Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

xxmarypetxx
14. led 2010

Ahoj holky, potřebovala bych poradit, od srpna roku 2009 jsem OSVČ, platím minimální zálohy na soc a zdrav poj. a nemocenskou platím 150 Kč. S přítelem se budem v září brát a pak bychom se chtěli pokusit o miminko, kolik si mám platit abych pak měla tu nejvyšší mateřskou, jestli se jedná o částku, kterou platím na nemocenské pojištění?
Vůbec se v tom nevyznám, tak děkuji za radu.

j.a.n.i
14. led 2010

ojo - ale zase pokud je obava, že by mohlo být těhu rizikové, tak se přihlaš a začni platit, po 3 měsících bys měla nárok na neschopenku... případně zkus zjistit to prohození na sociálce, třeba se povede 😉

vojtisek2007
14. led 2010

j.a.n.i - a proč myslíš, že by ojo nemohla čerpat mateřskou z HPP a OSVČ zároveň ??? Já jsem měla taky dvě mateřské, a když splní těch 180dnů jako plátce tak 270dnů vezmou právě z HPP a jde to

ojo
14. led 2010

tak mi to holky nedalo a volala jsem na ČSSZ a j.a.n.i. má pravdu, pokud mi HPP trvá, nemůžu použít těch 270 dnů z HPP pro OSVČ 😒 musím to splnit u obou zvlášť 🙄

jani, s tím rizikem by to možná šlo...ale zase nevím, jestli se to vyplatí, páč stejně by mi to trvalo jen tak 3 měsíce a to ještě prvních 14dní nic nedostanu... 😒

taky jsem myslela mateřskou přehodit na přítele, ten by to vše splnil...na stránkách čssz jsem se dočetla, že já bych normoš nastoupila mateřskou z práce 6 týdnů před porodem a pak nejdříve 7týden po porodu se to může přehodit na přítele na základě dohody...bere ji ale jen 22 týdnů a do toho se započítává i týdny, kdy jsem brala mateřskou já krom prvních 6 týdnů po porodu...co by vycházelo, že by to bral jen 16 týdnů (- těch 6 týdnů před porodem, pokud porodim na termín 😀 )

holky, co berete nejvyšší mateřskou, prosím můžete mi říct, kolik je ta denní dávka?? abych to mohla porovnat s mojí denní dávkou ze zam a propočítat, jestli by se nám to vůbec vyplatilo 😅

pukanka
14. led 2010

Ojo: ale když teď začneš platit nemocenské, tak splníš těch 180 dní před nástupem na mateřskou, tak proč by jsi nemohla pobírat PPM jako OSVČ?

ojo
14. led 2010

puka, protože i z OSVČ musím splnit podmínku podílet se na nem. pojištění v předchozích 2 letech min 270 dní...což já se nepodílela z OSVČ pouze z HPP...a jak píšu nahoře, HPP mi stále trvá a nelze to proto použít z HPP, to bych musela HPP ukončit, aby to šlo...

j.a.n.i
14. led 2010

ojo - jojo, když jsem v zákoně o nemocenském pojištění četla ten odstavec, co řeší, kdy se to může započítávat a kdy ne, tak jsem měla pocit, že neumím česky, četla jsem to snad 10x než jsem pochopila, co tím chtěl básník říct...

a na tu možnost nečerpat PPM z HPP si se ptala, nebo tos neřešila?

ojo
14. led 2010

j.a.n.i. jojo ptala...tato varianta neexistuje...prostě jedině HPP ukončit.. 🙄

volala jsem na tu jejich call linku na nemocenský, paní mi hned přepojili a byla milá a vše vysvětlila... 🙂 🙂 narozdíl od některých, když se volá přímo na pracoviště 😉

pukanka
15. led 2010

Ojo: tak to jo, mě nedošlo, že by si musela ukončit HPP, že jinak musíš mít 270 dní, mě stačí totiž jen těch 180, protože jsem právě v práci v říjnu skončila 😉 🙂

braburka
20. led 2010

Ahoj holky, nečetla jsem diskuzi celou, to fakt nestíhám, ale jen tak posledních pár stránek a stejně tomu pořád nerozumím, myslíte, že by jste mi to mohla některá napsat jak to teda je?
Jsem na rodičovské, mám HPP u zaměstnavatele, ale naskytla se mi nabídka pracovat na živnosťák, ta práce by mě fakt bavila více než ta předtím, tak pro to o tom uvažuji. Časem bychom chtěli druhé miminko.
No a nevím jak to teda je: když bych ukončila HPP a hned začla pracovat na živnostenský list, tak bych si musela platit nemocenské nějakých 12 tis ročně (aspoň tak jsem to z vašich příspěvků pochopila), abych dosáhla na tu nejvyšší mateřskou ( a ta je kolik?). No a vztahovalo by se na mě 180 nebo 270 dní? Nesčítá se to s předchozím zaměstnavatelem? Jsem z toho nějaká zmatená. A případně těch 270 dní by se počítalo od začátku, kdy bych začala dělat na živnosťák? Díky moc za radu.

pukanka
20. led 2010

Braburka: pokud se nechystáš na další mateřskou hned teď po rodičovské bude se ti mateřská vypočítávat z nemocenského pojištění, které buď platí zaměstnavatel nebo ty pokud budeš OSVČ, musíš mít zaplaceno alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou (může to být i zaměstnání i OSVČ) a zároveň 180 dní za poslední rok jako OSVČ. Takže protože teď si nemocenskou neplatíš měla by jsi jako OSVČ platit těch 270 dní......doporučuji ti platit si nemocenské od začátku podnikání, alespoň v té nejnižší výši, což je 56,-Kč měsíčně a až budeš těhotná, tak si zálohy zvýšit...nejvyšší mateřská je v současné době něco přes 23.000,-Kč.

ojo
20. led 2010

bramburka, můžeš brát 2 mateřské, jak z HPP, tak z OSVČ v případě, že z OSVČ také splníš ty podmínky 270dní být přihlášená na nem. poj. a aktivní placení 180dní nemocenský...

takže pokud se nechystáš hned otěhotně, což asi ne, když jdeš pracovat 😉 tak radím HPP nerušit, je to zbytečné a založiš si OSVČ...vzhledem k tomu, že jsi teď na rodičáku, bude se ti brát OSVČ jako vedlejší činnost, tudíš nebudeš mít povinnost platit hned zálohy na důchod a zdravotní, ale až podáš první přiznání, tak pak podle výdělku 😉
na nemocenskou se přihlaš hned a hned začni platit, jak radí pukanka, nejdřív stačí 56kč a pak až budeš těhu, stačí si zvýšit zálohy...před nástupem na mateřskou musím mít zaplaceno necelých 12100kč, aby si dostávala tu nejvyšší možnou 😉

leenikk
25. led 2010

Ahoj holky,
můžu požádat o radu?
Od 16.9.2009 jsem začala podnikat a hned se taky jako OSVČ přihlásila k nemocenskému pojištění, protože už jsme se snažili o miminko. Předtím jsem byla 2 měsíce na pracáku a předtím zaměstnaná...
Platím si teď cca 1000,-Kč/měsíčně na nemocenské pojištění a přemýšlím, že bych šla na nemocenskou, protože výdělky jsou teď dost malé a navíc mám státnicovat, odevzdávat bakalářku, tak to nějak všechno nezvládám.
Kdybych už od 1.2.2010 šla na nemocenskou a měla jí až do mateřské, tak podle paní na sociálce nesplním 180 dní účasti na nemocenském pojištění jako OSVČ a tím pádem nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Dneska jsem se v jedné diskusi tady na koníkovi dočetla, že to tak není, tak už fakt nevím.
Protože pokud bych neměla nárok na mateřskou, tak radši budu ještě do konce března pracovat, abych těch 180 dní splnila......
Víte někdo jak to opravdu je?

pukanka
25. led 2010

Leni: to je hloupost, já si platim nemocenskou od října a taky bych ráda šla teď na nemocenskou a na mateřskou budu mít nárok......oni ty paní na sociálce dost často nevědí, která bije.....což je dost smutný, ale bohužel pravda. Pokud jsi na nemocenský, tak nemusíš platit zálohy na nemocenské, ale jsi nemocensky pojištěná, tudíž se ti i dny nemoci započítávají do těch 180 dní a je to i logické, protože někdo jde na rizikové už od začátku těhotenství a v tom případě by jako OSVČ nemohl splnit 180 dní za poslední rok, i kdyby předtim platil 10 let jako mourovatej, což je blbost.

ojo
25. led 2010

leeni, těch 180dní znamená, že musíš aktivně platit!!! což bys samo na neschopence nesplnila, no jak říká pukanka byla bys POUZE nem. pojištěná, ale to spíš platí na tu podmínku 270dní....

být tebou najedu na stránky cssz, hned na hlavní stránce najdeš tel. číslo na infolinku nem. pojištění, tam ti poradí...není to žádný čekání, hned tě přepojí 😉 já už to číslo točila asi 3x 😀

leenikk
26. led 2010

Dobré ránko,
pukanka, ojo, děkuji....
právě že se ani na sociálce neshodují stejně jako vy tady.
Taky se spíš přikláním k tomu, že musíš aktivně platit, protože jinak by si každá nezaměstnaná mohla na měsíc, dva vyřídit živnosťák, jednou,dvakrát zaplatit, hodit se marod a půl roku ležet doma a mít mateřskou. Stát to podle mě má vypočítané tak, aby nemusel dávat ani korunu navíc.......což je smutné, ale je to tak....

no ale teď mi volala paní z Prahy, která to ověřovala ještě i podle mého rodného čísla na oddělení OSVČ a tvrdí mi to co pukanka...

pukanka
26. led 2010

Holky ze stránek CSSZ:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ a kromě toho:

•OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost,
•musí být zaplaceno pojistné na nemocenské pojištění /viz nemocenské/,
•účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství
•Současně musí být pro nárok na tuto dávku splněna i podmínka trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

pukanka
26. led 2010

Lenikk: tak mě to nedalo a zavolala jsem na linku do Prahy, protože jsem měla v úmyslu jít teď na nemocenskou a paní mi prozměnu tvrdila, to co OJO 😀 😝 .....tak to aby se v tom s prominutím prase vyznalo 😠 tak teď jsem fakt zmatená jak lesní včela....samozdřejmě, že jsem si to nezjišťovala poprvé 😨 vždycky mi bylo tvrzeno to první proto jsem si tím byla i docela jistá....teď teda fakt nevim 😖

renat2
26. led 2010

ahoj holky, nevím, zda se to od nového roku nezměnilo, ale já začala čerpat v loňském roce a měla jsem to takto:

1) jako student jsem měla splněnou podmínku 270 dní účasti na nemocnenském pojištění v posledních dvou letech (měla jsem to vkryté i z částečného pracovního úvazku, ale to je jedno)

2) účast na nemocenském poj. 180 dní jako OSVČ jsem splnila, respektive jsem platila a platila, než jsem dostala neschopenku (v době neschopenky je člověk od platby OSVOBOZEN, přičemž ale doba se mu započítává...!!!! Tak to platí, teda v loňskem roce tomu tak bylo a nikdo s tím neměl problém, nemocenskou jsem pobírala, po ukončení jsem šla hned na mateřskou a v pohodě.
(takže leennik opravdu to tak funguje, ten zákon je prostě špatný, stát prodělává...pro nás teda dobrý 🙂 já to tak měla taky, dodělala jsme si státnice, jedny mě čekají ještě za 14 dní a opravdu v pohodě...je to tak nastavené v zákoně, tak proč toho nevyužít 🙂

Pokud máte nějaký dotaz, napište přímo na MPSV, oni Vám dají číslo jednací, popiště jim vše a musí vámodpovědět, paní na OSSz většinou nejsou schopné si vyložit zákony, jak by měly...(neházím všechny do jednoho pyytle, ale u mě to tak bylo)

leenikk
26. led 2010

pukanka: tak to jsme zmatené dvě 😠
Měli by si v tom udělat pořádek....
Já teda radši asi počkám s nemocenskou na 1.4., stejně budu muset alespoň trochu zaučit nějakou náhradu za mě. Tak budu mít jistotu, že nárok mít budu....i když už bych si mohla válet šunky doma a nic nedělat....chjo 😒

ojo
26. led 2010

tak teda holky, jsem z toho také zmatená 😕

já teda vždy volala na tu jejich infolinku, ne na místní pracoviště ossz, to jsem na ně pak měla páku, že si trvdí něco jiného, než co mi říkali tam "nahoře" 😅

pukanka
26. led 2010

Holky: jen co jsem odešla z domova volala mi paní ze sociálky z Prahy, že se hrozně omlouvá, ale že mi řekla špatnou informaci, že se pro jistotu přeptala kolegyně, a že se nemocenská do 180 dní samozdřejmě započítává....takže je to opravdu asi tak jak jsem říkala původně, a jak píše Renat, ale opravdu netušim proč mají call linku, když tam ví stejný prd jako u nás na sociálce....tam se mi paní nedávno snažila namluvit, že se mi do nemocenského pojištění (do těch 270 dní) nezapočítává zaměstnání, kde už rok nepracuji.....to že je to v době posledních dvou let jí nezajímalo a nakonec to vyřešila až po poradě ze dvěma dalšíma kolegyněma.....samozdřejmě opět to byla blbost. 😠
...........ještěže tady to můžeme takhle hezky rozebrat....podle mě maminky, co o tom nic neví, můžou být nakonec dost bity na neznalosti či chybné informaci od sociálky 😠 ☹

ojo
26. led 2010

jj, ještěže si tady můžem poradit 🙂

leenikk
26. led 2010

Super, alespoň nějaká dobrá zpráva 🙂

renat2
26. led 2010

Určitě se za to perte, já se opravdu setkala s tím, že si paní špatně vyložila zákon.

lynn77
26. led 2010

holky, sorry, ze vam sem vstupuju, ale skutecne si stojte za svym, zenske na socialce jsou dost mimo, ja mam soubeh zamestnani a OSVC a je to hruza, oni tomu vubec nerozumi a system jim to nebere, mela jsem nejdriv neschopenku a potom automaticky prechod na materskou, nemocenska byla v pohode, tu mi vyplacela kazda socialka zvlast tu svoji cast, ale s materskou je to hruza, kvuli tomu, ze to maji na starosti 2 ruzne socialky, tak se musely mezi sebou domluvit, kdo to bude vyplacet, aby se zachoval strop, tak to poslali z te jedne socialky na druhou, bohuzel tu debilnejsi, kde to pani nejdriv zalozila jako proplacene a vesele mi vyplacela jen tu cast ze zametsnani a az na moje dotazy nekdy v listopadu, kdy mi chteji jako materskou doplatit, to zjistili, ze to maji k tomu pripocist, tak docela koukali.... kazdy mesic je to problem, system jim to nebere apod, ale kdyz jsem uz vyhrozovala zalobou u soudu, peniza za 2 mesice byly najednou na uctu..... navic, dalsi pecka, na te socialce, co mam OSVC se zmenila ta pani co me ma na starosti a poslala mi vtipne papir, ze mi bylo ukonceno nemocenske pojisteni tesne pred nastupem na materskou k 31.7.2009, protoze jsem si prestala platit pojistne, no chaos, pritom si nemusis platit pojistne, pokud cely mesic beres but materskou nebou nemocenskou....no, ta moje pipina byla mimo, mluvila jsem se sefovou a ta mi potvrdila moji pravdu, problem je, ze jsem jakoby vypadla ze systemu protoze to poslali na tu druhou socialku.....no chaos nad chaosy a oni tomu vubec nerozumi...tak se drzte a bojujte, klidne i s pravnikem, pokud to bude nutne...

dannys
27. led 2010

Ahoj všichni 😉 , jen bych chtěla přispět k tématu... pouze potvrdit co už bylo psáno, jak to opravdu je. Já jsem OSVČ od dubna 09, neplatím si nemocenské, teď v lednu jsme se rozhodli k druhému potomkovi, tak jsme zašla na místní sociálku, řekla jsem že se chci přihlásit k nemoc., že bych chtěla jít na mateřskou. (A já tedy budu jen chcválit)... paní co mě má na starosti byl moc milá a snažila se mi poradit, když jsem jí ale vysvětlila, že bych šla 100% na rizikové a předtím jsme si nic neplatila, zavolala svou nadřízenou a ta mi krásně vysvětlila, že si musím min. 3 měsíce platit nemocenské (ideálně 1100,-/měs.) a nejlépe otěhotnět nejdřív v březnu. Pak mám nárok jít v dubnu na riziko, přičemž budu dostávat tu nejvyšší nemocenskou a během nemocenské nemusím platit opravdu nic (soc, zdrav, důchod)... přičemž mi běží lhůta 270 a 180dní nutnosti nemoc. pojištění pro nárok na PPM, která mi tak akorát vyjde.. a PPM bude ve výši cca 23.000,- a nemocenská podobně. Takže těhotnění zdar a doufám, že nám to ta naše vypečená vláda zase nějak přiblbe nezkomplikuje 😒

tuiky
28. led 2010

Ahojky děvčata 😉
Zkoušela jsem se v tom vyznat a nějak mi to nejde... Teď jsem nastoupila na dohodu o provedení práce a za měsíc přejdu na OSVČ. A s přítelem jsme už zapracovali na miminku, tak čekáme, jestli se povedlo nebo nepovedlo... a chci se zeptat, jestli teda mám přejít na OSVC nebo hledat jinou práci. Do prosince jsem pracovala jako zaměstnanec, a platil za mě vše zaměstnavatel, takže vůbec nevím, co teď.
Jsem z toho fakt zmatená, tak Vás moc prosím...úplně polopaticky a jak pro debílka (tj. pro mě🙂), jestli byste mi to vysvětlili...co mě čeká, na co právo teda mám a na co ne...

Děkuji moc předem všem🙂

Mějte se krásně Nikča

ojo
31. led 2010

dannys, a když si jen za 3.měsíce zaplatíš jen cca 3300,- na nemocenském (3*1100), jak to že budeš mít tu nejvyšší nemocenskou a mateřskou?? 😕 😕 já myslela, že před nástupem na mateřskou i nemocenskou musíš mít zaplaceno těch cca 12000 😕

tuiky, no myslím že hledat jinou práci když chceš být těhu nemá smysl 😉 ostatně je to nefér pro zaměstnavatele, takže jestli máš možnost nastoupit jako OSVČ, tak si začni hned platit nemocenskou...270dní pojištění splníš, když jsi psala, že si do prosince byla zaměstnaná a 180dní by si měla splnit taky, ale to chce ještě propočítat, kdyžby si už byla těhu, asi by to vyšlo tip top 😉 a jestli je pravda co říká dannys, tak po 3.měsících můžeš nastoupit na neschopnost a brát hezký penízky za sezení doma 😉 😀

terryfox
1. únor 2010

Ahoj holky, taky řeším, jak jít na rozikový a pak rovnou na mateřskou... Jedna holčina mi tady, jen v jiný diskuzi, radila a dala odkaz na zajímavý článek. Mrkněte, přečtěte, třeba vám to zase objasní o něco víc 😉

http://www.azrodina.cz/3524-osvc-narok-na-nemoc...