Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
11. únor 2011

@j.a.n.i no to jsem si myslela taky, ale koukla jsem na stránky ossz a tam je první redukční hranice 90% 😕

lendaw
11. únor 2011

@j.a.n.i už to vidím...ono je to 100% u PPM, ale 90% u nemocenský

bee9
11. únor 2011

@lendaw a @j.a.n.i holky dík moc za ochotu, nevyšel mi žádnej zázrak,ale přežijeme 🙂 Fakt moc děkuju, jsem hned klidnější.

jeine
12. únor 2011

Pěkný den.Dívám se na ten výpočet mateřské bee9 a jsem z toho 🙂,musím přizna,že v těchto věcech lítám.
A tak trochu bych si chtěla také vypočítat kolik by to případně dělalo,můžete mi pomoct,i když kouknu na stranky OSSZ tak to proste asi nesvedu.Děkuji

jeine
12. únor 2011

Ještě jsme přišla také na další věc,že se narodí v říjnu,taže vlastně do školky tady u nás,by to mi jej ani nevzali,akže by semnou bylo doma až do dalšího roku,takže teoreticky varinata 4roky,pokud se vzdám mateřské by v tom případě byla asi tak shůdnější.

vojtisek2007
12. únor 2011

@jeine tak sem napiše, kolik máš každý měsíc zálohu - vzato 12záloh před nástupem na mateřskou a někdo ti tu spočítá 🙂 a jinak když je dítě v říjnu, tak jde rok předtím normálně k zápisu - tak ve 2,5letech, od září bude přijmutej do školky, v září může jít na 5dnů v měsíci a od října už normálně celý měsíc....a je škoda se vzdávat mateřský, když nemoc.platíš a máš na ní nárok, to bys byla sama proti sobě, tu 4letou verzi si můžeš vybrat i tak, ikdyž budeš čerpat mateřskou....

jeine
12. únor 2011

Moc dík a už jsem to nějak se známou dala dohromady,je to 300 od 1/2 2010.
ted mi paní na OSSZ rikala,že nejak se nesmi doplacet,pokud bych tuto variantu volila,tak aby se mi zvysila PPM,chtela bych si jeste priplacet/zvysit platby a pripadne jeste neco douhradit,ale nejsem si jista do kdy mohu doplatit,myslím,že by ještě nemelo být pozdě.

jeine
12. únor 2011

No ja mela hodne velke stesti,že mi dceru vzali loni.A u nás je bohuzel hodne plny stav a berou prednostne ty 3,lete co uz budou.Pripadne ty starsi.Takže když budou 3,roky az v zari,poslou mi na zapis nalsedující rok.
Pokud se jeste neprikloni k tomu,že 1 dítě už ve školce mam.
No jeste porad s manželem jedname co vybrat jakou variantu.

lendaw
12. únor 2011

@jeine doplatit nic nemůžeš. Můžeš si "jenom" zvýšit zálohu na nemocenské (nikde se to nehlásí, jenom prostě pošleš víc, ale musíš s tám současně zvýšit i zálohu na důchodové. Na tomhle odkazu najdeš kalkulačku pro výpočet odpovídající zálohy na důchodové k libovolným částkám na nemocenkém. Zvýšené platby můžeš posílat do měsíce před nástupem na PPM.
Kdy máš nástup na mateřskou? Spočtu ti tu PPM.

jeine
12. únor 2011

Je vy jste hodná.....ja jsem jeste hodne brzo teprve v utery jdu na poradnu a pro tehu knizku.termin jsem si vypocitala dle kalkulačky,takkže 6.tydnu pred je cca 12/9
Zálohy na OOSZ platim ty nejnižšší....

lendaw
12. únor 2011

@jeine V roce 2010 to bylo těch 300,- každý měsíc? A v tomto roce těch 92,- nebo 143,-?

jeine
12. únor 2011

tak momnetík od 1/2 2010 300,-mesicne/každý měsíc dobrovolné + zalohy na OSSZ 1731,-

lendaw
12. únor 2011

@jeine stačí mi jen platby na nemocenské

jeine
12. únor 2011

300Kč mesicne jinak nerozumím,nic jineho neplatím

cristll
12. únor 2011

Muže mi ještě někdo poradit: kolik % platí zaměstnavatel za zaměstnance pojištění (sociální a nemocenské)
Konkrétně kolik % nemocenské pojištění. (r.2010)
Mám na mzdovém listě napsáno : soc. poj. základ: 3424 Kč
soc. poj. odvod: 223 Kč
soc.poj. organizace: 856 Kč

ale nechápu kolik tedy bylo zaplaceno na nemocenském pojištení a kolik z toho je důchodové:(

děkuji moc za radu..

lendaw
12. únor 2011

@jeine a těch 300 na nemocenské platíš i v tomto roce? Protože k tomu se váže už mnohem vyšší důchodové - to je změna od r. 2011

lendaw
12. únor 2011

@cristll Najdeš to zde http://kalkulacky.idnes.cz/cr_kalkulator-ciste-..., ale je to výpočet pro r.2011. Možná tam někde najdeš kalkulačku i na r.2010. KAždopádně to bylo 1,4%. Tobe jako zaměastnanci se to ze mzdy nestrhává, to odvádí jenom zaměstnavatel. Proto to nenajdeš na výplatnici.

jeine
12. únor 2011

ano stále každý měsíc...to ještě nemám až dle přiznání,které ještě za lonský rok nemám,tam potom budu platit vyšší zálhoy na důchod.poj.

jeine
12. únor 2011

ještě nemám hotové danové přiznání pro výpočet mzdy

cristll
12. únor 2011

@lendaw díky🙂

jeine
12. únor 2011

ja nejsem zamestnanec já jsem jako OSVČ

lendaw
12. únor 2011

@jeine pokud jsi už zaplatila 300,- za leden, musíš k tomu zaplatit i odpovídající důchodové pojištění 3809,- Pokud to neuděláš a uhradíš jen zálohu, kterou máš určenou sociálkou (a ta je předpokládám nižší, než 3809), tak se ti z té zálohy na nemocenské bude počítat do výpočtu PPM jen část - ta která odpovídá 2,3% vyměřovacího základu.

jeine
12. únor 2011

ta je nižžší,já tam volala vím,že paní říkala,že ty vyšší zálohy budou až dle přiznání...ted mne matete a mám v tom trochu chaso tím pádem.
300 za leden je dobrovolné nemocenské, za lonsky rok bych doplacela adekvatní cast dle vydelku.
Minimalni duchodove mam prozatím to jak jsem psala 1731,-

cristll
12. únor 2011

@lendaw je to 2,3% ta nemocenská co odvede zaměstnavatel..ale díky moc🙂

lendaw
12. únor 2011

@jeine na nemocenské pojištění se nic podle výdělku nedoplácí. Doplácí se na důchodové a ev. na zdravotní a to podle dańového přiznání. Výši nemocenského pojištění si OSVČ určuje sama. Výši důchodového pojištění určí OSSZ na základě ďanového přiznání. ALE - a to je ta změna od r. 2011 - platba na nemocenské pojištění a platba na důchodové se MUSÍ vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu. Tzn. že pokud budeš chtít platit 300 na nemocenské, odpovídá tomu důchodové ve výši 3809. Musíš tedy zaplatit tuto částku, i když ti OSSZ vypočítala částku nižší. Jinak se ti, z toho co jsi zaplatila ten měsíc na nemocenském, vezme v potaz pro výpočet PPM jen to co odpovídá 2,3% vyměřovacího základu. Konkrétně za leden: zaplatila jsi 300,- na nemo, ale jen minimální důchodové, kterému odpovídá vyměřovací základ 5908. A z toho samého vyměřovacího základu se vypočítá výše nemocenského, kterou bude možno použít pro výpočet PPM a to je 136,-. Takže zbytek do těch 300,-,které jsi zaplatila je dar státu a nejde využít. Snad je to srozumitelné. Doporučuji znovu zajít na ČSSZ/OSSZ a upozornit je, že platíš takové a takové platby na nemocenské, ať ti k tomu vypočítají kolik máš platit důchodové. Ale k tomu ti vlastně poslouží i kalkulačka na http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...

lendaw
12. únor 2011

@cristll to je až tenhle rok, pokud se nepletu. Vloni to bylo 1,4%. Tedy alespoň u osvč. Možná to bylo u zaměstnanců jinak.

cristll
12. únor 2011

@lendaw aha..dle toho odkazu co jsi mi dala jsem tam našla odkaz i na r. 210 ..a mělo by to byt 2.3 u zaměstnanců (já chtěla zjistit kolik mi plail zaměstanvatel nemocenskou - aspoň přibližně) Jinak mi je to fuk..díky tomu že jsme si právě ještě jako OSVČ připlácela tu nemocenskou..tak dostanu nemocenskou stejně tu nejvyšší🙂 (jak jsi mi dnes spočítala)

jeine
12. únor 2011

To jo to vím,že se na nemocenské nic nedoplácí dle výdelku,ale je fakt ,že tedy o tom důchodovém jsem nevěděla.
Já sice s OOSZ mluvila,ale po telefonu je to tragedie.pak z toho vím pulku.
Takze pokud si chci platit nemocenskou a jít na mateřskou od ledna musím platit 3809 měsíčně duchodové.
A to do doby než pujdu na mateřskou.
Zvýsit nemoenskou si mohu,abych mela větší mateřskou,.prostě si pošlu více .
Pokud by to tak nebylo,a přestanu si ji platit,zůstavá mi zaloha jakou platim do doby přiznání,než mi vypočítaj aktuálně.
Ted v tom mám jasněji.
Moc Vám děkuji za ochotu vysvětlit,trošku natvrdlejší osobě co se týká tohoto.

lendaw
12. únor 2011

@jeine ještě upřesním, pokud si chceš platit 300 na nemocenskou, tak je to těch 3809. POkud budeš chtít poslat na nemo víc, musíš poslat i adekvátně vyšší částku na důchodové, viz. kalkulačka v předchozím příspěvku. POkud nechceš platit nemocenské, platíš jen ty zálohy, které ti určí OSSZ dle přiznání. Doporučuji obracet se s dotazy na CAll centrum ČSSZ (číslo je na stránkách ČSSZ). Jsou tam velice ochotní, se vším poradí a vidí v počítačí do stejných věcí jako na OSSZ.

jeine
12. únor 2011

lendaw ještě jednou moc děkuji,tak mi to utvrdilo pouze v tom,že se mateřské vzdám a nevidím v tom,když si to propočítám výhodu.