Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

pejullka
17. říj 2011

@baibies to by mozna slo a pak je to jak s vyplatou nemocenske? Nejsem si v tom vubec jista, jestli to plati zamestnavatel, nebo socialka

pincola
17. říj 2011

@pejullka Přesně , zlaté HPP. Tohle je nevýhodné. Závidím zaměstnaným kamarádkám.
@pattyo To by mne taky zajímalo, jestli se vyplatí zvýšit zálohy už teď. Co když nebudu těhotná rok, nemusí se zadařit hned. To pak bychom na těch zálohá zaplatili hrozných peněz a ta mateřská by pak asi nebyla tak vysoká, jako to, co jsme vysolili na zálohách. Moje nervy!
Myslíte, že by mi z tohodle guláše pomohl finanční poradce? ta paní na sociálce mi jen řekla, že se mi to nevyplatí, ať platím jen sociální a já poslechla. 😢

pejullka
17. říj 2011

@pincola no ja delala ve financich a v tomhle mam teda peknej gulas.🙂 uz nikdy osvc, i kdyz uz dalsi dite do budoucna neplanujem

pincola
17. říj 2011

@pejullka Strašný co? Já bych si i zaplatila konzultaci, ale s kým?????? Paní na sociálce tomu možná rozumí stejně jako já.....

pejullka
17. říj 2011

@pincola to vubec nevim, ja to bude resit ten dalsi tyden🙂

baibies
17. říj 2011

@pejullka
no když se nechás zamestnat dejme tomu od začátku měsíce.tak neschopnost ti platí zaměstnavatel první 3 týdny, když jsi na Iču, platíš si jakoby první 3 týdny sama, takže jakoby nic...a pak sociálka v obouch případech, takže když potáhnes ted oboje.. pak ti bude chodit nemocenská od zamestnavatele (jemu to bude dávat sociálka) + cca 2000 od sociálky.. chodit ti to bude najednou poradila mi to paní na přepážce, ale vyplatí se to udělat až když víš že jsi těhotná... musís ale splnovat při tom nemocenském nejaké tři podmínky...

pejullka
17. říj 2011

@baibies dobre a kdyz se necham jen zamestnat a pozastavim ico? nebude to lepsi?

pejullka
17. říj 2011

@baibies nebo spis kdyz pujdu na neschopenku az pozdeji s tim ze budu na brigade? abych mela narok na materskou?

baibies
17. říj 2011

@pejullka bude to uplne nejlepší ale když budes současne oboje přilepšíš si o 2 tisíce mesíčně po dobu neschopenky a bude te to stát vlastne jeden mesíc sociálního a zdravotního.. Ale to jen pouze v případě pokud si platíš tech 96 Kč a splnujes podmínky...

s materskou nevím jak to je to jsem neresila... já jsem resila neschopenku, ovsem vím, že když pujdes z pracáku na materskou tech 4-6 týdnu před porodem musí te od tohoto data sociálka dorovnat na tech 7600...
snad jsem ti pomohla... je to ale o tom jestli platíš pravidelne to nemocenské pojistení a splnujes podmínky...
když zavolás na sociálku určitě ti poradí co je pro tebe nejlepší... 😉

pejullka
17. říj 2011

@baibies ja si prave nemocenske neplatim, takzue si spis zajdu na socku a zjistim co a jak

jaja19
26. říj 2011

Prosím pěkně o radu. Nevíte někdo, zda-li je možné, když jsem osvč momentálně na RD, ale vykonávám činnost hlavní a platím si nemocenské pojištění, abych byla současně na RD a na neschopence s rizikovým těhu? Moc díky!!

j.a.n.i
26. říj 2011

@jaja19 Krom toho, že nejsi na RD, ale pouze pobíráš rodičovský příspěvek, tak to možné je 🙂

martinka81
27. říj 2011

@j.a.n.i prosím o ujištění, když bych šla na neschopenku dejme tomu od 1.12.2011 (nemocenské platím od září 2011) tak se mi bude vypočítávat ze záloh listopad 2011-prosinec 2010? I když ta listopadová záloha bude zaplacena až v prosinci? Díky za odpověď.

j.a.n.i
27. říj 2011

@martinka81 Pokud ses upsala v datumu a platíš si nemocenské od září 2010, tak ano 🙂 bude tam zahrnutá i listopadová záloha, přestože přijde až v prosinci, protože se nemocenská platí zpětně, takže to v pohodě stihnout započítat. Listopad 2011 by se nepočítal v případě, že bys šla na neschopenku 30.11.
Jinak pokud si nemocenské platíš až od září 2011, tak záleží k jakému datu ses k nemocenskému přihlásila.

boruuvka
27. říj 2011

Ahojky, chci se zeptat...jsem osvč a pobírám rodičovský příspěvek 7600. Mateřskou jsem měla tu podle nyní již zrušených pravidel tu ve vysoké výši. Nyní si zálohy na nemocenské neplatím, ale živnostenský list mám aktivní a platím si zálohy vypočtené ze skutečných příjmů. Zajímalo by mě, když bych čekala druhé dítě - pobírala bych znovu mateřskou? A v jaké výši? Ptám se proto,že u zaměstnanců je to prý tak, že mateřskou pobírají ve stejné výši jako u prvního dítěte a tak já bych pobírala taky tu vysokou? Ale zase když už je ten zákon změněný...? díky za odpověď

j.a.n.i
27. říj 2011

@boruuvka Pokud si neplatíš zálohy na nemocenské pojištění, tak nárok na mateřskou nemáš vůbec. A pokud si je začneš včas platit, tak ti nárok na mateřskou vznikne, ale počítala by se podle aktuálních záloh. Jinak u zaměstnanců za trvání toho samého pracovního poměru opravdu platí, že do 4 let se při výpočtu mateřské vychází z platu před první mateřskou, pokud je vyšší než aktuální, ale to platí pouze pro zaměstnance.

martinka81
27. říj 2011

@j.a.n.i díky, platím si ho po pauze znova od 1.9.2011, takže předpokládám, že když od prvního, tak se bude počítat i listopadová.

j.a.n.i
27. říj 2011

@martinka81 To bude, protože dříve než 1.12. na neschopenku nastoupit nemůžeš, protože dřív nárok nemáš.

martinka81
28. říj 2011

@j.a.n.i jj, já vím, jsem čerstvě těhu a uvažuju nad neschopenkou (pokud by můj Dr. souhlasil), protože loni jsem skoro cca od listopadu do dubna neustále marodila (angína, chřipka, zánět průdušek) a jako osvč samozřejmě i nemocná chodila do práce a letos to zřejmě bude podobné - malý ze školky věčně nemocný, já v práci věčně zimu (šetří se 😒 ) a navíc dělám s lidma, takže chytnu i od nich kde co...mám z toho docela strach a tak přemýšlím, že bych si jednou zaplatila 1000,- na nemocenské a těch cca 12000,- na sociální a šla na neschopenku, i kdybych na ni nešla, tak na PPM by se mi ty peníze vrátily a ještě bych asi 10000,- vydělala.

formelina
28. říj 2011

Ahoj, jsem tady nová. Mimi tedy zatím nečekáme, ale plánujeme.
Byla jsem na sociálce na konzultaci, jelikož jsem OSVČ a předem zjišťuji co pro mě bude výhodnější.
Před porodem je vyplacená nemocenská a po porodu také což je mizérie cca 3000kč.
Pak vás pošlou na jiný úřad, kde vám po porodu vypočítají z výdělku rodičovský příspěvek.
Takže na sociálce mi vůbec neporadila, protože to sama neví. Na jakou částku budu mít nárok. Jediné co mi poradila je, že když si budu platit nemocenskou tak si můžu vybrat na jak dlouho chci mateřskou a také můžu při ní podnikat.
Pokud to platit nebudu automaticky mám čtyrletou mateřskou a nemůžu podnikat, vykonávat činnost.
Pokud máte někdo jiné info ráda si ho přečtu  mám v tom chaos. A jsem znechucena protože nikdo vám nikde neporadí.

j.a.n.i
28. říj 2011

@formelina Pokud si budeš nemocenské platit a budeš ho platit déle jak 270 dní, tak máš nárok na mateřskou, ta se počítá podle zaplacených záloh a trvá 28 týdnů. Po tuto dobu nesmíš podnikat. Pak si volíš délku pobírání rodičáku a při něm už podnikat můžeš. Pokud si nemocenskou platit nebudeš, tak nárok na mateřskou nemáš a rovnou od porodu budeš pobírat rodičák ve 4 leté variantě a celou dobu podnikat můžeš.
A zjistit informace o mateřské a rodičáku snad není tak složité... jsou to slovy 2 zákony a z každého maximálně 10 paragrafů.

j.a.n.i
28. říj 2011

@martinka81 Jo, tak takhle by to asi šlo 🙂

formelina
28. říj 2011

Na mateřskou nárok je, ikdyž se neplatí zálohy na nemocenskou! Ta se počítá podle výdělku. Jen není nárok na nemocenskou... a po 9měsících se z mateřské jde na rodičák.

martinka81
28. říj 2011

@formelina bohužel nemáš pravdu, mateřská se počítá podle výdělku u zaměstnanců, u osvč se počítá podle odvedených záloh na nemocenské a ještě musíš splnit určitou dobu placení (270 dní za poslední dva roky a 180 rok před nástupem). Mateřská trvá 28 týdnu, čili zhruba po 5 měsících po porodu se přechází na rodičovskou dovolenou. Pokud si nemocenské neplatíš, máš nárok pouze na rodičák ode dne porodu. 😉

j.a.n.i
28. říj 2011

@formelina To je ale pěkná blbost, nejdřív si něco zjisti a pak teprve piš... kor s vykřičníkem. A 9 měsíců fakt mateřská netrvá, no tedy s dvojčaty skoro jo, ale to nebude případ většiny.

formelina
28. říj 2011

@j.a.n.i pak se to nejmenuje mateřská, ale prodičovský příspěvek..

j.a.n.i
28. říj 2011

@formelina Jsem nějak nepochopila k čemu tenhle příspěvek patří...

lendaw
31. říj 2011

Zdravím po dlouhé odmlce a mám dotaz na fundované odborníky , jelikož jsem nějak mimo obraz. Jak je to se změnami od r. 2012? Během léta jsem postřehla schválení úprav Zákoníku práce a nějak matně si vybavuji, že se tam jednalo i o výši důchodového pojištění u osvč, na což samozřejmě potom navazuje výše záloh na nemocenské.

j.a.n.i
31. říj 2011

@lendaw Taky jsem to zaslechla, ale pak jsem taky zaslechla, že by to mělo platit až od 2013, což mě tedy vůbec netěší... nicméně jak je to doopravdy to netuším, nepovedlo se mi nikde návrh zákona najít.

lendaw
31. říj 2011

@j.a.n.i to že by to mělo platit až od 2013 to mě taky teda vůbec netěší:-/ Našla jsem toto http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=441... , ale teď nemám čas to celé studovat. Večer se na to kouknu.