Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

kacisekm
19. lis 2012

holky potrebovala bych poradit. od 20.10. jsem si byla podat na OSSZ zadost na materskou.do dnesniho dne mi neprisli jeste ani zadne penize ani zadny dopis o potvrzeni ze materskou mam.posilaji vubec neco? je mi divne ze nemam nic v ruce...

j.a.n.i
19. lis 2012

@kacisekm Co vím, tak třeba pražské OSSZ nic neposílají, chodí rovnou peníze a jsou sice ještě v termínu, ale už je to dost dlouho, PPM většinou bývá rychleji, zkusila bych tam zavolat, zda je vše OK.

kacisekm
19. lis 2012

@j.a.n.i : pockam do konce tydne a pak zavolam 😉 dekuji za odpoved 🙂

pavlinka_zetko
10. pro 2012

@j.a.n.i. Ahoj s dovolením se obracím rovnou na odborníka 😉 Stručný popis mojí situace je takový, že jako osvč budu mít splněno 270 i 180 dní zaplaceného nemocenské. V měsíci, kdy ke 20 nastoupím na mateřskou, mám nějakou práci a dohodla jsem si, že jí budu vykonávat na základě pracovní smlouvy v hlavním pracovním poměru a ne na ičo. Z té práce pak nastoupím na PPM. Akorát nejsem schopná vyčíst, jaký vliv bude mít to, že na PPM nastoupím už k tomu cca 20tému a ne na konci měsíce. Na sociálce mi řekli, že se bude počítat pravděpodobný příjem. Může mi to negativně ovlivnit výši PPM? Moc děkuju.

lucinka1991
10. pro 2012

@mikca Ahoj nejsem OSVČ ale mám dotaz mám 4letý rodičák to budu pobírat taky 21 měsíců 7600??děkuju

j.a.n.i
11. pro 2012

@pavlinka_zetko Nemělo by... resp. pokud bys tam měla nějaké přesčasy, tak ti je nezapočítají, ale pokud máš pevný plat, tak ti to PPM nijak neovlivní.

j.a.n.i
11. pro 2012

@lucinka1991 Při 4 letém rodičáku se už 7600,- 21 měsíců nepobírá dlouho... 7600,- budeš brát do 9 měsíců věku dítka.

pavlinka_zetko
12. pro 2012

@j.a.n.i Jo tak to je v pohodě. No ale pak mi připadá docela šílený, že teda teoreticky stačí se napsat pracovní smlouvu na celý kalendářní měsíc s hrubou mzdou třeba plácnu 60.000, tři dny jít do práce a zinkasovat teda cca 2000 hrubého a čtvrtý den nastoupit na mateřskou, která by se tím pádem počítala z těch cca 60.000??? No tak to je ale pěkně sprostý.

j.a.n.i
12. pro 2012

@pavlinka_zetko Jo, je, souhlasím.

jahodarka
14. led 2013

@j.a.n.i ahoj, dostala jsem na tebe tip, že jsi osoba na koníku nejpovolanější.. 🙂
moc bych potřebovala poradit: jsem osvč, v listopadu mi skončil RP, odd té doby jsem hlášená na ZP jako osoba pečující o dítě, tudíž nic neplatím (zdravotní, sociální ani nemocenskou), manžel je zaměstnaný a já spoléhala na to, že budeme čerpat mateřskou i volbu rodičáku přes něho, bohužel k poslednímu lednu v práci končí a bude taky jen osvč. a teď jak to nejlépe udělat? buď se můžu nechat zaměstnat (75tis./měs. je nejvyšší možný), od února nastoupit na nemocenskou a tak bych měla myslím pobírat cca 24,5 tis./měsíc až do 6 týdnů dítěte. potom ale nesplním podmínku 270 dní a nebudu mít nárok na mateřskou a nevím jestli si budu moct zvolit délku rodičáku, nebo varianta zaplatit si 3 měsíce nemocenskou a potom nastoupit na nemocenskou, ale to nevím kolik se platí ani kolik bych dostala a jak to funguje. další varianta, která mě napadla je začít platit manželovi nemocenskou teď od února, pravděpodobně tu nejvyšší, doteď měl nejvyšší možný základ a pak by byl nárok na mateřskou? a na volbu rodičáku také.. nevím. předem moc děkuju, jsem v tom úplně ztracená... ☹

vithovka
24. led 2013

Dobrý den, chtěla bych požáda o pomoc, chceme s manželem další mimčo, jsem OSVČ a mám firmu, která musí jet dále, chtěla bych ale mateřskou vysokou a budu mít rizikové těhotenství, nyní si platím 240kč měsíčně nemocenskou, můžet emi poradit kolik mám platit,abych měla vysokou nemocenskou a mateřskou??? děkuji mooc za pomoc a polopatické vysvětlení Dana

nojina
28. led 2013

@vithovka Ahoj, pokud vím, tak když pobíráš PPM, tak nemůžeš pracovat. Když budeš mít zaměstnance, firma může fingovat i při PPM. Posílám odkaz na mateřskou. Letos to bude podobné
http://www.finance-penize-pojisteni.cz/ppm-2011...
Nemocenská je 60% z vyměřovacího základu.

nojina
28. led 2013

Ahoj holky, mám dotaz, jsem na RP do května, teď bych si chtěla obnovit živnost na VPP. Co musím platit za zálohy? A zda je možné platit si NP a DP při VPP? CHceme další dítě (jestli se zadaří, můžu otěhotnět nejdříve v červenci) a chci mít nárok alespon na malou nemocenskou případně PPM. Budu 100% na rizikovym a tím pádem v těhotenství bez příjmu. Pak se chci zeptat, zda do podmínky pro PPM tech 270 dní se započítává i nemocenská?

j.a.n.i
28. led 2013

@nojina Nemocenská se započítává a tím, že se přihlásíš k NP, tak se z pohledu OSSZ živnost stává automaticky hlavní, tj. musíš platit minimálně těch 1870,- (nebo kolik to přesně je) sociální a k tomu to nemocenské.

vithovka
29. led 2013

@nojina děkuju za tabulku a ještě se zeptám platím minimální sociální 1830 a zdravotní 1720 pojištění kolik můžu si platit tu nemocenskou?? nezvýší se mi sociální a zdravotní pokud třeba budu chtít platit 1000kč nemocenské/když vím že chci jít na rizikové a pak na PPM/

nojina
29. led 2013

@j.a.n.i Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
29. led 2013

@vithovka Pokud bys chtěla platit nemocenské 1000,- tak se na sociálním nedoplatíš... neb tomu minimálnímu sociálnímu odpovídá nemocenské 145,- takže k 1000,- bys musela platit sociální cca 13000,-

nojina
29. led 2013

@vithovka Taky v tom pořád bádám, jsem momentálně na rodičáku a také budeme chtít druhé dítě. Podmínky pro výplatu PPM pro OSVČ se změnily asi v roce 2011. Jako OSVČ platíš na sociálce důchodové pojištění a na zdravotní pojišťovně také platby- to jde do zdravotnictví.
Na sociálce se platí to důchodové pojištění a pokud chceš mít nárok na nemocenskou nebo PPM, platíš nemocenské pojištění sociálce. Toto pojištění neni povinné, ale pokud si ho neplatíš, tak nemáš nárok ani na nemocenskou a PPM. Jak jsem poslala tu tabulku, tak tam je všechno napsané. Pokud si budeš chtít platit víc na nemocenském pojištění, musíš platit i víc na důchocovém. Pokud budeš chtít platit nemocenské pojištění na sociálce 1000Kč, musíš zaplatit i tomu rovné důchodové pojištěni, což podle té tabulky z roku 2011 je 12696Kč Takže za ten měsíc dáš na sociálce 1000Kč+12696Kč=13696Kč. Pokud si budeš chtít platit 500kč nemocenské musíš zaplatit 6348Kč důchodové= 6848Kč. Je mi divné, že si platíš jak jsi napsala nemocenské 240Kč a sociální 1830Kč. Tak tomu asi nerozumim. Nejlépe když si zavoláš na sociálku, jak to tam máš a kolik přesně se teď platí. Koukni přímo na stránky http://www.cssz.cz/cz
Také pokud chceš mít nárok na PPM musíš splňovat 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslednín 2 roky a z toho 180 dní jako OSVČ.
Na tom zdravotním jak jde do zdravotnictví, tam nevím jak to je, ale určitě to s tím nemá nic společného. Jestli něco zjistíš, tak písni.

nojina
1. únor 2013

@j.a.n.i Ahoj Jani, ještě pár dotazů, když bych byla ještě na rodičáku, to jde si platit zálohy né? Jen musím pozastavenou živnost přihlásit jako VPP- ta by se mi automaticky z hlediska sociálky stala HPP a platila bych si NP a DP. Měla bych pak nárok na nemocenskou a mateřskou když bych ještě pobírala rodičovský příspěvek, nebo bych RP musela ukončit den před nástupem na nemocenskou abych měla nárok na nemocenskou? A nevíš jak je to na VZP? Když bych brala rodičák, na sociálce bych byla vedená jako OSVČ s HPP- tam bych byla jako na rodičáku s VPP nebo také jako HPP? Ach ty úřady.

j.a.n.i
1. únor 2013

@nojina Pro zdravotní jako VPP, a jinak s klasickou nemocenskou se dá rodičák brát zároveň, ale s tou nemocenskou v souvislosti s porodem, případně s mateřskou už ne.

nojina
1. únor 2013

@j.a.n.i Super díky. Snad už to bude vše. 🙂

mamkamalcher
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
3. únor 2013

@mamkamalcher A co to má společného s pojištěním OSVČ?

mamkamalcher
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blondys24
13. bře 2013

Tak teď mi přišla první mateřská za únor. Byla jsem tři roky zaměstnanec a poslední rok OSVČ. Myslela jsem, že se rozbrečim...bych chtěla vidět, jak s tim někdo vyžije...

j.a.n.i
13. bře 2013

@blondys24 Jo, tak sis holt měla platit větší nemocenské, nebo si ty peníze dávat stranou.

blondys24
13. bře 2013

@j.a.n.i no jo,dřív se to vyplatilo "uměle navyšovat", ale teď kdybych si to navýšila např. na 500kč měsíčně (odpovídá cca 500kč denně na mateřské), tak sociální k tomu budu platit 7000 měsíčně a na to fakt nemam resp. jsem neměla.
Myslela jsem jen, že min. mateřská je 7600,ale teď jsem se na netu dočetla, že o to můžeš zažádat, ale na úkor rodičovské (odečtou ti to z těch 220k).
Peníze dávat stranou to už je věc jiná resp. není to můj případ, něco mám a taky mám partnera, ale být sama, tak ani prd....ale vypadá, že tomu rozumíš, tak se zeptám, chlap může na mateřskou až po mým šestinedělí na ten týden alespoň, že? Ale v tu chvíli jsem já na týden jakože nezaměstnaná či jak?

j.a.n.i
13. bře 2013

@blondys24 A proč by chlap na tu mateřskou chodil?
Jinak já vím, že se musí platit i vyšší sociální, já to spíš psala hlavně protože si spousta lidí neuvědomuje, že aby takovou mateřskou měli jako zaměstnanci, tak platí ty samé velké odvody, akorát "to platí zaměstnavatel" takže to není tak vidět.

blondys24
15. bře 2013

@j.a.n.i protože chlap je zaměstnanec a jeho mateřská bude 3x vyšší, tak aspoň na ty tři něsíce toho využít

j.a.n.i
15. bře 2013

@blondys24 No, to sice jo, ale po dobu co bude čerpat mateřskou tak nesmí na svoji smlouvu pracovat, takže místo 100% jeho platu a tvé malé mateřské k tomu budete mít jenom jeho mateřskou, což je cca 70% platu.