto zanedbatelné........Možná by to mohlo být výhodnéí pro ty co už jsou těhotné a mají letos zaplacené vysoké zálohy na nem. a nastoupí na md v příštím roce. Ale nejsem si jistá jestli se pro ně použijí ty letošní redukční hranice nebo ty vyšší, co budou platit příští rok. Je to prostě pěkný chaos ☹

aktekram
5. lis 2010

@romcovaklarka pokud si dáš živnost na VPP tak zálohy na sociální a zdravotní si neplatíš, jen dáváš 1x za rok přehled a pokud jsi měla příjem tak doplatíš. U HPP si zálohy platíš tak jako by jsi podnikala a rodičák je jako vedlejší příjem.
Ale pokud pak budete plánovat druhé je dobré zavčasu si začít připlácet nemocenské´nebo pak nebudeš mít nárok a druhou PPM

romcovaklarka
5. lis 2010

@aktekram Aha, takže když jsem na rodičovské, tak se to nepočítá, jako bych byla pojištěná nemocensky a pokud bych chtěla třeba po dvou letech znovu PPM, tak si to musím mezitím platit? Tak to díky moc za info, to by mě asi nenapadlo. Je to složitý jak parní mlátička ☹

aktekram
5. lis 2010

@romcovaklarka ano přesně tak, musíš být účastna na nemocenském pojištění min. 180 před nástupem na druhou PPM