Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

blondys24
16. bře 2013

on pujde jen na tyden, to staci a pak se to prepise na me zjistovala jsem si to na socialce ze to tak jde, tak snad jo.Uvidime,

j.a.n.i
16. bře 2013

@blondys24 Ale mateřská přepisovat nejde, to si to na sociálce špatně pochopila... prostě mateřskou počítanou z jeho platu mlže pobírat pouze on, ale ty ne.

michamicha
4. dub 2013

Ahoj, já tedy nemám OSVĆ jako hlavní příjem, jsem zaměstnanec na RD a v červnu budu nastupovat znovu na mateřskou. Ale letos jsem si podávala za loňský rok přehledy na sociálku, zdrav. pojišťovnu i DP na finančák. Z finančáku mi volali, že vůbec DP podávat nemusím, že jsem neměla skoro žádný příjem (měla jsem přerušenou činnost asi na 9 měsíců), tak jsem tam jela jen vyplnit čestné prohlášení. Ale ze sociálky mi vypočítali placení měsíční zálohy ve výši 15,-Kč 😅 Musím tu zálohu platit? Přijde mi to jako totální nesmysl posílat jim každý měsíc 15,-Kč 😝 A na zdr. pojišťovně mi vyšel doplatek 30,-Kč. Ten jim teda pošlu ať na to pak nezapomenu, ale ta patnáctikorunová záloha mi přijde fakt směšná...

meriva
autor
4. dub 2013

Ahoj, ty zalohy platit nemusis, protoze nemas povinnost k placeni, ale oni to vypocitat musi, kdyby sis zalohy platit chtela.

nemue
8. dub 2013

Ahoj, mám taky dotaz. Asi vím, jak to je, ale chci se ujistit. Před mateřskou jsem byla OSVČ, platila jsem si nemocenské pojištění, takže mateřskou jsem měla celkem pěknou a pak jsem plynule přešla na rodičák. V červnu mi ale rodičák bude končit a pokud mi vezmou dítě do školky, chtěla bych jít zpět do práce. Ale o tu svoji původní jsem během rodičáku přišla, takže teď se chci zeptat - kdybych náhodou šla do druhého dítěte teď, tak nárok na mateřskou nemám, že? Po porodu by se mi vyplácel rovnou rodičák, je to tak? Nic si teď neplatím. Případně co bych musela splnit za podmínky, abych měla nárok na mateřskou v nějaké normální výši, abychom se nemuseli jít pást? Moc děkuju za rady

j.a.n.i
8. dub 2013

@nemue Ano, aktuálně bys měla pouze rodičák od porodu. A pro nárok na mateřskou musíš být zase alespoň 270 dnů účastna nemocenského pojištění, ať už jako zaměstnanec nebo jako OSVČ.

nemue
8. dub 2013

@j.a.n.i to jsem si myslela, děkuju 😉

anik.l
14. dub 2013

Ahoj ženy mám dotaz. Jsem OSVČ a teď mám nastoupit na mateřskou, jenže při mateřské nesmím podnikat, což prostě budu, takže nejspíš asi budu muset nastoupit rovnou na RD. Máte s tím někdo zkušenost?

hlasil
14. dub 2013

@anik.l Podnikat můžeš, ale nesmíš tu činnost vykonávat osobně. Já to také měla. Předpokládám, že v tomto se nic neměnilo. Vzhledem k tomu, že nastupuješ na MD v půlce roku, tak se za rok při přehledech a přiznání celkem moc nepozná, zda ty příjmy byly před nebo po nástupu na MD, takže nápadné to nebude. Myslím, že v průběhu MD to sociálka také nijak zkoumat nebude. Ale měla bys být schopná pro případnou kontrolu později doložit, že skutečný výkon činnost byl na někom jiném. Já třeba měla mandátní smlouvu s kamarádkou ze stejného oboru, že pro mne bude dělat určitou práci pro mé klienty. Případně to lze řešit zaměstnancem. Tuším, že jsem snad tehdy někde našla i radu využít na to institut spolupracující osoby, ale to nevím, s tím nemám zkušenost. Třeba poradí jiní.

parley
23. kvě 2013

@ j.a.n.i- Vidím, že tomu tady asi nejvíce rozumíte 🙂 Chtěla bych vás poprosit o nějaký postup pro laika jaká verze je pro OSVČ nejlepší, za rok 2012 jsem provozovala osvč jako vedlejší činnost při studiu, od ledna 2013 provozuji osvč již jako hpp. Pokud by jsme chtěli mimčo v budoucnu (rok, dva), co mám kde začít platit a kolik, abych pak dostala co nejvyšší možnou částku. Platím si nejnižší zálohy na soc a zdrav tudíž předpokládám (pochopila jsem) že nemocenske si budu platit tech 145kč. Kolik pak v reálu dostanu mateřskou? nebo se vyplatí jít spíš na nemocenskou? Mohu nějak ovlivnit výši mateřské? Samozřejmě nechci platit astronomické částky za socialni. Je nějaká šance, že třeba v roce 2014 bude v tomto "systemu" nějaká změna/zlepšení pro nás osvč?
Moc děkuji

j.a.n.i
23. kvě 2013

@parley Jojo, plať těch 145,- a až budeš těhotná, tak to můžeš navýšit, ale jelikož se tím navyšuje i sociální, tak je otázkou jaké navýšení se ještě vyplatí... a z těch 145,- je mateřská cca 4tis a něco.
Ad rok 2014 netuším, zatím jsem nepátrala.

deniska24
29. kvě 2013

Ahoj holky,zajímalo by mě,zdali má někdo zkušenost,když je žena osvč a ještě v těhotenství se nahlásí na úp nebo z jiného důvodu si nemůže vybrat,kolik let chce být s dítětem doma (na úp jsou to autom.4roky,prvních 9měsíců 7600kč a pak po zbytek 3800kč) ,tak jestli jste některá nechala napsat mateřskou na manžela,který je zaměstnaný,konkrétně mě zajímá,jestli to opravdu v praxi lze využít,nebo je to nereálné.....
Já to pochopila tak,že,manžel jež bude teoreticky na mateřské,je takto veden jen fiktivně a normálně do stejné práce smí chodit dál,jen ve smlouvě musí mít uvedený jiný název činnosti jež vykonává...snad jsem to napsala srozumitelně 😀 a děkuji všem dobrým duším předem za odpověď 😉

PS: úřad práce na to asi nebere ohled,že před nástupem na úp dotyčná v kuse 4roky pracovala jako osvč,že?Nemocenská byla placená naposledy loni v červenci,od té doby ne,tudíž jiná možnost než se nahlásit na úp není,ještě když vemu v potaz neschopnost již práci vykonávat a to jsem teprve ve 3měsíci těhotenství 😒 Narážím opět na tu volbu délky rodičáku.....Děkuji

deniska24
29. kvě 2013

A ještě jsem si vzpoměna,kamarádka byla před měsícem zpátky na sociálce a paní jí tam tvrdila,že je to jedno,jestli si nemoc.těch 145kč platí nebo ne,že jsou to příliš nízké zálohy a tudíž,ikdyby si prýýý toto nemoc.platila,tak stejně dostane automaticky čtyřletou a nejméně výhodnou variantu MD 😕 😕 😕 Takže pravda je kde....??? 😅

j.a.n.i
29. kvě 2013

@deniska24 Ne, to pravda není, i minimální nemocenské stačí pro volbu do 7600,- měsíčně. A ad ta mateřská muže, pro výběr rodičáku na ní vůbec nemusí, stačí doložit jeho potvrzení o denním vyměřovacím základu a rovnou volíš ty.
Pokud byste chtěli fakt pobírat mužovu PPM, tak to není tak jednoduché, musel by mít druhou smlouvu, nestačí jen změna pozice, ale opravdu druhý souběžný pracovní poměr a 99% zaměstnavatelů tě s tím pošle do háje.

deniska24
29. kvě 2013

@j.a.n.i děkuji mockrát za odpověď,doufala jsem,že bude od Vás,páč se jevíte jako že se v TOM opravdu vyznáte 😉 takže ještě jednou díky 🙂
No mi to taky s tím mužovým zaměstnáním a změnou kvůli PPM přijde tak trochu scifi,proto se raději informuji předem 🙂 mi ani tak nejde o tu PPM,ale opravdu o tu "volbu délky"rodičáku,či jak se tomu vlatně říká... 😅
Jak už jsem psala,brzy se zřejmě budu hlásit na úp z důvodu prac.neschopnosti,né kvůli ztrátě zaměstnání ,tam mám v plánu se po MD vrátit a i šéfová se mnou počítá,chápu,že na pracáku mi to ale věřit nebudou a automaticky mi šoupnou tu čtyřletku a upřímně,mě pak po těch 9měsících představa 3800kč moc pozitivně nezní... 😖 takže proto jsem zvažovala onen postup.Mít možnost si zvolit tříletou variantu a mít 7600kč měsíčně-byla bych maximálně spokojená 😵
No a jestli tedy mohu poprosit j.a.n.i ,jak a kde a kdy doložit ten manželův vyměřovací základ?? (ten mu asi vystaví jeho mzdová účetní,že?)a pak si opravdu můžu vybrat,jestli budu doma s dítětem 2,3 nebo 4roky já sama??
Jste zlatá,pokud mi odpovíte i na tyto mé další dotazy 😵

j.a.n.i
29. kvě 2013

@deniska24 Účetní mu vyplní přílohu k žádosti o mateřskou (stejná jako k nemocenské), ta se pošle na OSSZ a tam na jejím základě vypočtou a potvrdí ten denní vyměřovací základ. Pak už volíš sama, akorát uč se nevolí 2,3,4 roky, ale částka.

deniska24
29. kvě 2013

@j.a.n.i a zeptám se jako blb,ale to proto,že mi tohle řešení opravdu nikdo nenabídl ani jsem o tom doposud neslyšela ,platí tohle tedy,ikdyž já budu už na tom úřadu práce???Jsem fakt mimo,já vím 😀 ale my tomu stejně ještě s manželem pořád nemůžeme uvěřit...zadařilo se nám totiž po dlouhých 9letech snažení o miminko,tak i proto ta "nepřipravenost" 🙂

j.a.n.i
31. kvě 2013

@deniska24 Jojo, platí to i když budeš na UP 🙂
Akorát tedy nechápu tvojí větu, že se budeš hlásit na UP z důvodu pracovní neschopnosti, tak pokud máš zaměstnání, tak se přece nemůžeš hlásit na UP.

deniska24
31. kvě 2013

@j.a.n.i A děkuji ještě jednou za rady 🙂 psala jsem ti odpověď do IP 😉

pebecka
23. črc 2013

..

pebecka
23. črc 2013

prominte napsala jsem sem příspěvek urceny do jiné diskuze, tak jsem to takhle neodborne smazala ;)

nojina
15. říj 2013

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem na 4-leté rodičovské do 6/2014. Kvůli druhému dítěti jsem si začala platit důchodové a nemocenské pojištění. Teď ale nejspíš do jiného stavu nepřijdu a nechci platit pojištění. Je možné, teď přestat platit, asi bych se stala jako OSVČ na VPP (jsem na rodičáku) je to tak?
A když bych náhodou otěhotněla, opět bych začala platit pojištění hned jak otěhotním- platila bych 3 měsíce, pak šla na neschopenku. Budu mít nárok na PPM? Už mám zaplaceno 4 měsíce, pak bych si nic neplatila a po případném otěhotnění bych platila 3 měsíce a pak bych šla na neschopenku. Splním těch 180 a 270 dní, musí být ty dny placení v kuse, nebo nevadí, že to bude roztrhané i s tím, že bych byla i na neschopence? Nebo musím pořád platit a doufat, že někdy otěhotním?

soptinka
18. říj 2013

@nimmo Ahoj.prosím,mohla bych taky poprosit o poslání odpovědi,co ti napsali?kuji

ivanka86
10. pro 2013

@j.a.n.i. Mohla bych taky poprosit o radu? Pobírám momentálně RP, dvouletou variantu, nyní jsem znovu těhotná. Bohužel během mateřské mi skončil prac. poměr na dobu určitou. Pracuji při RP částečně jako OSVČ, ale žádné zálohy si neplatím, nevydělám za rok více než onu rozhodnou částku. Je nějaká možnost, jak získat opět PPM a moci si zvolit jinou variantu pobírání RP než 4letou? Děkuju moc za radu!

whitelilith
10. pro 2013

Snažila jsem se to pochopit bez otázky, ale vzdávám to. Jsem celý život OSVČ. Nemocenskou si neplatím (s účetní jsme se dopočítaly, že bych stejně víc odvedla, než dostala)-tu neřeším. Vím, že po porodu nastoupím rovnou na rodičovský. Můžu si vybrat délku? Nebudu přerušovat OSVČ-mám vázanou živnost na provozovnu a nejde to tak jednoduše na někoho hodit, kolik můžu max. vydělat, abych nemusela platit sociálku a zdrávko?
Díky 🙂

ivanka86
10. pro 2013

@whitelilith já tomu bohužel taky moc nerozumím, ale jsem přesvědčená, že když si neplatím nemocenské, nemám nárok na mateřskou ani na výběr délky pobírání RP ☹ A mně řekli, že ta rozhodná částka je cca 60 tis. ročně, ale že se to každý rok mění (tedy pokud myslíš pracovat jako OSVČ při RP), pokud částku přesáhneš, vypočítají ti výši záloh dle příjmů...tak mi to aspoň řekla paní na OSSZ.

meriva
autor
11. pro 2013

whitelilith, jses si jista ze by se ti nevyplatilo platit si nemocenskou? Mne moje prvni ucetni "poradila" at si nic neplatim a tak jsem nic nedostala, pred druhym tehu jsem nahodou dala rec s pani na socialce a ta mi rekla, at si platim dobrovolne a to co nejvyssi, tehdy (2010) to bylo 1000,- a taky ze jsem pak dostavala cely tehu a materskou 25 tisic...tak to se mi sakra vyplatilo platit rok po tisicovce..

j.a.n.i
11. pro 2013

@ivanka86 No, nárok na PPM už asi nezískáš, ale na volbu rodičáku máš 3 možnosti:
- přes partnera, pokud on má nárok na mateřskou
- prodloužit rodičák tak aby ti vyšel až do porodu
- začít si platit nemocenskou a po 3 měsících máš nárok na nemocenskou

j.a.n.i
11. pro 2013

@whitelilith Ty sama si vybírat nemůžeš, pouze pokud má partner nárok na mateřskou.

j.a.n.i
11. pro 2013

@meriva No, ale tohle již dělat nejde, k nemocenské se musí platit i odpovídající sociální...