Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

j.a.n.i
18. čer 2010

@luckamb nedá se to doplatit. Respektive nejde doplatit nic za měsíce kdy si nic neplatila, tj. nebyla přihlášená, ale jde doplatit, pokud si některé měsíce platila méně. Ale ono je to fuk, doplácet nic nepotřebuješ, protože sice se uvádí, že se to počítá z posledního roku, ale to je jen v případě, že to platíš déle, takže v tvém případě se to bude počítat z těch 9 měsíců.

j.a.n.i
18. čer 2010

@janettka začnu od konce, na nemocenské ti tu 1000,- platit nemůžeš, ale mateřská by se ti počítala z plateb před nástupem na neschopenku. Jestli budeš nebo nebudeš mít nárok na PPM nevím, to bys musela napsat přesné údaje za poslední 2 roky, vztaženo k datu nástupu na mateřskou.

j.a.n.i
18. čer 2010

A jen tak mimochodem, jak si tu spousta lidiček stěžuje, že jim nechtějí nic na sociálce spočítat a tak... ono není zas až tak složité si tu odpověď najít...

Jo a už jsem někde četla, že se uvažuje o tom, že se zase placení záloh na nemocenské vrátí k původnímu modelu, kdy se výše určovala podle sociálního, že se tenhle systém masivně zneužívá... možná i proto nechtějí na sociálkách odpovídat na otázky "kdy nejpozději můžu začít zálohy platit a kolik, abych měla nárok na maximální nemocenskou a mateřskou"

janettka
18. čer 2010

@j.a.n.i děkuji za odpověď no nevím jak ostatní,ale já jsem se s neochotou dost setkala.A u mě nešlo kdy nejpozději platit ale jak zaplatit abych si pokryla dobu kdy pracovat nebudu moct ale přitom si budu muset platit zástup....musím mít na základní potřeby dětí protože oba s manželem podnikáme.Nebyla mi třeba ochotna vyjet ani doby kdy jsem byla nemocensky pojištěna a na kolik jsem měla stanovený vyměřovací základ...ale v pondělí jdu za jinou paní se kterou jsem mimochodem ležela v nemocnici a ta i když k ní nepatřím je ochotná mi to zjistit...což si myslím,že ji bude stát víc námahy než tu ke které patřím.Děkuji jinak za odpověď
ještě jednu otázku,když pokryju to pojištění že budu mít nárok na mateřskou,ale přez to všechno budu muset jít na nemocenskou z jakého období se mi ta výše mateřské bude počítat?Jen z těch měsíců co jsem nemocná nebyla nebo i z nemocenské?

j.a.n.i
18. čer 2010

@janettka Jen z těch měsíců co si nemocná nebyla, doba na neschopence se z toho vyloučí. A za měsíce, které si CELÉ byla na neschopence se zálohy na nemocenské neplatí, jen nezapomeň na ten měsíc, kdy na neschopenku nastupuješ, ten normálně ještě platíš, pokud tedy nenastoupíš k 1.
Tak já musím říct, že jsem na ČSSZ narazila na celkem rozumné lidi a problém nebyl, jen je fakt, že se paní dost divila, proč se chci hlásit k nemocenskému pojištění, když to mám vedeno jako vedlejší, takže by asi neporadila, ale byla ochotná.

janettka
18. čer 2010

@j.a.n.i děkuji moc za ochotu. 🙂

andula1032
18. čer 2010

jo jo diky Vojtišku myslela jsem si to jak to píšeš,ale nechala jsem se zmást . 😖 Jsem ráda za tve rady snd jsou poslední nikoho už poslouchat nebudu pak jsem zmatená když každý tvrdí něco jiného ještě jednou dík a pěkný víkend 🙂

renush
19. čer 2010

@janettka
pokus se zavolat na infolinku 840 406 040. pokud voláš někomu jinému, než svojí referenctce na tvé ossz, tak oni ti fakt nemají jak poradit, protože do toho nevidí. v roce 2010 nemají ještě propojený systém, směšné!! Jedině na centrální správě sociálního zabezpečení v Praze mají přístup kromě tvé ossz.
Moc bych kecala, sama nevím, jak to dělají, jak to počítají, když ti zanikne a pak se zase přihlásíš, berou-li na to zřetel, či ne.
když tam jdeš osobně, ona ti neřekne, jestli když půjdeš na mateřskou k tomu tomu dni, budeš mít nárok na ni, POKUD NE, i tak bych platila dál, protože ty pokud nebudeš mít nárok na mateřskou, můžeš jít 6 t před na nemocenskou spojenou s těhu, či porodem, jak se říká a při 1010kč měsíčně které si platíš teď ji budeš mít krásnou a bude ti trvat až do šestinedělí. Pak si můžeš vybrat i varanty rodičáku.
Hodně štěstí.

😉

carodkaa
21. čer 2010

Prosím o radu,jsem OSVČ jako vedlejší činnost ale jsem ještě na částečný úvazek jsem normálně zaměstnaná,myslíte že pokud bych platila tu maximální nemocenskou po dobu 12měsíců ,byla by mi uznána ta maximální mateřská?Nemáte s tím některá zkušenosti?Díky moc za odpověd

h_anicka
21. čer 2010

Pokud podnikáš jako vedlejší OSVČ a jsi přitom normálně zaměstnaná, tak když zaplatíš maximální nemocenské poj., máš nárok i na maximální mateřskou. Navíc podle mě nemusíš platit těch cca 1000, ale méně, a to o částku, kterou odvádíš na nemocenské z příjmu ze zaměstnání. Kdyžtak mě peosím opravte, pokud to tak není.
Mrkni na dřívější příspěvky, už se to rozebíralo.

carodkaa
21. čer 2010

h_anicka díky moc za odpověď 🙂 a těch cca 1000,-kč se platí 12měsíců před nástupem na mateřskou?Nebo kdy je přesný termín co se počítá to min placení 12měsíců,termín porodu,nástup na matřskou?díky moc

carodkaa
21. čer 2010

A ješte nevíte náhodou, jak jsem zaměstnaná tak zaměstnavatel za mě už nějakou nemocenskou odvádí,tím pádem se mi ta doba už počítá do účasti na nemocenském pojištění??,jako osvč se hlásím až teď,díky

j.a.n.i
21. čer 2010

@carodkaa pokud v tom zaměstnání končíš tak jo, jinak se ti ta doba nepočítá

carodkaa
22. čer 2010

Pročítala jsem tu vaši diskuzi a stačí být účasten na nemocenském pokištění po dobu 270dní před nástudem na mateřskou nebo to musí být 12 měsíců?díky

j.a.n.i
22. čer 2010

@carodkaa stačí 270 dní

carodkaa
22. čer 2010

@j.a.n.i
děkuji,jen nechci tech 270dní jakkoliv zpochybňovat,ale je to někde napsáno?,já všude četla jen zmíňky o 12měsících, a že to počítají zpětně za posledních 12 měsíců,tak proč to tak je?270dní je nějakých 10 měsíců..díky! 😉

j.a.n.i
22. čer 2010

@carodkaa to jsou 2 různé věci, pro to aby vznikl nárok na PPM musíš být účastna nemocenského pojištění 270 dní, ale pro výpočet výšky mateřské se bere 12 měsíců zpětně, pokud si účastna déle nebo méně, pokud si účastna méně, tak z té kratší doby. A ještě mohou vznikat kombinace...
Třeba pokud budeš zaměstnaná, zaměstnání ukončíš a začneš pracovat jako OSVČ platící si nemocenské, tak:
a) celkem musíš být účastna nemocenského pojištění 270 dní, za poslední 2 roky, ale jako OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce, tj. zbytek se ti může započítat ze zaměstnání
b) ale výše mateřské se ti bude počítat jen z toho posledního, tj. ze záloh na nemocenské jako OSVČ, takže pokud byl byla třeba jako OSVČ 200 dní, tak z těch 200 dní
Ale třeba pokud budeš OSVČ s nemocenským 2 roky, tak se mateřská bude počítat jen ze záloh za posledních 12 měsíců.

j.a.n.i
22. čer 2010

@carodkaa jo a je to v zákoně o nemocenském pojištění
hlava 2 - zde se řeší ten výpočet výše
hlava 4 - tady se řeší podmínky vzniku nároku

carodkaa
22. čer 2010

@j.a.n.i
díky moc za vyčerpávající odpověd,,jen zcela prakticky teoreticky.. pokud si budu po dobu cca 10-11měsíců platit těch 1000,-kč a pak budu pobírat PPM,budu mít nárok na tu maximální mateřskou?Nebo by to bylo až po těch 12měsících?

j.a.n.i
22. čer 2010

@carodkaa pokud to bude celou dobu od přihlášení, tak budeš mít maximální mateřskou i po těch 10-11 měsících, jen pokud bys třeba první měsíc zaplatila třeba jen 100,- a pak 9 měsíců 1000,- tak maximální nebude, ale nebude zas až tak výrazně menší

carodkaa
22. čer 2010

@j.a.n.i super 😵 😵 díky moc za rady!!! 😉

gabtcha
22. čer 2010

ahojte, chtela bych se zeptat, pry se zmenily v r.2009 podminky kolem materske pri ZL. Nyni jsem na nemocenske a shanim si praci a rada bych zacla pracovat na ZL, ale nevim presne jak je to s materskou (radi bychom opet co nejdriv otehotneli). Kdysi to bylo tak, ze se stacilo platit nemocenskou o 1000kc vice a materska byla vysoka. Ale pry se cosi zmenilo:( Muzete mi, prosim, poradit? Ma to cenu si ted zajistit ZL, jit takto pracovat a do roka odejit na materskou? Diky!

vojtisek2007
23. čer 2010

@gabtcha - na nejvyšší mateřskou musíš platit 1010,-kč, pak jako osvč musíš splnit 270dnů ůčasti na nemoc.pojištění dva roky před nástupem na mateřskou, a za poslední rok přezprostředně před nástupem 180dnů jako platící osvč....nepíšeš co jsi dělala před nemocenskou, jestli jsi tak byla osvč a jestli jsi si platitla a jak dlouho nemoc.pojištění nebo jestli jsi byla zaměstanná.....rozhodně když se na mateřskou chystáš až cca za rok, tak to smysl má.

gabtcha
23. čer 2010

@vojtisek2007 dekuji. Posledni 3roky jsem zamestnana. Zacatkem ledna jsem nastoupila na materskou, ktera mi ale skoncila v pulce dubna, bo maly v 6 tydnech umrel:( Ted jsem na nemocenske, cili stale zamestnana a hledam si praci, bo predtim sjem pracovala v Brne a behem materske jsme se prestehovali do Jihlavy, tak proto si hledam neco noveho a zaroven neco, kde by materska nebyla tak mala, bo platy zde jsou jine nez v Brne...a radi bychom co nejdriv otehotneli znovu...jen jsem slysela, ze se cosi zmenilo...nemocenskou tedy posledni 2 roky platim a kdybych tedy ted nastoupila na ZL a zacla si ji platit zvysenou, pak by to tedy mohlo stacit, ze? (kdyz jeste tehu nejsem, treba az za mesic🙂 toz to by bylo supr🙂

vojtisek2007
23. čer 2010

@gabtcha jestli jsi byla zaměstnaná, tak do těch 270dnů účasti se ti bude počítat i doba ze zaměstnání, když zaměstnání ukončíš. začneš na ŽL a pak ti stačí splnit těch 180dnů jako platící osvč...což stihneš úplně v phodě, když ještě těhu nejsi....pak pokud budeš platit 1010 bude mateřská kolem 26-27tisíc/měsíčně.

gabtcha
23. čer 2010

@vojtisek2007 no to je moc fajn. Dekuji mnohokrat!

vojtisek2007
23. čer 2010

@gabtcha ono ze začátku stačí když si bude platit nemocenské to nejnižší 56,- aby tě to nijak fin.nezatěžovalo, a až buděš těhu, tak si vše dopatit vyšší částkou 🙂

gabtcha
23. čer 2010

@vojtisek2007 supr. Vlastne by to stacilo tech asi 6-7 mesicu pred porodem, ze? Anebo vlastne pred nastupem na materskou tech 6 tydnu pred? No proste asi zacit v 8 tydnu, kdy bude videt srdicko🙂) Dekuji moc, jsi me uklidnila, nabizi se mi totiz celkem zajimava prace, ktera je na ZL.Diky a pekny den!

vojtisek2007
23. čer 2010

@gabtcha jo, sttačí až budeš vědět 100% že jsi těhu, to stihneš....

georgine
24. čer 2010

ahojky holky.. chtěla bych jen poradit, myslíte, že se v nové vládě nechystají nějaké zásadní škrty a úspory v oblasti která se dotkne nás OSVČ s případným čerpáním mateřské 😉 něco sem zaslechla i o zrušení porodného , tak nevím zda se něco nezvrtne po "novém roce" 🙂

díky za odpovědi..J.