Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
27. led 2011

@gabikri no to bylo jasný z tý částky,cojsi psala že dostáváš, že to nepočítají z maxima, ale řekla ti proč tu poslední platbu nezapočítali ????

lendaw
27. led 2011

Jen pro info...dnes jsem se stavila na OSSZ pro potvrzení kvůli rodičáku a přesná částka nemocenského, jaká lze platit k min. důchodovému 1807,- Kč je 143.- Kč.

georgine
27. led 2011

@lendaw děkuji za info, malinko mě zarazilo to, že jsem poslala manželovi rovných 140Kč, a to není částka ani rovna minimálnímu DP( no platí si 2212 ,--)a tak mě zajímá kolik je vlastně minimum nemocenského pojištění, abych nakonec neposlala o 3kč menší částku a manželovi pojištění nezaniklo ☹

lendaw
27. led 2011

@georgine mininum je něco přes 90Kč 😉

gabikri
27. led 2011

@vojtisek2007 : no řekli, že když marodím od 29.10. tak platba zaplacená v říjnu už se do toho nepočítá 😖 Kdo tohle má všechno vědět....grrr........ 😀

vojtisek2007
27. led 2011

@gabikri no to je sice hezký, ale když se přece platba posílá někdy do 25 (zákonem stanovená lhůta) tak to pošleš a nemůžeš přece vědět, že od 29. budeš na PN, to mi prostě nesedí, já bejt tebou, tak ještě někam napíšu, co já vím, tak ségra nastupovala na mateřskou 24.6 a ještě kolem pátýho si "navyšovala" základ o asi 4tisíce, co jí tam za těch 12měsíců chyběli a normálně jí to do záloh započítali ani jí nic nevrátili, nezapočítali jí tam až dalších 56,- co posílala jakoby za červen asi 5.červnece....ale taky jí to nevrátili jako přeplatek....????????? a platby se přece berou zpětně....takže ta co jsi poslala v říjnu by měla být jakoby za září....

lendaw
27. led 2011

@gabikri to spíš vypadám že si platila, od přihlášení se k nemocenskému pojištění, v předstihu. Např. přihlášení k nemocenskému bylo v březnu a ještě v březnu jsi poslala zálohu. To je jediné vysvětlení, které mě napadá. Protože, pokud jsi v neschopnosti od 29.10. tak ze říjen se ještě muselo zaplatit, ale musela jsi to zaplatit dřív. Protože, kdybys neměla za říjen zaplaceno, tak ti zanikne nemocenské pojištění.

lendaw
27. led 2011

@gabikri ještě mě napadlo, jestli jsi neposílala v nějakém měsíci třeba 2 platby - např 500,- a za týden zase 500.

gabikri
27. led 2011

@lendaw : ne ne, vždy jednou měsíčně začátkem měsíce, prostě ta poslední platba, co jsem posílala začátkem října se už mi do toho nepočítala, takhle mi to řekli. Co se dá dělat 😒

gabikri
27. led 2011

@lendaw : já jsem přihlášená k nemocenskému pojištění od roku 2007, celou dobu jsem si platila tu stovku a posledních 9 měsíců jsem si tam poslala těch 12tisíc z čehož poslední platba byla odeslaná 5.10.
Paní koukala do počítače a ta prý už se mi nezapočetla 😖

gabikri
27. led 2011

@vojtisek2007 : platby se berou zpětně? Tak to jsem nevěděla.

lendaw
27. led 2011

@gabikri existují jedině 2 důvódy proč se ta platba nezapočetla: 1. za řijen už bylo zaplaceno 2. chyba v tom jejich superprogramu

gabikri
27. led 2011

@lendaw : zkusím to nějak pozjišťovat, nějak se mi to taky nezdá 😉

vojtisek2007
27. led 2011

@lendaw
@gabikri no přikláněla bych se k tomu za druhý ☹

lendaw
27. led 2011

@gabikri zjisti si k jakému měsíci se ti započítala platba, která byla zaslaná v září. Ale to ti řeknou i na call centru.

gabikri
27. led 2011

@lendaw : no ta paní v tom telefonu mi právě tvrdila, že poslední platba co tam mají, byla z září. Což nechápu 😒

gabikri
27. led 2011

@lendaw : je možné, že se to posunulo o měsíc, že jsem se někdy zpozdila s platbou? Do kdy se to mělo platit, do 10tého ?

gabikri
27. led 2011

@lendaw : proč mi nevzali platbu s 5.10. ? To i kdybych to posílala nadvakrát, tak to není zakázané, ne?

lendaw
27. led 2011

@gabikri to byla platba, kterou jsi poslala v září. Jde o to, k jakému mšsíci jí připsali, jinými slovy - jakou kolonku tím zaplácli, jesli mi rozumíš.

lendaw
27. led 2011

@gabikri normálně se platí zpětně, tj. za říjen se má zaplatit do 20.listopadu.

gabikri
27. led 2011

@lendaw : rozumím, rozumím..........byrokrati 😖 Ale když tam ještě pošlu nějaké peníze před nástupem na PN tak mi to musí do toho započítat, ne?

gabikri
27. led 2011

@lendaw : jo do 20tého? Tak to jsem v klidu, měla jsem strach že do 10tého, ale to je zdravotní, že jo 😉 Jsem si tak říkal, že když to šlo složenkou 5.10. tak to tam do 10tého nestihlo dojít, ale jestli do 20tého, tak to mám všechno dobře 😝

lendaw
27. led 2011

@gabikri kdepak, pokud máš už zapláclé kolonky nějakou platbou a další kolonky nejdou zaplnit, protože nastala neschopnost, tak ti to pošlou zpátky. Teoreticky vzato. Pokud bys např. v črvnu poslala 4 platby s odstupem několika dní, tak zaplatíš za 4 měsíce. Každá příchozí platba zaplní první prázdnou kolonku.

gabikri
27. led 2011

@lendaw : ještě mě napadlo.......v létě jsem se zpozdila asi v červnu s platbou asi o týden. Byla jsem mimo ČR. Hned mi volali ze sociálky, jakto že nemám zaplaceno a že mi nemocenské může zaniknout 😖 Tak jsme se s paní domluvily, že tu poslední platbu co tam mám, mi rozpočítá po 500kč na dva měsíce. Když jsem přijela domů, zaplatila jsem ten chybějící měsíc. Takže ona, když mi to rozpočítala a já ještě zaplatila, tak se to jako šouplo o měsíc? Jedině takhle bych viděla zakopaného psa 😉

gabikri
27. led 2011

@lendaw : no jo, ale já jsem pak začátkem listopadu vlastně poslala ještě jednu platbu za říjen 100kč a tu mi nevrátili, tak to je divný, ne?

lendaw
27. led 2011

@gabikri tak to bude ono - tím se ti to šouplo o měsíc. A tu stovku by ti měli vrátit. Někdy to chodí později.

georgine
27. led 2011

@gabikri to bude ono...
jak píše lendaw oni zaplňují v podstatě políčka za sebou tak jak platby došli, když prostě ten "průběh" není ukončený nemocenskou..pro daný měsíc.. 🙂

gabikri
27. led 2011

@georgine
@lendaw : holky tak to se picnu dvojnásob 😖 Taková hovadina a člověk zbytečně přijde o peníze 😒

lendaw
27. led 2011

@gabikri já udělala něco podobnýho, jak jsem zjistila, že jsem těhu, tak jsem poslala dokonce 3 platby v jednom měsíci - podle toho jak chodily proplacený faktury. A pak když jsem nastoupila na rizikovku, tak mi 3x poslali platbu zpátky....člověk když nezná ty procesy na OSSZ, tak žije v tom, že mu to prostě vypočítají z toho co tam pošle.

gabikri
27. led 2011

@lendaw : v každém případě díky za vysvětlení 😉 Jejich kolonky mě pěkně sejří 😖 😀