Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

gabikri
21. led 2011

@vojtisek2007 : ne, jenom přišla klasická červená poukázka. Tak jsem to sbalila a myslela si, že je to doplatek. Ale teď mi to začíná vrtat hlavou, že je to nějaké divné 😝 Jinak nevím jestli mi rozumíš, na co se ptám. Že když v daném měsíci začnu marodit, tak platba za ten měsíc už se mi do toho nepočítá? 😉 Já říjen zaplatila 5tého října, na neschopenku jsem nastoupila 29.10. neschopenku na sociálku jsem odnesla po 14dnech marodění a ta poukázka mi přišla 22.12. Tak jsem z toho jelen

vojtisek2007
21. led 2011

@gabikri no já když jsem to počítala tak nějak cca ttak mi vyšlo kolem 645 na den....páč jako osvč máš 60% z denní redukovaného vyměřovacího základu a ten mi vyšel podle záloh 9600 (bez těch 2500) 1.075.....tak je fakt možný,že těch vráceých 2.500 ti vzali jako přeplatek a ne jako zálohu....☹jenom teda nechápu proč...

cristll
21. led 2011

@gabikri pokud marodíš jen počást měsíce,tak nemocenskou i sociální musíš ještě za ten měsíc zaplatit,tak mi to bylo vysvětleno.Ostatní měsíce po dobu nemocenské už neplatíš.

vojtisek2007
21. led 2011

@gabikri a jinak jo, když nejsi PN celý měsíc musíš za něj odvést pojištění...to máš správně...asi bych tam zajela osobně a možná se i rozčílila....zrovna nedávno se ttady jedna holčina domohla přepočítání mateřské nebo PN to už si nepamatuju, prostě jí to vypočítali špatně a kdyby to neřešila...tak má o hoooodně míň peněz....tak to chtěj všechno vysvětlit a tak a hlavně se nedej odbýt.

gabikri
21. led 2011

@cristll : no že jo? Tak jsem to taky chápala, jinak bych si tam ty peníze poslala dřív 😉 Přece říjen se mi do toho musí počítat!

@vojtisek2007 : no příští týden tam ponesu lístek na peníze osobně a zjistím to. 😉

gabikri
21. led 2011

@vojtisek2007 : tak to nebude ta vrácená záloha.......ale když to teda minulý měsíc špatně spočítali, proč už mi to nepřišlo teď správně? 😕 Bordel na kolečkách 😝

cristll
21. led 2011

@gabikri lepší tam asi zajít osobně..at ti řeknou co a jak..Ale i tak mám pocit,že oni tam teď mají strašné zmatky..

vojtisek2007
21. led 2011

@gabikri protože to co ti jednou spočítají, to dostáváš celou dobu, už to potom nepřepočítávají, máš to zadaný v počítači a jenom ti posílají peníze podle toho, kolik je dní v měsíci....

gabikri
21. led 2011

@vojtisek2007 : tak já jim tam půjdu opravit kasičku, aby víc dávala 😀

@cristll : jj, zajdu tam 😉

vojtisek2007
21. led 2011

@gabikri no asi ti nic jinýho nezbyde....ale i na tý složence dole na tom útržku co ti ve finále zůstane doma je něco napsáno....třeba PN od do a peníze....koukni se jestli ten útržek máš....protože podle všeho to fakt bude ta vrácená záloha...jinak by ti to poslali na účet - stejně jako neschopenku a ne jenom složenkou....

gabikri
21. led 2011

@vojtisek2007 : do háje, já to vyhodila, ten útržek, chtěla jsem zahladit stopy, aby to nenašel manžel 😀

gabikri
21. led 2011

@vojtisek2007 : ono bude stačit zavolat v pondělí na tu infolinku, tam by mi to měli objasnit, že jo 😉

j.a.n.i
21. led 2011

@gabikri Počkej, ale jestli si na PN od 29.10. tak se platba za říjen do výpočtu nezahrnuje, sice ji musíš zaplatit, ale to je proto, aby ti nezanikla účast na nemocenském pojištění, částka se počítá z posledních 12 měsíců před měsícem, kdy nastupuješ na PN, tj, posledním započítaným měsícem bylo září.

gabikri
21. led 2011

@j.a.n.i : no ale já jsem na placené PN až cca od 14tého listopadu, až potom mi to platí stát, a teď až od nového roku dokonce od 22 dne, tak mi přece nemůžeš tvrdit, že je to až taková sviňárna, že se to počítá až s platby bůhví kdy 😝

gabikri
21. led 2011

@gabikri : na PN jsem od 29.10., ale placené to mám až po 14ti dnech 😉

j.a.n.i
21. led 2011

@gabikri To od kdy je to placené nehraje roli... podstatný je začátek PN.

georgine
22. led 2011

ahojky holky prosím potřebovala bych vysvětlit dopis z OSSZ 🙂
jsem od 1.3.2010 účastna nemocenského pojištění, a přišel mi dopsi o skončení podpůrčí doby.
-výpis PN za poslední rok tedy r.2010 je 55 dní započteno do podpůrčí doby, no a od 5.10.2010 jsem stále na další PN z důvodu těhotenství.
Nepochopila jsem větu : podpůručí doba (180) skončí dne 6.2.2011 😒 co to znamená, mám tucha, že by to mohlo být něco o splnění v podstatě druhé podmínky OSVČ pro získání PPM, ale nevím jak si mám vysvětlit to datum? ☹
Další dotaz je že na mateřskou jsem chtěla nastoupit 25.2.2011 a den předem ukončit PN, půjde to tak 🙂
A když jsme u toho , tak pokud nastoupín PPM tak jak je to se zálohami na nemoc, popř. důchodové pojištění? Zjistila jsem , že se od 1.1.2011 automaticky moje vedlejší činnost stává díky nemocenskému pojištění hlavní činností a tudíž i povinnost plateb minimálního důchodového , od kdy bych je měla začít platit..?
Moc děkuji za odpovědi

vojtisek2007
22. led 2011

@j.a.n.i
@gabikri já teda nevím ,ale ségra např. šla na mateřskou 24.6. a poslední platbu, kterou si "navyšovala" asi kolem 4.000 posílala 10.6. a normálně jí to započítali, pak v červenci posílala za červen už jen zase těch 56.....???????

georgine
22. led 2011

holky vážně zatím nikdo nezná odpověď na můj předchozí dotaz? ☹ začínám být nervózní, kdybych nenašla dopis až v pátek odpoledne tak paní na OSSZ zavolám.. ale takhle jsem na trní až do pondělka 😉

j.a.n.i
22. led 2011

@vojtisek2007 Jo, to jo, ale @gabikri psala, že platila za říjen, tj. pochopila jsem z toho, že září už měla zaplaceno a jelikož těch 2500 poslala ještě ve splatnosti za září, tak to je možná důvod proč to vzali jako přeplatek a vrátili.

vojtisek2007
22. led 2011

@j.a.n.i no ale přece kdyby v říjnu jinou platbu neposlala, tak to nemůžou brát jako přeplatek....a tak jsem to pochopila já, že v říjnu to byla jediná její platba

vojtisek2007
22. led 2011

@georgine já si tedy myslím, že skončením podpůrné doby - toho 6.2.2011 - ti skončí s vyplácením nemocenské....ale nevím to přesně, jak se dobrali k tomu datu absolutně netuším...jnak k dalším dotazům - můžeš24.2. ukočnit PN a od 25 nastoupit mateřskou i se to tak dělá - po dobu pobírání PPM jsi od záloh osvobozena (stejně jako při pobírání nemocenské) a platit bys je tedy měla začít po skončení PPM, pak jestli nechceš mít podnikání jako hlavní, tak si nemoc. odhlásíš a tím pádem budeš mít osvč jako vedlejší a nebudou zálohy na důchodové tak vysoké.

georgine
22. led 2011

@vojtisek2007 no a to jak jde ukončit mi nemocenskou.? to jsem netušila.. mám ji od 5.10.10 takže cca necelé 4 měsíce

georgine
22. led 2011

Když sem se dívala na internetu, tak podpůrčí dobu jsem našla v souvislosti s PPM že se nastupuje nejdříve den po skončení podpůrčí doby .
na druhou stranu mě vylekalo zda splíním podmínky pro PPM, jednu určitě nemocenské poj za domu 270dní zpětně před nástupem PPM a druhou je 180dní nepřetržitě(sice těch 180dní stále moc dobře nechápu) a tak budu já vlastně mít nárok na tu PPMku 😉

georgine
22. led 2011

no tedka jsem trochu zapátrala na netu a podpůrčí doba: je doba po kterou je nám vyplácena nemocenská , obecně 6 měsíců což by vycházelo 🙂 no otázka je co se pak děje po 6.2.2011 😉 to mám ukončit nemocenskou nebo mi bude sama skončena?
přepočítala jsem si termín pro PPM a 8 týdnu před porodem mi vychází 18.2.2011 co bych tedy měla dělat mezi dobou 6.2 a 18.2 kdybych teda nastoupila na PPM 😉 ?

georgine
22. led 2011

no internet je zázračná věc, zjistila jsem že pro OSVČ je podmínkou 180dní nemocenského pojištění v roce předcházejícím PPM takže to v podstatě splňuji..jako 270dní za poslední 2 roky tak 180dní za poslední rok. Do toho se přece započítávají i doby v nemocenské (myslím že se jim říká vyloučené) 🙂

gabikri
22. led 2011

@j.a.n.i
@vojtisek2007 : já vždycky ten daný měsíc platila okolo začátku měsíce cca 1 - 5 tého. Takže říjen jsem platila 5.10. takže si myslím, že je blbost, že by mi to vraceli, protože jak píše vojtisek, říjen jsem ještě měla povinnost platit. No uvidíme v pondělí, cinknu na sociálku a písnu 😉

lusyy
22. led 2011

Ahoj holky,prosím vás nevíte náhodou jestli po dobu mateřské a následně rodičovské dovolené se platí zálohy na zdravotní pojišťovnu (např.VZP....) ? A jestli jsem pochopila,tak při mateřské se zálohy na sociálce neplatí a při vedlejší činnosti na rodičáku už ano? A není to,že do nějaké vydělané částky nepaltíte žádné zálohy? Děkuji za odpovědi.

vojtisek2007
22. led 2011

@georgine já si myslím, že dáš na ossz nějakou žádost o prodloužení té podpůrčí doby a neschopenku ti ukončí až toho 24....

georgine
23. led 2011

@vojtisek2007 no s tou žádostí o prodloužení podpůrčí doby by to bylo fjan, kalplo by to jak bych si představovala. No v pondělí zajdu za paní která mi dopis psala a pak vám sem hodím info jak to dopadlo.. díky