Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
19. lis 2010

@aktekram měl by za tebe měl fakturovat třeba manžel nebo někdo ze zaměstnanců, ale já si účetnictví dál dělám sama a vystavuju faktury, telefony taky vyřizuju já, jelikož mám jen jedno číslo.

aknela
19. lis 2010

@lendaw moc dekuji, ja jsem predtim byla do ledna zamestnanec a od poloviny ledna zivnostnik. tak se to snad zapocitava. Splnuji 270 dni, behem dvou let. ☹

aktekram
19. lis 2010

@lendaw hmm u nás mám ŽL jen já ☹

lendaw
19. lis 2010

@aknela jj, to se počítá 😉

@aktekram to nevadí, i tak to za tebe může fakturovat rodinný příslušník. Jen prostě nesmíš sama vykonávat činnost - např. já učím jazyky, tak nesmím učit, ale zaměstnávám ještě další lektory a jejich práci normálně fakturuju.

lendaw
19. lis 2010

@aktekram měla jsem na mysli, že faktura bude normálně na tvoje jméno a IČ, ale fyzicky ty data bys tam ty datlovat neměla 😀

aktekram
19. lis 2010

@lendaw super zpráva, moc děkuju 🙂

saly
19. lis 2010

Holky můžu mít rychlý dotaz..mám nárok na PPM když teď jsem na mateřské a mám v plánu přejít z jedné mateřské přímo na druhou, zaměstanencký poměr nemám, platí za mě ais vše stát.ŽL mám aktivně použvám a přihlásím se k platbě nemocenského?

Hlavně jestli se to na mě vztahuje..když jsem na MD před nástupem na druhou MD..díky Sylva 😉

saly
19. lis 2010

jo a podnikám samozřejmě na vedlejšák..

lendaw
19. lis 2010

@saly zřejmě máš na mysli rodičovskou, na té teď jsi - soudě dle stáří dítěte. POkud si nebudeš platit nemocenské (při kterém musíš splnit podmínky 180 dní účasti pojištění před nástupem na novou mateřskou a 270 dní pojištění za poslední 2 roky) nárok mít nebudeš. Pokud si nemocenské budeš platit a podmínky splníš, nárok na PPM ti vznikne, ale bude se počítat z úplně jiného vyměřovacího základu, než z jakého se ti vypočítávala PPM u prvního dítěte. Bude se ti počítat z toho, co odvedeš na nemocenském 12 měsíců před nástupem na novou mateřskou.

j.a.n.i
19. lis 2010

@lendaw Už víš, co nakonec schválili? Já jo 😖 tedy ještě to nemám nastudované, ale základní změnu vím...

saly
19. lis 2010

@lendaw jasně, že jsem na rodičáku, špatně jsem se vyjádřila.nárok na PPM jsem teď neměla, měla jsem nemocenskou v souvislosti s porodem.Zaměstnavatele už nemám..takže je jedno jestli podnikám na hlavní nebo vedlejší činnost, hlavně když budu přihlášená k nemocenskému jestli to správně chápu.....takže teda recept je přihlásit se co nejdříve, ať splním ..nastavit si min.zálohy a když otěhotním, tak vše doplatit na maximum? 😉

ještě jak píšeš..kopíruji..
(při kterém musíš splnit podmínky 180 dní účasti pojištění před nástupem na novou mateřskou a 270 dní pojištění za poslední 2 roky) ..to se myslí jaké pojištění...?zdravotním? a to přece platí teď za mě stát, ne?

Díky za ochotu

j.a.n.i
20. lis 2010

@saly No, teoreticky jo, ale přesně kvůli tomuhle postupu změnili zákon, takže už to nepůjde... Neznám ještě detailně všechny změny, ale 2 zásadní jsou:
1. pokud se člověk přihlásí k nemocenskému, je živnost brána automaticky jako hlavní, tj. musí platit zálohy na sociální
2. nepůjde v jednom měsíci zaplatit více než 1/12 maxima... aby to nešlo doplácet
A jinak @lendaw myslela účast na nemocenském pojištění

lendaw
20. lis 2010

@j.a.n.i já vím jen to co proběhlo tiskem, tj. že se bude nemocenská počítat ze stejného základu jako důchodové. Nemáš odkaz kde si to můžu taky prostudovat? Děkuji 😉

j.a.n.i
20. lis 2010

@lendaw Tady je odkaz http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=155 pilně studuj a dej vědět, kdybys našla, že jsem to blbě pochopila... ale bojím se, že takové štěstí mít nebudu.

saly
20. lis 2010

@j.a.n.i já mám živnost na vedlojší, ale i tak si budu od ledna zálohy na sociální muset platit, pže převyšuju nějakou hranici něčeho 🙂 jsem v tom fakt kovaná jak vidíš z mého vyjadřování 😉 😀

jen nerozumím té druhé podmínce..jako, že třeba si rovnou nastavím 1000 měsíčně a jestli neotěhotním, tak je to prostě risk a jen o to přijdu?

j.a.n.i
20. lis 2010

@saly Jojo, s druhou podmínkou přesně tak... a ještě myslím (ale 100% to nevím, uvidíme co nastuduje @lendaw), že vyměřovací základ pro sociální nebude smět být menší než na nemocenské, tj. pokud bys chtěla platit 1000,- na nemocenské, tak bys musela platit cca 13000,- na sociální a to ti vůbec nikdo nevrátí... tedy bude se ti to počítat na důchod, ale ten my nedostaneme...

pampeliska1
20. lis 2010

Ahoj holky, chtěla bych se čistě hypoteticky zeptat, za jakých podmínek bych měla nárok na PPM a následný výběr délky RD - do června jsem byla student, takže žádné nemoc. pojištění. Od června do půlky října jsem si jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění a od půlky října jsem normální zaměstnanec. Zajímalo by mě, jestli kdybych teď otěhotněla a šla na neschopenku (pracuju ve zdravotnictví), tak jestli bych na PPM a výběr délky RD měla nárok. Děkuji za odpověď!!

pampeliska1
20. lis 2010

A ještě dodatek: pracovní smlouvu mám momentálně na dobu určitou do konce března. 😅

dandg
20. lis 2010

Ahojte holky, mam ohledne PPM a RD prispevku pekny gulas, vidim ze tomu nektere z vas plne rozumite (lendaw), a proto vas prosim o pomoc!!! Jsem cizinec, takze prosim omluvte moji cestinu 🙂)

Pritelkine je po dvou spontalnih potratech, 13 tyden pro zatim neprekonala. Pred mesicem jsme se pustili do IVF a vcera se ukazalo ze je opet tehotna - asi 5 tyden 🙂)

Pritelkine je OSVC a nehodi do prace od 12.10.2010. Duhodove pojisteni platila prvi 3 mesice v tomto roce 2190 kc a pak zbytek roku 1857kc. Ted jsme se rozhodli aby zustala doma a pekne si odpocala od stresu z prace. Podporuji ji v tom maximalne 🙂 Zacal jsem ji platit nemocenskou teprve od Rijna 2010. Pro zatim jsem poslal Rijen a Listopad, 2x1050 kc. Ted mam par praktickych otazek s ohledem na zmenu zakona v CSSZ a jak ziskat nejvisi pro nas moznou PPM...

1. Kolik mam zaplatit pristi mesici?
2. Jak se muzeme prihlasit k rizikovemu tehotenstvi a jake jsou pro rizikove teh. financni podpory?
3. Od kdy budeme mit narok na PPM a jak dlouho?
4. Co vsechno mame udelat pro to aby jsme dostali to co nam patri od statu?

5. Dale mne zajima jak to pani LENDAW myslela doporucenim "okamžitě na rizikovku a plynule přejít na MD"
"...čím později v roce 2011 bude nástup na MD, tím nižší mateřská. Takže doporučuji všem, otěhotnět ještě letos, za listopad a prosinec zaplatit 2079 na nemocenském, okamžitě na rizikovku a plynule přejít na MD."

Moc vam vsem děkuji za odpověďi!!

Snad budoci tata,

Darius 😉

PS. Sobe pro zatim neplatim nemocenskou ale pokud to bude treba neni problem, pomuze to potom nejak?

saly
21. lis 2010

@j.a.n.i 13000 sociální ročně je myšleno, že? tím, že dělám první rok vůbec netuším kolik musím mít zisk, abych platila takovou socku...takže asi nejlepší bude dát přiznání..oni mi nastaví zálohy a podle toho si nastavím nemocenské?

martinka81
21. lis 2010

@saly to není ročně, ale měsíčně 😝 pokud se teda nemýlím.

saly
21. lis 2010

@martinka81 kurńa to by byl trochu mazec, ne? měsíčně...to by se asi určitě nevyplatilo 😉

lendaw
21. lis 2010

@saly jj, je to bohužel měsíčně. Od nového roku už se to doopravdy nevyplatí 😉

saly
21. lis 2010

@lendaw to se bavíme o tom maximu, ano?
a vyplatí se to vůbec dělat? protože když už teď vím, že nárok na PPM (bez toho aniž bych využila své OSVČ)...a nechci 4letou variantu..tak třeba platit aspoň nějaké nemocenské aby vznikl nárok na PPM, tudíž i 3 letou variantu?

lendaw
21. lis 2010

@saly To ani nebylo k tomu maximu. To by si člověk musel platit desetitisíce měsíčně.
POkud si začneš platit nemocenské jako osvč, bude to u tebe automaticky bráno jako hlavní činnost a budeš muset platit zálohy. Takže platit můžeš minimální nemocenskou, ta bude myslím necelých 100Kč, nebo můžeš platit 140,- což je maximum,které můžeš zaplatit, aby se ti nezvedaly zálohy na důchodové. Tím ti vznikne nárok na PPM a budeš si moct zvolit délku RD. Ale počítej s tím, že PPM bude velice malá - pro doplatek do 7.600,- můžeš požádat na ÚP, ale až po porodu.

tynucha
24. lis 2010

@lendaw Nevíš prosímtě náhodou jestli ta hlavní činnost je brána i zpětně za rok 2010? Brala jsem do července 2010 rodičák a tudíž měla osvč jako vedlejší a tudíž neplatila zálohy na důchodové, ale poctivě si platím od ledna 2010 tisícovku na nemocenské a po skončení rodičáku jsem si platila i důchodové jako hlavní činnost, čili 1700/měsíčně. Teď mám stáhlou pr*** při každé změně zákonů, jsem zvědavá, jestli mi tu bohatýrskou mateřskou nakonec dostanu. Paní na sociálce vždycky spíš mlží a dělají, že nic neví, ale víceméně mi potvrdily, že pokud jsem si platila celý rok 1000 měsíčně, tak mateřskou dostanu a snad i tu nejvyšší. Ale na tu vedlejší činnost při pobírání rodičáku jsem se neptala. Nevíš prosím?
Jinak pro ostatní: od ledna 2011 to opravdu nemá smysl si nemocenskou platit, navyšuje se tím adekvátně k záloha na důchodové poj. a nevrátí vám peníze zpět ani za jedno! Takže jediná možnost jak si navýšit základ pro PPM je teď poslední splátka v prosinci - zaplatit jim na nemocenském co nejvíc, tzn. tu 1/12, jak se tu psalo výše a ta dělá mám pocit nějaké 3000 (možná kecám!). A od ledna si platit tu minimální částku 92 Kč na nemocenském + samozřejmě důchodové.

xxmarypetxx
24. lis 2010

Holky ještě bych potřebovala poradit trošku do budoucna, asi někdy v září 2011 bych měla nastoupit na rodičák, chtěla bych variantu na 3 roky. Původně jsem chtěla při rodičáku pracovat 2 dny v týdnu abych si přivydělala a platila si opět nemocenskou a pak, pokud by se zadařilo, po třech letech opět nastoupit na mateřskou. Jelikož tady čtu, že pokud bych si začla opět platit nemocenskou (při rodičáku), tak bych opět měla hlavní činnost a musela platit zálohy na soc a zdrav. a to by se mi nevyplatilo. Pokud ale nebudu dělat (při tom rodičáku), tak budu muset pozastavit živnost??????? A pokud vím tak to je na 2 roky, ne?A co potom? A jěště bych neměla asi nárok na PPM pokud bych přerušila živnost a musela jít na ÚP a musela pak nastoupit na 4 letou variantu. Jde to nějak udělat abych měla nárok na PPM a pak výběr rodičáku?

tynucha
25. lis 2010

@xxmarypetxx Ahoj, doteď to opravdu bylo tak, že bylo jedno, jestli má osvč vedlejší či hlavní činnost, a od novýho roku to musí být hlavní činnost. Možná si zjisti na sociálce, jak dlouho před nástupem na mateřskou musíš mít činnost jako hlavní. Třeba to nemusí být celou dobu, ale jen rok. Pak by ti stačilo mít celou dobu vedlejší a normálně si přivydělávat (+ neplatit sociální při pobírání rodičovské) a až byste chtěli další miminko, tak se převést na hlavní činnost a platit soc.poj. Živnost si rušit nemusíš, dá se myslím pozastavit na půl roku, ale jestli budeš brát rodičák, tak neplatíš soc. ani zdravotní (nebo nějaký jen minimum pár stovek), takže to nijak nezatěžuje. Si osobně myslím, že za 3 roky budou zákony zase úplně jinak, neuvažuješ spíš o 2leté rodičovské? Než pánové zjistí, že náš sociální systém je hodně štědrý a rodičák úplně zruší 😀.

xxmarypetxx
25. lis 2010

tynucha
Já jsem kadeřnice a od října jsem na neschopence, takže o lidi už jsem stejně přišla a o dvouleté variantě ani neuvažuji, původně jsem chtěla dělat při tom rodičáku, ale nakonec by to nebylo fér vůči lidem, kdybych pak opět zavřela a oni zase museli jít jinam. A hlavně to bude naše první mimčo, tak si ho chci pořádně užít 🙂 jen právě nevim, jak to udělat abych pak nemusela jít na tu 4letou rodičovskou, kdybych nedělala, jelikož to teď pěkně debilně upravili naši pánové. Je to sice až za 3 roky, ale už teď mi to vrtá hlavou a musím nad tím pořád přemýšlet.

katul8
26. lis 2010

Ahoj, tak mám jeden asi zvláštní dotaz..jsem nyní se synem na RD 4-letá varianta bez nároku na PPM (nevěděla jsem o podmínce platit si nemocenské). Nyní jsem opět těhotná a mám pozastavenou živnost od 06/09. Nikdy předtím jsem si neplatila nemocenské. Chci se zeptat zda má ještě cenu teď v listopadu obnovit živnost, přihlásit se k nemocenskému s tím, že si budu muset platit zdravotní a sociální a příští rok pokračovat s tím, že budu platit odvody v plné výši na soc+zdravotní, ale budu mít nárok na nemocenskou 6 týdnů před s šest týdnů po porodu a zároveň si budu moct vybrat délku RD. Je to tak nebo se mýlím a jen by mě to stálo peníze bez výsledku? Jde mi jen o to, vybrat si 3-letou variantu jelikož tu 4-letou zkrouhli ještě víc 😒