Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

jankatm
5. lis 2010

Ahoj holky. Mám takový problém... Plánovala jsem jít na ŽL od ledna 2011. Letos jsem dostudovala vysokou a momentálně jsem na úřadu práce a pracuji na dohodu o provedení práce jeden den v týdnu. Jenže teď jsem zjistila, že jsem pravděpodobně těhotná... Tak nevím, jestli má ještě cenu si od ledna ŽL zakládat? Nebo si ho právě mám založit co nejdřív, abych si mohla platit sama zdravotní pojištění? Měla bych potom větší mateřskou? Poraďte mi, prosím...

romcovaklarka
5. lis 2010

@aktekram JEště jedna otázka, to co píšeš - že bych si na rodičovské musela platit nemocenské pojištění, abych pak mohla mít nárok na PPM - to platí vždy, nebo jen když budu mít aktivní živnosťák? Pokud bych ho pozastavila a nepřivydělávala si, tak se doba rodičáku počítá jako účast na nemocenském, nebo bych ho musela taky platit a pokud ano tak z čeho bys e počítalo? Díky moc.

aktekram
5. lis 2010

@romcovaklarka kdyby jsis ŽL pozastavila tak by ti PPM neměl kdo vyplácet, byla by jsi braná jako nezaměstnaná, tudíž ta na PPM nárok nemá a hned pobírá 4 letý rodičák bez možnosti volby.

aktekram
5. lis 2010

@romcovaklarka teda pokud nejsi zaměstnaná i teď a zaměstnavatel ti bude tři roky držet místo (PPM vyplácí zaměstnavatel)

romcovaklarka
5. lis 2010

@aktekram Aha, no nazdar. Zaměstnaná nejsem. Takže, jestli tomu dobře rozumím a pokud se schválí ty změny, že si nemůžeš výši pojistného sama určit, tak během rodičovské budu platit nemocenské vypočtené z toho, co si opravdu vydělám a z toho se mi pak vypočte druhá PPM ☹ To je drsný. Myslela jsem si, že se ta druhá bude počítat z příjmů (a pojistného), které jsem měla před tou první, když mezitím nebudu pracovat. Takže OSVČ, která jde na mateřskou a pak na rodičovskou a pozastaví si pro tu dobu ŽL, protože si nechce přivydělávat, se počítá jako nezaměstnaná? Myslela jsem, že existují takové ty doby, jako studium, povinná vojna kdysi a tak podobně, kdy se osoba do práce nechodící počítá jako pojištěná. A že tam patří i péče o dítě do 3 let. No fuj, tak to prakticky pro OSVČ nepřipadají děti rychle za sebou v úvahu, protože asi málokdo dokáže při rodičáku vydělat tolik, aby pak měl nějakou kloudnou mateřskou.

aktekram
5. lis 2010

@romcovaklarka v principu jsi to pochopila správně, doba kdy jsi na rodičáku se ti započítává do důchodu jako odpracované roky. Ale už ti z toho nemůžou vyplatit nemocenskou nebo PPM 🙂
Maminky které si na ŽL budou mezi dvěma dětmi jen přivydělávat znamená že malý příjem = minimální zálohy = minimální druhá PPM, ale aspoň nějaká (min.7600Kč) pořád lepší než 4 letý rodičák (od 10měsíce věku dítěte za 3800Kč)

lendaw
5. lis 2010

@jankatm pokud si ŽL nezaložíš a nenecháš se do nástupu na MD (což je 6-8 týdnů před termínem porodu) zaměstnat, nebudeš mít nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství (pobírá se po dobu 6 měsíců, potom následuje rodičovská). Na ten mají nárok pouze zaměstnanci a potom OSVČ, které si hradí nemocenské pojištění - v tvém případě by to bylo 270 dní nepřetržitě před nástupem na MD, což už bohužel nestihneš. Pokud si nezaložíš ŽL (nebo se nenecháš zaměstnat na HPP), nedostaneš těch 6-8 týdnů před porodem nic a po porodu půjdeš automaticky na 4-letý rodičák, na kterém budeš dostávat almužnu. Pokud si ŽL založíš, nebudeš mít sice nárok na PPM, ale budeš mít nárok na nemocenkou v souvislosti s porodem - není to moc, ale pořád je to alespoň něco než nic (nevím teď kolik týdnů se pobírá, ale určitě to někde najdeš), nechopenku ti napíše tvůj gynekolog a poté nastoupíš rovnou na rodičovskou, a budeš si moct vybrat, jestli půjdeš na čtyřletou nebo tříletou. Dvouletá se tě bohužel netýká, protože na to musíš mít min. 16tis příjem - a jelikož nebudeš mít ještě podané daňové přiznání, tak ten příjem nebudš mít jak dokázat.

jankatm
6. lis 2010

@lendaw Děkuju za vyčerpávající odpověď :o)

jankatm
6. lis 2010

@jankatm Ještě mám jeden dotaz. Kdybych se nechala zaměstnat, tak taky platí těch 270 dní před porodem?

lendaw
6. lis 2010

@jankatm bohužel taky. Ono je to vlastně 270 dní v posledních dvou letech (může to být s přestávkami) a u osvč ještě navíc 180 dní nepřetržitě před nástupem na MD

jankatm
6. lis 2010

@lendaw No a co kdybych si teda od prosince zařídila živnosťák, do konce června by to bylo nějakých 210 dnů. Počítalo by se těch zbylých 60 odpracovaných dnů, které jsem měla za poslední 2 roky na dohodu o provedení práce? To asi ne, když při dohodě o provedení práce jsem neodváděla žádné pojištění, platil to za mě stát, když jsem byla zároveň student, že...? No teď je to už asi jedno :o) Každopádně je teda lepší, když si ten živnosťák založím...

lendaw
6. lis 2010

@jankatm dohoda o provedení práce se do ničeho nezapočítává, bohužel. Buď udělat žl, nebo se nechat zaměstnat.

evakostelecka
7. lis 2010

Milé holky, mám v tom tématu mateřská pro OSVČ trochu guláš, i když jsem se snažila něco načíst a volat na sociálku, kde mi řekli, že příští rok to bude jinak než teď a zatím nemají mnoho informací.
Pracuju roky jako OSVČ, platím sociální cca 2000,- a nemocenské už roky 100,-, což mi kdysi poradili na sociálce, abyc tam něco posílala, i když nebývám nikdy nemocná. Teď se chceme s manželem snažit o rodinu a nevím, jaké zálohy na nemocenské platit, zda navýšit do konce tohoto roku a o kolik, nebo se to nevyplatí.
Pokud někdo už zjistil něco konkrétnějšího než já, předem vám moc děkuju za radu. Hezký zbytek víkendu. Evka

lendaw
7. lis 2010

@evakostelecka Kopíruji ti, co jsem dnes psala mé kamarádce, která se mě ptala, jestli si má za prosinec zaplatit 10tis, aby měla v příštím roce nárok na nejvyšší mateřskou

1.Ted´už je zbytečné posílat 10000,-, protože z roku 2010 se ti započte max. měsíční vyměřovací základ ve výši 148440,- Kč na měsíc, což odpovídá záloze na nemocenském ve výši 2079,- Kč. Vyšší částka je tedy k ničemu. Můžeš si tedy ještě za listopad a za prosinec odeslat vyšší částku (těch 2079), ale platba za prosinec musí odejít ještě v prosinci a navíc to nelze poslat jako zvláštní platbu, ale musí to jít jako pravidelná platba na nemocenské (prostě jen nebude třeba 200,- ale bude 2079). A pokud jsi ještě neplatila za říjen, tak to lze zaplatit i za říjen - ale vyplatí se to pouze, pokud bys do října 2011 nastoupila na MD nebo alespoň na nemocenskou.
2. Na nejvyšší mateřskou to stačit nebude - už to nebude asi nikdy stačit nikomu. Těmi vyššímu platbami v 2010 si jen navýšíš celkový součet měsíčních základů v rozhodném období (tj. 12 měsíců před nástupem na MD). Jak už jsem psala, těch 140kč měsíčně na nemocenském je maximální částka, kterou si budeš moc platit, aniž by se ti zvedala záloha na důchodové. Za 140,- Kč na nemocenském, při záloze 1807, na důchodovém budeš mít měsíční vyměřovací základ 6185,- Kč. Takže teoreticky. Na MD nastoupíš v říjnu 2011. PPM se ti bude počítat ze součtu měsíčních vyměřovacích základů za 12 měsíců předcházejících nástupu na MD. Tzn. říjen 2010 - září 2011. Takže pokud bys měla za říjen-prosinec 2010 zaplaceno 2079 a za leden-září 2011 140,-, tak se ti sečte 3 x 148440 + 9 x 6185 = 445320 + 55665= 500985,- to se vydělí 365 a vyjde ti denní vyměřovací základ = 1372. A ten se potom redukuje dle následujícího vzorce: do 825,- se započítává 100%, nad 825 do 1237 redukce 60%, nad 1237 do 2474 redukce 30%, nad 2474 už se nic nezohlednuje. Takže U tebe by to bylo: 825 + 247,2 + 40,5 = 1112,70. PPM (denní dávka ) činí 70% z téhle částky, tj. 779 Kč za kalendářní den, tj za měsíc (o 30ti dnech) 23370,- Kč. To není špatný. Podle stejného vzoru si můžeš spočítat kolik bys dostala, kdyby sis nedoplatila nic navíc za listopad a prosinec (ev. říjen). Měsíční vyměřovací základy najdeš zde: http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...

Jinak veškeré info k nově schválenému zákonu je zde http://www.mesec.cz/clanky/rok-2011-konec-snu-o...

Rozhodně se vyplatí poslat si ted´ke konci roku těch 2 x 2079 (a pokud to ještě jde tak i za říjen), není to zas tak velká částka a hodně se ti tím zvedne vyměřovací základ. No a pak už jenom otěhotnět. A pokud bys otěhotněla třeba až v létě, tak určitě honem na neschopenku .

Snad jsem to napsala všechno srozumitelně. Kdyby něco, určitě se ozvi.

petrajda
7. lis 2010

lendaw - já ti za vložený příspěvek též děkuji. Jsem podobný případ jako evakostelecka. pořád sem neměla jasno kolik tedy zaplatit ještě v letošním roce na nemocenském.Za říjen jsem ještě neplatila.
teď ještě šťastně otěhotnět 😨

evakostelecka
7. lis 2010

dekuju moc za radu!

evakostelecka
7. lis 2010

@lendaw akorát teda mám už zaplaceno nemocenské za listopad, protože mi platby odchází vždy na začátku měsíce, tak s tím už asi nic neudělám? Takže v prosinci poslat 2079,-, i když nejsem schopná podle těch tabulek moc vypočítat, jak by ta případná mateřská nebo nemocenská vypadala... Jsi fakt moc šikovná, jak se v tom vyznáš a máš můj obdiv! Takže ještě jednou díky! Evka

evakostelecka
7. lis 2010

@lendaw vlastně jsi mnohem informovanější a praktičtější než paní na sociálce!

lendaw
7. lis 2010

@evakostelecka není šance, že by platila zálohy zpětně, tak jako většina plátců, tj. do 20. 11. musí být zaplaceno za říjen? Zjisti si to raději na sociálce. Napiš mi do IP kolik jsi posílala zálohy doteď a já ti to vypočtu 😉 Byla jsem donucena si to všechno nastudovat, když jsem řešila vlastní nemocenskou a následnou PPM😉

evakostelecka
7. lis 2010

@lendaw Ahoj, no, já vlastně nevím, zda ta platba k 1.je za předchozí měsíc, je to možné... zjistím to.
Platím zálohy: sociální 1945,-, zdravotní 1601,- a nemocenské 100,- už roky na radu sociálky (před lety jsem platívala víc, ale to, myslím, je už minulost, která to neovlivní), moc Ti díky!

kuki77
7. lis 2010

@lendaw super názorný výpočet, postupovala jsem při výpočtu své mateřské uplně stejně, tak jsem ráda, že jsi mi ten postup potvrdila. Jediné čím jsem si nebyla jista je ta redukce denního vyměřovacího základu. Nastupuju na MD 3.1. 2011, takže téměř celé rozhodné období (kromě dvou dnů) spadá do roku 2010. Nejsem si teda jistá jestli se mi to bude redukovat podle redukčních hranic pro rok 2010 nebo 2011. Co myslíš? dík.

mischelka11
8. lis 2010

Ahoj, potřebovala bych poradit s mou situací 🙂 Jsem na rodičovské dovolené a od zaří pracuji jako OSVČ. Příští rok taky plánujeme miminko a já teď nevím co bude pro mě nejlepší. Vím, že bude nejlepší za letošní rok zaplatit na zálohách maximum. Za září mám zaplaceno 56,- Nyní za říjen chci poslat 2079,- , ale nevím kdy a kolik mám tedy platit za listopad a následně pak za prosinec..Mělo by pro mě smysl zaplatit za říjen, list., prosinec měsíčně 2079,. a tím pádem ještě přeplatit maximální možné zálohy za letošní rok? Pomohlo by mi to nějak? Nebo mi postačí zaplatit za říjen 2079 a pak za list. a prosinec 1010? No a ta platba za prosinec musí být zaplacena už v prosinci? Tudíž bych v prosinci platila tedy zálohu za listopad i za prosinec 2020 v jedné platbě? Mám v tom šílený zmatek :( Prosím poradte mi. Díky moc

lendaw
8. lis 2010

@kuki77 mělo by se to redukovat podle nového systému 🙂
@evakostelecka mrknu na to a během dne odpovím 😉
@mischelka11 prakticky pro tebe platí to samé, co jsem psala o něco výše Evě. Ze říjen, listopad a prosinec uhradit 2079. Platbu za listopad pošli na začátku prosince a platbu za prosinec o pár dní později (ta musí dorazit na konto ČSSZ do konce prosince. Vyší záloha než 2079 je zbytečná, viz. vysvětlení výše,

pukanka
8. lis 2010

Zdravim všechny, děkuji vám všem za přínosné příspěvky, alespoň malinko jsem se snad zorientovala, ale i přesto bych se ráda zeptala, protože moje situace je ještě trošku specifická, tím, že jsem za poslední rok byla na mateřské. Platí tedy stále to, že nemocenská, tedy i mateřská se mi vyloučí z výpočtu nové mateřké? A kolik tedy budu pobírat mateřskou nástup březen 2011?
Pro přiblížení mé zálohy na nemocenskéu v roce 2009:
leden 56,-Kč
od 27.1. - 28.4. nemocenská
od 29.4. - 4.8. mateřská (okončená po 14 týdnech, protože jsme o miminko přišli)
srpen 1010,-Kč
září 1010,-Kč
říjen 1010,-Kč
listopad + prosinec bych zaplatila těch 2079,- popř. doplatila i říjen, jestli to půjde.
a v průběhu prosince nastoupím na nemocenskou a nástup na mateřskou cca 1.3. 2011.

aktekram
8. lis 2010

@lendaw prosím tě ještě jeden dotaz, podle dopisu ze sociálky, pojistné za nemocenské poj. je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.
Kde se dočtu že platba za prosinec 2010 musí být do 31.12.2010 ??? Myslím jako klasickou zálohu (ne žádnou mimořádnou vyšší)

kuki77
8. lis 2010

tak jsem byla dneska u nás na sociálním a tam se teda k výši mateřské naprosto odmítají vyjadřovat, že prý nic nevědí a neví kdy vědět budou 😖 ...paní se dokonce ani nemohla dopočítat (na prstech 😀 ) jestli splňuju podmínku 270 dní. Jediná zmínka, která mě trochu znejistěla, byla ta, že se prý od příštího roku mění i podmínky pro ty co mají ŽL jako vedlejší činnost (tj. hlavní činnost - rodičovská dovolená, vedlejší činnost - ŽL). Víte o tom někdo něco?

aktekram
8. lis 2010

@pukanka tak to jsem na tom velmi podobně 🙂 já si od srpna platím 1000Kč (do konce to bude celkem 5000Kč) ale neschopenku neplánuji, po Novém roce budu platit jen minimální zálohy a holky mi to tu vypočetli mateřskou od 17.3.2011 na nějakých 700Kč/den

pukanka
8. lis 2010

k mému předcházejícímu příspěvku....jsou to zálohy za nemocenské v roce 2010, upsala jsem se 😉

pukanka
8. lis 2010

@aktekram: to je hezká mateřská, ale proč se tedy vyplatí platit těch 2079,-Kč, teď je nejvyšší možná mateřská vyšší než byla, tedy vyšší než těch cca 29.000,-Kč?

pukanka
8. lis 2010

Takže pokud jsem to dobře spočetla, tak nejvyšší možná mateřská bude nějakých 43.299,-Kč/30 dní pokud člověk má denní vyměřovací základ 2474,-Kč nebo vyšší, tj. 1.redukční hranice 825,-Kč + 2.redukční hranice 247,2,-Kč + 3. redukční hranice 371,1,-Kč = 1443,3Kč/den....je to tak?