Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
2. kvě 2011

@saly jojo, přihlášením nemoc.pojištění se živnost stává hlavní činností - musíš měsíčně platit zálohy i na důchodové (což třeba jako vedlejší nemusíš) - ale na to, aby sis mohla vybrat tříletý rodičák stačí když budeš platit tři měsíce před a vznikne ti nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - 6týdnů před a 6týdnů po porodu - a tím pádem můžeš volit taky tři roky, nemusíš platit půl roku,na to, aby ti vznikl nárok na mateřskou - která z min.nemoc.pojištění je bída....

saly
3. kvě 2011

@vojtisek2007 Díky, tak jak to tak sleduji, tak je asi nejjednodušší, když na PPM nastoupí otec a volbu RP provede on? že? teda nejjednodušší..spíš asi nejlevnější... 😉

vojtisek2007
3. kvě 2011

@saly jo, taky to tak jde a nemusíte nic platit navíc

bee9
12. kvě 2011

Ahoj,
už jsem se tu radila ohledně výše mateřský a teď řeším jinou věc 🙂
Můžu nastoupit na mateřskou 4.-18.7. myslela jsem původně, že budu v práci až do toho 18.7. kvůli penězům, ale teď mi došlo, že je to asi blbost, když nastoupím v půlce července dostanu poloviční plat, ale důchodové a zdravotní musím zaplatit asi v plné výši, že? Stejně tak nemocenské, protože by se mi ještě počítalo pro výpočet mateřské?

A druhá věc, když tedy půjdou na mateřskou už toho 4.7. tak mi tam vychází 1 pracovní den (1.7. je pátek,pak je víkend a od 4.7. bych byla na mateřský) Kvůli tomu jednomu dni budu muset taky zaplatit důchodové a zdravotní v plné výši? I když už bych ten měsíc neměla žádný zisk? Jestli ano tak bych zkusila poprosit doktorku jestli by mi nedala týden neschopenku před tím odchodem na mateřskou. Dalo by se to tím vyřešit?
Děkuju všem za názory.

vojtisek2007
12. kvě 2011

@bee9 no ono by asi bylo lepší si nechat napsat mateřskou od 1. jsou to tři dny tak by to neměl být problém....kvůli 1 dnu bys nemusela platit zálohy - týdnem nemocenské bych to neřešila, budeš doma zadarmo - jako osvč - domluv se se svojí gyn a´t it napíše mateřskou od 1. a je to vyřešené 🙂

bee9
12. kvě 2011

@vojtisek2007 aha, díky za tip, nevěděla jsem, že by to šlo. Zkusím se s ní domluvit.

vojtisek2007
12. kvě 2011

@bee9 proč by to nemělo jít - jestli máš nastoupit v pátek nebo v pondělí.... 😉

bee9
12. kvě 2011

@vojtisek2007 to jo, jen jsem myslela, že můžeš nastoupit nejdřív 8 týdnů před termínem, jestli 3dny nehrajou roly tak je to super a nemusím nic řešit.

Ještě se zeptám, jak je to se živnosťákem, mám ho pak během mateřský nebo rodičáku pozastavit nebo zrušit? Abych nemusela platit zálohy během těch 3 let? Nebo je to během rodičáku pozastavený automaticky? Nepředpokládám, že bych se pak vrátila do stejné práce, budu pak muset hledat novou tak ŽL asi potřebovat nebudu.

vojtisek2007
12. kvě 2011

@bee9 na mateřskou se nastupuje podle termínu porodu - a když jsou to tři dny, nemusela by ti dělat dr kvůli tomu problémy...kdyby šlo o 14dnů, tak to je jasný, ale tři dny se snad dají domluvit...a idkyby ti to nenapsala, a šla jsi až toho 4. tak už jsi na mateřské více než půl měsíce a zálohy platit už nemusíš....Pokud víš, že po mateřské nebudeš živnost provozovat jako vedlejší, klidně si ho pozastav ke dni nástupu na mateřskou - a musíš ty sama, automaticky to nedělají

bee9
12. kvě 2011

@vojtisek2007 děkuju moc za info, s Dr. se zkusím domluvit snad to nebude problém.
Živnosťák teda pozastavím, a ještě se zeptám, kdybych se náhodu v průběhu rodičáku, třeba s dvouletým prckem rozhodla jít do druhýho těhotenství, jak je to pak s mateřskou, nemusím si ani tak nic platit pokud by mi to pak navazovalo? Nebo se musím přihlásit k platbám, a platit si jen kvůli dalšímu nároku na mateřskou a pak rodičák. Abych pak nekoukala, že nemám na nic nárok.

vojtisek2007
12. kvě 2011

@bee9 jojo, když budeš chtít další mateřskou, budeš muset živnost obnovit a zase platit nemocenský, jinak žádný nárok mít nebudeš ... ☹ bez placení nemocenského bys měla nárok pouze na 4letý rodičák

bee9
12. kvě 2011

@vojtisek2007 a musela bych případně platit jak dlouho abych měla nárok na 3 letou variantu? Předpokládám, že bych platila nemocenský, důchodový i zdravotní viď?

vojtisek2007
12. kvě 2011

@bee9 stačilo by tři měsíce před porodem, aby ti vznikl nárok na nemocenskou a mohla jsi volit ty tři roky - a ano, důchodové, nemocenské a zdravotní....pokud by jsi chtěla znovu mateřskou musela bys platit 9 měsíců před nástupem....aby jsi měla znovu těch 270dnů účasti na nemoc.pojištění

carodkaa
12. kvě 2011

Ahojky,mám na Vás velkou prosbu dotaz 😅 ,jsem OSVč ale zároveň na částečný úvazek zaměstnaná,mám rizikové těhotenství takže od prosince jsem na nemocenské a 30.4 jsem nemocenskou ukončila a od 1.5 jsem na mateřské,od Ossz mi přišlo vyúčtování záloh na pojistné na důchodové pojištění a mám tu předepsáno od května platit 1807,-kč měsíčně,chci se zeptat pokud jsem na MD jsem povinná to platit nebo ne??Díky!!

vojtisek2007
12. kvě 2011

@carodkaa nejsi povinná platit - když platbu pošleš, pošlou ti jí zpátky, protože kolonku už budou mít obsazenou mateřskou (muselo se jim to minout - jestli tedy čerpáš mateřskou i z titulu osvč - pokud ne, buď pozastavíš živnost nebo budeš platit zálohy....stejně tak potom při rodičáku - buď budeš mít živnost jako vedlejší (nebo i hlavní) a platíš zálohy nebo živnost pozastvíš a neplatíš nikde nic

bee9
12. kvě 2011

@vojtisek2007 ok, díky moc za informace, jsi moc hodná 😵

carodkaa
14. kvě 2011

@vojtisek2007 díky moc za bleskovou odpověď,takže během mateřské musím mít tedy pozastavenou živnost,je to tak?

vojtisek2007
14. kvě 2011

@carodkaa pokud máš živnost a čerpáš z ní mateřskou - tak dnem nástupu na mateřskou bu´d živnost pozastavíš nebo podepíšeš na OSSZ že po dobu mateřské (těch 28týdnů - zálohy neplatíš tak jako tak) nevykonáváš činnost osvč osobně - po skončení mateřské (při rodičáku) když živnost nepozastavíš tak musíš znovu začít platit zálohy

carodkaa
18. kvě 2011

@vojtisek2007 díky moc! 🙂 😉

martinka81
20. kvě 2011

@veronikaka pokud se nepodaří tyto zákony prosadit do konce roku znova (určitá šance při současném složení senátu existuje), tak k 31.12.2011 přestávají platit 🙂
http://www.podnikatel.cz/aktuality/balicek-soci...

j.a.n.i
20. kvě 2011

@martinka81 To je pravda, ale tu šanci bych neviděla moc velkou, protože to, že to neschválí senát nic neznamená, pouze drobné zdržení, protože se to pouze vrací zpět sněmovně a ta když to schválí znovu, tak zákon platí i přes nesouhlas senátu.

martinka81
21. kvě 2011

@j.a.n.i jo jasně, já vím, ale prý i to zdržení by stačilo, aby na chvíli platily ty staré zákony, což by třeba zrovna mně dost pomohlo 🙂 tak si nechávám naději 😀

j.a.n.i
21. kvě 2011

@martinka81 Tak naděje vždycky umírá poslední 🙂... i když času ještě mají spoustu a jsou přesně dané maximální lhůty, takže to senát moc zdržovat nemůže.

veronikaprostenika
22. kvě 2011

Ahoj holky, mam takovou otazku.. Uz jsem pochopila, ze vzhledem k tomu, ze jsem osvc teprve par mesicu, tak materska nebude. Na radu @j.a.n.i jsem si zacsla platit aspon nemocenske pojisteni. Ted me ale napadlo-pritel ma pekny prijem, je osvc, na socialnim se podili(dost 🙄) ale nemocenske si neplati-zbyva mi cca 200 dni do porodu a nekde jsem cetla, ze je podminka 180 dni. Co bych musela udelat, zaridit, aby to vse slo "na nej"? Znamenalo by to neco u nej v praci?

cristll
22. kvě 2011

@veronikaprostenika přítel? musel by to být myslím manžel.A musel by mít placené nemocenské pojištění. A aby byla mateřská slušná,tak hodně vysoké. Stručně řečeno..

j.a.n.i
22. kvě 2011

@veronikaprostenika No, aby měl přítel nárok na PPM, tak by musel nemocenské platit 270 dní za poslední 2 roky, z toho 180 dní za poslední rok, takže pokud si neplatil, tak celých 270 dní... což by ještě šlo stihnout, protože může na PPM nastoupit nejdříve po tvém šestinedělí, případně ještě později. Ale je otázkou zda by se to vyplatilo, protože po dobu, kdy by byl na PPM, tak nesmí na ten živnosťák pracovat. A rodičák na 3 roky si budeš moct vybrat díky svému nemocenskému, takže myslím, že to přes přítele nemá smysl řešit.

j.a.n.i
22. kvě 2011

@cristll Nemusí to být manžel, musí to být otec dítěte 🙂

veronikaprostenika
22. kvě 2011

@j.a.n.i aha, tak to neprichazi v uvahu 😀, aby prestal pracovat 😀. Ja myslela, ze staci, kdyz zajisti celodenni peci o dite.
Tak aspon vyuziju ja tu nemocenskou-po 3 mesicich pujdu na neschopenku, protoze s brichem uz svoji praci nebudu moct delat.
Dekuju za rady 🙂.

j.a.n.i
22. kvě 2011

@veronikaprostenika Nene, ta celodenní péče stačí u rodičáku, ale ne u PPM. A rodičák je stejně vysoký, bez ohledu na předchozí příjem, liší se jen podle zvolené délky čerpání.