Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

j.a.n.i
22. pro 2013

@ivanka86 no, ano je to skoro správně, první rok neplatis zálohy a pak prineses přehled - a zaplatíš tu částku, kterou si v něm vypocitas 🙂 a i si v něm sama pocitas i zálohy na další rok. Ale neboj se toho, pojišťovny mají na stránkách ty formuláře elektronické, tak tě vedou co jak zadat.

ivanka86
23. pro 2013

@j.a.n.i aha, už v tom začínám mít trošičku jasno. Moc děkuju, Jani. 🙂

lennaaa
12. srp 2014

@j.a.n.i ahoj holky..takový dotaz..jako osvč chci skončit ke konci října, TP je 8.1.,nemocenskou si neplatím.co bude pro mě nejlepší? jít na pracák nebo nemocenskou s tím že nic nebudu dostávat ani platit zálohy? dííík

j.a.n.i
12. srp 2014

@lennaaa Když si neplatíš nemocenskou, tak na ni ani nemáš nárok, tedy na ni jít nemůžeš... zbývá ti tedy buď UP nebo si platit zdravotní sama.

lennaaa
13. srp 2014

@j.a.n.i no dobře,ale co kdybych opravdu onemocněla a musela zůstat doma...tak jako doma zůstanu a přesto hradim i socku a zdravku?

nonnni
13. srp 2014

@lennaaa ano

j.a.n.i
13. srp 2014

@lennaaa Ano, proto tvrdím, že je blbost si nemocenské neplatit... a jinak druhá možnost by byla pozastavit ŽL a registrovat se na UP, což je zase problém, že tam by ses měla hlásit ve stavu, kdy si schopná hledat zaměstnání...

hlasil
23. srp 2014

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Jsem OSVČ, do července nemocensky pojištěná, teď mi pro nezaplacení zaniklo. TP mám v listopadu. Vím, že jsem v ochranné lhůtě, takže mateřskou bych dostala.
Ale mám teď možnost zaměstnání na dobu určitou, vyjde to +- do nástupu na MD. Samozřejmě neodpracuju těch 270 dní, ale bylo by výhodnější mít mateřskou z toho, protože to bude aktuální příjem a je pochopitelně vyšší než z přehledu za 2013 (to jsem se po prvním dítěti teprve vracela do práce, takže v průměru za rok vydělala málo). Započítají mi to předchozí pojištění automaticky nebo je tam nějaký háček? Řešila jste některá něco podobného? Díky za rady.

j.a.n.i
23. srp 2014

@hlasil Započítají, háček v tom není.

janovkov
28. říj 2014

ahoj, pokusím se oživit toto téma: Známá je OSVČ a nemocenské neplatí. Otec dítěte je zaměstnán na pracovní smlouvu. Vím, že může díky tomu matka zvolit délku rodičovské de facto na otce dítěte? Je k tomu nutné, aby byli manželé? A jak dlouho před porodem je možné si tuto alternativu začít vyřizovat? Vím, že ten rodičák by čerpala až od dne porodu. A asi s mateřskou na muže by to asi nešlo, že? To by musel být doma.. nebo by i mateřská šla nějak "přesunout"? Díky moc.

j.a.n.i
28. říj 2014

@janovkov Ne, nemusí být manželé, postačí, když bude otcem dítěte. Vyřizovat to může až po porodu, protože předtím není nikdy jisté, zda bude otec dítěte k datu porodu splňovat podmínky. A jinak aby pobíral mateřskou, tak by nesměl pracovat ve svém zaměstnání a stejně na mateřskou může jít muž nejdříve po šestinedělí, takže i to by se vyřizovalo až po porodu.

janovkov
29. říj 2014

@j.a.n.i Děkuji za odpovědi. 🙂

anitraamm
4. pro 2014

j.a.n.i Ahoj dozvěděla jsem se, že jsi tady nejpovolanější, tak bych se tě ráda zeptala: Jsem OSVČ, platím měsíčně socialku a zravotní to nejnižší zálohu, platím si i nemocenské, nejnižší 150,-, teď jsem na neschopence po IVF, a zajímá mě, když budu na neschopence celých 9 měsíců, zda musím platit pořád zálohy i nemocenské nebo ne a když ne jestli budu mít nárok na mateřskou??? Předem děkuji za odpověď 🙂

anitraamm
4. pro 2014

@j.a.n.i Ahoj dozvěděla jsem se, že jsi tady nejpovolanější, tak bych se tě ráda zeptala: Jsem OSVČ, platím měsíčně socialku a zravotní to nejnižší zálohu, platím si i nemocenské, nejnižší 150,-, teď jsem na neschopence po IVF, a zajímá mě, když budu na neschopence celých 9 měsíců, zda musím platit pořád zálohy i nemocenské nebo ne a když ne jestli budu mít nárok na mateřskou??? Předem děkuji za odpověď 🙂
Jo a platím si to už dva roky, tak podmínky délky určitě splňuji 🙂

j.a.n.i
5. pro 2014

@anitraamm Ne, nemusíš, za ten kalendářní měsíc, který si celý na neschopence už neplatíš žádné zálohy, ani sociální, ani zdravotní ani nemocenské, akorát bacha na to, že se to platí zpětně, tak ať nezapomeneš zaplatit tu za poslední měsíc před nástupem na PN

anitraamm
5. pro 2014

@j.a.n.i Fakto jo, to jsi mě potěšila 🙂 děkuju moc a i tak budu mít nárok na mateřskou z toho dobrovolného placení jo, i když to během toho těhotenství nebudu platit??? Děkuju za odpověď, mám hroznou radost 🙂

j.a.n.i
6. pro 2014

@anitraamm Jojo, budeš, protože celá neschopenka se ti počítá jako účast 🙂 od kdy na ní jsi?

anitraamm
6. pro 2014

@j.a.n.i super, jsem na ni od 27.10.2014 tak uvidíme jak dopadneme 31.12.2014 jdeme na rozhodující UTZ, zatím to vše vypadá dobře, tak snad budu pokračovat na neschopence i příští rok 🙂 moc ti děkuji a přeji ti hezký den 🙂

j.a.n.i
6. pro 2014

@anitraamm Tak to už teď v prosinci nic neplatíš, protože v prosinci by se platilo za listopad, akorát nevím, jestli bys na ZP neměla nahlásit, že si na PN.

anitraamm
6. pro 2014

@j.a.n.i Takže myslíš, že už ted v prosinci neplatit, já jsem pochopila, že až v lednu nebudu platit, když se to platí zpětně???

anitraamm
6. pro 2014

@j.a.n.i Jo ted jsem to pochopila když je to zpětně, tak ted už nic platit nemusím, tak já radši dojdu na tu zdravotní a nehlásím jim to tam 🙂 děkuji ti moc 🙂

j.a.n.i
7. pro 2014

@anitraamm Jojo, protože teď bys platila už za listopad 🙂 na ZP dojdi určitě a případně se pro svůj klid můžeš i optat na OSSZ, zda tam máš vše srovnané a tedy již nic neplatíš.

anitraamm
7. pro 2014

Super, děkuju ti moc, jsem ráda, že jsem tě našla, protože jsem v tom měla pěkný maglajs 🙂 a můžu se ještě zeptat, zda si mohu vybrat na jak dlouho chci na rodičovskou nebo jsem slyšela že to máme jako OSVČ jasně daný, ale slyšela jsem i na 3 roky i na 4 roky??? děkuju ti 🙂

j.a.n.i
7. pro 2014

@anitraamm Tím, že sis platila nemocenské a budeš mít nárok na PPM, i když nebude nijak velká, tak si můžeš rodičák vybrat až do 7600,- měsíčně.

anitraamm
8. pro 2014

@j.a.n.i Děkuji ti moc, ve středu jdu všechno oběhat, ať o mě všude vědí, že nic platit nebudu 😀 díky ti moc 😀 Jsi zlatá 😀

pukanka
10. čer 2015

Ahoj, jaký je aktuální stav nemocenské pro OSVČ, právě jsem se nahlásila (od 1.6) a prý mám platit 150,-Kč za měsíc, ale zjistila jsem, že v případě nemoci budu mít na nemocenské pár korun, máte nějaké tipy, jak si přilepšit při nemocenské (riz. těhotenství) ? a jak je to s výběrem rodičovské...může výběr za mě učinit manžel a za jakých podmínek?

pincola
30. pro 2015

Holky prosím naléhavě o radu. Jsem OSVČ a teď mi končí rodičák. Před asi rokem jsem se na radu holek odtud nahlásila jako OSVČ na vedlejší činnost, platila jsem si těch 115kč měsíčně i když jsem teda nevydělala ani korunu. Teď jsem znova těhotná. Co se vyplatí víc? Jít na neschopenku a pak na mateřskou (šlo by to?) nebo jít na pracák? Kdy přesně musím na tu mateřskou nastoupit? Ke kterému dni? Ke dni, kdy budou dítěti tři? Co je teď nejvýhodnější?

rebe
7. led 2016

@pincola Pokud jsi OSVČ, není mateřská na další dítě nijak navázána na rodičák s předchozím dítětem. Nárok se ti posuzuje ze zaplacených záloh nemocenského pojištění úplně stejně, jako kdybys žádné dítě neměla a nikdy mateřskou nepobírala. Znovu musíš splnit obě podmínky počtu započtených dní, platný pro OSVČ. Pokud živnost ukončíš a půjdeš na pracák, žádnou mateřskou nedostaneš a budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek bez možnosti volby jeho výše. Pokud nastoupíš na nemocenskou, tak tam si nejsem jista, jakým způsobem se dny na nemocenské počítají a jak je to s placením záloh, to si nech vysvětlit podrobně přímo na ČSSZ. Ale podle mě, když už si nějakou dobu platíš, bude výhodnější pokračovat jako OSVČ, budeš mít nárok na sice směšnou, ale alespoň nějakou mateřskou, a následně na rodičovský příspěvek ve výši 7600 měsíčně.

pincola
8. led 2016

@rebe Pokračovat jako OSVČ pro mne není výhodné, já nepracuji a nemám dítě ve školce. Budou mi tři a není ve školce. Už mi skončilo pobírání RP a takže automaticky mi to teď naskočí jako hlavní činnost ne? Předtím jsem to měla jako vedlejší a kromě dobrovolného nemocenského jsem nemusela platit zálohy. teď už bych asi musela ne? A to bych tam nechala víc peněz než bych pak dostala tu mateřskou. Měla sjem osvc na vedlejší činnost a platit jsem si to dobrovolné nemocenské mohla, pani na uřadě to potvrdila. Jenže podle mne, teď už bych to musela mít jako hlavní činnost, když nepobírám RP a to už je sociální, zdravotní každý měsíc, to neuplatím a ta mateřská mi to pak ani nevrátí.

rebe
8. led 2016

@pincola Možná se pletu, ale podle mě se ti to vyplatí. Pokud si platíš už asi rok a do porodu ti zbývá 227 dnů, tak už jsi nejspíš splnila podmínky nároku na PPM nebo ti zbývá pár dnů, takže pokud zůstaneš OSVČ, dostaneš mateřskou a následně si budeš moci zvolit výši rodičovské. Když živnost ukončíš a půjdeš na pracák, přijdeš o obě tyto výhody. Mám pocit, ale tím si nejsem jista, že během nemocenské nemusíš platit zálohy a zároveň je to započtená doba, tudíž nástup na nemocenskou a pak 8 týdnů předem by pro tebe měl být nejvýhodnější. Ale to nevím jistě, to ti poradí na socce.