Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

gabikri
14. pro 2010

@vojtisek2007 : a kolik bych si musela doplatit? Znova ten celý rok těch 13 tisíc? Teď jsem o tom přemýšlela, tak to by byla docela sázka do loterie........ kdybych to teď přerušila, tak bych za jedno přišla o peníze z nemocenské a za druhé bych to musela doplatit a to se vůbec neví, jetli otěhotním, nebo ne. Počkám asi, jak dopadnu s otěhotněním 😉

vojtisek2007
14. pro 2010

@gabikri ne celých 13tisíc, když za jeden měsíc tak 1100,když za dva tak 2200,když za tři tak 3300....podle toho, jak dlouho bys byla bez PN do otěhu...ale tak zase máš pravdu s tím, že bys byla bez peněz z PN, tak třeba to otěu vyjde tak nějak akorát...uvidíš...když už to máš jednou zaplacený, tak je lepší aspoň na té PN zůstat a využít to

gabikri
14. pro 2010

@vojtisek2007 : no právě....zatím dík moc za rady 😵 😵 😵

aktekram
14. pro 2010

Ahoj, tak já dnes byla u dr., jsem s ním domluvená že mi neschopenku v pondělí 20.12. vystaví, jen potřebuje znát přesný název a adresu zaměstnavatele, tam mám uvést sebe a své ičo???
Byl z toho špatný a poslal mě na sociálku ať se jdu zeptat, aby to bylo správně. 3.1.2011 mi pak vystaví lístek na peníze.

lendaw
14. pro 2010

@aktekram já tam měla jen napsáno OSVČ, nic jiného.

lendaw
14. pro 2010

@aktekram já tam měla jen napsáno OSVČ, nic jiného. A pokud nastoupíš 20.12. na nreschopenku, tak lístek na peníze za prosinec si ani neber, je ti k ničemu, když prvních 14 nic nedostáváš. Dr. ti ale 3.1. musí dát další díl neschopenky, kde bude napsáno, že neschopnost i po 14 dnech stále trvá a to zae musíš odnést na sociálku. Potom tam půjdeš zase na konci měsíce a to už s lístkem na peníze, který ti na konci měsíce vystaví Dr.

aktekram
14. pro 2010

@lendaw ok super, já to možná pochopila že mám 3.1. přijít pro lístek, ale ono to bude to pokračování 😉

lendaw
14. pro 2010

@aktekram on ti možná doktor bude dávat lístek na peníze, protože jim ně´kdy nedojde, že osvč to mají jinak než zamšstnanci.

garbage
14. pro 2010

Ahoj holky mohla by mi některá poradit 🙂. Už jsem teto dotaz vkládala o 3 strany dříve adresovaný pro LENDAW protože mi přišlo že ta je v tom opravdu zběhlá,,ale bohužel mi nikdo neodpověděl. takže prosím lendaw nebo kohokoli jiného kdo se v tom trošku vyzná 🙂 o radu
Jsem na RD - do 13. února. stále zaměstnaná ale zároveň jsem na vedlejší činnost jako OSVČ.
Od 1. října zaregistrovaná k nemocenské - zatím zaplacen jen ten říjen 1018,-.
Jsem asi tak v druhém týdnu - a loni jsem bohužel potratila, takže myslím že rizikové by neměl být problém.
Myslím že si mám doplatit teď za listopad a prosinec po těch 2079,- a pak hned od 1. nebo 2. . ledna jít na nemocenskou a pak to rovnou navázat na MD. Ten počet dní bych měla splnit jak na nemocenskou tak mateřskou.
Jde to to abych nemusela platit ty šílený zálohy na důchodový :-O, a když už tak třeba jen za ten jeden měsíc něco :-/.
Pokud bych mohla nasoupit hned toho 1. ledna což by snad jít mohlo říjen, listopad a prosinec bych měla nemocenský zaplacený. A ještě by mě zajímalo jak by to bylo, když mám ten rodičák???? Jestli vůbec můžu na nemocenskou :-O, já bych se ho kdyžtak klidně vzdala - stejně bych ho už měla jen leden a půlku února.
budu moc ráda když mi některá z vás poradí
díky ROmana

vojtisek2007
14. pro 2010

@garbage no jo,máš v tom celkem jasno...na nemocenskou máš nárok po třech zaplacených měsících- říjen,listopad,prosinec, takže v lednu můžeš jít na neschopenku a domarodit do mateřský, na kterou by jsi těch 180dnů měla splněných 30.3.2011. A s rodičákem nic, budeš ho brát souběžně s nemocenskou, to jde, rozhodně se ho nemusíš vzdát.
Jen teda jako osvč budeš prvních 22dnů na neschopence doma zadara a nezapomeň si v lednu poslat ještě zálohu za prosinec 🙂 platí se zpětně.

kuki77
14. pro 2010

ahoj holky, nějak mi není jasné, za jakých okolností lze pobírat současně rodičovskou i mateřskou. Na sociálce mi řekli, že jakmile nastoupím na mateřskou, tak mi automaticky skončí rodičovská. Tak tomu nějak nerozumím 😢

lendaw
14. pro 2010

@kuki77 rodičovskou a mateřskou nelze pobírat současně, pouze rodičovskou a nemocenskou.

lendaw
14. pro 2010

@garbage omlouvám se, že jsem nereagovala. Nějak se v tu dobu nakupily dotazy a na všechny jsem nestihla odpovědět 😖

cristll
14. pro 2010

lendaw - prosím taky o radu.Myslím,že tomu dost rozumíš,a já jsem z toho všeho už zblblá.Jsem OSVČ,od října 2010 se připlácím nemocenskou ve výši 1000Kč.Termín porodu mám v 20. června 2011.Kdy mohu jít nejdříve na nemocenskou (v unoru 2011?) a budu mít nárok na mateřskou a v jaké výši?Děkuji mooc za odpověď.

lendaw
14. pro 2010

@cristll Pokud máš zaplaceno už za říjen, tak na nemocenskou můžeš od ledna. V posledních 2 letech jsi byla ještě přihlášená k nemocenskému? Do nástupu na MD musíš mít ještě splněnou podmínku 270 dní účasti na nemocenském a od října 2010 do začátku května je to plus mínus 210 dní. Pokud jsi měla ještě někdy nemocenské v průběhu posledních 2 let alespoň po dobu 3 měsíců, tak máš nárpk na PPM - a pokud posíláš 1000 měsíčně a nastoupíš od ledna na nemocenskou, tak budeš mít vyšší jak 20tis, podle toho kolik si pošleš za leden (protože i pokud nastoupíš na nemocenskou v lednu, tak to asi nebude 1.1., tzn, že nebudeš na nemocenské celý kalendářní měsíc a budeš muset ještě zaplatit zálohu. Poku jsi ale nrmocensky pojištěná jindy nebyla, nemáš nárok na PPM. Budeš mít neschopenku v souvislosti s porodem - myslém, že až do konce 6nedělí a potom už musíš na rodičák u ktertého si budeš moct vybrat délku.

cristll
14. pro 2010

@lendaw nemocenskou v posledních 2 letech jsem měla placenou,ale jen v minimální výši .Od zaměstnavatele pro .kt. pracuji na základě dohodody o o poskytnutí činnosti
Takže pokud tomu dobře rozumím,budu mít tím pádem nárok na PPM🙂 Děkuji mooc za radu.

lendaw
14. pro 2010

@cristll takže chápu to dobře, že do října so platila 56 a od října 1000? Pokud ano, v tom případě doporučuji za prosinec zaplatit 2000 a pokus jsi ještě neplatila za listopad, tak to samé za listopad. Tím si zvýšíš PPM. Bude se ti totiž počítat z toho, co zaplatíš 12 měsíců před nástupem na MD. Pokud nastoupíš 3.1. tak z období květen 2010-leden 2011.

cristll
14. pro 2010

@lendaw no nevím,jestli to bylo konkrétně 56Kč,budu to muset zjistit na OSSZ.Snad mi to info sdělí.Já jen vím,že to nebylo moc.Jsem docela překvapená,že mohlu zaplatit (doplatit) vyšší částku,protože u nás mi bylo sděleno,že pokud si přiihlásím kčástce 100Kč /měsíčně,tuto částku musím platit,že to co zaplatím navíc,se bude automaticky brát jako přeplatek...nebo ti uřadníci z nás už dělají taky blbce...:(

lendaw
14. pro 2010

@cristll to ti řekli na ossz? 😲 😕 Tak takhle to teda rozhodně není.´Ani se nemusíš přihlašovat k určité částce. Posílat si můžeš kolik chceš, jednou míň jednou víc...minimálně ale 56kč.

cristll
14. pro 2010

@lendaw snad vše bude o.k.,zajdu na OSSZ v pátek.U nás je to rozdělený dle abecedy..a pod mým písmenkem je ted prý nová a moc ochotná slečna.Tak uzvidíme...Díky mooc.

lendaw
14. pro 2010

@cristll nůžeš si i zavolat na call centrum ČSSZ, tam ti řeknou to samé a jsou tam hodně ochotní.

vojtisek2007
14. pro 2010

@gabikri tak jsem se trochu prokousala novým zákonem, který bude platný od 1.1.2011 a tam píšou, že :
jestliže v rozhodném období stanoveném podle § 18 odst. 3 (12 kalendářních měsíců předcházejících sociální události – zde nástup na PPM) nemá osoba samostatně výdělečně činná žádný měsíční základ, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí dávky z pojištění osoby samostatně výdělečně činné.

Výpočet PPM by tedy probíhal z denního vyměřovacího základu, zjištěného pro výpočet současného nemocenského....

gabikri
15. pro 2010

@vojtisek2007 : takže z toho pro mě plyne co, prosímtě ? Nejsem z toho moudrá 😒

vojtisek2007
15. pro 2010

@gabikri
z toho plyne, že kdybys před nástupem na mateřskou měla kvůli neschopence vyloučených všech 12měsíců, tak by pro tebe platil stejný denní vyměřovací základ jako pro tu neschopenku - tudíž že by se ti to neposunulo o ten jeden měsíc kde máš zaplaceno malinkato.....neposouvá se to totiž nikam. tak uvidíš, kdy otěhotníš...

gabikri
15. pro 2010

@vojtisek2007 : vojtisku ty jsi poklad, díky 😉

vojtisek2007
15. pro 2010

@gabikri 😉

garbage
16. pro 2010

@vojtisek2007 díky za odpověď, já jsem díky této diskuzi a odpovědí lendaw jiným maminám v tom získala trošku přehled, ale jistá si nejsu ničím. Hlavně díky tomu že mají být ty změny.
Takže díky za potvrzení mých domněnek 🙂

garbage
16. pro 2010

@lendaw nic se neděje, je mi to jasné, každej tě tady bombardoval 😀 , nojono máš to hold jako jedna z mála opravdu v malíčku, a mě moc pomohly i tvoje předchozí odpovědi, díky kterým jsem si v tom udělala tak nějak jasno a už jsem to chtěla tak nějak jen potvrdit 🙂. Ještě mám jeden dotaz, ale nevím jestli na něj budeš znát odpověď. Nevíš jak se to počítá když bych měla neschopenku jak ze zaměstnání tak z SVČ? To se nějak sčítá, nebo se dělá průměr nebo jak ??? A musela bych pak mít asi i dva lístky na peníze, že??!!

romcovaklarka
16. pro 2010

@vojtisek2007 Ahoj, ustanovení, které cituješ 14.12. v 22:51 je § 18 odst. 7? Protože pokud dobře koukám, tak ten tam je jen ve znění do 31.12.2010 a od 1.1.2011 už tam není? Omlouvám se, trochu se v tom zákoně ztrácím 😅

lendaw
16. pro 2010

@garbage tak to bohužel nevím - mě se to netýká, takže jsem odpověď na tohle nikde nehledala. Jako osvč budeš mít nárok na nemocenskou od 22.dne nemoci - nevím jak dlouho bude platit od nového roku zaměstnavatel za zaměstnance nemocenskou. Pokud 21 dní, tak potom už to stejně přebírá sociálka - takže teoreticky by stačil jen jeden lístek na peníze, ale zaměstnavatel ho většinou vyžaduje. Ani nevím jak by to bylo s papírováním kolem neschopnosti - osvč si to nosí na ossz, ale zaměstnanec k zaměstnavateli. Možná Vojtíšek bude vědět. 😕