Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

carodkaa
10. led 2011

Ahoj holky,

mám dotaz momentálně jsem OSVČ a momentálně jsem na nemocenské,je možné uzavřít dohodu o provedení práce s manželem, aby mi spravoval internetový obchod?Když já sama nemůžu?A pokud ano kdy se FÚ platí daň za provedení práce?

díky!!!

j.a.n.i
10. led 2011

@carodkaa S manželem dohodu o provedení práce uzavřít nesmíš (manžele nesmí být ve vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec), ale může být takzvanou spolupracující osobou na tvůj ŽL, ale podrobnosti neumím, ty musíš někde zjistit 😉

vojtisek2007
11. led 2011

@carodkaa jojo nahlásíš si manžela na ZP a sociálce jako spolupracující osobu a můžeš na něj převést až 50% příjmů a výdajů - max. 540.000,-kč zisku

jankatm
11. led 2011

Holky, taky bych potřebovala radu. Tento týden obíhám úřady a všude mi říkají něco jiného... Ukončila jsem školu v červnu 2010, od července jsem byla vedená na ÚP a hledala si práci. Od ledna 2011 jsem si zřídila živnosťák, jenže mezitím jsem otěhotněla (miminko se má narodit 3.7.). Myslela jsem, že tím, že před porodem budu pracovat na živnosťák, budu mít nárok na volbu délky rodičáku. Ale včera mi na OSSZ, řekli, že ne a dnes na sociálce, že ano, tak mám v tom galimatiáš. Vím že náro na PPM nebudu mít, protože nesplním těch 280 dní. Na OSSZ mi řekli, že pokud nemám nárok na PPM, nemám nárok ani na volbu délky rodičáku. A dnes na sociálce mi paní povídala, že pokud si budu platit dobrovolné nemocenské, tak na tu volbu budu mít nárok. Tak teď nevím, jak to je...
Ještě se chci zeptat, pokud bych si platila teda to nemocnenské, platila bych si jen to nejnižší (92Kč), tak protože mám termín porodu na začátku července, zaplatila bych si to teda asi jen 5krát a podle toho výpočtu, co tu uvádíte by mi vycházelo na nemocenskou v souvislosti s porodem asi 87 Kč denně, které bych dostávala od 22.dne nástupu na nemocenskou do konce šestinedělí. Je to tak? A pak bych si zvolila tříletou variantu. Nebo myslíte, že to nemocenské nemá cenu si platit, a potom radší udělat ten fígl s otcem dítěte? Jsem z toho zmatená...

vojtisek2007
11. led 2011

@jankatm na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mít nárok nebudeš - jako osvč nesplníš podmínky pro pobírání, ale splníš podmínku pro čerpání nemocenské v souvislosti s porodem - teda pokud si budeš nemoc.pojištění platit....na nemoc.v souvislosti s porodem se nastupuje 6týdnů před porodem a trvá 6týdnů po porodu a pak máš nárok si zvolit tříletý rodičák.....z minimální zálohy 92,-Kč mi vychází asi 133,-kč (když je zaplacena 6x) mateřské na na den a o zbytek do 7600 si můžeš od porodu zažádat o dorovnávání.
Je to podstatně jednodušší než ten způsob s převáděním na otce....ale to je na tobě. Jde to tak i tak.

jankatm
11. led 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji za odpověď. Máš lepší přehled než dámy na úřadech 🙂 Ještě mi tam říkali, že na to abych měla nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, si musím platit to nemocenské určitou dobu. Myslím 3 měsíce, je to tak? Díky.

vojtisek2007
11. led 2011

@jankatm jo, minimálně tři měsíce, stejně tak je to i kdybys měla rizikový a potřebovala jít na PN, musíš mít zaplaceno tři měsíce...ale jestli jsi se stihla na ossz přihlásit do 8mi dnů od založení ŽL, tak máš nárok na PN hned po první záloze 🙂

carodkaa
11. led 2011

@j.a.n.i dík\ za odpověd, a pokud bych si nahlásila kohokoliv jiného,ne manžela tak to možné je?Aby v době mé nemocenské za mě na zakladě dohody o provedení práce třeba aktualizoval internetový obchod a vyřizoval platby?

j.a.n.i
11. led 2011

@vojtisek2007 Pozor, to s 8 dny novela od 1.1. zrušila !!!! už i po začátku živnosti je ta čekací doba 3 měsíce...

j.a.n.i
11. led 2011

@carodkaa Jojo, kohokoliv nepříbuzného můžeš, ale tím se stáváš zaměstnavatelem a nevím co všechno je k tomu třeba oběhat, nikdy jsem nikoho nezaměstnávala, myslím, že určitě nějaké pojištění odpovědnosti a dál fakt netuším. Jestli není ta spolupracující osoba jednodušší...

carodkaa
11. led 2011

@j.a.n.i právě pokud se jedná pouze o dohodu o provedení práce tak to nemusim vůbec nikam hlásit

j.a.n.i
11. led 2011

@carodkaa Aha, tak to je zas novinka pro mě 🙂 myslela jsem, že je to stejné jako pro ostatní smlouvy...

xxmarypetxx
12. led 2011

Ahoj, v půlce února budu přestupovat z neschopenky na mateřskou, penízky jsem měla hezký, tak doufám, že ty samé budu mít na mateřské, pěvně v to věřím a doufám, že mi nezklapne čelist až dojde první mateřská. Ale chtěla jsem se zeptat, to mi dá asi doktor nějak papír, kterej zas donesu na sociálku, že nastupuji na mateřskou. A to se taky nosí lístek na peníze, nebo to už ne? A na zdravotní pojišťovnu dostanu nějakej papír o ukončení nemocenské a následně nástup na mateřskou?
A ještě jeden dotaz, na mateřské nemusim přerušovat živnost, ale když nebudu pracovat ani na rodičáku, tak potom už asi musim tu živnost přerušit, nebo je lepší to přerušit zrovna na mateřské? A to se pak musim nahlásit na ÚP?
Díky

pukanka
12. led 2011

@xxmarypetxx myslim, že ti čelist nezklapne 😉 🙂 , mateřskou budeš mít ještě o něco vyšší než nemocenskou 😉 🙂 Tvůj gynekolog ti dá papír o ukončení neschopenky a začátku mateřský a to odneseš na sociálku. Živnost přerušovat vůbec nemusíš, ale pokud jí nepřerušíš, tak budeš muset na rodičáku platit zálohy na sociální a zdravotní. Na ÚP se hlásit nemusíš, budeš na rodičáku a povinné odvody za tebe platí stát 😉 🙂

hlasil
12. led 2011

@lendaw Ahoj, taky řeším PPM a mám trošku specifický dotaz, tak bych se ráda obrátila přímo na tebe, protože jsem si po přečtení diskuze všimla, že se v tom orientuješ asi nejvíc ze všech. Ale samozřejmě ocením odpověď i od ostatních. 🙂

Jsem v trochu jiné situaci, než většina holek, které se ptají na minimální zálohy. Já mám relativně slušné příjmy a podnikám už pár let, takže mám zálohy z minulých přehledů a docela vysoké. Nechystám se, pokud to půjde, jít na neschopenku, ta se mi finančně rozhodně nevyplatí, takže budu platit zálohy ještě za půlku tohoto roku (TP mám v srpnu). Potřebuji tedy logicky co nejvyšší zálohy, aby PPM byla co nejvyšší. Ale zase mi určitě mateřská nestojí za to, abych zbytečně přeplácena na důchodovém.
Vím, že kdybych dál platila na důchodové až do dubna zálohy vypočítané podle přehledu za 2009, tak bych pak za 2011 měla rozhodně na důchodovém nedoplatek, ale nemocenskou už bych si zpětně nezvedla. Takže bych asi chtěla platit důchodové podle skutečných příjmů, aby mi pak přehled za 2011 vyšel bez výrazných přeplatků nebo nedoplatků. Chci se ale zeptat, jestli ten měsíční vyměřovací základ může být každý měsíc jiný? Že bych si na začátku února spočítala, kolik skutečně jsem dostala zaplaceno v lednu, odečetla bych daňový paušál, z výsledku 1/2 je základ pro důchodové, tak z toho bych si vypočetla zálohu na obojí. Tak bych to dělala vždycky za každý měsíc. Každý měsíc bych tak měla jiný základ a jiné zálohy. A do přehledu za 2011 by se mi pak sečetly ty z měsíčních záloh zpětně vypočtené základy a vlastně by mi pak pojistné vyšlo ve výši záloh plus minus nějaké drobné. Je možné to takto udělat? Sice tím důchodové zaplatím brzo, místo abych ho platila až za rok po přehledu, ale stejně bych ho časem zaplatit musela, takže kvůli tomu navýšení PPM se to asi vyplatí zaplatit dřív.

A je správná má domněnka, že skutečný základ pro důchodové si mám počítat z peněz, které mi skutečně za dané období dorazí na účet, není tam žádná změna? Zatím jsem vždy do příjmů jako osvč, která nevede účetnictví a daní paušálem, zahrnovala pouze skutečně uhrazené částky v období, kdy skutečně uhrazené byly. Tak doufám, že to platí dál. Díky moc za odpovědi.

lendaw
12. led 2011

@hlasil zálohy na důchodové se stanovují vždy ne celý rok na základě přiznání z roku předchozího. nejlepší by asi bylo odevzdat přiznání už v lednu, aby ti podle toho vypočítali nové zálohy a k tomu odpovídající nemocenskou.
Základ pro důchodové se počítá z rozdílu mezi zdanitelnými příjmy a výdaji, pokud bys měla příjmy do pokladny, počítá se to tam taky. Samozřejmě, neuhrazené částky se tam nepočítají - máš zřejmě na mysli FA vystavené na konci roku, ale splatné v roce novém, že? Ty se počítají až do nového roku. Jinak je to ale u dph. Pokujd jsi plátce, tak musíš odvést dph i za FA, které ještě nebyly odběratelem uhrazeny.

hlasil
12. led 2011

@lendaw Takže si nemůžu dobrovolně platit vyšší zálohy než ty vypočtené? Já to tak právě pochopila, že by to nově jít mělo. Že si to můžu určit. Ad absurdum, že bych si platila max. nemocenskou a k tomu max. důchodové, i když takové příjmy ve skutečnosti nemám.

Mně to nebude vycházet ani z těch loňských příjmů, sice by vypočetená záloha byla o něco vyšší než mi vycházela z předchozího roku, ale protože je to pořád jen roční průměr, tak by to bylo nižší než reálné příjmy. ☹

lendaw
12. led 2011

@hlasil vyšší zálohy si platit můžeš, v tom není problém. Ale obávám se, že by to sociálka chápala jako navýšení kvůli vyšším zálohám na nemocenské. Pro jistotu bych zavolala na CAll centrum ČSSZ.

j.a.n.i
12. led 2011

@hlasil Vyšší zálohy platit můžeš, v tom problém není, akorát ti nic nevrátí jako přeplatek, takže když se sekneš ve výpočtu, tak holt zaplatíš o něco víc.

aktekram
12. led 2011

Holky prosím Vás, chystám si daňové přiznání za 2010.
Daním procentem, mám volnou živnost, takže uplatňuji 60% z příjmů (chápu dobře že rozepisuju 40%příjmy, 60%výdaje???), odepíšu si sebe i dítě.
Můj dotaz zní: můžu si odepsat manžela když byl od 1.1.2010-8.6.2010 na ÚP a neměl nárok na podporu, poté je již normálně zaměstnaný a měl příjem (předpokládám že více vydělal než 68.000 do konce roku) - myslíte že bych si ho mohla za těch 5 měsíců odepsat s tím že jsem ho vyživovala 😉

j.a.n.i
13. led 2011

@aktekram Ne, nemůžeš, protože manžel / manželka se vždy bere za celý rok, tudíž by si nesměl vydělat víc jak těch 68tis a pak by sis ho mohla odepsat za celý rok, naopak, pokud tenhle příjem přesáhne, tak ho nesmíš odepsat vůbec.

verunka332
13. led 2011

Ahoj,

moc bych potřebovala poradit, a to co nejdříve, musím si to vyřešit nejpozději zítra:( Volala jsem i na sociálku, ale tam si nejsou jisté a pokaždé mi řekli něco jiného..
Jsem OSVČ, za rok 2010 jsem na nemocenském zaplatila celkem 8.658,- Kč, za prosinec jsem ještě neposlala - zvažuji, jestli bych neměla poslat víc než 1004,-, dokud to jde.

Jsem na rizikovém těhotenství, PN nemám, ale teď se to zkomplikovalo, právě jsem se vrátila z nemocnice a už asi nejsem schopna pracovat ani z domova, nejprv jsem si myslela, že to urvu a budu dělat kvůli penězům co nejdýl.. Přemýšlím co dál..PN a od kdy? Abych si nezkomplikovala výši mateřské......
Prý pokud chci, abych si nemusela hradit sociálko a zdrávko, musím být v PN po celý měsíc, jinak nic - zdá se mi to na hlavu, když si 2.1. zlomim nohu a do 25.2. budu v neschopnosti, tak si musím zaplatit vše sama? To je první problém.

Druhý je, kolik si platit na nemocenské nyný, abych měla nárok na co nejvyšší mateřskou (nástup na mateřskou asi 4. nebo 8.3.2011 (nevím z jakého termínu porodu) a kolik tam dotlačit teď v prosinci, pokud to nějaký význam může mít.. Důchodko jse za 2010 platila 3100,-
Pokud bych se nechala vypsat na PN již od 1.1.2011 (prý bez posudkového lékaře tak může učinit zpětně doktor až o 14 dnů?) anebo později v průběhu ledna či od 1.2.2011 - pomůže mi to nebo ublíží?

Vážně si nevim rady, ale pokud může lékař vypsat 14 dnů zpětně, tak, abych nastoupila k 1.1., mám poslední šanci zítra, budu Vám hrozně vděčná za jakoukoli radu, partner moc velké výdělky nemá a tak teď řešíme každou korunu, abychom tu mateřskou přežili.

Pokud půjdu do PN, mohu si zvolit i jen dvouletou variantu rodičáku?

Předem děkuji za rady, pokoušela jsem se to pochopit sama, ale marně, volala jsem své pracovnici, ale řekla mi, že z toho samy nejsou moudré, vyměřovací základ na mateřskou mi spočítala jednou 700,- Kč podruhé 811,-, je to sakra rozdíl.

hlasil
14. led 2011

@lendaw @j.a.n.i Holky díky. Chápat to tak asi budou správně, ale pokud to zákon nezakazuje, tak si můžou myslet co chtěj. Stejně jako loni si určitě myslely svý, když si někdo platil tu tisícovku. Na webu cssz jsem našla tohle nové:

OSVČ si může od 1. 1. 2011 určit měsíční vyměřovací základ pro zálohu na pojistné na důchodové pojištění také svou platbou. Může si tedy platit zálohy ve výši např. 7 618 Kč, přestože její předpis záloh je např. 1 731 Kč za měsíce leden až duben 2011 a od května 2011 činí 1 807 Kč. V tomto případě však musí počítat s tím, že byl-li v jediném měsíci navýšen měsíční základ nemocenského pojištění prostřednictvím navýšení zálohy na pojistné na důchodové pojištění, její vyměřovací základ (roční) při zúčtování Přehledu za rok 2011 bude činit nejméně úhrn měsíčních vyměřovacích základů, ze kterých byly uhrazeny zálohy na pojistné. Jinými slovy, nebude mít nárok na zúčtování přeplatku, bez ohledu na výši daňového základu, pojistné bude činit nejméně úhrn uhrazených záloh na pojistné na důchodové pojištění.

Ještě to ale na sociálce ověřím, jestli ta záloha může být každý měsíc jiná. Na lednovou zálohu mám čas.

hlasil
14. led 2011

@verunka332 Za prosinec si určitě zaplať co nejvíc, to těch 2079, z toho bude měsíční vyměřovácí základ kolem 148 tisíc.

S tou platbou zdravotního a sociálního je to pravda, pokud nejsi v PN celý měsíc, musíš za ten měsíc platit. Ale taky pak můžeš za ten měsíc (tu část, kdy jsi nebyla v PN) v pohodě fakturovat.

Pokud by jsi měla PN zpětně od 1.1. ( nevím, jestli to jde), tak by se ti nemocenská i mateřská počítali ze základu jen za 2010, neschopenka za 1-12/2010 a mateřská za 3-12/2010. Když budeš na neschopence od půlky ledna, tak se bude počítat taky za 1-12/2010, ale mateřská pak za 3/2010-1/2011. Protože teď už si můžeš zvýšit zálohu na nemocenské jen když současně zaplatíš odpovídající důchodové, tak ti nejspíš nemocenská i mateřská budou lépe vycházet z těch základů podle 2010. Já to budu asi dělat tak, že vždycky zaplatím zálohu podle skutečných příjmů v měsíci (ale musím to ještě ověřit na čssz, že to tak fakt jde).

certicek24
14. led 2011

Ahojky jsem ted v těžké situaci.Do 2 července.2010 jsem byla na rodičáku.Poté jsem nastoupila na ÚP kde jsem doposud.Ale momentálně jsme otěhotněla a bylo mi porazeno,že si mám udělat živnosták a bejt jako OSVČ.Nevím jak to mám udělat,abych mohla jít na 3 roky.V úterý mám dojít na OSSZ kam mám vzít zápočták z předchozího zaměstnání,kde jsem pracovala 4 roky s rodičákem a papír že mě přijaly na pracák.Prosím poraď te mi zda mám šanci abych mohla na 3 roky.Jsem z toho úplně neštastná a nevím jak dál.Převod na přítele my zavrhly jelikož je na dohodu o provedení práce.Takže z této strany mám smůlu.Dejte mi aspon trošku naděje že budu moc pobírat PPM a výběr rodičáku.Moc děkuji za všechny odpovědi jsem z toho opravdu neštastná ☹

lendaw
14. led 2011

@certicek24 než jsi nastoupila na ÚP, byla jsi v zaměstnaneckém poměru?

certicek24
14. led 2011

Jo byla jsem na dobu neurčitou ale jelikož to nešlo spojit s malým tak jsem dala výpověď.A musím si dělat živnosťák?

certicek24
14. led 2011

Jak to mám všechno udělat.co všechno si mám zařídit? 😒

lendaw
14. led 2011

Na živnostenském úřadě si zřiď živnostenský list (je jedno na co, např. maloobchod velkoobchod - budeš tak mít možnost nakupovat ve velkoobchodech za velkoobchodní ceny 😉 ), to tě bude stát 1000kč. Poté se musíš nahlásit na zdravotní pojišťovně (se živnostenským listem), kde ti vyměří měsíční pojistné (necelé 2tis/měsíčně). Dále musíš zajít na sociální správu (také s ŽL) a přihlásit se tam k důchodovému pojištění (1809/měs) a abys měla nárok na PPM a volbu délky rodičáku, tak se tam musiš také přihlásit k nemocenskému pojištění (90/měs). PPM sice budeš pobírat minimální, ale do 7600 ti to doplatí ÚP. Dále se také musíš registrovat na finančním úřadě a na začátku každého roku budeš muset odevzdat na FÚ danové přiznání.Snad jsem na nic nezapomněla.

nemsim
14. led 2011

Ahoj holky,už jste o tom slyšeli? 😲 Pokud to chápu dobře,tak si můžeme zvolit délku 2-3 a 4let.
Ale nevím co OSVČ?
http://abckocarky.cz/materska-dovolena-2011