Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

viktora
2. bře 2009

ahoj vojtíšku tak jsem dneska byla na gyndě a pan doktor mi vyšel vstříc a poradil mi že se mám domluvit na interně co chodím kvůli cukrovce a novou neschopenku by mi mohl napsat obvodní lékař.Tak jsem se tam ptala a paní doktorka my slíbila že se s panem doktorem obvodním domluví a v pátek mi dá vědět,on má totiž dovolenou.Akorát nevím jestli my bude platit do porodu nebo jestli zas musím mít od gynekologa tu žádost o PPM tu my samozřejmě zamítnou a měla bych mít nárok na to Nemocenské pokytované v souvislosti s porodem ale popravdě ti řeknu že ani na tý gyndě s tím nemají zkušenosti.Ještě se tě chci zeptat,jestli musí neschopenka kterou ukončím třeba ve čtvrtek navazovat na druhou neschopenku,na kterou nastoupím třeba v pondělí.No je to zapeklitá situace.Co ty myslíš mám to tak udělat,já se totiž nemám s kým poradit,ty jsi taková moje poradkyně,a jsem za to moc ráda.No hlavně ještě nevím jestli s tím bude obvodní lékař souhlasit.TAk zatím moc děkuji za radu

vojtisek2007
2. bře 2009

viktora - já si vůbec nejsem jistá, jestli když budeš mít "jinou neshopenku" (od obvoďáka nebo z interny) jestli ti vznikne nárok na to , aby sis potom při rodičáku mohla vybírat ty roky - dva,tři nebo čtyři....to lze pokud máš nárok a čerpáš PPM, nebo to nemocenské poskytované v souvislosti s porodem - když nemáš nárok na jedno z tohohle, tak nemáš nárok na výběr roků při volbě délky rodičáku....A chtělo by to, aby jedna neschopenka navazovalal na druhou....jedna konec např. ve čtvrtek, nová od pátku... Každopádně zítra jedu k nám na sociálku s daněma, tak se ti tam poptám, jak přesně se má postupovat....pak dám vědět. Jestli se fakt musí nejdřív žádat o PPM a až ti jí zamítnkou kvůi nesplnění těch dnů, tak potom teprve žádat o to nemocenský v souvislosti s porodem..uvidíme, já tohle vím taky jenom teoreticky, že to je v zákoně, nikdy jsem se s tím nesetkala....Zítra zjistím co se dá a dám vědět. zatím se drž. pa

viktora
2. bře 2009

ahoj vojtíšku to budeš moc hodná když se mi na to poptáš mě je jedno kolik budu doma roků ty čtyři mi vyhovují mě jde spíš o to jak to mám udělat před tím porodem,protože pak si klidně zažádáme o rodičák ale právě jsem nevěděla jak těch 6neděl před porodem,dokonce mám pocit že mi říkala že bych měla i nárok na nemocenskou ale musela bych právě jít na jinou neschopenku,mám v tom hokej ale na tu ppm určitě nárok nemám,tím jsem si jistá.Hlavně tam na mě koukali jak telata,tak nevím na co tam jsou.A právě taky nevím jestli mi bude ta neschopenka trvat do porodu,tu cukrovku budu mít až do porodu,dokonce mi zvýšila dávku a píchám si ještě v noci ale jinou jehlou takže radost.Dneska jsem měla nástup do nemocnice ale nakonec mě poslal do hradce na cévní a uvidíme protože jak bych se dostala do nemocnice tak už vůbec nic nezařídím,tak jsme honem ještě skočili na matriku kvůli jménu.Hrozně moc ti děkuji že se mi poptáš třeba ti to vysvětlí líp než mě.No když to nedopadne tak hold asi budu bez peněz do porodu,jestli to tak chápu.Tak budu čekat jak to dopadne moc děkuji 🙂

vojtisek2007
3. bře 2009

tak jsem byla na té OSSZ a tam mi ta pani řekla, že tady u nás normálně třeba dr. ke 4.3. ukončí neschopnost z důvodu rizikového těhu a od 5.3. vystaví novou neschopnost tu v souvislosti s porodem...každý má jenom jiný kód pro OSSZ a tam k tomu jenom přiřadí to potvrzení, že ti nevznikkl nárok na PPM,kvůli nesplněným dnům na nemoc.pojištění - říkala, že se nežádá o PPM a nečeká se až jí zamítnou...tak nevím co tam u vás vymýšlí a strašně se divila, že mudr. gyn neví co s tím....tak jsem ti asi moc neporadila....

plami
3. bře 2009

Ahoj Vojtíšek, koukám že docela zvládáš paragrafy co se týče OSVČ, sama jsem hledala na netu zodpovězení mý otázky, ale jaksi jsem se nedohledala anebo to spíš moc nechápu. Jsem OSVČ jako spolupracující osoba u manžela, neplatím si nemocenskou, takže je mi jasný, že po porodu budu čerpat hnedle 4letou variantu rodičáku...co mi jen není jasný, je ten nástup 6 týdnů před porodem na mateřskou, či jak se to u mně bude jmenovat...kam to jít nahlásit, kdo za mě co bude platit....atd....poradíš prosím? díky moc🙂)

viktora
3. bře 2009

ahoj vojtíšku no jsem zvědavá jak to teda vyřeší ale jinak díky moc a určitě se ti ozvu jak to dopadlo

windyla
4. bře 2009

Ahojky,jsem osvč, na nemoc si neplatím a termín porodu mám 11.6.2009.Loni jsem si zjišťovala, na co mám vlastně nárok, nebo spíš - na co nemám.A dnes jsem s hrůzou zjistila, že od ledna se dost změnilo. S manželem, který je zaměstnancem mého otce, jsme se dohodli, že po porodu on zažádá o rodičovský příspěvěk ve dvouleté variantě( bere asi 22tis. čistého), já živnost nepřeruším, budu s dítětem doma, on v práci a všechno bude O.K.Ale to bylo loni. Dnes mi na úřadě řekli, že to nejde.
Chci se zeptat, jestli mám možnost si ty zálohy ještě nějak doplatit, a jestli to má vůbec smysl. A nebo jestli by šlo, aby manžel nastoupil na mateřskou za mě a potom zažádal o rodičák ve dvouleté variantě. Ale v tom případě zase nerozumím tomu, že má chlap nárok na mateřskou až od 7. týdne od narození- a co bude před tím?Doufá, že můj dotaz není moc zmatený, ale já teda zmatená jsem, nevím, co bude. Děkuji moc za odpověď

vojtisek2007
4. bře 2009

plami - ty na mateřskou před porodem nastupovat prostě nebudeš, když na ní nemáš nárok - ale rovnou ode dne porodu si zažádáš o rodičák...

vojtisek2007
4. bře 2009

windyla - přesně tak, novelou se od 1.1.2009 zrušila možnost při získání "fiktivní mateřské" pro otce možnost volby rodičáku - teď už opravdu když o mateřskou otec zažádá, tak na ní musí fakticky nastoupit a čerpat jí, pak může volit délku rodičáku. A těch 6týdnů bys měla být na neschopence od svého gyn.
Doplatit zálohy samozřejmě lze - ale občas to pak OSSZ posoudí jako účelové a stejně mateřskou nepřiznají - to by chtělo se domluvit přímo na OSSZ.

windyla
4. bře 2009

Takže jestli tomu správně rozumím, měla bych se na OSSZ zajít domluvit, zaplatit, co se dá a to co nejdřív,abych dostala neschopenku, po porodu nastoupit na neschopenku na 6 týdnů a potom může nastoupit na mateřskou manžel a po mateřské pokračovat v rodičáku?Nám je to vcelku jedno, jestli fakticky nastoupí, máme rodinnou firmu a domluvíme se.A když to na OSSZ posoudí jako účelové, co bude teda těch 6 týdnů, dá se to udělat i tak, že porodím, nebudu žádat o nic a po šesti týdnech zažádá manžel?

vojtisek2007
4. bře 2009

windyla - když zaplatíš co se dá, tak už alespoň po třech zaplacených měsících můžeš na nemocenskou - kdyby bylo těhu náhodou rizikové - a v tom případě, když bys stejně nakonec neměla nárok na mateřskou (třeba by tě nenechali doplatit část roku 2008 - tak bys měla jenom půl roku 2009 takže bys nesplnila podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění) tak by ti alespoň vznikl nárok na neschopnost související s těhotenstvím a porodem - na který se nastupuje 6týdnů před porodem a trvá 6týdnů po porodu - takže když jste rodinná firma a nějak se stejně domluvíte, možná by bylo zbytečné doplácet třeba ještě půl roku nebo celý rok 2008, ale od ledna 2009 začít platit nemocenskou a 6týdnů před porodem žádat o tu neschopnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem a za těch 6týdnů po porodu by zažádal o mateřskou manžel a pak by přešel po cca 14týdench na rodičák,kde by si zvolil tu dvouletou variantu....tak bych to asi řešila já.

katty6
5. bře 2009

Ahoj vojtisku, take se pridam k tem co se ptaji 🙂 a predem moc dekuji za odpoved.
4 roky jsem byla zamestnana a zaroven jako vedlejsi pomer jsem byla OSVC. Zamestnavatel platil vsecny druhy pojisteni a proto jako OSVC jsem neplatila uz nic (akorat na konci roku kdyz jsem podavala danovy priznani jsem platila jednorazove neco malo zdravotni pojistovne.. nevim jak se tomu presne rika) . Ted jsem tehu, termin porodu mam 8.6.2009. Chci jin ted v dubnu na materskou. Zamestnavatel ale me chce vyhodit uz ted, tedy od dubna bych byla nezamestnana. Pokud bych chtela jin na materskou koncem dubna, vznikne mi narok na materskou, kdo bude platit materskou a u koho se zada? Pokud ale zustanu zamestnana a materskou budu zadat u zamestnavatele kdo ji bude platit? Jestli jsem dobre rozumela vsemu co bylo napsano v teho diskusi, narok na materskou z OSVC nemam (neplatila jsem duchodove a zdravotni pojisteni) a tudiz nemusim na dobu materske prerusovat zivnost ale nesmim po dobu materske podnikat?
Chtela bych se jeste zeptat co to je menocenska v souvislosti s tehotenstvim? kdo na tento prispevek ma narok a jak to souvisi s materskou? Vyplaci tento prispevek vzdy socialka? Plati neco zamestnavatel pokud jsem zamestnana? o co v pripade OSVC pokud jsem neplatila zadne pojistne, mam narok na nemocenskou?
Omlouvam se, pokud moje dotazy jsou zmateny, nevyznam se v tom systemu.
Take bych se rada zeptala na danovy priznani. Jelikoz jsem zamesntana a zaroven OSVC jsem podavala kazdy rok danovy proznani. Jak v tomto pripade se vypocitava vymerovaci zaklad? s ohledem na oboje prijmy (ze zamestnani a zivnosti)? Pokud ano, tak pro vypocet materske mam se orientovat na kolonku spolecny vymerovaci zaklad?Nebo to priznani se podava vzdy za OSVC? Vyplnovala to vzdy svagrova, proto tento mozna hloupy dotaz.. jelikoz nevim co je co.
Take bych se rada zeptala v souvislosti ze zmenani v PSSZ za rok 2009. Za rok 2008 jsem neplatila zadne zalohy na soc. a zdrav. pojisteni, jelikoz hlavni prac. pomer jsem mela jine zamestnani, ne zivnost. Ted jsem slysela, ze od roku 2009 se musi platit vsechno, znamena to pro me, ze musim od ledna 2009 platit vsechny zalohy i kdyz porad do dubna 2009 zivnost je pro me vedlejsi prac. pomer? A pokud budu na materske, musim platit tyto zalohy (pojisteni) jako OSVC?
Doufam, ze jsem alespon trochu srozumitelne formulovala sve dotazy a moc dekuji za odpovedi
Katka

windyla
5. bře 2009

Ahoj,
tak jsem neváhala a vydala se na OSSZ, chtěla jsem si doplatit od začátku roku, ale řekli mi, že pojistit se můžu jen ode dneška a do budoucna, zpětně to prý nejde. Chtěla jsem doplatit od začátku roku - nelze.Pak mě ještě paní musela dát další ránu, že nejdříve můžu čerpat neschopenku po 3 měsících, s tím, že prvních 14 dní budu doma zadarmo.Tak mě zajímá, jestli jim 6 týdnů před porodem můžu poslat neschopenku, když mi ještě nevznikne nárok čerpat, ten budu mít od 6.6. a termín porodu mám hned týden na to - 11.6.. Když první 2 týdny nedostanu nic, tak tam ta neschopenka může klidně ležet, ne? A nebo nemá smysl si ji nechat vystavit, když ještě nebudu mít nárok?
Každopádně moc děkuji za předešlé odpovědi,nikde jinde jsem na svoje dotazy odpověd nedostala, natož na úřadě, kde si každý říká co se mu hodí a nejradši se vás co nejrychleji zbaví, aby měl klid.Dneska už se snad v klidu vyspím, když vím, na čem jsem,ještě jednou díky.

viktora
5. bře 2009

ahoj vojtíšku ted jsem si přečetla dotaz od windyla a tak mě napadlo jestli má taky vůbec smysl přerušit jednu neschopenku a nastoupit na druhou když vlastně 14dní z toho nic nebude a pak vlastně nastoupím na ppm na kterou sice nemám nárok,doufám že my teda někdo vystaví tu neschopenku související s porodem,je to fakt bordel ale koukám že nemám ty problémy sama.Já taky vůbec nevím jak to vyřešit ale díky za odpověd

vojtisek2007
5. bře 2009

viktora - jenomže neschopenka pro rizikové těhu MUSÍ být ukončena nejpozději 6týdnů před porodem - a pak vlastně těch 6týdnů bys byla bez peněz....

viktora
6. bře 2009

AHOJ vojtíšku tak jsem si to dneska oběhala a snad to dopadlo dobře v pondělí my ukončí neschopenku gynekolog dneska má volno a od úterý už mám novou neschopenku na cukrovku od pana doktora obvodního tan dokonce tomu snad jediný rozuměl co po něm chci a byl hrozně ochotný,dokonce by mi ta neschopenka měla od něho platit do porodu,myslíš že ano? Takže ještě 14dní budu asi bez peněz ale pak doufám už něco začnu brát i když to nebude na dlouho,akorát nevím jestli dnem porodu ukončí nebo jestli my ji ještě na pár dní nechá to se musím ještě zeptat.No jsem ráda snad se to aspon trochu vyřešilo,protože jsem vážně měla strach jak to do porodu bez neschopenky udělám.Tak snad to bude ponaučení a rada pro druhé maminky který mají stejnou situaci jako já a bude jim to k něčemu dobré.

vojtisek2007
6. bře 2009

viktora - tak aspoň něco, ikdyž to není to, na co máš nárok 😠 ale aspoň budeš bez peněz minimální dobu....no a myslím , že dnem porodu ti neschopneka zkončí, protože zažádáš o rodičák a současně to pobírat nelze si myslím - rodičák i neschopenku....ale třeba jo a měla bys víc peněz 😀

kapunka
14. bře 2009

ahoj prosím můžete mi poradit???
Platila jsem si v roce 2008 měsíční nemocenské poj. ve výši 360,-
Ted od ledna 2009 platím nemocenskou ve výši 1000,- jsem živnostník - pokud bych šla na mateřskou dejme tomu koncem roku 2009, jakou mateřskou bych dostávala?? můj celkový příjem za 2008 byl ca 600 000,- danila jsme 50% paušálem.
/na duchodovem pojištění jsem zaplatila za rok 2008 cca 50000,-/

děkuju moc

helenky
16. bře 2009

ahoj, prosím o radu. Momentálně jsme v evidenci ÚP a čeká mě IVF. Nesplňuji už bohužel podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Bylo by pro mě výhodné obnovit živnost i když jen s minimálním výdělkem a začít si platit nemocenské jako OSVČ? Jak se potom počítá výše PPM? Dokážete mi někdo poradít? Díky!! 🙂

helenky
16. bře 2009

ještě dodatek k mojí otázce...manžel podniká, mohla bych se proto přihlásit i jako spolupracující osoba. Pomohlo by mi to k PPM a možnosti volby délky rodičáku? díky

viktora
19. bře 2009

ahoj vojtíšku prosím tě chci se tě ještě zeptat na danový přiznání jelikož koukám že se v tom orientuješ.Myslela jsem si že mi vrátí soviální a zdravotní za mionulý rok jak jsem byla nemocná ale na všeobecný zdravotní pojištovně paní říkala že když mi sociálka neplatí nemocenskou tak se to platit musí i když jsi nemocná kdyby mi ji platili tak bych to platit nemusela to je nějaký postavený na hlavu ne?Tak jsem se těšila že mi něco vrátí a ono nakonec asi nic,nemáš s tím nějaký zkušenosti díky moc

arwenka
19. bře 2009

Ahojky, mam k Vam prosbu - vite nektera, jak by to bylo s vysi rodicovskeho prispevku, kdyby na MD nastoupil otec, ktery nema ale odpracovanych 270 dni za posledni dva roky? Moc diky

vojtisek2007
20. bře 2009

arwenka- když otec nemá odpracováno 270 nemůže nastoupit na mateřskou , protože stejně jako u ženy mu na ní nevznikl nárok, takže by měl nárok na rodičák v té čtyřleté verzi - 7600do 21měsíců dítěte a potom do jeho čtyř let 3800,-Kč.

mado1
20. bře 2009

Ahoj Vojtisku, ty jsi tedy znalec. Hotová poradkyně 😉. Jsi moc hodná, že takhle radíš, vyznat se v těch úřednických poučkách je děs.

Chtěla bych se tě zeptat, asi jako ostatní, jak to bude s mojí mateřskou v případě, že jsem osvč, podmínky pro přiznání splňuji, zálohy na důchodové pojištění platím od ledna ve výši 1720 Kč a nemocenské 96 Kč. Jak se bude počítat výše PPM?

Nechápu, co je tím denním vyměřovacím základem - je to částka na důchodové a nemocenské x 12 měsíců, děleno 356 dní?

V květnu mě čeká KET, takže pokud se podaří, předpokládaný termín porodu by byl v lednu. Kolik bych musela platit, abych dostávala nejvyšší možnou mateřskou? Nejspíš už bych na tu nejvyšší částku nejspíš nedosáhla, když cca 3 - 4 měsíce platím takové minimum, že?

Děkuji za Tvoji odpověď.

vojtisek2007
20. bře 2009

na výpočet mateřské pro osvč je taková prazvláštní tabulka a vzoreček, který je tak na dva řádky dlouhý....teď od 1.1.2009 co platí nový zákon o nemoc.pojištění je to lepší....stačí když platíš kolem 400,-kč měsíčně na nemocesnkém a mateřská se ti vyhoupne k 15tis. - to jen tak pro ukázku.
Ten denní vyměřovací základ je ta částka, kterou tak složitě dopočítají a tu dostáváš na den....ale nejni to tak jednoduchý výpočet jak píšeš.
Když bys předpokl.termín porodu měla v lednu, tak by se ti bralo rozhodné obodbí rok 2009 ( + - jeden měsíc) - takže určitě navýšit zálohy - když se platí 1000,-kč vyhoupne se mateřská ke 26tisícům, což už je docela slušný....můžeš třeba teď zaplatit víc - jakoby si doplatit ty tři měsíce a pak platit už jenom tu tisícovku

mado1
20. bře 2009

A šlo by zálohy doplatit třeba až v červnu, když zjistím, že se KET podařil? Že bych třeba začala v červnu platit zálohu 2 000 Kč. Někde jsi tu psala, že to můžou brát jako účelové a PPM nepřiznají.

vojtisek2007
20. bře 2009

jo to bylo dřív, když šlo zálohy doplatit zpětně, to už se teď nedá, já bych teď začala platit ty čtyři stovky - aby jsi když se to podaří třeba měla i slušnou nemocenskou - předpokládám, že většinou po takových zásazích jsou maminy na rizikovém a až to vyjde začít platit třeba ty dva tisíce,sice to bude jen půl roku, takže ten první půl rok ty menší zálohy by to trochu rozmělnili, ale nemělo by to být nic hroznýho....

mado1
20. bře 2009

Takže nebude vadit, když bych pak platila ty 2 000 Kč? Z toho ale mě vyplívá, že každá mamina jako osvč, kteráé zjistí, že je těhotná, tak si doplatí zálohy, aby měla co největší mateřskou. není někde schovaný nějaký háček - třeba opravdu vše příjmů nebo tak něco? ALe jinak moc děkuji, jdu si změnit výši zálohy - raději hned. 😝

viktora
20. bře 2009

ahoj vojtíšku prosím tě ptala jsem se tě na danový přiznání viz.výše možná jsi to přehlédla nemohla by jsi mi poradit jak je to s tím plcením a vrácením díky moc

vojtisek2007
20. bře 2009

viktora - promiň, přehlédla jsem tvůj dotaz - když jsi nemocná a OSSZ ti neschopnost nevyplácí, tak jako kdyby jsi nemocná nebyla - platíš zálohy a pak ti nic nevrátí, ani na zdravotním, protože máš vlasntě splněno 12měsíců podnikání,kdyby jsi třeba dva měsíce čerpala neschopnost, tak bys měla jen 10měsíců k podnikání a něco by ti vrátili....ale takhle ne, bohužel.