Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

jeine
12. únor 2011

No já volám vždy přímo na OSSZ,prootže osobně se tam nedostanu.
Ale paní toho řekne tolik,že si pak z toho pamatuji půlku.Je také ohotná,ale informací má vždy tolik najednou,že to nejde pobrat.
Je mi to už jasné,pokud dopošlu více musím doplatit i na důchodové.

jeine
12. únor 2011

A na linku call centra jsem volala a paní mi odkazala na mou pobočku přímo.
Ale asi na dotazy všeobecné fungují dobře.

jeine
12. únor 2011

Pardon psala jsem 2x

jeine
12. únor 2011

takže,když nyní přestanu platit,nárok ma PPM mi zanikne tím pádem a přecházím na VPP při nástupu na PPM rovnou na rodičák. 🙂
Ještě jednou moc děkuji,moc mi to pomohlo J.

martinka81
13. únor 2011

@jeine já nevím, ale jestli uděláš dobře. Na PPM jak píšeš nastoupit nemůžeš, když ti na ni zanikne nárok, na rodičák půjdeš až ode dne porodu (pokusd se nemýlím) a půjdeš automaticky na 4 roky. Když si budeš aspoň těch 140 kč, tak PPM budeš mít sice mizernou, ale ode dne porodu ti to stejně do výše rodičáku budou doplácet. Takže fin. rozdíl je jen těch 140kč ale budeš si moci zvolit délku rodičáku, což je velká výhoda. Pro tebe by bylo nejleší, jestli už jsi těhotná, jít na nemocenskou a pak rovnou PPM, tím by se ti ty zálohy v průměru nezmenšovaly těma 140kč, jestli sis do teď platila 300kč.

jeine
13. únor 2011

To se nemýlíte,šla bych ode dne porodu.
Ale právěže jsem to probírali s manželem,on by si musel udělat ŽL,protože v tuto chvíli to nechceme volit variantou jinou,bylo by to nejjednodušší.Ale vše okolo by sem uselo přepisovat na něj x věcí.A pak by jsme museli vše opět předat na mne.
Pokud bych šla nyní jako rizikové,musela bych pozastavit živnost a přepsat na manžela,který ŽL nemá.

lendaw
13. únor 2011

@jeine na rizikovce pozastavovat živnost nemusíš, z manžela stačí udělat osobu spolupracující a na to nepotřebuje ŽL.

jeine
13. únor 2011

Já vím,jž jste to tu psali,už jsem z toho všeho fakt nějak zmatená.
prootže pak jak se tu psalo se to musí nějak zkloubit ty příjmy a výdaje a nejak se v tom neorientuji.
Fakt bude lepší to vyřešit nejak s účetní.

lendaw
13. únor 2011

@jeine příjmy a výdaje se nijak kombinovat nemusí. Je to pouze možnost. Všechno by při osobě spolupracující bylo stále psáno na tebe, příjmy a výdaje by byly taky tvoje. Jediné co by se změnilo by bylo to, že činnost bys nevykonávala osobně.

j.a.n.i
13. únor 2011

@jeine Jojo, přesně tak udělala bych z manžela osobu spolupracující, tím pádem nemusíš pozastavovat živnost ani na PN ani na PPM a neošidíš se o spoustu peněz - rozdíl by u tebe dělal cca 70 tis. Jediné pro co je zajímavý 4 letý rodičák je že si celé 4 roky braná jako živnost vedlejší, ale jestli počítáš, že budeš mít alespoň trochu rozumné výdělky nebo pokud plánujete další dítko, tak myslím, že to za tu ztrátu 70 tis. nestojí.

jeine
13. únor 2011

další tedy 3, už neplanuji.
Nojo,ale to bych musela tedy to důchodvé doplatit,nebo by mi prostě udělali ten průměr z tech 300 ač by to byla minimalni castka na materské?
A poprosím jak tedy jen bych nahlasila na živnostenském úřadě jako osobu spolupracující nebo vyplanila ten formulář na OSSZ to prohlášení?A nic bych nemusela přepisovat,i vydané a přijate by byly na mne stále?jen bych asi musela za nej neco platit.

georgine
13. únor 2011

ahojky holky.. prosím o názor
Je možné abych byla s nenarozeným dítěteme na PPM (jako OSVČ) a současně převedla rodičovský příspěvek na mladší dítě, které má 3 roky ale nechodí do školky, začal by chodit nejspíše až od září a tak bych chtěla převést rodičovský příspěvěk na otce den předtím než já jako matka nastoupím na PPM s zatím nenarozeným sourozenečkem 😉
včera jsem se stímto názorem setkala, a abych řekla pravdu líbí se mi to, ale není to jaksi zneužívání, nebo nějaké obcházení pravidel 😉
děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
13. únor 2011

Koukni sem http://www.jakpodnikat.cz/spolupracujici-osoba.php ale jak se to nahlašuje, to nevím ☹ z toho co je v zákoně mi přijde, že nijak... Nic přepisovat nemusíš, faktury budou stále na tebe, jen na OSSZ podepíšeš prohlášení, že osobně činnost nevykonáváš. A pak bych na manžela převedla jen nějaké minimum, aby to nevypadalo blbě...
S důchodovým neporadím, nečetla jsem předchozí příspěvky, každopádně i kdybys měla mateřskou malou, tak se to pořád vyplatí 😉 i tak je rozdíl cca 57tis.

jeine
13. únor 2011

Moc děkuji podívam se na to.

lendaw
13. únor 2011

@georgine nelze pobírat současně RP a PPM. Nárok na RPn zaniká počátkem PPM. To platí i pro otce.

ibisek
13. únor 2011

Ahoj holky mám dotaz, pokud bych náhodou šla na rizikovku, musím si stále platit, soc, zdrav. a nem? jelikož si nejsem jistá, zda by mi vůbec nemocenská - kterou bych dostávala, stačila na zaplacení tohoto. Podotýkám že jsem vdaná, pokud to na to má nějaký vliv. Není pak lepší jít na pracák, a pak po porodu převést mateřskou na den na manžela, tím se nastaví 3-letá varianta, jelikož se mi to jeví jako nejschůdnější varianta. Děkuji moc za rady

cristll
13. únor 2011

@ibisek pokud jsi jako OSVČ na neschopence celý kalendářní měsíc soc.,nem. a ani zdrav. pojištění si platit nemusíš.Platíš jen za ten měsíc ,kde máš neschopenku jen po část měsíce.

georgine
14. únor 2011

@lendaw děkuji za info, jen kdyss náhodou někde narazila na zdroj informací k tomuto tématu, tak prosím hod odkaz. Děkuji ti.

j.a.n.i
14. únor 2011

@georgine Jestli myslíš to o RP a PPM, tak výtah je tady http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

georgine
14. únor 2011

@j.a.n.i díky moc..
tohle bude zřejmě odpověď na mou otázku.
•Jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami.

Když dneska pobírám sníženou výměru RP tak bude menší než PPM a také další RP a zo toho usuzuji že nárok není.
CHápu to zprávně?

j.a.n.i
14. únor 2011

@georgine Jojo, chápeš to správně. Jediné kdy lze souběh je když je PPM malá a rodičákem se doplácí do 7600,-.

anlek
15. únor 2011

Ahoj,

zkusim se zeptat, zda by tu nekdo nevedel, co delat v mem pripade. Jsem nove tehotna, na materskou bych mela nasoupit cca na konci srpna 2011 (zrejme na ni nemam narok). Jsem ted na rodicaku se synem. Syn je narozeny brezen 2010, na neho jsem mela materskou od pulky unora 2010. Pred tim jsem byla od srpna 2009 na neschopence. Jsem OSVC, to zminuju jen pro poradek. Za dobu rodicaku jsem si zatim nic nevydelala, ale ted budu fakturovat cca 40-50tis. Na socialce mi dneska rekli, ze mi zaniklo nemocenske pojisteni. Coze nechapu ... Ale diky tomu, ze u me meli bordel v pocitac, tak je to mozna spatne. Zitra tam mam prijit opet, ze to jeste pohledaji. Co myslite, mam narok na materskou? A pokud jo, z ceho se bude pocitat jeji vyse?

vojtisek2007
15. únor 2011

@anlek nárok na mateřskou budeš mít pokud jsi po skončení mateřské na prvního syna (cca v jeho půl roce, při nástupu na rodičák ) začla znovu platit nemoc.pojištění...jestli jsi nezačla, nemoc.pojištění ti zaniklo a tím pádem teď nemáš nárok ani na mateřskou ani třeba na nemocenskou.....ale kdyby ses teď znovu přihlásila tak by jsi alespoň za tři měsíce měla nárok na nemocenskou a potom místo mateřské by jsi měla nárok na nemocenské v souvislosti s porodem - to se pobírá 6 týdnů před porodem a trvá ještě 6týdnů po porodu a hlavně díky tomu, že bys na tohle nemoc.měla nárok by jsi mohla volit i délku rodičáku. Když zůstaneš úplně bez mateřské (nebo bez té nemocenské v souvisloti s porodem) budeš mít bohužel nárok ode dne porodu jen na 4letý rodičák......nebudeš moct volit žádné roky...
Jinak nemocenské pojištění nesouvisí s tím kolik jsi v daném roce vydělala, to je dobrovolné a platíš si stanovenou částku (tu si určíš sama) , podle výdělku doplácíš a platíš zálohy na důchodové pojištění.
Teď od 1.1. se nemocenské i důchodové počítá ze stejného vyměřovacího základu....tzn. že např. ke 200 Kč nemocenského odpovídá částka 2539 Kč důchodového a toho se musíš držet, nemůžeš platit 200 nemocenské a třeba 1200 důchodové....

j.a.n.i
15. únor 2011

@anlek Aktuálně nárok na mateřskou nemáš, s tím, že ti zaniklo nemocenské pojištění, mají pravdu, předpokládám, že zálohy na nemocenské si neplatíš. Tudíž pokud dobře počítám, tak si byla na PPM do srpna a pokud ten srpen nebyl celý, tak si již za srpen měla platit zálohu, jinak za září... ale pokud se opětovně přihlásíš k nemocenskému (hned), tak pokud dobře počítám, tak by ti měl nárok opět vzniknout, musíš splnit 180 dní účasti, jen pozor na to, že přihlášením se k nemocenskému se ti z toho stává živnost hlavní a musíš začít platit zálohy i na sociální. Další PPM se ti bude počítat z těch záloh co začneš platit a nově musí být vyměřovací základ pro nemocenské stejný (nebo menší, ale kdo by to dělal) jako pro sociální.

anlek
15. únor 2011

Diky. Tak to budeme msuet jeste dneska vecer probrat s manzelem. Na socialce mi rekli, ze nic platit nemusim, kdyz jsem koncila materskou se synem a ze priste to pujde zas. ☹

j.a.n.i
15. únor 2011

@anlek Na informace od sociálky ze zásady nespoléhej 😖

andula1032
16. únor 2011

Ahojda holky chci se zeptat Měla jsem nemocen.souvisl.s porodem vše ok.6neděl mě vyšlo na 27.12.10.tak jsem šla zažadat o rodičak od 28.12.aby to navazovalo,ale pí.na soc.mě řekla že to nejde od28.že to zamítnou a musí zažadat od 1.1.2011 no tak jsem koukala jak tele a odešla jsem na ossz zaplatit zálohy za ty 4dny to je jak celej měsíc super.zachranila mě pí. na zdravce která naopak říkala snad to nebudete platit napsala to do listopadu nesch.a od prosince jsem se starala o děti do ml.15let Tak se ptam jestli nevíte někdo jestli jsem to tak opravdu musela udělat.Pořád mě to vrtá hlavou proč to nemohlo navázat na sebe. A ještě jeden dotaz pí.na ossz mě řekla že jsem měla vysoký pruměr na nesch.a tak budu muset platit zalohy asi tak kolem 700kč zatim mě nic nepřišlo kolik jak a co jo akorat vyučtování roční jsou tam 4 nuly a v jednom řadku dlužné zálohy ke dni tisku tam mám o s hvězdičkou tak nevím.CHci pozastavit živnost po dobu rodičáku co vše je k tomu potřeba a kde to všude musím nahlásit Díky 😝 moc za odpovědi pěkny den vám všem 🙂 Andula

xxmarypetxx
17. únor 2011

Tak jsem včera byla na sociálce ukončit neschopenku a nahlásit nástup na mateřskou, mám v tom trochu zmatek. Nástup na mateřskou je 18.2.2011 a paní na sociálce mi k tomuto datu prý ukončila nebo pozastavila OSVČ, že do půl roku se to nikam hlásit nemusí (až při rodičáku že musim pozastavit ŽL pokud nehodlám podnikat) a když nebudu vykonávat činnost, tak to tak udělá. Tak nechápu, co jsem vlastně podepsala a jestli to mám udělat i na zdravotní pojišťovně? A jak mě tam teď mají vlastně vedenou? Dostala jsem jakési potvrzení, že jsem byla u OSSZ v evidenci jako OSVČ od 1.8.09 do 17.2.11.
Tak Vás prosím o radu, jestli mi to můžete některá vysvětlit, paní na sociálce v tom byla sama jakási zamotaná.

xxmarypetxx
17. únor 2011

Jo a doufám, že když mi to tam pozastavili na té sociálce, tak že nedojdu o tu krásnou mateřskou, kterou bych měla mít ?????? To snad ne!!!!

dannys
18. únor 2011

@xxmarypetxx no to jsme zvědavá, co ti zasvěcené holky napíšou, protože to teda taky nechápu... mě naopak na sociálce (když jsem tam nesla ukončenou neschopnost a žádost o mateřskou) řekli, ať si ŽL nepřerušuji, že je to škoda nebo zbytečné ... že nemusím, že to není povinné... tak teda nevím...