Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

cocci
27. led 2011

ahoj holky, něco mi vaše příspěvky ozřejmily, ale přesto mám dotazy, se kterými byste mi možná mohli poradit...

v říjnu jsem skončila VŠ, od září jsem OSVČ, nemocenské jsem se zatim neplatila, od října platim min. zálohy na socku a zdrávko...v dubnu mám nastoupit na HPP normálně na smlouvu, ale na dobu určitou-jeden rok. Plánujeme začít se snažit o miminko koncem roku. A teď - mám se přihlásit k nemocenskému a platit si únor a březen těch 140Kč abych měla co nejdřív splněno těch 270 dní nemocenského pojíštění? nebo se to nedá sčítat osvč a normální hpp? Taky nevím, co když otěhotním třeba už v lednu, tak to mi smlouvu neprodlouží-mám pak teda zase si dát OSVČ jako hlavní činnost a platit si zálohy a nemocenský- ale z čeho mi pak spočítají mateřskou?
A kdybych třeba otěhotněla někdy v březnu a při podpisu prodloužení to věděla, ale neřekla jim to- můžou to pak zpětně zneplatnit?

Díky moc předem, strašně nerada bych kvůli mateřský posouvala snažení až na příští duben, když by mi třeba řekli že mi to stejně neprodlouží...

j.a.n.i
27. led 2011

@cocci Určitě se k nemocenskému přihlaš 🙂 sociální a zdravotní stejně platit musíš a těch 140,- Kč navíc už tě nezabije a budou se ti dny počítat, jdou normálně sčítat mezi OSVČ a HPP. Jinak pokud se nejedná o práci, kterou jako těhotná nesmíš vykonávat, tak do toho zaměstnavateli nic není, takže mu to rozhodně říkat nemusíš. A pokud plánuješ snažit se až ke konci roku, tak je předčasné řešit z čeho by se počítala PPM, to se ještě může několikrát změnit, stačí to začít zjišťovat cca 2-3 měsíce před začátkem snažení.

cocci
27. led 2011

@j.a.n.i moc děkuju 🙂

martinka81
27. led 2011

Holky jak zrušit účast na nemocenském, já na to teď asi kašlu, otěhotnět bych chtěla až na podzim a přes léto stejně budu živnost přerušovat, tak bych pak začala znova až od září. Stejně to bude almužna, ale aspoň budu mít možnost volby délky RD. Stačí jen nezaplatit, nebo tam jet a něco vyplnit, nebo stačí zavolat? Díky. Teď zkoumám možnost si pro případ nemocenské v těhotenství připlatit pojištění pracovní neschopnosti u životka co mám. Pak bych to dala dohromady s nemocenským a už by se s tím dalo žít těch pár měsíců.

lendaw
28. led 2011

@martinka81 přestat platit 😉 Oni ti ho zruší sami 😉 Taky silně zvažuji možnost komerčního připojištění. Táta ho má, neplatí žádné horentní sumy a má 15tis ze měsíc marodění. Musím zjistit víc info, hlavně aby se to vztahovalo na těhule.

martinka81
28. led 2011

@lendaw no právě, všude píšou, že je to pro případ nemoci a úrazu, tak nevím nevím, ale kámoš nám dělá finančního poradce a příští týden se má stavit, tak mu dám za úkol to zjistit

j.a.n.i
28. led 2011

@martinka81 Co jsem zjišťovala, tak všude je těhu vyloučené, ale pokud najdete nějakou pojišťovnu, co to ve výlukách nemá, tak mi dejte vědět, šla bych do toho taky.

lendaw
28. led 2011

@martinka81 @j.a.n.i tak jsem jí našla - Pojišťovna VZP - program Garance Max. Vztahuje se i na těhu a porod. Max. denní odškodné ppři neschopnosti je 300,-. Pojistné podmínky zde http://www.pvzp.cz/export/sites/default/common/...

j.a.n.i
28. led 2011

@lendaw Nojo, ale plní jen 35 dní... je to tedy lepší než nic, ale stejně ☹

lendaw
28. led 2011

@j.a.n.i tak mi uniklo 😒 Navíc je tam čekací doba 8 měsíců v případě těhotenství nebo porodu, takže min 8 měsíců platit, než nastane pojistná událost. 😒 Žádnou jinou pojistku jsem nenašla. 😒

j.a.n.i
28. led 2011

@lendaw Těch 8 měsíců by mi nevadilo, ale těch 35 dní je málo... akorát mi ve spořitelně tvrdili, že pojistka proti neschopnosti splácet u úvěru tohle omezení u nich nemá, což pro někoho, kdo něco splácí by třeba mohlo být zajímavé, ale pojistné podmínky jsem zatím nečetla... nesmí se to prý uzavírat během neschopenky či mateřské, tak musím ještě chvilku počkat. Na úvěr ze stavebního spoření by se to hodilo 😉

gabikri
28. led 2011

Holky dneska o tom mluvili ve zprávách v hlavním vysílacím čase. 😉 Koukněte na to na www.iprima.cz
Ještě to tam ale není, bývá to tam až druhý den. Mimo jiné se tam říkalo, že pojištění u soukromých subjektů je nevýhodné a jediné co doporučují je šetřít si na horší časy 😖 To je fakt síla 😖

gabikri
28. led 2011

že prý osvč má teď smůlu 😖 Asi automaticky předpokládají, že podnikat = přehazovat miliony vidlema 😝 A když si třeba člověk zlomí nohu a je dlouhodobě nemocný, nemá otravovat stát a šáhnout do úspor 😝

lendaw
29. led 2011

@j.a.n.i jakou spořitelnu mnáš na mysli? POjištění proti neschopnosti splácet by se mi to taky moc hodilo.

j.a.n.i
29. led 2011

@lendaw Českou spořitelnu, já u nich jsem a paní mi to nabízela... ale dělá to pro ně někdo jiný, tak by to třeba šlo uzavřít přímo...

lendaw
29. led 2011

@j.a.n.i a tohle pojištění se ale asi vztahuje na úvěry u ČS, nebo se pletu? Já mám úvěr u Lišky. Musím se tam jít zeptat. Dobíhá mi taky ještě studentský úvěr u KB, ale tam jsem se ptala, než jsem nastupovala na MD, jestli by nešly platit třeba jenom úroky, po dobu alespoň 3 měsíců a pak zase všechno a poslali mě k šípku 😒

georgine
29. led 2011

no koukám ž eprobíráte možnosti komerčního pojištění, ještě je zajímavé plnění bud po 15. mebo i po 30ti dnech, jak u koho zase, a denní dávky jsou taky různé,výplata bývá docela pozdě, někdy počkáte i 3 měsíce než všechno naběhne 😉 a vyplácí se jak má..
těhule jsou vyloučené asi všude, ochranné doby(čekací jsou minimálně 6 měsíců) chce to všechno pořádně prostudovat, však vímejak fungují pojišťovny, nejlíp aby neplatitli vůbec 😠

pavlinka_zetko
29. led 2011

Ahoj holky, asi mě švihne, ale 29/12 jsem zaplatila nemocenské pojištění za prosinec. S popiskem nemocenské pojištění PROSINEC. A teď koukám na bankovní výpis a 25.1. mi platbu vrátili s tím, že pojistné za prosinec bylo zaplacené dvakrát. Což ale není pravda, protože platba, která proběhla začátku prosince byla platba za listopad. Mě už z nich fakt švihne. Když jsem před dvěma týdnama volala svojí správkyni, tak na polovinu dotazů mi neodpověděla s tím, ať se přijdu zeptat těsně před mateřskou (v březnu), že se to snad do tý doby naučej.
Doufám, že mi teď neřeknou, že jsem jeden měsíc nebyla pojištěná a nedají mi mateřskou.

lendaw
29. led 2011

@pavlinka_zetko zjisti si na call centru ČSSZ k jakému měsíci platbu ze začátku prosince připsali. ¨mohlo by jít i podobný případ jako u Gabi, viz. předešlé stránky.

gabikri
29. led 2011

@lendaw : tak mi v pátek vrátili tu stovku a bylo na té složenské napsáno, že je to záloha NP 12/10. Tak to dokonce bylo posunuté o dva měsíce 😖 To je fakt nehoráznost, kdo to má vědět 😖

j.a.n.i
29. led 2011

@lendaw Jo, vztahuje, ale paní se zmiňovala, že to nepojišťuje přímo česká spořitelna, ale někdo jiný smluvně, tak to třeba dělá pro víc ústavů... zkus to zjistit, já budu muset zjistit, zda jde dopojistit běžící úvěr, neměla jsem ho pojištěný, s minulou úpravou nemocenské to bylo zbytečné, ale teď by se to hodilo.

j.a.n.i
29. led 2011

@georgine Tak musím říct, že jsme českou spořitelnu otestovali zatím jen na úraz a musím je pochválit, pošlou se jim papíry od doktora, doba léčení a během dvou týdnů byly penízky na účtě. Dokonce při úrazu není třeba ani neschopenka 🙂 mají nějaké tabulky podle kterých plní - třeba podvrknutý kotník (jen octanová mast, obinadlo a berle) 14 dní 😉

aktekram
29. led 2011

Úrazovku mám od Victoria pojišťovna, velká spokojenost máme vyzkoušeno. V případě delší neschopnosti a pobytu v nemocnici mám ČP zdraví, po porodu mi dali 100Kč za den v nemocnici, a pak při neschopence 60Kč/den, vím není to nic moc ale každá koruna dobrá. Teď jsem četla podmínky a těhotenství je vyloučeno ale i tak jsem pojistnou událost nahlásila a čekám na odpověď.
Jinak jediná pojišťovna která pojišťuje úvěry proti neschopnosti splácet je Cardif, ale taky mají přísné podmínky na případně plnění 😉 tak můžete kouknou na danné stránky 😉

pavlinka_zetko
30. led 2011

@lendaw
@gabikri Holky koukám, že s těma platbama je to fakt šílený. Ale vysvětlení s kolonkama je jasný. Nenapadlo by mě, že se druhá platba v měsící vrací. Hlavně já už jsem někdy v září dvě platby odeslala a tehdy mi nic nepřišlo zpět. Takže asi prostě první platbou za září zaplácli kolonku srpen, druhou kolonku září a pak vrátili platbu z 29.12. protože za celý rok už měly zapláclé všechny kolonky. No každopádně mi tím snížili vyměřovák o 148 tis, takže radši ani nechci vědět, o kolik snížili mateřskou. A zítra musím zjistit, jestli když jsem v lednu pojištění nezaplatila, tak jestli mi nezrušili účast na NP. To by zabolelo víc. šance je přemluvit, že jim tu platbu pošlu zpět, ať si jí započítají asi neexistuje co?

lendaw
30. led 2011

@pavlinka_zetko pokud ti vrátili platbu, tak s největší pravděpodobností už bylo za všechny měsíce zaplaceno a nebylo jí kam připsat

cristll
30. led 2011

Komerční pojištění - pro pobyt v nemocnici i v době těhotenství,pro pracovní neschopnost..má i Generali pojišťovna.Nevím jaké jsou tam přesně ale podmínky.Máme ho uzavřené,ale budu se muset opět manžela,jak to přesně funguje..a nebo našeho finančního poradce.

lendaw
30. led 2011

@cristll kdyžtak se potom poděl o info, určitě nebudu sama, koho to tu bude zajímat 😉

cristll
30. led 2011

@lendaw budeme volat poradci...určitě dám vědět co a jak funguje.

martinka81
30. led 2011

@cristll tak to mě taky zajímá, protože na stránkách generali mají, že neschopnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem je vyloučeno. Ale možné je, že na smlouvy uzavřené přes nějakou poradenskou společnost mají vyjímky, my jsme to tak měli u Axy, že pro nás platily jiné podmínky.

aktekram
31. led 2011

jste teď nekterá na neschopence?? Dnes jsem zanesla první lístek na peníze přímo na sociálku, co myslíte kdy by mohola přijít platba za leden (a za prosinec cca 9dní) ??? 😀 😀 😀