Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
26. bře 2010

Paajinka: teď mě tak napadlo, jaký je vůbec minimální vyměřovací základ pro 2-letou variantu?

paajinka
26. bře 2010

na 2 letou variantu by měl být nárok pokud denní vyměřovací základ pro výpočet "mateřské" činí minimálně 380 Kč denně, ale jestli budeš mít tu nejvyšší mateřskou, tak to asi nemusíš řešit.. 😉

j.a.n.i
26. bře 2010

jen upřesním, ne vyměřovací základ pro výpočet mateřské, ale vypočtená denní dávka mateřské

paajinka
26. bře 2010

jani, jojo, pardon 😔

lendaw
27. bře 2010

Paajinka a j.a.n.i.: jsem na nemocenské a denní dávku mám 600,- Kč/den, tak snad je to to samé jako denní dávka při mateřské.

j.a.n.i
28. bře 2010

lendaw - jojo, je

terryfox
10. dub 2010

Kočky, možná hloupý dotaz, ale... Při marození celý měsíc, násobí se ta vypočtená denní dávka počtem pracovních dnů, nebo všech dnů v měsíci? 😕 Díky za odpověď!

marketecka
10. dub 2010

všech dní 🙂

jakone
13. dub 2010

Ahoj holky prosím o radu...pokud si budu platit nemocenskou na ŽL v plné výši 1 000 kč tak mám nárok na určité příspěvky při mateřské, že?

A pokud jsem ještě normálně zaměstnána na HPP tak to platí v i v této variantě?nebo se to týká pouze OSVČ?

Moc děkuji!

terryfox
13. dub 2010

Market, děkuju 😉

luva
16. dub 2010

Ahoj holky...
Vidím, že některé to tady máte opravdu zmáklé 😀 měla bych jeden dotaz....
Jsem těhotná, zaregistrovala jsem se jako OSVČ na vedlejšák a zrovna přihlásila k nemoc. poj. (platím v plné výši 1010)
Zajímá mě, jak je to s tou dobou 180 dní v posl. roce. Na OSSZ mi pani řekla, že to splňuji tak akorát, do nástupu na MD mi to vychází 186 dní. Ale taky mi řekla, že jestli porodím o týden dřív, tak na PPM nemám nárok.
Myslela jsem, že se to odvíjí od plánovaného data produ, ne od skutečného.
Prosím pomoooc..... Děkuji

luva
16. dub 2010

A ještě jeden dotázek k tomu....
Teď jsem na RP, ten končím 6.9.2010, mám v plánu jít na neschopenku až do nástupu na MD.(asi 2 měsíce) Započte se mi i doba kdy budu na neschopence a musím platit nemocenské poj.? Vychází mě těch 180 dní tak tak, tak ať něco neprošvihnu....
Moc děkuji za odpověď. Dobrou...

vojtisek2007
17. dub 2010

luva - těch 180 dnů musíš splnit minimálně o den dřív než nastoupíš na mateřskou....jestli např. budeš nastupovat 1.září - tak abys k 31.8. měla těch 180dnů - odvíjí se to od nástupu na mteřskou, to bys musela porodit ještě před nástupem na ni, pak bys nárok neměla, ale když k datu nástupu na mateřskou splníš, tak potom je jedno, jestli porodíš přesně jak máš v průkazce nebo o den dřív nebo dýl....Doba do budeš na neschopence se ti do těch 180dnů samozřejmě počítat bude, ale uhrazené pojistné ne, platit ho nemusíš - takže jestli chceš tu nejvyšší mateřskou, tak abys měla tu celkovou částku na pojištění (cca těch 13.tisíc) zaplaceno ještě před nástupem na nemocenskou

luva
17. dub 2010

Vojtisku, moc díky za odpověď 🙂
a jestli to dobře chápu, tak když budu od září nasutpovat na neschopenku, tak do té doby musím zaplatit ještě do těch 180 dní aby mě to vyšlo? Začala jsem OSVČ k 15.4. a od té doby platím i nemoc. těch 1010 Kč. a na MD bych měla nastoupit někdy v půlce října. Takže bych měla mít zaplaceno 7x1010? Díky. L.

vojtisek2007
18. dub 2010

luva - jestli budeš v září nastupovat na nechopenku a pak rovnou na mateřskou, tak abys měla dohrazno v srpnu - to co pošleš potom, už ti nezapočítají a samozřejmě čím víc peněz si pošleš, tím vyšší budeš mít mateřskou - maximálně je to 12.120, co se pošle nad už nemá na výpočet vliv....

jaja19
23. dub 2010

Ahojky, mám dotaz ohledně záloh během nemocenský. Myslela jsem, že když budu na neschopence celý měsíc, nemusím platit zálohy na soc.+zdr., ale na zdravotce mi dnes řekli, že je platit musím a pak mi je příští rok vrátí. 😕 Opravdu to tak je? Takže když budu na neschopence až do mateřský, tak je pak budu muset platit i na mateřský a až další rok mi ty peníze vrátí? Doufám, že mi dají alespoň nějaký úrok za to, že si k nim budu ukládat celý rok peníze 😀

vojtisek2007
23. dub 2010

jaja - já si je normálně platit přestala a za rok při daních jsem tam nesla papír z OSSZ odkdy dokdy jsem přesně čerpala mateřskou (na neschopence jsem nebyla) - nastupovala jsem na na mateřskou někdy na začátku května - do tý doby jsem si je platila a pak ne....nikdo nic nenamítal....a stejně by mi je potom vrátili, a nikdo mi nic kvůli tomu neřekl....

jaja19
23. dub 2010

vojtisek-Díky za odpověď! Taky to tak asi udělám, na nemocenský je teda radši platit budu, ale na mateřský pak přestanu. Přišlo by mi padlý na hlavu platit celý rok zálohy, aby mi je zas příští rok mohli téměř za celý rok vrátit..

vojtisek2007
23. dub 2010

no a hlavně tu vratku by sis musela dát potom do příjmu 😝

j.a.n.i
25. dub 2010

vojti - proč do příjmů? když to co zaplatím si stejně nemůžu dát do nákladů a platím to ze zisku, jinak nevím jak je to se zdravotním, ale nemocenská se neplatí za ty měsíce, které si celý měsíc na neschopence / mateřské... je to uvedeno tady:
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/Novy...

vojtisek2007
25. dub 2010

J.A.N.I nevim proč,ale loni když jem dávala klientům přehledy na socku, tak těm co jim měli vracet , tak mě speciálně upozorňovala úřednice, ať jim to nezapomenu příští daňový zahrnut do příjmů - je to na hlavu postavený, jako náklad si to dát nemůžeš, ale když ti vrátí, tak do příjmů musíš 😝 Tak jsme to nechávali na další zálohy - aby jim to fakticky nevyplatili zpátky....o jakej zákon se to opírá nevím, nezkoumala jsem to.

j.a.n.i
25. dub 2010

možná úřednice ještě nezaregistrovala, že už to od zavedení superhrubé mzdy není náklad... při kvalitě některých úřednic bych se nedivila

vojtisek2007
26. dub 2010

ale jo, to ona věděla, ještě jí říkám, no to je teda dobrý, jako výdaj se to dávat nemůže když se vrací tak to musí jít do příjmů a ona soucitně kývala hlavou a že to tak bohužel je,ikdyž je to na hlavu postavený....nakonec jsem všechny přeplatky nechala na další zálohy, takže jsem nic teď do příjmů dávat nemusela....

lendaw
26. dub 2010

Jaja: já jsem na nemocenské od září a k zálohy jsem přestala platit od října. Když jsem nesla přiznání za 2009, tak nikdo nic něříkal - v příznání pro zdravotku je kolonka, kde se zaškrtne, že jsi byla zproštěna povinnosti platit zálohy a v řádku pod tím zaškrtneš z jakého důvodu. A na OSSZ mi rovnou řekli, že zálohy platit nemám. Omylem jsem zaplatila nemocenskou a tu mi vrátili. Ale zálohu na sociální poj. by si bývali nechali a vrátili by to až při ročním vyůčtování.

bu_bu
27. dub 2010

Ahoj holky, mohla bych mít dotaz, nějak se v tom ještě nevyznám. Platím si nemocenskou (začla jsem pracovat na ŽL) od února (500,-) a koncem září bych měla nastoupit na mateřskou. Jak jsem to tu někde četla, tak musím splnit 180 dní nemocenského pojištění jako OSVČ - což bych splnila a pak nějakých 270 dní pojištění (to trošku nechápu, ale vzhledem k tomu, že jsem do června na rodičovské (ale u zaměstnavatele), tak jsem asi taky pojištěná, ne? Takže bych pak o září na mateřskou měla nárok jak od zaměstnavatele tak i z OSVČ? Myslím, že tu někdo psal, že se to sčítá. Nevíte pak ještě jak se o to žádá nebo kde? Děkuji.

j.a.n.i
27. dub 2010

bu_bu bojím se, že na mateřskou z titulu OSVČ nárok mít nebudeš, protože aby se ti sčítalo zaměstnání i OSVČ, tak bys musela těch 270 dní splnit samostatně v obou, což nesplníš. A nejsem si jistá, ale myslím, že nejde žádat o mateřskou pouze z pojištění, ze kterého nárok nemáš, když existuje druhé, kde nárok je. A v tomhle případě mám pocit, že nepomůže ani ukončení zaměstnání, byla bys v ochranné době, tudíž by zas zaměstnání mělo dostat přednost.

nojina
3. kvě 2010

Ahoj, mám dotaz, jestli máte někdo zkušenost. Jsem OSVČ, momentálně 3 měsíce na neschopence a budu až do mateřské- za měsíc. Mám pozastavit živnost, když už pracovat nebudu a chci být s dítětem alespoň 1 rok doma? Nemám žádné zaměstnance a provozovnu ruším. Nerada bych přišla o mateřskou nebo pak o rod. příspěvek kdybych pozastavila živnost. Nebo se jen nahlásí na úřadech, že jsem na mateřské bez pozastavení živnosti? Děkuji.

lendaw
3. kvě 2010

Nojina: stačí, když na OSSZ podepíšeš čestné prohlášení, že činnost neprovozuješ osobně a živnost přerušovat nemusíš.

modra_slunecnice
11. kvě 2010

Zdravím v posledních X letech jsem rpacovala jako OSVČ platila soc i zdrav ale neplatila jsem si zvlášt ještě nemocenskou. Má otázka, ted jsem těhu, mimi se narodí v říjnu, pokud bych ted nastoupila na rizikový, což mi gyn řekla že by nebyl problém, měla bych nárok na nějaké dávky ? A v průběhu toho co bych byla doma na rizikovým musím někde nahlasit pozastavení živnosti a musím platiti soc a zdrav - jako živ. platím zálohy měsíčně na soc a zdrav ? Když bych ne rizik nešla a pak nastoupila rovnou na mateřskou kde a co musím hlásit a jak je to s platbou soc a zdrav při mateřské a pak při rodičovské ? Někde jsem tu v jiníém láknu četla že když bucu chtítí jak budu na rodičovské můžu bez omezení znova podnikat a platiti budu jen cos protože zdrav za mě po dobu mateřské platí stát, je to pravda ?

vojtisek2007
11. kvě 2010

modra slunečnice - když jsi si neplatila část nemocenského pojištění nemáš na žádné dávky nárok, kdyby sis začla platit teď asi by jsi stejně nestihla hranici 180dnů, která platí pro osvč na mateřskou. Ale když si teď začneš platit, po 3měsících ti vznikne nárok alespoň na nemocenskou a nemocenskou v souvislosti s porodem (ta trvá 6týdnů před a 6týdnů po porodu) a je právě pro tyhle případy, že sice už platíš, ale na mateřskou nedosáhneš, kvůli málo zaplaceným dnům....pak bys měla možnost i si vybrat délku rodičáku. Když si te´d platit nezačneš,na žádné dávky nárok nemáš a ode dne porodu bys dostala rodičák v té 4leté verzi. A při rodičáku si můžeš neomezeně přivydělávat. A po dobu nemocenké (mateřské) se zálohy neplatí.