Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

xhanys
30. říj 2009

ahoj pukanko predem te zdravim a diky za info.tak nejak uz to chapu co nejdriv tam dat penize 🙂 😒 a kdo za me bude platit zdravotni pojisteni??kvuli tomu me radi pracak aby to platili oni.pujdu se tam jeste optat na socku je to dost penez tam davat, ☹ ☹ ale diky za radu 🙂 🙂

gababa
31. říj 2009

ještě mě napadlo - na začátku ledna zažádám o mateřskou a přestanu platit zp a sp. A co nemocenské pojištění, to jak si platím teď, abych mateřskou měla. Budu si muset za leden platit a dál? Nebo prostě už nemusím, protože budu mít mateřskou tzv. odklepnutou? 😕
Děkuju

pukanka
31. říj 2009

Gabala: Na mateřský nemusíš platit nic......
xhanys: zdravim 🙂 .........na to se optej a dej nám vědět 😉 já jsem ráda, že jsem se konečně zorientovala v té mateřské a já s podnikáním končit nebudu, mám dlouhodobější zakázky, takže pracák nepřipadá u mě v úvahu....už to bude zajímavý na tý mateřský, když nesmím vykonávat práci jako OSVČ osobně. 😖

xhanys
31. říj 2009

🙂 zdravim v predeslých clancích jsem nasla informaci,ze na nemocenske nejsme povinni platit zdravotni ani socialni,tak by to bylo fajn.ted musim najit nejakou kalkulacku nemocenske abych vedela aspon priblizne kolik bych pobirala kdybych to nedoplatila do te nejvyssi castky.ale na soc.stejnak dojdu kvuli presnejsim vypoctum 🙂 ☹

zdenka.w
4. lis 2009

Dobrý den všichni,

měla bych prosbičku... Jelikož jako OSVČ nesplním požadavek platby nemocenského 270 dní před odchodem na PPM (myšleno cca 6. týdnů před porodem), je možné odchod na PPM odsunout třeba na den porodu (to už by byla podmínka 270 dní splněna)? Děkuji moc všem za radu a přeji hezký den 🙂

helenky
4. lis 2009

zdenko není, ty těch 270 dní musíš splnit ke dni, který připadá právě na těch 6 týdnů před termínem porodu. Jestlit i to hapruje o pár dní, zkus se domluvit s gynekologem, ať ti to posune. Jak dlouho jsi OSVČ? Ptám se jen, jestli by se na tebe nevztahovala ta podmínka 180 dní jako OSVČ a zbytek doložit z předchozího zaměstnání - během dvou let před nástupem na mateřskou (a to je podle pravidel mezi 8-6.týdnem před termínem porodu. samozřejmě můžeš pracovat až do porodu, ale příjdeš o ty peníze za těch 8-6 týdnů)

zdenka.w
4. lis 2009

Helenko, děkuju za odpověď - at uz ne tak pozitivní. OSVČ jsem už dlouho a zaměstnanecký poměr jsem v poslednich dvou letech vůbec neměla. V polovině srpna jsem si začala platit nemocenské pojištění s tím, že si ještě v září dáme pozor a říjnu tomu necháme volný průběh. No, přišlo to nějak dříve a teď mi tam hapruje - pravděpodobně - cca měsíc. Achjo. 😢

xhanys
5. lis 2009

Ahoj devcata neumite nekdo vypocitat kolik budu brat tak nemocenskou.jsem v 6-7tt.od prosince 2008 do ted platim nemocenske 240kč,ted bych si to chtela navysit a davat 1000kč než bych sla treba nahodou na rizikovku,pomůže to trochu na navyšeni??? 😉 ☹ 🙂 diky

pukanka
5. lis 2009

Xhanys: určitě ti to pomůže, pokud si doplatíš mateřskou, aby jsi zaplatila za zálohy za 12 měsíce před nástupem na mateřskou cca 12.000,- Kč budeš mít nárok na nejvyšší mateřskou tedy na 23.000,- Kč měsíčně, našla jsem zajímavyý článek, kde je uvedena mateřská i s nižšími zálohami, tak se jukni:
http://www.penize.cz/60891-osvc-propad-prijmu-n...

xhanys
5. lis 2009

takze jestli to dobre chapu muzu to navysit na 600kč nebo to je lepsi tam dat ted kazdy mesic 1000kč ☹ 🙂

xhanys
5. lis 2009

hlavne my jde o nemocenskou,kdyby me nechal dr treba doma od unora 2010.abych brala aspon neco,na uplne doplaceni nemam ☹ hanka

pukanka
5. lis 2009

no přijde mi, že to moc nechápeš, pokud budeš platit např. 440,-Kč průměrně za poslední rok, tzn. že zaplatíš 5.280,- za rok, tak budeš mít mateřskou 15.450,- pokud budeš platit 600,- měsíčně, tzn. za rok 7.200,- budeš dostávat 18.330,- a pokud budeš platit 1002,-, tzn. 12048,- za rok budeš dostávat přes 23.000,-Kč, takže si řekni kolik chceš dostávat a spočti si kolik musíš doplatit a do doby než půjdeš na nemocenskou to musíš mít zaplaceno...... určitě je tedy lepší platit 1000,- než 600,- a navíc i nemocenská se ti z toho bude počítat....

xhanys
5. lis 2009

🙂 🙂 🙂 diky tobe jsem chytrejši.diky hezky den

mayla
5. lis 2009

To samé platí i pro nástup na rizikovku.. je třeba měsíc před nástupem doplatit tolik aby to udělalo celkem 12048 Kč.

helenky
5. lis 2009

xhanys, mrkni se na www.cssz.cz/cz/osoby samostatne-vydelecne-cinne/davky
jsou tam modelové příklady a názorné výpočty. Určitě začni platit více než méně, pokud to jde. Však se ti tahle investice vrátí slušně zpět.

zdenko, tuším, že jsem tě asi nepotěšila ☹ ... zkus si to přesně spočítat o kolik ti to hapruje, třeba se to ještě s odřenýma ušima a vstřícností gynekologa povede dohnat 😉

xhanys
5. lis 2009

helenky moc diky uz jsem to omrkla 🙂 🙂

pukanka
5. lis 2009

xhanys: neni za co, snad ti to pomůže...taky přeji hezký den
holky koukala jsem teď na ty příklady na cssz, ale třeba ten příklad na PPM od 3.1. 2010 je spočítán podle pravidel pro lešní rok, ten výpočet se pro příští rok změnil 😖 neni to aktualizované

jajik25
6. lis 2009

Ahoj holky chtěla jsem se jen zeptat jestli je sociálka povina poslat vyjadření kolik mi budou platit mateřskou?Díky za odpověď

helenky
6. lis 2009

pukanko, to není... a ani bych to nečekala 😉
moje kamarádka navíc teď byla na ČSSZ kvůli nemocenské, kterou by měla čerpat příští rok cca od února - jde na operaci, no a řekli jí tam, že z té zaplacené tisícovky bude mít až těch 27tis, což je blbost, takže oni to nemají aktualizované ani v hlavě natož na webu..... nebo jsem možná já někde přehlédla, že se to nakonec nemění????

xhanys
6. lis 2009

ahoj devčata,dnes jsem si volala na socialku,nastesti tam ta moje pani nebyla.vzala si me na telefon prijemna pani a vse vysvetlila.kdyz bych sla treba na nemocenskou od unora staci mi zalohy zvysit uz od ted jen na 500kč,z 240kč,ktere si rok platim.kdyz jsem ji rikala ze bych tam davala 1000kč rikala ze je to zbytecne moc.a kdyz bych nesla na nemocenskou staci navyseni podle terminu nastupu na materskou. 🙂 🙂 🙂 hezky den

pukanka
6. lis 2009

Xhanys: samozdřejmě, že to stačí, když ti stačí malá mateřská 😵

xhanys
7. lis 2009

pukanko zdravim,samozrejme zalezi kolik je pro nekoho mala materska,ja bych za tech 15tisic byla rada,potom se spatne z vysky pada na 7600kč rodicak 🙂 🙂 toz otazka 🙂

ufuf
7. lis 2009

Ahoj holky, jestli mi nějaká dokážete poradit. Chystám se těhotnět IVF. Jsem OSVČ, nemocenskou neplatím. Doteď jsem všechny cykly a operace měla jako jednu velkou neplacenou dovolenou 🙂 Živnost přerušit nemůžu, nikdo ji za mně dělat nemůže, musím jí vykonávat osobně (soudní znalec).
PPM jsem tedy odpískala, ale zaujalo mne, že existuje nemocenská v souvislosti s porodem.Když si tedy začnu platit nemocenskou, třeba teď od prosince, v lednu IVF a teoreticky porod někdy v říjnu, kolik bych si měla platit, aby to aspoň trochu stálo za to? Vlastně bych byla nemocná 6 týdnů před a 6 po. Dík za radu.

j.a.n.i
8. lis 2009

Na nemocenskou stačí platit 3 měsíce předem, nebo tedy 4, ať máš rezervu... ale taky těch 12 týdnů nebudeš moct živnost dělat.

macik81
8. lis 2009

Ahoj OSVČky, procitala jsem si toto forum a chtela jsem se zeptat, jestli jsem to dobre pochopila. Nemocenske si platim dele nez rok, nastupuji materskou v pulce prosince, loni v prosinci jsem zaplatila 240kc letos 200kc mesicne, od 29 cervna do 4 listopadu jsem byla na neschopence, 12 listopadu zase nastupuji na neschopenku.
Takze me vychazi ze musim doplatit 6592kc pro jistotu zaplatim 7000kc, abych mela nejvyssi materskou. Nikde jsem nenasla takto nazorny priklad s nemocenskou, proto moc prosim o vas nazor. 😉

helenky
9. lis 2009

ufuf, nemocenské poj musíš platis 3 měsíce, než ti vznikne nárok na nemocenské dávky. Plať si tu 1000,-, to dosahneš na nejvyšší nemocenské dávky. Pokud se ti IVF povede a půjdeš třeba na rizikové, mohla bys pak čerpat nemocenskou až do 6.týdne po porodu, pak nastoupíš rodičák. Ale po dobu čerpáni nemocenské nemůžeš opět vykonávat osobně činnost.

zuzka1977
10. lis 2009

helenky,díky za odkazy a rady.pročetla jsem to tu.jen se chci ujistit,zda jsem to pochopila správně

19.3.2010 nastupuju na mateřskou (6 týdnů a o 2 dny mi to dr musel posunout 😀 abych splnila 270 dní )
platím si od 6/2009 1000kč - takže do 3/2010 zaplatím jen nějakých 10000kč
na nejvyšší mateřskou je zapotřebí 12měsíců zpět zaplatit celkem 12048kč
je lepší to navýšit už ted nebo to stačí navýšit třeba od ledna,aby to do 3/2010 udělalo těch 12048kč?

ještě jsem koukala na ty příklady na cssz. nechápu rozdíl v těch posledních dvou výpočtech PPM. v jednom dávají za první rok zálohy za důchod,za druhý rok nemocenskou
ve druhém příkladě se neprolínají roky a tam počítají jen nemocenskou

jak to je u mě s tím základem??
2009 se to počítá z důchodového a v roce 2010 z nemocenské? nebo jsem to blbě pochopila?

helenky
11. lis 2009

zuzko, je bezva, že jsi to stihla.... já to mám také s odřenýma ušima! 🙂

přiznám se, že nevím, jak to bude počítáno v tvém případě. Nevím, jestli se po roce 2008 něco nezměnilo a počítá se to tedy jen z nemocenské za posl.12 měs, nebo platí i v roce 2009 to, že za ukončený rok se to počítá z důchodového. Zeptej se u vás na sociálce, mně to spadá všechno do jednoho roku, podnikám od května a zbytek dní dokládám z předchozích zaměstnání, takže po tomhle jsem nepátrala. Navýšit si to můžeš klidně až v roce 2010, průměruje se to za těch posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Jen si dej bacha, abys třeba nešla na rizikovku, resp. abys to eventuelně doplatila před nástupem, protože v neschopnosti už se neplatí a nezapočítají ti to.

dasha1
12. lis 2009

Ahoj.chtěla bych taky poprosit o radu. na mateřskou nastupuji 20.1.2010. chtěla bych jít na nemocenskou od prosince a pak rovnou na mateřskou. mateřská se mi bude počítat z 1-12/2009. nevím, když nastoupím na tu nemocenskou v prosinci jestli mi to nějak ovlivní mateřskou.poradíte mi? platím si 1004,-nemocenské pojištění. když půjdu na tu neschopensku budu mít teda zaplaceno celkem 11x1004,- protože za prosinec už nebudu muset platit, ale mám i přesto doplatit abych tam měla 12x1004,- ? děkuji moc za radu.

zuzka1977
12. lis 2009

helenky,díky za odpověd. máma byla na sociálce a prý se mi tam ptala.paní rovnou koukla na mé RČ a říkala,že budu mít nárok na tu nejvyšší mateřskou,i když se mi to nezdá. radši si po novém roce připlatím,at ten rozdíl vyrovnám

taky s odřenýma ušima?? 😀 a o kolik dní? 😉

uvidíme,snad to projde.já ani u jednoho dítka neměla MD. u prvního jsem to netušíla a u druhého jsem si to platila,ale měla jsem pár korun nedoplatek na důchodovém a oni si to z toho vzali,tím mi nemocenská propadla a vrátili mi jí jako přeplatek.ani mě neupozornili,že mám nedoplatek a berou si to z nemocenské 🙄
tak tentokrát si to doufám vyberu a pořádně!!!!

dasha1-helenky ti vlastně odpověděla taky "protože v neschopnosti už se neplatí a nezapočítají ti to."