Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
14. čer 2010

@renush když čerpáš místo mateřské nemocenskou v souvislosti s porodem (6týdnů před a 6týdnů po porodu) taky máš nárok si vybrat délku rodičáku....a obejít to jde ještě přes manžela...že na mateřkou nastoupí on, zvolí si délku rodičáku a pak se převede zpět na manželku.

renush
14. čer 2010

Tak to je mazec!" Děkuji, Vojtíšku 🙂

h_anicka
14. čer 2010

Také děkuji Vojtíšku

chiwule
14. čer 2010

ahoj holky, snad mi také poradíte, nějak se v tom motám 😒
jsem osvč, momentálně na dvouleté RD, končící v říjnu 2010. Než oficiálně nastoupím do práce, mám možnost získat zajímavý přivýdělek, ale potřebuju vědět nejdřív pár věcí:
a) když jsem na RD, kolik si mohu přivydělávat?
b) kolik % z toho platím já daně, když je za mě už platí stát a kolik platí daň zaměstnavatel, když zaměstná ženu na RD? Má nějaké úlevy?
c) jaký typ dohody je na to nejvhodnější? v zaměstnaneckém poměru být nemůžu, to až po skončení RD, takže dohoda o provedení práce?
d) musí takovou dohodu zaměstnavatel nebo já někam hlásit - zdravotní pojišťovna, OSSZ?
díky moc předem!

j.a.n.i
15. čer 2010

@chiwule já se zas malinko motám v tvé otázce...
jsi tedy OSVČ nebo si zaměstnanec aktuálně na RD?
a) výdělek při RD není nijak omezen
b) stát za tebe daně neplatí... takže platíš daně úplně stejně, jediná výjimka je, pokud si vyděláš méně než 8000,- měsíčně, tak nemusíš doplácet zdravotní do minimálního základu, pro zaměstnavatele je to úplně stejné jako když zaměstná kohokoliv jiného
c) typ smlouvy je na tobě, v zaměstnaneckém poměru klidně být můžeš, pokud je to jiný zaměstnavatel, tak ti RD dále trvá, pokud bys nastoupila na svoji původní smlouvu, tak sice končí RD, ale nikoliv pobírání RP
d) hlásí to zaměstnavatel jako každou jinou smlouvu, krom dohody o provedení práce, tam to nahlašuje pouze na finančák

chiwule
15. čer 2010

@j.a.n.i - díky za reakci. Asi to vysvětluju zmateně, moc se v tom všem neorientuju, ale jsem osvč na dvouleté RD. Pokud vím, daně neplatím žádné, RD se nám počítá z platu manžela - dávala jsem potvrzení na ossz a zp a mám tam vypsaný nulový vyměřovací základ. Činnost momentálně na vlastní jméno nevykonávám, mám pověřenou osobu, která za mě případné fakturace řeší, tj. podepisuje. Plat si nevyplácím žádný, před MD a RD jsem si platila minimální zdravotní a sociální pojištění.
Chci si ale trochu polepšit před dalším těhu, abych měla vůbec nějakou MD a ne tu minimální a to by tenhle přivýdělek byl ideální. Píšeš, že když nastoupím před skončením RD do práce nebo se nechám zaměstnat na dohodu tak nepřijdu o zbytek peněz z RD? Tj. do dvou let dítěte budu RD dostávat plus plat z případného přivýdělku?
A kolik tedy odvádí zaměstnavatel daň za mě jako ženu na RD? Já myslela, že když je to na dohodu, tak zaměstnavatel neplatí nic - stejně jako u zaměstnání studentů ne? A já tedy z peněz, které vydělám k RD zaplatím nějaké daně? A jak vysoké? Omlouvám se za zmatené dotazy, ale mám v tom docela haos...

chiwule
15. čer 2010

@ j.a.n.i. - ještě jsem zapoměla odpovědět na tvůj dotaz - ne, nejsem nikde zaměstnaná, před těhu jsem pracovala sama na sebe jako osvč. tenhle přivýdělek by byl v jiné firmě...

bilejboxer
15. čer 2010

Modra-slunečnice-ahoj,no ono je to tak,že musíš být v uplyn.roce účastna placení nem.pojištění aspoň tím minimem -tj.56 kč měsíčně(prostě zpětně si měse co Ti chybí do splnění počtu měsíců nedoplatíš)-ale pokud sis platila těch 56kč a tím pádem sis to platila,tak si dopočítáš za poslední rok kolik jsi jim poslala(12x 56 například) a poslední platbu před nástupem na mateřskou/nemocenskou doplatíš zbylou chybějící částku do násobku 12x 1010 kč.
Upozorňuji ale,že Ti musí odejít jen jediná platba v jednom měsíci-jinak Ti to vrátí zpět na účet a nezapočítají to.
Proto si má každá platit aspoň to minimum 56 kč,to stačí.Pak se pošle doplatek,zatím to tak lze.
Mám to vyzkoušené.Jen ta informovanost úřednic je dosti strohá,ani můj účetní to nevěděl-běhala jsem na úřad jako šílená,stále s nějakýma otázkama.
Pokud sis nemoc.pojištění neplatila celý,tak se bohužel na tu nejvyšší částku nemáš šanci dostat.
Snad jsem nic nepokomolila.

j.a.n.i
15. čer 2010

@chiwule jo, tak už rozumím 🙂
Takže technicky řečeno nejsi na RD (to je vyhrazenou pouze pro zaměstnance a je to to omluvené volno z práce.
Ty jsi aktuálně příjemcem RP, takže i pokud bys činnost vykonávala na sebe, což můžeš, tak se ti bere jako vedlejší, takže bys nemusela platit minimální zálohy na zdravotní a sociální.
O RP nepřijde, ten není vázán na to jestli pracuješ nebo ne, ale pouze na to, jestli dítě nechodí do školky/jeslí.
Teď k té mateřské, pokud máte aktuálně RP přes manžela, tak předpokládám, že si nárok na PPM neměla, takže aby ti vznikl, tak musíš být účastna alespoň 270 dní nemocenského pojištění - buď jako zaměstnanec nebo si jako OSVČ začít platit zálohy na nemocenské, volba je na tobě. Pokud budeš platit zálohy jako OSVČ, tak můžeš mít přivýdělek i na dohodu o provedení práce, tam se platí je 15% daň a nic víc, ale je to na maximálně 150 hodin za rok.
Další možností je klasický pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti, tam jsou odvody stejné a stejné jako u jiného zaměstnance, tj. zaměstnavatel za tebe odvádí sociální a zdravotní (% nevím) a ty platíš taky sociální (6,5%) a zdravotní (4% - ty čísla ber s rezervou, neumím je přesně, ale plus mínus odpovídají) a 15% daň ze superhrubé mzdy. Pak ti z těchto činností plyne nárok na PPM a nemusíš platit zálohy jako OSVČ, ale zas je otázkou, kolik budeš ten přivýdělek mít, jestli by s ohledem na výši PPM nebyl zajímavější zálohy jako OSVČ.
Jinak i studenti platí daně, jen mají vyšší nezdanitelnou část, takže jim třeba vyjde nulová, ale není to tak, že by ji neplatili.

chiwule
15. čer 2010

@j.a.n.i. - díky za vyčerpávající odpověď, tak teď tomu snad už rozumím i já 😀 asi udělám dvě věci, začnu si znovu platit zdravotní poj., ale oproti předchozím letům v max výši a to po dobu 270dní, abych měla alespoň rozumnou PPM. A dohodnu se s potenciálním zaměstnavatelem na DOP, což do října bude dostačujících 150 hodin.

j.a.n.i
15. čer 2010

@chiwule nemocenské pojištění 🙂 ale jinak bych to udělala stejně

chiwule
15. čer 2010

j.a.n.i. budu mít takovou úplně blbou otázku - k vyššímu nemocenskému se tedy přihlásím na OSSZ? 😕

lendaw
16. čer 2010

@bilejboxer já jsem posílala zálohu na nemocenské v jednom měsíci na několik částí a nic se mi nevrátilo, přijali to všechno 😉
@chiwule k nemocenskému pojištění se přihlásíš na OSSZ, jenom vyplníš jednoduchý formulář 🙂

modra_slunecnice
16. čer 2010

renush : Dá se obejít jen volba délky RD a tím že na mateřskou nastoupí přítel - manžel který splnuje podmínky nároku na PPM stačí jen na jeden den třeba na sobotu 😉 . Případně by manžel přítel mohl nastoupit na celou PPM na tu má muž nárok po narození dítěte, na RD má nárok po 6nedělí. žena má nárok na PPM 6-8 týdnu před plánovaným porodem a pak do 6 nedělí, na RD má žena nárok od narození dítěte pokud nemá nárok na PPM. Pokud je to jinak prosím at mě tu někdo opraví ale takhle jsem to vyčetla a potvrdila paní na soc.

modra_slunecnice
16. čer 2010

bilejboxer : Hmmmm to je divný mě paní na soc řekal že když si aspon ty 3 měsíce budu platit max tak mi vznikne nárok na maximální denní dávky. Ptala jsem se jí na to opakovaně i s tím že věděla že jsem pře tím nikdy nebyla nemocensky pojištěna....no nic raději tam ještě zavolám. Ale jinak vše ostatní je přesně jak jsi napsala o tom doplacení jsem nevšděla protože mě to bylo jedno, když si platím max ted.

j.a.n.i
16. čer 2010

@modra_slunecnice po 3 měsících je nárok na nemocenskou, po 270 dnech na mateřskou 🙂

modra_slunecnice
16. čer 2010

j.a.n.i : Jo to vím ale šlo mi spíš o tu výši. To že mám nárok je na neschopenku to vím a PPM neřeším, ale spíš jestli je fakt že když budu platiti 3 měsíce částku 1010,- zda budu mít nárok na ten vyměřovací základ 780 kč/den, nebo jestli si budu muset "doplatit " 9x1010,- abych na něj měla nárok. Tou jednorázovou vysokou platbou tak jak se tu o tom bavila bilejboxer. To je jediné čemu nerozumím protože mi ta paní jasně řekla že zaplatím 3x1010 budu na to mít nárok a že i když bych si platila ted víc stejně se mi to zredukuje.....Takže jsem ted z toho jelen ☹ mě se jedná pouze o nemocenskou na PPM nárok nemám.

modra_slunecnice
16. čer 2010

lendaw : díky za inspiraci...a to dokonce uvažují nad tím že zruší porodné..... ted ten článek hledám 😒 . Aniž bych se chtěla dotknout nějaké zaměstnané maminky tak "výhody" jako benefity, nárok na ošetřování, nárok na veškeré pracovní pomůcky, stravenky, odvody všech statních plateb - sociální, nemocenský, zdravotní a daně za něj odvádí zaměstnavatel a ten si např. sociální i zdravotní odepíše z daní což OSVČ nemuže..... takže mi příjde že v současné době má OSVČ nárok pouze na to aby PLATIL STÁTU. Vemte si např advokáta který si těžko odepíše "pracovní" oděv který pro něj je kostýmek/kvádro - těžko pujde k soudu v teplákách, já musím prokázat že když běhám po stavbách potřebuju helmu, galoše a nějaký pacovní oděv abych pak na jednání s investorem nepřišla jako prase..... a prostě si tohle odepsat nemůžu a v případě že ano u daňové kontrole budu muset prokázat že je to pro mě nezbytný.... Někdy mě to příjde poměrně absurní a to neznám situaci jijých živnostníku a jejich potřeb, které si hradí čistě Z VLASTNÍHO ....

lendaw
16. čer 2010

@modra_slunecnice: vypadá to, že už nám zbudou jen samé nevýhody. Kdyby nám tak alespoň místo toho přiklepli nárok na ošetřovné a nemocenskou od 3. dne nemoci - když už by tedy měly fungovat stejné podmínky pro zaměstnance a OSVČ. Nejsem žádný multimilionář, ale normálně se živící OSVČ, která když nepracuje nic nedostane - kromě současné situace, kdy jsem na rizikovce a pobírám nemocenskou, kterou jsem si předtím platila 3 roky, protože se nám dlouho nedařilo úspěšně otěhotnět. Nutno dodat, že předtím jsem nemocenské nikdy nevyužila, nebyla příležitost - přišla bych o zakázky - navíc jsem nikdy nemarodila déle jak týden a za to bych stejně nedostala ani floka. 😒

j.a.n.i
16. čer 2010

@modra_slunecnice promiň, to jsem nepochopila 🙂 jojo, budeš mít to maximum, protože si přihlášená pouze 3 měsíce... takže to co si zaplatila se ti bude dělit pouze 3 měsícema, ne 12ti

j.a.n.i
16. čer 2010

@modra_slunecnice jen zareaguji na to sociální a zdravotní, to sice za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, ale zaměstnanec to pak hezky zdaní... daň platí ze superhrubé mzdy, tudíž se mu k platu přičtou peníze, které za něj zaměstnavatel zaplatil na sociálním a zdravotním a teprve z toho platí daň. A sociální a zdravotní platí z celého platu, nikoliv z poloviny jako OSVČ, takže se nedá říct, že by jeden či druhý měli jen výhody nebo nevýhody... každé má něco.

modra_slunecnice
16. čer 2010

j.a.n.i :
to jo to máš pravdu, nic není černé ani bíle ale co vím tak zaměstnavatel si odepisuje platby soc a zdrav co platí za své zaměstnance a to v plné výši. Což OSVČ nemůže. Je pravda ze se z platu zaměstnance platba soc i zdrav odečítá ale odečítají se jiná procenta a super hrubá mzda jak jsem pochopila není čistá mzda hodiny x platba za hodinu ale už částka po nějakém odečtu...je pravda že jsem to studoval jen z pásky od přítele abych se v tom taky trochu orientovala.

P.S. Moc jinak děkuji za potvrzení výše té dávky jsem na tom stejně jako lendaw, já si sice nikdy neplatila zdravotní protože marodím málo a max cca 14 dní a tak jsem neměla potřeby nemocenské čerpat až ted když jsem těhotná a zjistila že bych němela nárok na PPM jsem to musela nějak vyřešit, taky neberu žádný 50 tisíce měsíčně a přítel má sice "nadstandratní" plat v tomto státu tzn. cca 13 tis čistého

lendaw : to znám naprosto přesně. My jsem naštěstí otěhotněli přirozeně a až nad očekávání rychle 😀

andula1032
16. čer 2010

ahojda holky koukam že toto téma je Žhavé stále ja jsem to taky řešila 😒 ještě bych potřebovala poradit.Ty 3 měsice když doplatim tu častkou 1010kč květen,červen,červenec tak ten červenec vychazí na zaplacení v srpnu platí se to pozadu ,tak a ja bych chtěla vědět jestli už od srpna mužu jít na neschopenku .Přihlášena jsem od 17.5. na nemoc.pojištění. 😉 A taky ještě jestli mužu mit neschopnost od toho srpna až do šestinedělí v kuse nebo lékař musi neschopnost ukončit těch 6 před porodem a vystavit novou neschop.tu z duvodu těhotenství a porodu a po šestinedělí pak ukončit a zažádat o rodičák o 3 letý. Už mě radil Vojtišek tak prosim JEŠTĚ jednou nebo někoho kdo to víííí 🙂 ANDULA

renush
17. čer 2010

@andula1032 Jen tak dávám svůj názor. ¨
Myslím, že na neshcopenku mmůžeš od srpna... máš zaplacený květen, červen, červenec zaplatíš v srpnu, ale v srpnu ti už může vzniknout pojistná událost. Budou posuzovat zpětně rok.ale dám příklad, třeba já jsem sovČ od srpna 2009, na nemocneské jsem od června 2010...takže berou období srpen 2009 - květen 2010.
Normálně si částku doplať, abys měla navýšený základ. Oni to počítají jako součet měsíčních základů, tak není problém si ho navýšit.
Jen jsem nidky nepochopila, jako když se přihlásíš v půli měsíce, jak já jsem asi od 26.2.2010 k nemocenskému pojištění, jestli to to počítají k tomu datu, nebo jako za celý měsíc pojištění. To jsem nikdy nevypátrala a navíc, tam, kde jsme evidovaná mi nechtěla říct, kolik si mám poslat tu poslední splátku, aby se mi zvedl vyměřovací základ. to už jsem zoufalstvím lezla po zdi, protože nenávidím, když mi někdo nedá informace, které potřebuju. Žiju v Praze, ale evidovaná jsem asi 500 km odtud. Tak jsem běhala po všech OSSZ až na té Centrální má jedna paní přístup do registru, jinde ne, tak mi normálně napsala mail s částkou na doplacení a nedělala z toho kowbojku, jako ta moje referentka. Moc dobře ví, že optimální částka je 1010kč, ale neporadí ani za boha!

Přeji moc štěstí, pokud bych se pletla, ať mě holky opraví.

andula1032
18. čer 2010

ahojda renush ale ja jsem přihlašena od kvetna a rok předem jsem nic neplatila a holky mě minule psali že nemusim doplacet těch 12100 za ten rok ,ale že mě stačí jen ty 3 měsíce před nástupem na neschopnost.Tak jsem to pochopila protože jsem přihlašena až od toho května.tak ted jsi mě dala zas brouka do hlavy Holky mrkněte na to a poradte Diky

vojtisek2007
18. čer 2010

@andula1032 - když jsi přihlášená tři měsíce tak na to abys měla nárok na nejvyšší nemoc. tak stačí mít zaplaceno 3*1010 - oni sice teoreticky budou brát ten rok zpět - ale ty tam máš "aktivní"jen ty tři měsíce....takže stačí mít zaplaceno 3030. Tu neschopenu budeš mít v kuse, myslím, že ti jí nebudou rušit a vystavovat těch 6týdnů před porodem novou, to se ale ještě zeptej u svého dr jak tohle chodí, když nemáš nárok na mateřskou, stejně ti asi dá t na mateřskou tiskopis, na OSSZ ti jí zamítnou a pak ti dr dá pokračování neschopnosti v souvisloti s porodem, ale radši se ho na vše zeptej, nebo na OSSZ jak se to dělá, jestli tam musíš dávat žádost o mateřskou když víš, že na ní nemáš nárok, nebo jestli ti gyn můžerovnou vystavit tu neschopnost v souvislosti s porodem. Na neschopenku můžeš jít po 17.8. a nezapomeň zaplatit ještě za srpen v září , to už stačí jen to minimum 56,-ale musíš, protože nejsi nemocná celý srpen, tak aby ti kvůli tomu nezrušili tu nemocenskou, žes nezaplatila za srpen.

luckamb
18. čer 2010

Holky,
potřebuju poradit.
Jsem OSVČ, sociální si platím od 10/09 po 1000,-- na mateřskou nastupuju 07/10, což znamená, že mi 3 měsíce chybí do celého roku. Někdo říkal, že se to dá zpětně doplatit. Účetní mi říká že ne. A já nevím co je pravda.

luckamb
18. čer 2010

oprava ne sociální ale nemocenské 😅

janettka
18. čer 2010

@renush mám stejný problém,nechce mi nikdo poradit na sociálním,pořád se ohánějí tím,že nevidí v počítači a blablabla...takže vůbec nevím jestli mám na mateřskou nárok.Byla jsem loni pojištěná pár měsíců,ale protože jsem potratila tak jsem to nechala být,že už se snažit nebudem tak to nemá cenu,nemůžu si dovolit být nemocná...no a teď jsem neplánovaně otěhotněla a tak jsem se v květnu přihlásila na nemocenskou a zatím to vypadá,že se mimísek udrží,platím si tu nejvyšší,ale to jsem si musela zjistit na internetu,ani to mi nepporadili.Teď ale nevím jestli budu mít nárok na mateřskou nebo ne...a pokud půjdu na nemocenskou jako že mě k tomu dr nutí vzhledem k věku i vzhledem k potratům tak nevím jak se mi pak vypočítá eventuelní mateřská...z nemocenské?nebo si mám i na nemocenské dál platit tu 1000ku?