Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

rebinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mischelka11
8. lis 2010

@lendaw mnohokrat děkuji za vysvětlení..Vím že vyšší záloha než 2079 je zbytečna. Dle mých výpočtů by mi stačilo uhradit 2079 za říjen(kde bych si doplatila i za to září kdy jsem odvedla jen 56) a pak v listopadu 1010 a za prosinec taky 1010. Do letošního roku se mi budou počítat jen 4 měsíce (OSVČ jsem teprve od září) Takže mělo by pak smysl zaplatit v souhrnu víc než ty 4 tis.? Protože kdybych platila 56 za září a pak 3x2079 tak zaplatím cca 6 tis. nevim zda bych to zbytečně nepřeplatila a stejně by mi to bylo k ničemu...Moc díky, jsi zlata, že nám tu všem tak hezky radíš 🙂

kuki77
8. lis 2010

@pukanka zapoměla jsi vynásobit 0,7 (70%). Takže podle mě max. denní dávka je 1010,3 Kč a tudíž za měsíc cca 30310,- Kč.

pukanka
8. lis 2010

@kuki77: Aha.....mě se to hned nějak nezdálo, i tak je to pěkný 🙂 ...pokud nám to teda dají a není tam ještě nějaký háček.

kuki77
8. lis 2010

@pukanka no pěkné by to bylo, ale obávám se, že nějaký háček v tom asi ještě možná bude... 😖

pukanka
8. lis 2010

@kuki77: tak snad nám to nějaká šikulka tady objasní 🙂

lendaw
8. lis 2010

@pukanka háček v tom samozřejmě je - pokud byste chtěly mít takouvouhle krásnou mateřskou, musely byste platit měsíčně 3415 na nemocenském a k tomu 43346 na důchodovém.

pukanka
8. lis 2010

@lendaw: Ale to by jsme museli platit až od ledna, je to tak? Jak to tedy budu mít konkrétně já?
Moje situace a platby za rok 2010:
leden 56,-Kč
od 27.1. - 28.4. nemocenská
od 29.4. - 4.8. mateřská (okončená po 14 týdnech, protože jsme o miminko přišli)
srpen 1010,-Kč
září 1010,-Kč
říjen 1010,-Kč
listopad + prosinec bych zaplatila těch 2079,- popř. doplatila i říjen, jestli to půjde.
a v průběhu prosince nastoupím na nemocenskou a nástup na mateřskou cca 1.3. 2011

bublenudle
8. lis 2010

Ahoj holky...moc Vás všechny zdravím a prosím o radu...jsem zaměstnana ve svem s.r.o. s mimimalni mzdou..kvuli danim...kdybych šla na rizikove těhotenstvi,jelikož chodim na IVF,tak se chci zeptat,co dělat abych měla dobre penizky po dobu rizikoveho...mam i živnostnáky,ale nic s mimi zatim nedělam...děkuji předem za pomoc a nějake informace...pěkný večer 🙂

kuki77
8. lis 2010

@lendaw tento "detail" mi bohužel neunikl 😉 . Měla jsem samozřejmě na mysli pouze ty, které budou mít rozhodné období pro výpočet MD částečně v roce 2010 a stihnou si zaplatit v tomto roce dostatečně vysoké zálohy na nemocenském, ale nástup budou mít až v roce 2011 a tudíž vyšší a výhodnější redukční hranice denního vyměřovacího základu. Myslím, že zrovna pukance by měla vyjít poměrně vysoká MD, ale neměla jsem čas to přesně spočítat a nevím jak se do toho započítává ta první mateřská.

lendaw
9. lis 2010

@pukanka u tebe by to bylo takto:
leden - vyměřovací základ 4000,-, 31 dní
únor - až červenec nic
srpen - říjen - 3 x 71429, 31+ 30+ 31 dní
listopad-prosinec - 2 x 148500, 30+31
součet - 515 287, počet dní 184
denní vyměřovací záklat: 515287:184= 2800,-
redukce:
•do 791 Kč se započítává ve výši 100 %, tj. 791,00 Kč,
•nad 791 Kč do 1 186 Kč redukce na 60 %, tj. 237,00 Kč,
•nad 1 186 Kč do 2 371 Kč redukce na 30 %, tj. 355,50 Kč,
•nad 2 371 Kč se nezohledňuje.
Redukovaný denní vyměřovací základ činí 1 384 Kč (791 +237,0 +355,50).

OSVČ obdrží 70 % z 1 384 Kč, tj. 969 Kč za každý kalendářní den pobírání PPM.

Je tedy zbytečné posílat za prosinec a listopad tolik peněz, bude stačit 1500,-Kč (měsíční vyměřovací základ . 107 143) a budeš mít denní vyměřovací základ 2350,- před redukcí.

lendaw
9. lis 2010

@bublenudle záleží jak dlouho bude trvat, než otěhotníš. Jelikož chodíš na IVF, usuzuji, že je někde problém s otěhotněním. Pokud nastoupíš na rizikovku nejpozději na podzim, vyplatí se ti poslat za listopad a prosinec 2079 na nemocenském (jen navyš platbu) a od ledna už záleží kolik si můžeš dovolit platit na sociálním poj. Částky už jsou tady uváděny v předchozích příspěvcích, projdi pár poseldních stránek. Nepíšeš ale, jestli jsi vůbec přihlášena k nemocenskému pojištění jako osvč. Abys měla nárok na čerpání nemocenské, musíš být přihlášená k nemocenskému pojištění min. 3 měsíce. A abys měla náro na peněžitou pomoc v mateřství z titulu osvč, tak musíš být přihlášena 270 dní za poslední 2 roky (může být i s přestávkami) ale z toho 180 dní musí být nonstop před nástupem. Ale ty budeš mít nárok na PPM (3 letou variantu) i ze zaměstnání, takže bych to asi z titulu osvč neřešila. K té nemocenské si můžeš ještě zřídit komerční nemocenské pojištění. Můj táta platí 14tis ročně a má 500Kč/den nemoci bez nutnosti zkoumání zdravotního stavu. Taky o tom uvažuju pro případ dalšího těhotenství.

kuki77
9. lis 2010

@lendaw nejsem si jistá, jestli by se ten denní vyměřovací základ neměl dělit 365. Přijde mi to logičtější, rozhodné období je rok (365 dní) a proto by se to vždycky mělo dělit 365 bez ohledu na to, jestli je člověk po celou dobu nemocensky pojištěn nebo ne. Například v mém případě by to bylo nelogické. Před nástupem na MD budu nemocensky pojištěná pouze cca 290 dní, což sice stačí, ale je to méně než rok (tj. rozhodné období) a výpočet by byl pro mě příznivější pokud bych dělila pouze 290ti a byla bych tím pádem zvýhodněná před těmi kteří platí nemocenské celý rok. Což je z mého pohledu nelogické, ale nikde jsem to neověřovala, takže nevím 😖.

lendaw
9. lis 2010

@kuki77 Ony ty nové redukční hranice nebudou znamenat nějaký markantní rozdíl. Navíc, čím později v roce 2011 bude nástup na MD, tím nižší mateřská. TAkže doporučuji všem, otěhotnět ještě letos, za listopad a prosinec zaplatit 2079 na nemocenském, okamžitě na rizikovku a plynule přejít na MD 😉

lendaw
9. lis 2010

@kuki77 cituji ze zákona o nemocenském pojištění OSVČ::
Vyměřovacím základem pro výpočet dávky nemocenského pojištění je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž OSVČ zaplatila pojistné. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost (např. nemoc). Z rozhodného období musí být vyloučeny dny, v nichž OSVČ nebyla nemocensky pojištěna, a dny, za které neměla povinnost platit pojistné na nemocenské pojištění, tj. měla po celý kalendářní měsíc nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství z nemocenského pojištění OSVČ.

Zrovna v mém případě se mateřská počítala jen ze 2 měsíců,protože zbytek ze 12 měsíců jsem byla na nemocenské. takže se mi sečetly základy z těch dvou měsíců a vydělily 61.
Ono se sice může zdát, že bys byla zvýhodněna, kdyby se ti to dělilo jen 290, ale ti co si platí celý rok mohou mít součet vyměřovacích základů o několik set tisíc vyšší - v závislosti na tom, kolik si odvedou.

pukanka
9. lis 2010

@lendaw:děkuji za vysvětlenou a za výpočet....akorát mi teď došlo, že ten leden 2010 se taky nebude započítávat, když jdu na mateřskou až březen 2011, takže se mi bude počítat srpen, září, říjen, listopad a popř. prosinec, ale asi nastoupím na tu nemocenskou už 1. prosince, abych ho nemusela platit a teď pošlu cca 1200-1500,-Kč za listopad.....ještě si to zkusim spočítat a mělo by to být fajn. To jsi mě potěšila s tou mateřskou 😉 🙂 díky

@kuki77: s těma vyloučenýma dny je to přesně tak jak píše lendaw, já jsem včera volala na sociálku a říkali, že nemocenská i mateřská se mi z toho vyloučí.

bublenudle
9. lis 2010

@lendaw Strašně moc ti děkuji..... 😉 za info...ale dnes ráno jsem se dozvěděla ,že mi opět ,už 3pokus nevyšel...otěhotněni...takže vše znovu...ale musim to nějak udělat s tím.připojištěnim,jelikož bych měla pak nemocenskou mimimum...seš moc hodná,děkuji 🙂

kuki77
9. lis 2010

no holky máte určitě pravdu, já se v tom zatím tak dobře neorientuju (ale lepším se 😉 ). Mě to jenom přišlo trochu nelogické, ale jelikož jsem už v dost pokročilém stadiu těhotenské demence, tak mi připadá spoustu logických věcí nelogických a opačně 😀

bublenudle
9. lis 2010

@lendaw No já žadné připojištěni nemám..jsem vlastně normálni zaměstnanec ve firmě...akorat že je moje..ale mam plat ten mimimalni..kvuli danim..8tis..tak kdybych šla na nemocens..při rizikovem,tak mam fakt prd..musim s tim něco udělat...

kuki77
9. lis 2010

@lendaw ještě koukám na ty redukční hranice, podle kterých jsi to pukance počítala. Já jsem pro rok 2011 našla tyto:

Pro výpočet mateřské v roce 2011 by tedy mělo platit:

* do 825 Kč se započítává ve výši 100 %,
* nad 825 Kč do 1237 Kč redukce na 60 %,
* nad 1237 Kč do 2474 Kč redukce na 30%,
* nad 2474 Kč se nezohledňuje nic.

lendaw
9. lis 2010

@kuki77 já to počítala podle těch starých, ale zas tak markantní rozdíl v tom nebude, pár stovek

xxmarypetxx
10. lis 2010

Ahoj holky, tak se chci zeptat, od října 2010 jsem na neschopence (5.měsíc těhotenství) ,zatím mi ještě penízky nedošly, ale od srpna 2009 do září 2010 (včetně) mám zaplaceno na nemocenském celkem 14140 Kč. Tak počítám s nejvyšší neschopenkou a doufám že se nepletu. Ale jak to bude, když budu cca v únoru nebo březnu přestupovat na mateřskou? Budu dostávat pořád tu nejvyšší částku, nebo už se mi to bude počítat nějak jinak podle toho novýho?
děkuji za odpověď

lendaw
10. lis 2010

@xxmarypetxx to budeš mít nárok na tu nejvyšší nemocenskou 😉 A mateřská se ti počítá z 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Takže pokud nastoupíš v březnu 2011, rozhodné období pro výpočet bude březen 2010 - únor 2011. Z toho se vyjmou ty měsíce, kdy jsi byla osvobozena od placení (říjen2010 - pokud jsi na neschopence od 1.10. - až únor 2011) a vypočítá se to tedy jen z toho co jsi odvedla v měsících březen 2010 až září 2010. Pokud jsi platila 1000kč měsíčně, tak ti to zajistí max. mateřskou.

xxmarypetxx
10. lis 2010

Od února 2010 jsem začla platit 1010 Kč, za červenec jsem jednorázově zaplatila 6020Kč a pak opět 1010 Kč. Ze začátku jsem platila nějakých 150 Kč ale pak jsem začla uvažovat o mimi, tak jsem to v únoru (placeno zpětně v březnu) navýšila.Takže by mi to mělo teda vyjít, to jsem ráda, protože s penízkama počítám na domeček a bez nich bych byla v zadnici 🙂 A nějaký nový zákony mě fakt štvou, hlavně když jde o maminky a děti.Díky Lendaw 😉

jaja19
14. lis 2010

AHojte, prosím o radu. Jsem OSVČ od června na MD s max.mateřskou. Teď od ledna budu nastupovat na RD. Už jsem tu vyčetla, že při minimálních zálohách na socko, můžu na nemocenské platit max.140,-. Jak to ale je, když budu na RD, živnost budu mít jako vedlejší činnost a příjmy budu mít do té hranice, do které se nemusí na soc.platit zálohy?Můžu také platit oněch 140,-?Nevíte někdo? Jdu totiž na 2 letý rodičák a když se zadaří, tak bych ráda na něj navazovala další mateřskou, tak abych pak alespoň nějakou tu trochu měla..Pořád lepší než nic..A není třeba nějak stanoveno, že když se takhle nevazuje, tak že je nárok na mateřskou ve výši stejné co bylo u prvního dítěte?To je asi blbost, co? 😀 Škoda, že to mění, i když jsem ráda, že aspoň s jedním prckem, mi to takhle pěkně vyšlo..Díky za odpovědi!!

mikesova25
14. lis 2010

ahojky,potřebovala bych od vás radu, jsem zaměstnaná a ještě tento měsíc si chci založit živnosťák. V práci jsem dostala výpověď, tak si chci zaplatit nem. poj. abych od prosince mohla jít marodit, mám problémy se zády a pak bych to rovnou chtěla protáhnout na druhou mateřskou. Kolik si musím zaplatit na nem. abych měla nárok na PPM?

lendaw
14. lis 2010

@jaja19 netuším jak to bude - já to budu mít obdobně, na RD nastupuju v únoru (živnost ale budu mít na HPP), taky na 2 roky a ráda bych plynula přešla zase na MD. A opravdu neplatí, že po RD budeš mít nárok na stejnou PPM jakov prvním případě 😀 Taky by se mi to líbilo 😀 Ale už ostrouháme 🙄

aknela
18. lis 2010

Ahoj, muzu se zeptat jak je to s zivnosti na materske, ta se nejak prerusuje nebo ne? Platim si od cervence nemocenskou cca 800Kc a mam Hruby obrat mesicne cca 28tis, mam si jeste neco priplatit, abych dosahla na nejakou rozumnou materskou? Na konci unora nastupuji na materskou. Dekuji

lendaw
18. lis 2010

@aknela živnost během pobírání PPMpřerušit nemusíš, stačí když na sociálce podepíšeš čestné prohlášení, že činnost nebudeš osobně po dobu těch 6 měsíců provozovat.
Byla jsi nemocensky pojištěná ještě někdy jindy než od července 2010? Pokud ne, bohužel bys nárok na PPM neměla vůbec. Pokud ano, za listopad a prosinec zaplať 2070 a ne 800. Platba za prosinec musí ovšem odejít v prosinci.

aktekram
18. lis 2010

@lendaw
čestné prohlášení, že činnost nebudeš provozovat osobně po dobu pobírání PPM???
Jak to funguje v praxi? Vůbec nefakturuješ?