Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

eyael
31. led 2011

@aktekram - nevím jak v tvém konkrétním případě, ale řeknu ti to asi takhle - do teď mi nepřišla platba za prosinec, je to docela náročné, protože nemáme na splátku hypo, za co nakoupit, v peněžence mám posledních 20kč na mlíko pro dceru. Volám jim průběžně od poloviny ledna, nikoho to nezajímá, všichni se tváří, jako že si peníze přehazujeme doma vidlema nebo co a co jako podnikatel osvč vlastně chci. Přitom čekáme na cca 20ti, což nejsou vůbec malé peníze 😠 🙄

aktekram
31. led 2011

@eyael to jsme na tom s penězi podobně, když jsem byla zaměstnaná, spadala jsem pod Prahu a opravdu mi neschopenka chodila s 2 měs. zpožděním, bylo to krušné, teď si říkám vyplácí mě místní OSSZ tak snad to půjde rychleji 😠

luciana5558
31. led 2011

Ahojky,asi už se to tady probíralo ze všech stran,ale jsem z toho stále nějak vedle. V neděli jsme zjistili, že čekáme miminko. A protože jsem po jednom zamlklém těhu,musela jsem dnes hned ke svému gyn. a tam jsem rovnou dostala neschopenku. A zde začíná můj dotaz. Od srpna jsem OSVČ, připlácím si na nemoc.1007 Kč, zároveň jsem na HPP normálně zaměstnaná. Dnes jsem tedy odnesla neschopenku do zaměstnání i na OSSZ a ptala se jak dál postupovat. Bohůžel jsem se toho moc nedověděla. Za leden si mám prý zaplatit jen minimum 92,-Kč a důchodové 1807,-Kč a pak již nic. Ale z čeho se mi bude nemocenská počítat a kolik to cca bude jsem se nedověděla. Můžete mi poradit? A tento měsíc mám tedy s placením skončit,ani to důchodové? A jak to bude potom s PPM? Když jsem zaměstnaná,ale od nového roku mám OSVČ jako HPP. Od kdy a z čeho se počítá 270 a 180 dní na pojištění? Bude se mi do toho počítat i doba na nemocenské? Omlouvám,se za tak rozsáhlý dotaz!!! Předem díky, Lucie

gabikri
31. led 2011

@aktekram : ahoj, já jsem na neschopence 😉 Prosinec se Ti nebude počítat ( jestli jsi začala marodit v prosinci, platí ještě staré zákony a to je že prvních 14dní se Ti nepočítá) Jinak nemocenskou za předešlý měsíc dostávám tak okolo 9-12tého následujícího měsíce 😉

gabikri
31. led 2011

@eyael : to je hrůza 😖 Fakt ať jdou někam!!!! Tady se opozdíš o den a už penále, zrušení pojistného a já nevím co ještě a oni můžou co chtějí???? 😖

cristll
31. led 2011

@luciana5558 snad ti odpovím správně: od ledna 2011 platí nové zákony..takže pokud si chceš platit nemocenské pojištění,tak budeš automaticky brána jako OSVČ - hlavní činnost. A navíc dle nového zákona nemocenské pojištění musí odpovídat výši zálohám na sociálním pojištění (odvíjí se od vyměřovacího základu).Pokud platíš sociální pojištění minimální..musíš platit i minimální nemocenské.Pokud by jsi si chtěla platit nemocenskou vyšší ,třeba 1000Kč..odpovídalo by tomu sociální ve výši cca 12.000Kč (stručně řečeno,snad pochopíš).

Dále pokud jsi na neschopence jen po část měsíce,musíš ještě zdravotní,sociální i nemocenské pojištění zaplatit.Ty měsíce,ve kterých jsi na neschopence po celý měsíc jsi od plateb sociálního,nemocenského i zdravotního pojištění osvobozena.

Jako zaměstnanec dostaneš prvních 14 dní zaplaceno nemocenskou od zaměstnavatele.Musíš mu zaslat lístek na peníze. Poté již začne vyplácet OSSZ.
A jako OSVČ - nemáš po dobu 22.dnů nárok na nemocenskou.Poté ti nemocenskou bude vyplácet také OSSZ (vypočítanou ze záloh zaplacených na nemocenském pojištění). Na OSSZ musíš také zanést poté lístek na peníze.

Snad jsem to napsala správně. Dobře tomu rozumí Lendaw.

luciana5558
1. únor 2011

@cristll
Ahoj, moc díky, myslím, že tohle je mi už jasné. Jen mi na sociálce řekli, že i zaměstnavatel mě platí do 21 dne, už ne jen 14 dní. Spíš by mě zajímalo, na jakou částku nemocenské se nyní dostanu. Z čeho mi ji budou počítat, když jsem si na nemoc připlácela posledních 5 měsíců 1007,-Kč. Naposledy tedy v prosince, nyní za leden jsem poslala jen těch min.92,-Kč a důchod 1800,-Kč. Díky 🙂

cristll
1. únor 2011

@luciana5558 jj..promiň,zaměstnavatel tě platí vlastně nově taky 21 dní🙂. Nevím,jakou částku budeš brát od zaměstnavatele
.Aby jsi mohla pobírat nemocenskou jako OSVČ musíš být min. poslední 3 měsíce přihlášena k nemocenskému pojištění (a to jsi ty byla ,dokonce 5 měsíců)Ale jako OSVČ ti díky tomu připlácení 1007Kč nemocenské vyjde nemocenská pěkná.

luciana5558
1. únor 2011

@cristll
V pohodě, hlavně, že někdo něco pošle 😀 Tak se holt budu muset nechat překvapit, kolik to bude. Chtěla jsem jen přibližně vědět, co čekat.
Přesto díky, až mě zase napadne, co nevím, obrátím se na Vás 🙂 🙂 🙂

lendaw
1. únor 2011

@aktekram nemocenská mi chodila mezi 10. a 13. dnem následujícího měsíce 😉

lendaw
1. únor 2011

@luciana5558 pokud jsi osvč od srpna a od té doby si platíš i nemocenské ve výši 1007, tak budeš mít nárok na hodně vysokou PPM i nemocenskou a to jen z titulu OSVČ. Potom ještě dostaneš PPM a nemocenskou z práce na HPP. Jsem teď líná něco počítat 😅 , ale odhaduji, že se přioblížíš v celkovém součtu maximální výši a ta je kolem 28tis.

luciana5558
2. únor 2011

@lendaw
Moc, moc díky!!! Počkám co tedy v březnu příjde 😉 Ještě mě na OSSZ stašila, že neví, jestli se vejdu do těch 270 dní, tak uvidím. Nějak se v těch udajích motám. Díky

lendaw
2. únor 2011

@luciana5558 Pokud jsi osvč od srpna, tak už teď máš splněno 180 dní a chybí ti 3 měsíce 😉

luciana5558
2. únor 2011

@lendaw
Také jsem si to takto logicky spočítala, proto mi nešlo do hlavy, že se nad tím paní pozastavila, že neví, jestli na to vůbec budu mít nárok a jestli to stihnu. A myslím, že i nemoc se mi do těch dní bude počítat,ne? Podle mě bych tedy někdy v dubnu teoreticky měla nárok na PPM. Je to tak?
Ještě bych se chtěla zeptat, jak to je s mým výdělkem. Na nemocenské asi nemůžu vykonávat žádnou činnost, i když je doma od PC, abych za ní dostávala peníze. A na mateřské potom?

lendaw
2. únor 2011

@luciana5558 ad nárok na PPM - ano i nemoc se počítá do těch 270 dní
ad činnost na nemocenské/PPM - nemůžeš vykonávar tu činnost, ze které pobíráš nemocenskou/PPM. Pokud budeš pobírat nemocenskou jak jako osvč tak jako zaměstnanec, nesmíš dělat ani jedno a tak jak po dobu nemocenské tak po dobu PPM. živnost přerušovat není nutné, jen jí nesmíš prostě osobně vykonávat. Můžeš mít tzv. osobu spolupracující, která by to za tebe prováděla, nebo si můžeš někoho najmout, např studenta, který má nárok na slevu na dani (tak aby se to vyplatilo) - ale to ti určitě poradí účetní 😉

luciana5558
2. únor 2011

@lendaw
Tak, když si sepíšu dohodu s přítelem, který práci za mě bude jako OSVČ vykonávat, on sám OSVČ ve stejném oboru je, tak to možné je? A jak to je potom s fakturací? Musí si faktury vystavovat na sebe, nebo může na mě, a já musím počkat s vyplacením až po nemocic a PPM? Omlouvám se za zahlcení dotazama ...

vojtisek2007
2. únor 2011

@luciana5558 nahlaš si přítele jako spolupracující osobu a je to....můžeš na něj potom přelít 50 % příjmů a výdajů, maximálně do výše 540 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období. Pokud by spolupráce netrvala celé zdaňovací období, je určena maximální výše za každý i započatý měsíc této spolupráce - 45 000 Kč.

paajinka
3. únor 2011

ahoj holky.. jen dotaz, když jsem OSVČ a byla bych s prckem 3 roky doma a před skončením 3letého rodičáku bysme měli další mimi, dostanu mateřskou, když mezitím budu jen na rodičáku a nebudu pracovat? U HPP to tak je, ale jak je to u ŽL? (teď mateřskou pobírám, nemocenské jsem platila 6 let)

vojtisek2007
3. únor 2011

@paajinka nebudeš mít nárok, pokud si znovu nezačneš platit nemoc.pojištění....bohužel to není jako u HPP ☹

paajinka
3. únor 2011

@vojtisek2007 - díky za info, jsi zlatá - v pohodě, jsem si to myslela.. třetí sice neplánujeme, ale já bych chtěla, tak kdybysme se nakonec dohodli, chci vědět, jak by to bylo 🙂

xxmarypetxx
9. únor 2011

Holky, 17.2. mám ukončení neschopenky a 18.2. nastupuji na mateřskou, tak se Vás chci zeptat, za únor už nepotřebuji lístek na peníze? Sestřička mi řekla, že ne. A během mateřské už se asi žádné lístky nedávají, že? Soc a zdrav se taky neplatí, živnost zatím pozastavovat nemusím a pak si mám asi pohlídat přechod na rodičák? Je lepší ke konci mateřské si tu rodičovskou asi vyřídit, ne? Díky za info

lendaw
9. únor 2011

@xxmarypetxx lístek na peníze nahradí lístek o ukončení nemocenské, který dostaneš od Dr. a musíš ho odnést na ossz. Na mateřské už peníze chodí přímo, zálohy se na nic neplatí, živnost může zůstat a do 22.týdne věku dítěte musíš zažádat o rodičák. Nezažádáš=nedostaneš.

xxmarypetxx
9. únor 2011

@lendaw Děkuji 🙂

jaru30
9. únor 2011

Ahojky holky,
A už víte, kolik budete na mateřské dostávat? 🙄
Jak jsem se dnes dozvěděla, od letošního roku došlo "k velkým změnám". Peníze šly rapidně, ale opravdu rapidně dolů.
Např. já budu mít v případě marození při druhém těhu a při mateřské pouhé 2.000 měsíčně. Za podmínky ale, že jim teď budu platit měsíčně tu minimální částku 1.807 korun. Tak to se vyplatí, že? 😠 😠 😠 😠
Ať jde celá naše vláda a jejich výmysly do ........

dannys
9. únor 2011

@lendaw prosím tě jen pro upřesnění... já taky nastoupila ma mateřskou teĎ v únoru, na sociálku jsem odnesla červenou část neschopenky s ukončením a pak žádost o nástup na mateřskou... obojí si tvzali na sociálce. A kde a kdy mám žádat do toho 22.týdne věku dítěte o rodičák?? Nemá se žádat teĎ nově do 9 měsíce věku dítěte?? Jsem trochu zmatená,abych měla vše v pořádku... díky moc

lendaw
9. únor 2011

@jaru30 těch 1807 je záloha na důchodové, to tvou nemocenskou nijak neovlivní. POkud si budeš platit minimální zálohy na nemocenském, dostaneš minimum, ale zbytek do 7,600.- ti doplatí pracák a budeš si moct zvolit délku rodičáku. 2tis měsíčně jsou mylná informace, jedná se o něco málo přes 3tis, ale to už je opravdu jen detail 😀 Mě se třeba mateřská po novém roce zvedla ještě o 500. Škoda, že to byla poslední mateřská ☹
@dannys žádat musíš na ÚP - sociální odbor. Budeš potřebovat na jejich formuláři mít potvrzeno z OSSZ jaký jsi měla denní vyměřovací základ pro výpočet PPM. Mě bylo řečeno, že si to mám vyběhat do 22. týdne. Nevím jestli se nepletu, ale těch 9 měsíců platí pro maminy, které už na RD jsou a chtějí změnu.

jaru30
9. únor 2011

@lendaw tak to mi říkaly opak. Dvě úřednice nezávisle na sobě.
1807 je minimum, ale je v tom i to nemocenské. To je ta letošní novinka. V téhle částce to nemocenské dělá 143 korun.
Pokud budu chtít platit větší nemocenskou, zvedne se mi ale zároveň i sociální. Už nepůjde, abych si zvedla jen nemocenské, jako to bylo možné doteď .
A na rovinu mi řekla, že pokud budu chtít mít nemocenskou a mateřskou jakou mám teď, budu si muset měsíčně platit cca 12.000,- 😖 To je vtipný, když mi od nich chodí měsíčně 11400,-
Podle mě se tě to netýká, protože už na mateřské jsi. Mě se taky současnej rodičák už nemění. Týkat se mě to bude až s dalším těhotenstvím 😒

dannys
9. únor 2011

@lendaw o.k. tak cinknu na ÚP a zeptám se co a kdy ode mne chtějí... a jinak se ještě zeptám... dnes mi přišla poslední nemocenská za leden 11 ... denní základ mi vychází na 1361,- (817) což mě potěšilo, protože od července jsem měla denní základ každý měsíc 1305,-Kč (783) až do prosince 2010 ... nevíš proč to tak je?? A ještě jednu věc, nevíš jakou budu mít cca mateřskou?? nemoc. pojištěná jsem od 4.1.2010 -od 24.7.10 na nescopence s vyměřovacím a 1.2.11 nástup na mateřskou.... předem moc díky

jaru30
9. únor 2011

@lendaw i @cristll to píše, o kousek vejš 😔 Tak fakt nekecám ☹

lendaw
9. únor 2011

@jaru30 pročti si tu pár stránek zpětně 😉 Částka 1807 je minimum na důchodové a k tomu si můžeš platit max. 143,- na nemocenské. A ano, pokud budeš chtít vyšší PPM nebo nemocenskou, musíš k vyšší záloze na nemocenském uhradit i odpovídající důchodové - ta změna je v tom, že se obojí počítá ze stejného vyměřovacíého základu. O několik stránek zpětně jsem vkládala přehled jakým částkám na důchodovém odpovídají určité výše nemocendské 😉
@dannys denní základ se od nového roku měnil, protože se měnily redukční hranice pro výpočet denního základu. PPM budeš mít 70% z 1361 denní dávku 😉 na nemocenské pobíráš 60%.