Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

petrunka2008
26. pro 2008

Ahoj holky. Už jsem pročetla kde co. Prosím vás, jestli mi některá umíte odpovědět, prosím buďte tak hodné a udělejte to. 🙂 Můj dotaz: Do konce ledna jsem zaměstnaná na HPP. Od února budu OSVČ a už mluvíme o miminku. Pokud by se zadařilo a ke konci roku 2009 bych otěhotněla, jak se bude počítat PPM? Částečně z příjmů ze zaměstnání v roce 2008 a pak částečně ze záloh odvedené na sociálku v roce 2009????? Děkuji za vaše odpovědi!!!!

vojtisek2007
27. pro 2008

viktora - těch 270 a 180 dnů je účast na nemocenském pojištění, aby vznikl nárok na mateřskou - tyto dny se počítají zpětně za dva roky před porodem....270 dnů musíš splnit jako zaměstnanec, 180dnů jako OSVČ - myslím, že jako osvč by jsi to mohla splnit - těch 180 dnů účasti na nemoc.pojištění před porodem - když platíš od 10/2008 - zhruba do 04/2009 - ale musela by jsi k datu nástupu na mateřskou (nastupuje se na ni 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů) přerušit živnost, jinak ti nárok na mateřskou nevznikne...píšeš, že živnost nepřerušíš, takže ti nárok na mateřskou nevznikne a budeš ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek, bohužel si nemůžeš vybrat na jak dlouho, ale automaticky dostaneš pomalé čerpání na čtyři roky - do 21měsíců dítěte budeš brát 7600kč a pak do jeho čtyř let 3800,-kč . Při rodičovském příspěvku není omezeno kolik si můžeš přivydělat

vojtisek2007
27. pro 2008

petru - když teprve koncem roku 2009 otěhotníš, tak na mateřskou budeš nastupovat až někdy 07,08/2010 - takže 12měsíců zpět od měsíce, ve kterém budeš mít termín porodu...hlavní je, aby jsi si jako OSVČ platila na OSSZ obě složky pojištění - důchodové i nemocenské pojšitění - jinak ti nárok na mateřskou vůbec nevznikne.

petrunka2008
27. pro 2008

Vojtíšku děkuji. 🙂 Já jsem to ale trdlo špatně napsala. Měla jsem na mysli, že snažit se začneme už příští měsíc a kdyby se zadařilo, tak někdy září, říjen 2009 bych vlastně rodila, tzn. že na mateřskou bych nastupovala někdy 09/2009....proto jsem chtěla vědět, jak se bude mateřská počítat, když v roce 09 jsem jeden měsíc ještě zaměstnaná na HPP a od února jako OSVČ. Počítá se příjem za posledních 12 měsíců že ano. Zpětně by to bylo vlastně počítáno od 09/2008 - takže 5 měsíců příjem ještě ze zaměstnání a zbylých 7 měsíců jako OSVČ. Proto má otázka...jak se bude počítat ten přechod ze zaměstnání. 😕 Děkuji za odpověď...snad už jsem to dobře napsala.... 🙂

viktora
27. pro 2008

vojtíšku mám ještě dotaz kdyby šel po šestinedělí přítel na mateřskou dovolenou je invalidní důchodce ale od ledna půjde na úřad práce je částečně invalidní může jít tedy na mateřskou bere 5200,-invalidní důchod a já tedy tu živnnost mám přerušit nebo nemusím před a po porodu nezlob se ale jsem z toho nějaká hotová z těch paragrafů já beru podle danového přiznání 9500,-

viktora
27. pro 2008

ještě se chci prosím tě vojtíšku zeptat když budu pobírat ten rodičovský příspěvek od porodu tzn.že před porodem nic pobírat nebudu moc tomu nerozumím díky za vysvětlení

vojtisek2007
27. pro 2008

viktora - prvně se čerpá mateřská (PPM - peněžitá pomoc v mateřství vyplácí jí OSSZ) na tu musíš splnit ty podmínky dnů na nemocenském pojištění - mateřská se nastupuje 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů (do nějakého půl roku miminka) pak se žádá o rodičák (vyplácí stát) - který si volíš na dva,tři nebo čtyři roky. Na ty dva roky ovšem musíš ještě splnit podmínku, že mateřská ti na den vyšla víc než 380,-kč, když ti vyjde míň, dva roky si zvolit nemůžeš a volíš budto tři nebo čtyři roky.
Když ti nárok na mateřskou nevznikne - tzn. že nesplníš podmínky dnů účasti na pojištění nebo nepřerušíš živnost....tak ode dne porodu rovnou pobíráš rodičák, ale v té nejpomalejší čtyřleté variantě. Před porodem ti vznikne jenom nárok na nemocenskou související s porodem - nebudeš bez peněz, budeš prostě do porodu na neschopence. O rodičák si může přítel zažádat rovnou - nemusíš žádat ty...myslím,že to, že je invalidní důchodce nehraje roli, ale v evidenci na úřadě práce být nemůže - nebo vlastně může do doby, než by začal pobírat ten rodičák.
Jinak ta mateřská (PPM) se nepočítá z platu, jaký ti vychází v daňovém přiznání ale ze zaplacených záloh na soci.pojištění 12měsíců zpětně před nástupem na mateřskou. Ale když živnost nepřerušíš, tak ti nárok na mateřskou nevznikne. A samozřejmě tě k tomu nikdo nemůže nutit, abys tu mateřskou využila, můžeš ode dne porodu čerpat rodičák - nebo přítel.

vojtisek2007
27. pro 2008

Petru -je to tak jak píšeš, když budeš na mateřskou nastupovat 09/2009 - tak se ti bude počítat z období 08/2009 - 08/2008 - jedno jeslti jako ze zaměstnání nebo jako OSVČ. 😉

viktora
28. pro 2008

tak jestli jsem to správně pochopila mám zůstat na neschopence do porodu a pak si může zažádat po porodu přítel o rodičák a prosím tě to se chodí na sociálku hned s tím rodným listem,živnost si tedy nemusím přerušovat?Já právě myslela že s miminkem musím být doma až do šestinedělí dřív ne a pak po šestinedělí může nastoupit přítel.Nám snad ani nevadí ty čtyři roky hlavně nám jde právě o to jak to funguje.Vůbec nechápu proč mi na OSVČ řekli v říjnu že bych si měla ukončit neschopenku a pak před porodem na ní nastoupit přitom jsem živnost nepřerušila,asi v tom mají chaos.

petrunka2008
28. pro 2008

Vojtisek - děkuji Vojtíšku.. 🙂 to jsem si myslela, že to tak bude, akorát si nejsem jistá, jestli to OSSZ bude jedno, jestli z příjmů ze zaměstnání nebo ze záloh jako OSVČ, tomu právě moc nerozumím jakto, že to je jedno. Protože logicky z příjmu ze zaměstnání bych na tom byla dobře, protože od 2009 si polepší maminky s vyššími příjmy a já mám do toho ledna hrubý příjem celkem vysoký...no a jako OSVČ bych musela ten půl rok platit vysoké zálohy, abych měla mateřskou třeba stejně vysokovou jako ze zaměstnání...Nějaký puntík tam beztak bude. 😒 a já se na to nemám koho zaptat. No, zatím to řešit nebudu, protože nic není ještě jisté a takové, abych už něco zařizovala teď. 🙂 Až to bude, tak se budu shánět po informacích....ale každopádně děkuji za odpověď, protože jsem tu diskuze pročetla a všem jsi vyšla vstříc, tak jsem se na Tebe také obrátila. Kdyby jsi o tom ještě něco věděla více, jak by vypadala ta moje situace, tak budu ráda ještě za odpověď.... 🙂 děkuji a pěknou neděli. 🙂

vojtisek2007
28. pro 2008

viktora - jestli nechceš čerpat PPM (mateřskou, která se začíná pobírat těch 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů) tak živnost přerušovat nemusíš, až se mimi narodí, zanese přítel na matriku nějaké doklady z porodnice, prohlášení o jménu,občanky a na základě tohohle vám vystaví rodný list - až přijde, zajdeš (ty nebo přítel) na úřad státní sociální podpory a vezme se tiskopisy- žádost o porodné, žádost o rodičovský příspěvek a může taky žádost o přídavky na dítě.
Jenom nerozumím tomu, proč bude žádat on, když ty mateřskou čerpat nechceš, tak klidně můžeš o rodičák žádat ty, on může být v evidenci úp a třeba dostane i nějakou podporu v nezaměstnanosti.
A to s tou přerušenou neschopenkou taky nechápu.
S tím šestinedělí to je právě v souvislosti s tou mateřskou, která nesmí skončit dřív než 6týdnů po porodu a celkově nesmí trvat míň než 14týdnů - ale tu ty čerpat nechceš, tak to se tě netýká.

viktora
29. pro 2008

vojtíšku můj přítel je již delší dobu invalidní důchodce ale na tři měsíce v roce pomáhá u kamaráda na řepné kampani takže nesplnuje na úřadu práce dvanáct odpracovaných měsíců proto nic nepobírá a my jsme si mysleli že by se nám to víc vyplatilo já bych živnost nepřerušila a on by nastoupil na rodičák abych já nemusela přerušovat živnost,nám totiž nikdo nedokázal poradit co a jak máme dělat a co by se nám -vím že to zní asi blbě-vyplatilo ale nikdo my neřekl že to takhle funguje mě šlo o to že vlastně jediný příjem mám já jinak svým způsobem nemáme nic alimenty,přídavky neberu protože máme s manželem společnou péči,jsem tele a přistoupila jsem na to.Přítel má částečnou invalidku a bere pouze 5200,- proto si vždycky chodí na tři měsíce vydělat sice je pořád na cestách ale aspon něco přinese a kdybych ukončila živnost tak by to právě bylo špatný.Máme rychlý občerstvení přímo u nás takže nemusím nikde dojíždět a tak.Takže když jsem ted doma tak tam chodí přítel což vlastně může ale kdybych živnost přerušila tak už by to vlastně nešlo dělat na černo proto jsem scháněla někoho kdo by mi poradil co a jak.Tak co ty myslíš má si zažádat on nebo já nebo to bude asi jedno hlavně mi jde o to abych nemusela přerušovat živnost a neporušila nějaký zákon já žila v domění že do šestinedělí musím být s miminkem doma a pak může jít přítel vůbec jsem netušila že to funguje takhle a to jestli budu doma tři nebo čtyři roky to my je celkem fuk.Moc se omlouvám že pořád takhle otravuji ale vážně to moc nechápu,díky moc.

vojtisek2007
29. pro 2008

viktora - mateřskou (PPM) nesmíš ukončit před zkončením šestinedělí a musíš přerušit živnost, když budeš rovnou ode dne porodu pobírat (žádat) o rodičák, tak živnost přerušovat nemusíš, a je jedno,jestli budeš žádat ty nebo přítel - finančně to vyjde na stejno - dostanete rodičák na 4roky - tzn. že do 21měsíců dítěte budete pobírat 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč.

viktora
29. pro 2008

jelikož jsem tele tak ti ještě píšu jestli jsem to zprávně pochopila na neschopence zůstanu do porodu a po porodu si hned zažádám o rodičák a tak je na čtyři roky a nemusím přerušit živnost,když mi nevyjde těch 7600,- tak si skočím na oddělení dávek soc.podpory a tam mi to doplatí.A mě se tedy netýká těch 6-8 týdnů před porodem a po porodu je to tak

vojtisek2007
29. pro 2008

viktora - jestli nechceš žádat o mateřskou (PPM) která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a kvůli které by jsi musela přerušit živnost, tak od dne porodu zažádáš o rodičák - samozřejmě musíš počkat, až ti přijde rodný list miminka - těch 7600,-budeš mít vždycky, to je pevně daný

viktora
29. pro 2008

Když splním těch 180 dní má to na něco vliv nebo to je jedno.Byla jsem se ptát na sociálce jestli máme na něco nárok řekli my že do životního minima se vejdeme a mám přijít až se nám to narodí tak jsem zvědavá jesli budu něco pobírat protože v dnešní době to je fakt hrůza.

viktora
29. pro 2008

vojtíšku díky moc za radu my jsme vůbec nevěděli co a jak před 18 lety to bylo jiný a pořád se něco mění sice pořád něco pročítám ale mám z toho hlavu jako džbán.Jsem ráda že jsi my poradila oni nám totiž někteří radily že když půjde na mateřskou přítel tak je to lepší kvůli živnosti ale mě se to moc nezdálo tak jsme se všude ptali a nikdo nic neví tak jsem ráda že to máme konečně vyřešený

vojtisek2007
29. pro 2008

těch 180dnů ale musíš splnit na tu první mateřskou - kterou ty nechceš pobírat, protože by jsi musela přerušit živnost - takže až obdržíte rodný list miminka - tak na úřadě státní sociální podpory vyplníte tiskiopis žádost o rodičovský příspěvek a máte to - rovnou na ty čtyři roky - takže 7600 do 21měsíců dítěte a pak 3800 - to máte jistý - tam se nezohledňuje žádný příjem ani odpracované dny - to je prostě daný zákonem. Pak samozřejmě můžete zažádat o přídavek na dítě - a tam už se dokládají příjmy rodiny - ale mohli by jste mít nárok, zkusit to můžete.

viktora
29. pro 2008

Díky moc za radu tak jsme se s přítelem domluvili že si o to zažádám já protože zas na tři měsíce bude dělat na řepný kampani my jsme právě měli strach kvůli živnosti aby nebyl nějaký průšvih že jsem ji nechtěla přerušit.To jsem ráda aspon to mám vyřešený já z toho byla celá hotová protože jsme nevěděli co a jak díky moc a hodfně štěstí a zdraví do Nového roku 2009

danina123
30. pro 2008

Ahoj vojtisku2007,ráda bych tě požádala o radu.Jsem zaměstnaná na HPP a na vedlejší činnost jsem OSVČ.Jsem těhotná a nárok na PPM by mi měl vzniknout z HPP (na OSVČ si nemoc.neplatím).Vzhledem k tomu,že má práce na HPP je náročná,lékař mi napíše neschopenku na riz.těhotenství.Mé otázky jsou dvě: za prvé,mohu pobírat dávky v neschopnosti z HPP a zároveň mít příjem z OSVČ (je to práce nenáročná,spíše konzultantská),neporušuji tím něco? A za druhé,mohu potom čerpat PPM z HPP a přitom nepozastavovat vedlejší činnost,ze které mi nárok na PPM nevzniká?Předem moc děkuji 🙂

petrunka2008
30. pro 2008

Holky tak já už jsem z toho fakt zmatená. Psala jsem na další 3 servery co se týče mateřské a financí a každý mi odpovídá něco jiného. Vojtíšku prosímtě ještě....napsala jsi mi, že mateřská by se mi počítala z příjmů ze zaměstnání za rok 2008 (kdybych nastoupila na mateřskou 09 nebo 10/2009), ale od 02/2009 budu OSVČ a tady mi napsal jeden pán: "Nemocenské dávky, tedy i PPM, se vždy počítají jenom z toho pojistného poměru, ze kterého vznikly. Tedy pokud vám vznikne nárok jako OSVČ, tak se bude počítat pouze z OSVČ, nikoli ze zaměstnání." Tak teď fakt nevím.....prosím o odpověď... ☹

vojtisek2007
30. pro 2008

petru - to je pravda - já jsem se blbě vyjádřila - myslela jsem to tak, že 12měsíců zpětně a je jedno jestlij si osvč nebo zaměstnaná....pro oboje platí stejně těch 12měsíců zpětně, ale počítat ti budou samozřejmě z toho poj.poměru, ze kterého budeš PPM čerpat - tzn., že pokud budeš ke dni nástupu na PPM osvč, tak zpětně 12měsíců ze záloh (když máš míń, tak z mín měsíců)

petrunka2008
4. led 2009

Vojtisku2007...pořád přemýším nad tou mateřskou (PPM) a ještě asi nejsem dostatečně informovaná. Prosím o radu. V tom únoru se přihlásím jako OSVČ. Pochopila jsem to dobře, že se mi případná výše PPM bude vyměřovat z výše záloh na nemocenské a důchodové, ne z příjmů, nebo z vyměřovacího základu, kt. si sama určím???? 😕 Napsala jsi mi, že důležité je, abych si platila nemocenské a důchodové.....kolik si mám tedy platit zálohy, abych se dostala na slušnou mateřskou např. na 18 tisíc měsíčně? A po skončení PPM, můžu si zažádat jako OSVČ o rychlou variantu 2 let rodičovského příspěvku? Mám v tom docela hokej....děkuji moc za odpovědi od Vás....

vojtisek2007
4. led 2009

petru - osvč se počítá výše PPM ze zaplacených záloh - ne ze základu ne z fakt.příjmů....pro vznik mateřské je důležité platit obě částky sociálního pojištění, jinak ti nárok na mateřskou vůbec nevznikne....O dvouletou mateřskou můžeš žádat v tom případě, že ti denní vyměřovací základ na mateřskou vyjde vyšší než 380,-Kč - to je stejná podmínka jak pro osvč, tak pro zaměstnané...když ti vyjde míň můžeš volit jen tři nebo čtyři roky.

vojtisek2007
4. led 2009

petru ještě k těm zálohám - v roce 2008 aby jsi dosáhla na nejvyšší mateřskou, tak sis musela platit zálohu 7134,-Kč měsíčně - z toho je denní vyměřovací základ pro mateřskou 479,-kč - tzn. měsíčně něco kolem 14.370,-kč - te´d od 1.1.2009 platí nové redukční hranice pro počítání mateřské...takže můžeš mít i víc, loni mít víc prostě nešlo, takže když budeš platit víc než těch 7134,- budeš mít samozřejmě i vyšší mateřskou

petrunka2008
4. led 2009

vojtisek2007 - a těch 7.134,-a z toho ten vyměřovací základ jsi prosím vypočítala jak? Chtěla bych vědět, jak si to sama spočítám, když budu odvádět třeba 7500,- Kč..nebo naopak, když bych chtěla pobírat třeba 18. tisíc korun, tak kolik teda musím odvádět na zálohách? a tato záloha je pouze na nemocenskou? Nebo je v tom i to důchodové, kt. se mi pořád motá a plete. ☹

prazena
14. led 2009

Ahoj ženy)
Díky hlavně vojtíšce, hodně jsem se dozvěděla. Chtěla bych též přispět svojí troškou do mlýna. Jsem osvč a nemocenskou si platím. Informovala jsem se na sociálce, jak to je s mateřskou a přerušením živnosti, protože ji v žádném případě zastavit nemohu. Tak prý stačí napsat čestné prohlášení, že po dobu md povede mojí firmu někdo jiný.
Nejsou mi ovšem schopni říct, kolik mám platit zálohy, aby mě ta mateřská za to stála? Mám termín 4.7.2009. Tak nevím, jak dalece to mohu ještě ovlivnit.
Jestli jsem to pochopila dobře, pokud mi mateřská vyjde méně, než rp, bude mi to doplaceno?
A ještě jeden dotázek, 4-letá varianta znamená, že nebudu moct dát dítě od tří let do školky bez omezení?
Předem děkuji, když bude mít někdo čas odpovědět.

vojtisek2007
15. led 2009

prazena - loni abys dosáhla na nejvyšší mateřskou, tak sis musela platit zálohu něco kolem 7100,-kč - a počítá se za 12měsíců zpětně od měsíce ve kterém nastupuješ na PPM - takže u tebe to bude 04/2009 - 04/2008 (předpokládám že na PPM nastoupíš v rozmezí od 16. - do 30 května - to je tak nějak těch 6-8týdnů před).
Pochopila jsi dobře, že když ti mateřská vyjde níž než 7600,-kč, tak ode dne porodu zažádáš i o rodičák a budou ti do 7600 doplácet co chybí od sociálky. A řtyřletá varianta znamená, že pobíráš rodičák do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800 a do školky ho po třetích narozeninách můžeš dát na 4 hod. denně - když bys ho dala na víc, seberou ti rodičák...

viktora
15. led 2009

ahoj vojtíšku už jsem tady dlouho nebyla ale dnes jsem byla na gynekologii a ptala jsem se jestli je ožné zůstat na nemocenské do porodu a pak jelikož nebudu přerušovat živnost po porodu jít na rodičák ale sestřička mi říkala že to není možné a že musím nastoupit na mateřskou prosím tě co to pro mě vlastně znamená už jsme si psali viz.nahoře ale dneska jsem z toho zase celá zmatená a nevím co a jak protože vlastně nesplnuji podmínku těch 270dní placení nemocenskou si platím od října a termín porodu mám 28.dubna 2009 hrozně moc díky za pomoc

vojtisek2007
15. led 2009

viktora - normálně jim řekni, že ti prostě nárok na mateřskou nevzniká a musí tě nechat až do porodu na neschopence - neschopneku pro rizikové těhu ti ukončí nějak těch 6-8týdnů před termínem a pak budeš znovu na neschopence ale bude ta neschopnost mít jiný název...pohledám ti přesně jak se tomu říká....