Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

jarka23
17. lis 2011

mě by zajímala výslední suma materske za 30dní. Jo jo to je co mi přišlo na výpise k nemocenské 571 vymeřovací a denní dávka je těch 60% 343 Kč.

j.a.n.i
17. lis 2011

@jarka23 Tak to mi vychází, že denní dávka mateřské by byla 444,- za měsíc tedy cca 13320,- ale nepočítá se to ze stejného období, takže tenhle přepočet platí pouze v případě, že si platila stále stejné zálohy na nemocenské, pokud si je měnila, tak může vyjít něco jiného.

jarka23
17. lis 2011

cely rok platím stejně jen jsem od 18/9 na nenocenské. a minulý rok jsem platila víc cca 400kč protože to bylo dobrovolné. od 1.1.2011 mi určili platit cca 350kč nevím to přesně.děkuju za odpověd , každa korunka poteší pokud není žádné porodné nic.

j.a.n.i
17. lis 2011

@jarka23 A kdy máš nastupovat na mateřskou?

jarka23
17. lis 2011

termín mám 5.3, takže takže asi 9..1, nebo 23.1, ale chtěla bych těch 8 týdnu před porodem

j.a.n.i
17. lis 2011

@jarka23 Tak to mi vychází na RDVZ = 525,- a denní dávka mateřské 368,-, za měsíc 11040,- protože se tam bohužel už neprojeví ten loňský rok.

petrajda
17. lis 2011

@j.a.n.i můžu vůbec něco očekávat z placení letošní nemocenské o 140 korunách?Loni jsem ještě v prosinci platila 1000kč,když to bylo dobrovolné,ale letos sem už nemohla.Musela bych si navíšit důchodové a to sem si bohužel nemohla dovolit. Já teda ještě nemám tu neschopenku, doktorka je nemocná a v caru mi to už nechtěli vystavit...

j.a.n.i
17. lis 2011

@jarka23 Jo a ještě doplněk, určitě nastup až toho 23.1., je to pro tebe výhodnější 🙂

j.a.n.i
17. lis 2011

@petrajda No, 140,- odpovídá nemocenská cca 3300,- takže nic moc, ale na druhou stranu, když si celý měsíc na neschopence, tak nemusíš platit sociální a zdravotní, takže 3500,- ušetříš. Ale pokud půjde na neschopenku ještě v listopadu, tak se ti tam započte ještě loňský listopad a prosinec a ten by ti to mohl zvednout na cca 6500,-

jarka23
18. lis 2011

@j.a.n.i proč je výhodnější až pak?

petrajda
18. lis 2011

@j.a.n.i a mateřská se mi pak bude vypočítávat také od tohoto základu? Ptám se furt dokola jako intoš, promiň 🙂
A děkuju...doufám,že tam doktorka už příští týden bude.

j.a.n.i
18. lis 2011

@petrajda Nene, mateřská se ti bude počítat jen z těch 140,-, protože se bere 12 měsíců před nástupem na mateřskou, takže tam se už ty vyšší odvody neprojeví.

j.a.n.i
18. lis 2011

@jarka23 Protože teď bereš neschopenku, která je jen o malinko menší než bude mateřská a pak budeš brát déle mateřskou, takže ti zbude víc na rodičák.

mmaky
18. lis 2011

@j.a.n.i. Dobrý den, chci se zeptat jestli nevíte zda budu mít nárok na mateřskou. Během prvního těhotenství zkrachovala firma kde jsem pracovala jako zaměstnanec, ale naštěstí jsem se vlezla do nějaké té ochrané doby tak jsem mateřskou dostávala a mohla jsem si zvolit i rodičák. Nyní na rodičáku nově pracuji jako osvč - mám to jako vedlejšák a nic si na sociálním a nemocenském neplatím. ...Kdybych nastoupila ke dni kdy mi bude končit první rodičák opět na mateřskou (tj 28.5.2012) - mám na ni vůbec nárok?...nebo pomohlo by kdybych si těď začala něco platit?

j.a.n.i
18. lis 2011

@mmaky Ne, na mateřskou nárok nemáš ani kdybys na ni nastoupila do konce rodičáku. Pokud bys do konce rodičáku porodila, tak bys měla nárok na volbu délky, ale pokud partner pracuje, tak bys nárok měla i tak.
Jestli má smysl si něco platit záleží na tom jak moc si těhotná, pokud už si, tak nárok na mateřskou už nezískáš, ale po 3 měsících placení bys měla nárok na nemocenskou.

mmaky
18. lis 2011

j.a.n.i. můžu mapsat IP?

j.a.n.i
18. lis 2011

@mmaky Jasně 🙂

mmaky
18. lis 2011

a děkuju 🙂

petrajda
18. lis 2011

@j.a.n.i takže i podobu neschopnosti to znamená,že si budu dál hradit nemocenské pojištění?Jasně těch 140 mě nezrujnuje.Na neschopence nebudu muset hradit důchodové,nemocenské a zdravotní?Mě totiž pořád není jasné od jaké doby mi budou vypočítávat mateřskou,když teď půjdu na tu neschopnost. 🙂

j.a.n.i
18. lis 2011

@petrajda Nene, nemocenské se na neschopence taky nehradí 🙂 Je to z posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, s tím, že dny na neschopence se z toho vyhodí.

petrajda
19. lis 2011

@j.a.n.i děkuju 🙂

jarka23
19. lis 2011

@j.a.n.i děkuju, celkem logické, ale ja na logiku nikdy nebyla takže děkuju za vysvětlení 🙂))))) opravdu by mě to nenapadlo, že je něco v našem státe tak logické 🙂))

eliskunstek
20. lis 2011

Dobrý den,prosím o radum,jsem zatím ve 4 týdnu těhotenství,jsem osvč,pomáhám manželovi v podnikání,od 1.7 2010 si platím k soc a zdrav i nepoviné pojištění abych měla nárok ná nějaké peníze,od 1.1 až 1.3.2011 jsem byla na neschopence,od 1.12 2011 jdu na neschopenku - rizikové těhotenství ,jenže od 1.3 příštího roku, bude muset manžel s podnikáním skončit a jít do zaměstnání,budu mít nárok na nemocenskou, i v době, kdy manžel ukončí podnikání a posléze jestli budu mít nárok i na mateřskou ? Mám někde hlásit ukončení osvč,a kdy ? ještě před nástupen na neschopenku, nebo v době, kdy bude končit manžel a já budu na neschopence? Nevím jak to je, moc děkuju za

hhranolka
20. lis 2011

@eliskunstek na nemocenskou a materskou vubec nema vliv, zda tvuj manzel pracuje. takze pokud jsi OSVC a platila sis nemocenskou, tak budes dostavat nemocenskou i rodicak, tak jak mas(a je jedno, zda manzel pracuje, ci nikoliv) osvc zatim neukoncuj - budou ti platit tu nemocenskou a PPM.

eliskunstek
20. lis 2011

tak to jo,takže i když spolu provozujeme penzion, a v březnu se s tím skončí,tak se mě to netýká když budu na neschopence,nemusím nikde nic hlásit,i když už vlastně v té době bude mít penzion někdo jiný ? Já se v těchto věcech moc nevyznám,tak chci mít jistotu a klid,jinak moc děkuju za rychlou odpověď

hhranolka
20. lis 2011

@eliskunstek ono stejne kdyz jsi na nemocenske, tak nesmis vykonavat praci(zajimave je, ze muzes fakturovat), takze nikdo neresi, zda vas penzion bude bezet, nebo nikoliv...

eliskunstek
20. lis 2011

Pravda,to je fakt,no a kdy mám zrušit osvč,když skončím neschopenku a začnu pobírat PPM ?
Jo a mám nárok jako osvč na 3 letou variantu rodičovské ? a za jaké peníze ? nevím jak se rodičovská počítá

veronikaprostenika
20. lis 2011

@j.a.n.i Ahoj Jani, predbežne si pripravuji formuláře, co budu potřebovat na rodičák a zarazila mě věta:

Do kolonky Nárok na PPM zapište ANO, pokud má rodič nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemocenské poskytované v souvislosti s porodem a náhradu mzdy podle § 192 zákoníku práce. V ostatních případech kolonku proškrtněte.
Nemám nárok na mateřskou(jsem OSVČ, splnila jsem podmínku platit si 3 měsíce nemocenské, takže budu až do porodu na nemocenské a pak i 6 týdnů po porodu), ale v téhle větě nechápu, jestli mám napsat ANO jedině v případě, že splňuji všechny uvedené věci(nárok na PPM, na nemocenské a na náhradu mzdy) a nebo můžu napsat ANO i v případě, že mám nárok jen na nemocenské? 😅
Snad jsem to napsala aspoň trochu smysluplně.
Moc děkuji za radu 🙂 a hezký den. Verča

j.a.n.i
20. lis 2011

@veronikaprostenika píšeš ANO 🙂 protože všechno najednou splnit nelze 😉

veronikaprostenika
20. lis 2011

@j.a.n.i dekuji za info🙂
Myslim, ze bysis mohla otevrit poradnu😉