Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
23. bře 2011

@tehuli čerpání tříleté rodičovské znamená do tří let věku dítěte...jestli začneš čerpat hned dnem porodu nebo až po skočnení 22týdnů mateřské je jedno - rozhodující jsou tři roky dítěte, ne datum,kdy jsi začla čerpat.

vojtisek2007
23. bře 2011

@tehuli tříletou variantu si můžeš vybrat pokud budeš mít nárok na mateřskou, když je mateřská vyšší než 380,-kč na den můžeš si vybrat dva roky....

tehuli
23. bře 2011

@vojtisek2007 super děkuji moc a je tedy možné jít na mateřskou dřív než před termínem porodu který ti stanoví Dr.(tedy 6-8.týdnů před TP?) děkuji moc...

vojtisek2007
23. bře 2011

@tehuli ano,na mateřskou se nastupuje v rozmezí 6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu - den je na tobě.

martinaj23
24. bře 2011

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s vyúčtováním u "sociálky" v době, kdy jsem byla v roce jak zaměstnaná, tak jsem byla na mateřské? Udělala jsem klasický přehled s tím, že jsem celých 12 měsíců měla OSVČ jako vedlejší činnost a část roku jsem byla na mateřské. Docela mě překvapilo, když mi úřednice přehled upravila a základ rozdělalila ne na 12 měsíců, ale pouze na část toku, kdy jsem nebyla na mateřské - tím mě vznikla povinnost platit. Při mateřské jsem měla na OSVČ příjem - služby jsem dále přefakturovávala - práci jsem nevykonávala sama - toakto je to zákonem dovoleno. Není mi ztedy jasné, proč by mi měl být příjem rozdělen jen do části roku. Úřednice se obracení na zákon, kde je napsáno, že se z měsíců vyloučí ta doba, kdy je OSVŇ na nemocenské nebo mateřské - toto je myslím hlavně pro to, aby nebyla povinnost např, platit zálohy... pro mne to ale bohužel přitěžující okolnost? Nemáte někdo zkušenost s tím, jak to vyřešit? Podle mne je to v mém případě nelogické a mělo by dojít k rozdělení příjmů do celých 12 měsíců.
Děkuji moc za radu Martina

vojtisek2007
26. bře 2011

@martinaj23 ty jsi měla za rok 2010 zaměstnání + k tomu osvč jako vedlejší a ještě tu mateřskou - nebo jsi měl jen osvč + k tomu potom několik měsíců mateřskou ????

martinaj23
28. bře 2011

měla jsem 1.1/2 roku souběh OSVČ a zaměstnání a od července mateřskou - na OSVČ byl ale příjem - to je povolené, poku nevykonávám tu činnost samostatně. Já to přefakturovala dál - dělala to pro mne kamarádka

vojtisek2007
28. bře 2011

@martinaj23 jů, tak já bych přehled vyplnila všech 12měs jako vedlejší, 1-6 výkon zaměstnání, 7-12 PPM - nerozumím tomu, proč by ti měli příjem rozdělit jen do 6ti měsíců, pořád jsi přece měla výkon svč jako vedlejší, všech 12....

anlek
28. bře 2011

Ahoj,

nedavno jste mi tu dobre poradily, tak se jdu zkusit zdeptat znovu.

Jsem tehotna, OSVC a nyni nebudu mit narok na materskou (nezacala jsem si s prechodem na rodicak platit pojisteni). Chtela bych mit ted na podruhe moznost volby trileteho rodicaku. Pres manzela to nepujde. Takze si budu muset platit duchodove a nemocenske pojisteni 3m (tj. chapu to dobre, ze z vedlejsi se stane hlavni cinnost, ze?).
1. Co to pro me znamena vuci zdravotni pojistovne?
2. Nemocenska vztahujici se k porodu mi umozni zvolit si trilety rodicak, ze?
3. Muzu na tuhle nemocenskou nastoupit az dnem porodu (nyni jsem na 2letem rodicaku, takze si myslim, ze nemocenska nebude tak vysoka jako rodicak, skoda o nej prijit ...)?
4. Kolik je minimalni vyse duchodoveho a nemocenskeho pojisteni? A kolik to pak udela na nemocenske?

Predem moc dekuji za rady.

fangi
28. bře 2011

Mohla bych mít taky dotaz - pro kamarádku - je OSVČ a platí si zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pokud by otěhotněla, jak to bude v jejím případě s PPM a volbou délky rodičovské? Děkuju 😉

anlek
28. bře 2011

@fangi Zalezi, co rozumis pod pojmem zdravotni pojisteni. Pokud odvody zdravotni pojistovne a neplati si nemocenske pojisteni (plati se socialce), tak na PPM nema narok.

fangi
28. bře 2011

@anlek Aha, no kamarádka říkala zdravotní a sociální, tak nevím...Ještě se poptám. A jak dlouho by si musela platit už tu nemocenskou a v jaké výši, aby měla nárok na PPM? Děkuju!

j.a.n.i
28. bře 2011

@anlek
1. Vůči zdravotní pojišťovně nic, tam je to stále "vedlejší".
2. Ano, na tříletý stačí.
3. Nemůžeš, podle aktuálního znění zákona o nemocenském pojištění to později nejde. Ale je otázkou co by se stalo, kdybys to prostě ignorovala.
4. Minimální důchodové je 1807,-, minimální nemocenské 92,- ale to nemá smysl si platit, odpovídající částka tomu důchodovému je 143,-
A kolik je to nemocenské by mělo být fuk, neb do měsíce před porodem by ti to měli doplácet do 11400,- a od měsíce porodu do 7600,-

j.a.n.i
28. bře 2011

@fangi 270 dní a minimální nemocenská je 92,- s tím, že částka odpovídající minimálnímu sociálnímu je 143,-

anlek
28. bře 2011

@j.a.n.i Diky, takze staci platit 3m 143 Kc + 92 Kc? To by bylo daleko lepsi nez, co jsem cekala. 😵 Jak je mozne, ze bych mohla platit min nez, co je minimalni?

martinaj23
28. bře 2011

@vojtisek2007 no to jsem taky udělala, ale na sociálce mi to vyškrtali a dobu, co jsem byla na mateřské mi prostě nepočítají. Už jsem obvolala snad vše co šlo - nyní ma za úkol sociálka na kladně, aby se spojila s jejich metödičkou a ta má stejný názor jako já - jen jde o to, aby si dali na tom Kladně říct 😨(

hlasil
29. bře 2011

@martinaj23 Tak tohle je zajímavé, mně se to bude za rok týkat taky. Možná by věděla lendaw, ta myslím taky při PPM normálně dál fakturovala. Mně přijde názor tvůj i metodičky jako logicky správný, tak držím palce, aby to dobře dopadlo a dej pak případně vědět.

martinaj23
29. bře 2011

Tak bohužel, dneska jsem se dovolala až na ministerstvo a mám smůlu. Prostě musím rozdělit zisk jen na ty měsíce, kdy jsem nebyla na mateřské a zaplatit pojištění. Mám sice základ pod hranicí 56 tis. (pak už je povinnost platit), ale za kazdý měsíc na mateřské, my tu sazbu sníží o poměrnou částku. Tak si alespoň zažádám o splátky - bohužel záleží na jedný ženský, jestli je povolí nebo ne. Ona ale bohužel nějak nemůže skousnout, že jsem měla velkou mateřskou a ještě měla příjem z podnikání - takže ze splátek asi nebude nic ☹ prý mám nejdřív zaplatit dluhy a pak utrácet ... No kdyby nebyla na druhé straně telefonu, tak by asi dostala pecku

j.a.n.i
29. bře 2011

@anlek Teď nějak nechápu otázku.
Minimální sociální je 1807,- minimální nemocenské 92,- minimální zdravotní 1670,-, sociální a zdravotní je povinné. Nemocenské je dobrovolné a stačí ho platit ve výši 92,- a nárok na nemocenskou vznikne, ale je lepší platit 143,- protože nemocenská bude o něco vyšší. Ale zas kdybys to nemocenské chtěla platit ještě vyšší, tak už bys musela zvyšovat i to sociální a to je zas otázkou, zda by se vyplatilo.

anlek
29. bře 2011

@j.a.n.i Dik, ja to pochopila na poprve jinak, moc mi to nedavalo smysl. Uz je mi to jasne.

georgine
4. dub 2011

holky malou radu prosím
mám od 1.3. do 1.9. schválenou PPM a ted mě napadla otázka, kdybych chtěla pozastavit případně zrušit živnost, musela bych až po skončení PPM?? nebo i dříve 🙂
No a když budu tedka platit po dobu PPM zálohy na DP a ZP, tak pokud zruším, nebo pozastavím živnost po skončení PPM, budou mi tyto zálohy vráceny, protože v přiznání(přehledu příjmu budou nulové částky - logicky z titulu PPM, kde se činnost vykonávat nesmí) 😉
Jinak zálohy na nemocenské připojištění se neplatí po dobu PPM? 🙂
moc díky za odpovědi 🙂

vojtisek2007
4. dub 2011

@georgine živnost můžeš pozastavit kdykoliv, nemusíš čekat na skončení PPM a po dobu PPM neplatíš žádné zálohy ani DP ani ZP - na ZP to potom doložíš potvrzením z ossz že jsi měla nárok na PPM a neměla povinnost platit zálohy na ZP

georgine
4. dub 2011

@vojtisek2007 no to jsem z toho jelen, snažila jsem se paní na zdravotní pojišťovně vysvětlit, že jsem od 1.3 PPm donesla jsem tam i potvrzení doby trvání nemoci a taky současnou PPM a ona mi řekla že z reálu (přiznaného příjmu) mi vychází jakási minimální částka cca 200Kč měsíčně. A tak ji říkám, že jsem na PPM, a ona že povinnost platit mám stále, a že pak po skončení PPM nebo po roku 2011 a podání přehledu mi budou a základě příjmu částky příapdně vráceny.
A to stjené se stalo u OSSZ, přišlo mi vyúčtování plateb a mám tam platit minimální DP 1870Kč .
Mě se zálohy platit smao nechce, nejraději bych živnost přerušila. Ale měla jsem strach aby mi třeba nezanikl nárok na PPM, nebo to pro mě neznamenalo nějaké komplikace s čerpáním.
Poradíš?

vojtisek2007
4. dub 2011

@georgine jestli chceš, tak si klidně živnost od toho 1.3. pozastav....no jasně, že za rok by ti potom zálohy vrátili, protože vlastně příjem za 2011 by byl malinkej, ale proč to zbytečně platit, já platit přestala s nástupem na PPM a až po dalších daních jsem na zdravotku donesla potvrzení z OSSZ o mateřské a bylo to...nikdo po mě nic zpětně doplácet nechtěl...každopádně, jestli živnost přerušit můžeš, tak jí přeruš, budeš mít míň starostí....a o PPM přijít nemůžeš....z nemocenského se odhlaš, tím pádem ti pro ossz zůstane živnost jako vedlejší, takže žádná záloha 1807,a jak při PPM pošleš zálohu na DP, tak ti jí automaticky vrátí zpátky, nebudou mít pro ní kolonku, páč jsi na PPM.

georgine
4. dub 2011

no a jak to chodí když živnost přeruším?
musím pak zajít na OSSz a ZP (dostanu nějaký doklad ze živnosťáku?) a tam prostě zaevidují že moje živnost není od jistého data aktivní?
no tedka jsem nepochopila, pokud se odhlásím z NP tak to se přece odhlásím automaticky tím, že živnost bude neaktivní,nebo ne?
Jo a píšeš že ji mám přerušit třeba k 1.3. to jde jako takhle zpětně?? 😉

vojtisek2007
4. dub 2011

@georgine na živnost.úřadě písemně oznámíš přerušení živnosti - buď na dobu určitou nebo bez datumů a do 8mi dnů to nahlásíš na OSSZ a ZP - i si myslím,že to jde zpětně od toho 1.3., když než, tak od 1.4.....to s tím nemocenským jsem myslela tak, že kdybys živnost nepřerušila, tak se aspoň odhlaš od nemoc., abys neměla živnost branou jako hlavní činnost a neplatila zbytečně ty vysoké zálohy.

nebo můžeš na živnost.úřadě vyplnit jednotný registrační formulář a přes něj to úřad všude za tebe nahlásí...nemusíš nikam lítat...- myslím, jde to při registraci,tak teď by to mělo jít využít taky

georgine
4. dub 2011

@vojtisek2007 děkuji jsi moc hodná. Ve středu to půjdu vyřídit, no snad se tam dovalím..

lendaw
5. dub 2011

@martinaj23
@hlasil
Byla jsem podat přiznání za 2010 a s ničím takovým jsem se nesetkala. Já jsem ale měla celý rok 2010 hlavní činnost a uvedený zisk 1003,-. Pro přesnost uvádím, že jsem byla od 1.1.2010 do 2.8.2010 na nemocenské a od 3.8. do 31.12. na PPM.

cristll
5. dub 2011

@lendaw já jsem teď na nemocenské(neschopence) a paní říkala,že zatím nemusím přerušovat živnost.Stejně teď jako nemocná nemusím paltit zálohy na NP a ZP. Prý si ji mám ale tu živnost ,ale přerušit až nastoupím na MD.

petulka33
9. dub 2011

Ahoj holky, jdu vás opět požádat o radu...
od 1.2. si platím NP, z toho důvodu, abych měla nárok na výběr délky rodičáku. Na neschopenku kvůli porodu budu nastupovat cca kolem 20.5. Má otázka spočívá v následujícím - nechce se mi platit za květen celý odvod. Ovšem nechci zase něco podělat, abych se tak nepřipravila o tu neschopenku a následně volbu rodičáku. Takže se chci ujistit, zda opravdu stačí mít zaplacené tři zálohy (únor, březen, duben) a od 1.5. si nechat napsat neschopenku normální a pak tu v průběhu května kvůli porodu. Přeci jen budu v květnu doma zadáčo a výdaj 3,5tis bych si ráda odpustila...
předem díky za odpovědi 🙂