Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

planta
10. říj 2011

díky, z odpovědi výše je to jasné... také hned zítra zaběhnu za účetním... je to fuška to pochopit, ale díky tobě jsem na tom lépe 😲

vojtisek2007
10. říj 2011

@planta no jak už jsem psala, nastup na nemoc. co nejdřív, hned po zaplacení tří záloh a zůstaneš do těch 6ti týdnů před porodem na rizikovým těhu, pak se ti jenom změní diagnosa na nemocenskou v souvislosti s těhu a porodem...pokud budeš na neschopence celý měsíc, nemusíš platit žádné zálohy, po skončení těch 6ti týdnů po porodu živnost pozastavíš - pokud nebudeš chtít v živnosti pokračovat.....

planta
10. říj 2011

ještě nerozumím jak se vypočítá výše nemocenské? myslím to jak jsi psala a došla k tomu, že např. při záloze 12823+1010 budu dostávat 25tis. nemocenské...???
Chápu dobře, že po 6ti týdnech po porodu budu pobírat rodičák + chci podnikat, jde to?

damada
10. říj 2011

@vojtisek2007 takto jsem to udělala já, akorát teda nikdo nikde neví o diagnoze "nemocenská v souvislosti s porodem" - dr. mi napsal jakousi diagnozu, vč. vycházek ☹ (bohužel prý můžou být max 5 hodin), a když jsem se ptala, jak to bude po porodu, že jako je to tahle "diagnoza" v souvislosti s porodem a ne klasická nemoc, tak mi sestra řekla, že pak musej napsat nějaký krvácení nebo podobně.... a opět vycházky. Ptala jsem se i na sociálce, tam mi nějak konkrétně neodpověděli, jen že je to prostě normální nemocenská. A ty vycházky záleží na dr.

vojtisek2007
11. říj 2011

@damada nemocenská v souvislosti s těhotenstvím a porodem existuje - má na ní nárok každá maminka, která je účastna nemoc.pojištění, ale nesplní podmínky pro pobírání mateřské. Jinak vycházky záleží taky na doktorovi, já při rizikovém jsem měla vycházky 24hodin, měla jsem doma ještě další dítko....není zákonem nikde daný kolik hodin můžou být maximální vycházky a právě při neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem jsou vycházky neomezené, protože to vlastně supluje mateřskou - to je jako kdyby při mateřské ti naordinovali vycházky ☹právě proto se diagnoza mění z rizikového těhu na tu nemoc. v souvislosti s těhu a porodem....

vojtisek2007
11. říj 2011

@planta no ten výpočet je trošku složitější, každé záloze na nemoc.pojištění odpovídá určitý vyměřovací základ, ze kterého se vychází, pro 1010 nemocenského je vyměřovací základ 43.913 - pokud budeš mít zaplacený tři měsíce, tak 43.913 x 3 = 131739 : 90 (dny nemoc.pojištění) = 1464 je denní vyměřovací základ, který se dál redukuje podle tří redukčních hranic : 1.redukční hranice je 825 a bere se 90 % (to je u tebe 90% z 825 = 743), 2.redukční hranice je 826 - 1237 z té se bere 60 % ( u tebe tedy 60% ze 411 = 247) a 3.redukční hranice je 1238 - 2374 a z té se bere 30% (u tebe tedy 30 % z 227 = 68). Sečtou se ty tři částky 743+247+68=1058 a to je tvůj denní redukovaný vyměřovací základ ze kterého osvč obdrží od 22.dne nemoci 60% = to u tebe znamená 635 Kč na den nemoci, takže to vychází kolem 20.000 za měsíc, ne těch 25.000 ☹
A můžeš pobírat rodičák a přitom podnikat.

planta
11. říj 2011

@vojtisek2007 ahoj, právě jsem na portálu MPSV našla kalkulačku pro výpočet nemocenské. Došla jsem k závěru, že při min. platbě 3 měsíců nemocenského poj. a následného nástupu na nemocenskou (6 týdnů před a 6 týdnů po porodu) je nejvýhodnější platba důchod.poj.6.348Kč + platba nem.poj. 500Kč s vyměřovacím základem 21.739Kč. Za tyto tři měsíce zvýšené platby na sociálce zaplatím 20.544Kč a na nemocenské dostanu 24.381Kč, takže bych měla být 3.837Kč v plusu 🙂 Naopak při vyměřovacím základu 43.478Kč (důchod 12tis+nem. 1tis.) se dostávám do mínusu, a to 1500Kč 😨
Mám teda ještě otázku. Platí to, že mohu jít na rizikový těhu dříve než 6 týdnů před porodem, při stejné podmínce, že zaplatím min. 3 měsíce zvýšených záloh na sociálce a od této chvíle se mi počítá nemocenská z těchto posledních třech plateb??? Protože tahle druhá varianta (odejít na nemocenskou dříve jak 6 týdnů před porodem) opravdu vyplatí...jak spočítala kalkulačka na webu: http://www.mpsv.cz/cs/9918

vojtisek2007
11. říj 2011

@planta jo, po třech měsících účasti na nemoc.pojištění můžeš jít třeba ještě na dva/tři měsíce na rizikové a pak teprve na tu neschopenku v souvislosti s těhu a porodem...a bere se 12záloh zpětně, ale když budeš mít jen tři, vezmou ti v úvahu jen ty tři.....

kacenka1111
11. říj 2011

Ahoj holky, chtela bych se k vam pridat a poprosit o radu. Asi je to tu nekde popsano, ale stejne - jak tohle vsechno vubec funguje? 😀 Jsem na tyhle veci trosku minon - jsen ted na PN ale kvuli nachlazeni, ted jsem zjistila, ze cekame prcka. V praci mam jistou vypoved posledniho rijna, to me presne konci zkusebka. A co dal? mam neco rozjednaneho, je potreba k tomu ale ZL. Co je vyhodnejsi? S ZL, nebo bez? Je nutnost si od 1.1. platit oboje pojisteni? Jak to vubec funguje dohromady s materskou? Precetla jsem uz o tom dost, ale porad jsem z toho tumpach. A kdy se chodi n rizikac a za jakych podminek? To se chodi jen pri zamestnani? Ach ju, je toho dost 😒 Kazdopadne predem moc dekuju za jakekoliv rady 😅

planta
11. říj 2011

@vojtisek2007 myslíš 12 záloh na nemocenském zpětně? Platím jenom důchodové, nemoc.poj jsem neplatila, takže by měli vzít v úvahu jen ty tři.... ale co když někdo zálohy na nem. platí? Např. má zaplaceno 7 x 92Kč + 3x 500Kč z čeho pak vycházejí?

darrez
11. říj 2011

Ahoj holky, chtela bych poprosit nekoho schopneho o radu. jsem od kvetna 2011 spolupracující osoba (ale to je stejna kategorie jako osvc) a zatim platim jen min. nemocenske (140,-). predtim jsem byla od 7/2010 do 4/2011 klasicky zamestnana. TP mam na konci kvetna, mam narok na nejakou materskou a budou to pocitat jen ted z toho min. nemocenskeho nebo se do toho zapocte i ten rok predtim, kdy bylo zamestnavatelem odvadeno znacne vic??? jestli jsem to napsala zmatecne,nebo neco chybi tak se omlouvam, kdyz tak to napravim 🙂

vojtisek2007
11. říj 2011

@kacenka1111 to záleží na tobě, co je pro tebe lepší, někdo radši radši dělá na ŽL někdo je radši klasický zaměstnanec.
Pokud dostaneš v nové práci smlouvu, platíš si pojištění z platu....Pokud půjdeš pracovat na ŽL budeš si sama odvádět sociální (důchodové a nemocenské) pojištění a zdravotní pojištění. Na neschopenku pro rizikovém těhu můžeš jít jako zaměstnanec třeba hned druhý den pracovního poměru, jako živnostník máš nárok na nemocenskou po zaplacení tří měsíců nemocenského pojištění.
Abys měla nárok na mateřskou musíš splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou a k tomu když jsi osvč musíš splnit 180dnů jako platící osvč bezprostředně před mateřskou. Nepíšeš co jsi dělala te´d před tou prací,která ti končí 30.10., tak aby jsi splnila těch 270dnů účasti na nemoc.pojištění, těch 180dnů jako osvč by jsi splnila, když se přihlásíš od listopadu - kdyby jsi šla dělat tu práci na ŽL.....

vojtisek2007
11. říj 2011

@planta tak vezmou 7x základ pro 92,-Kč a 3 x základ pro 500 sečtou a spočítají....pokud jsi nemocenské neplatila, tak budou brát v úvahu jen ty tři zaplacené zálohy

kacenka1111
11. říj 2011

dekuju moc za odpoved 🙂 aha, mela bych splnit oba dva pozadavky..radsi jsem panem sveho casu...radsi budu na ZL...a kdyz pujdu od listopadu na pracak? jak tam se to pocita?

kacenka1111
11. říj 2011

dekuju moc za odpoved 🙂 aha, mela bych splnit oba dva pozadavky..radsi jsem panem sveho casu...radsi budu na ZL...a kdyz pujdu od listopadu na pracak? jak tam se to pocita?
@vojtisek2007

vojtisek2007
11. říj 2011

@darrez mateřská se počítá vždy z aktuálního prac.poměru....jeslti jsi aktuálně osvč - spollupracující a budeš žádat o mateřskou, budou se ti brát platby z osvč, bývalý prac.poměr do toho počítat nebudou, takže budeš mít mateřskou z odvodu 140,-Kč.

vojtisek2007
11. říj 2011

@kacenka1111 pokud budeš v evidenci úp nebudeš mít nárok na mateřskou, protože při evidneci úp nejsi účastna nemoc.pojištění, měla bys ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvek

kacenka1111
11. říj 2011

@vojtisek2007 jejku marjanku 😀 no, tak dalsi orisek🙂 materska je pred a behem porodu a rodicovska je po porodu treba na3š nebo 4 roky? jak jsem v tomhle nevzdelana, ale clovek dokud to nepotrebuje, tak ho to netrapi 😖 jeste ze tu je tato stranka🙂 fakt moc diky....takze rovnou obehat si papiry a hlavne nebyt na UP...ok....

vojtisek2007
11. říj 2011

@kacenka1111 jo,mateřská je 28týdnů (6-8 týdnů před porodem a zbytek po porodu) po ní se přechází na rodičák - buď dva,tři nebo čtyři roky.....to si můžeš zvolit, přitom dvouletý si můžeš zvolit, pokud máš mateřskou vyšší než 380,-Kč na den (což je mít hrubý plat přes 18.000)

darrez
11. říj 2011

@vojtisek2007 dekuju a muzes mi jeste poradit jak to vypočitam?ja jsem v tomhle uplne mimo.těch 140,- je maximum co momentálně muzu platit..takze to asi bude mateřská jen nejaký minimum,co??☹ je šance to jeste ovlivnit daňovým přiznáním v březnu,kdyz tp je az na konci května?

kacenka1111
11. říj 2011

@vojtisek2007 aha, takze trreti orech🙂 no na dva roky nedosahnu, ale co ja vim, tak jsou vsichni doma s prckem tro roky, ne? nebo podle ceho se tohle vybira? 😠 😀 ale uz v tom zacinam mit jasno 😅 😎

zuzanka68
11. říj 2011

prosím vás a nevíte někdo jak to je když máte rizikové těhu a jste osvč bez nemocenského pojištění, vůbec nevím co mám dělat :(((

vojtisek2007
11. říj 2011

@darrez 140 Kč nemocenského odpovídá základu 6086, jestli to platíš pořád tak to bude 12 x 6086 = 73032 : 365 (dny,pokud jsi nemarodila) = 206 je tvůj denní vyměřovací základ (redukce do první hranice do 825 je 100%) - pro mateřskou se bere 70% z něj, tzn. 144 ,-Kč dostaneš na den, za měsíc cca 4300,-Kč ☹ ode dne porodu si můžeš zažádat rovnou i o rodičák a budou ti doplácet do 7600. Jinak daňové přiznání s tím vůbec nesouvisí, všechno se odvíjí od zaplacených záloh na nemoc.pojištění

vojtisek2007
11. říj 2011

@kacenka1111 každý si vybírá podle toho jak se mu to hodí 🙂 není žádné pravidlo...někdo se chce brzy vrátit do práce nebo mít brzy další mimi, tak si bere jen dvouletý (pokud na něj dosáhne samozřejmě).....apod, to je jen na tobě

kacenka1111
11. říj 2011

@vojtisek2007 takze vlastne nemam na vyber, muzu si zvolit 3 letou variantu...ale pokud budu osvc, tak ted do porodu to vim a po? to funguje jak? porodim, mezitim materska, pak rodicovska a jak to jde dokupy s osvc? proste jsem 3 roky doma, ale kdo nebo ja si co platim?

kacenka1111
11. říj 2011

a jeste prosim - kdyz budu platit jako OSVC klasicky 1800 plus 1300 nebo kolik je ZP a SP, tak materska bude kolik? Kolik bych musela platit zalohove abych mela materskou ( nebo rodicovskou)vyssi - treba 15000? Jde to vubec? Ted se zase ztracim 😒

vojtisek2007
11. říj 2011

@kacenka1111 budeš na mateřské, mezitím porodíš a ke konci mateřské zároveň s přechodem na rodičák buď živnost pozastavíš, nebo pokud budeš chtít podnikat, tak začneš platit zase zálohy a podnikáš...to je na tobě. K 1800 důchodovému je 143 nemocenská a z toho je mateřská minimální - nějakých cca 4.300. Pokud bys chtěla mateřskou vyšší, musíš si navýšit i zálohy důchodové, pak se platí třeba 500 nemocenská a k tomu 6348 důchodové - tomu odpovídá ta mateřská kolem 15.000 🙂

darrez
11. říj 2011

@vojtisek2007 prave ze me řekla ta ženská na socialce,ze tim ze začínám,tak si muzu platit nemocenskou v rozmezí cca 30-140,kdy těch 140 je maximum a az budu mit pristi dan.přiznání,tak uz to budou počítat z toho..takze ted tomu nerozumím...muzu si teda zvednout sama tu nemocenskou na vyšší částku (abych teda mela slušnou mateřskou) nebo to nejde???promiň,ze se ptám jak blbec,ale me to tam nikdo nevysvětlil a z netu z těch poucek to nechápu ☹ dik,za výpočet a ze se mnou ztracis cas!😉

vojtisek2007
11. říj 2011

@darrez můžeš si samozřejmě navýšit vyměřovací základ ze kterého se platí důchodové a nemocenské - to co ti vyjde na přehledu při daních, to je minimum comusíš platit, ale když ti vyjde 3000 a ty chceš platit 6000 klidně můžeš 🙂 jen pozor musíš navyšovat důchodové i nemocenské - ze stejného vyměřovacího základu vezmeš 29 % to je důchodové a 2,3% to je nemocenské 🙂

planta
11. říj 2011

@zuzanka68 ahojky, myslím, že jsi podobný případ jako já 😅, jsem osvč, důchodové platím 1807kč, nemocenské si neplatím, jsem v 14tt a nemám rizikové těhotenství.
- ty jsi nestihla plnit nemocenské pojištění 270dní a z toho 180dní před porodem, tedy nemáš nárok na mateřskou, to je pro nás passé
- ale, je tu možnost zaplatit co nejdříve nemocenské + důchod. min. 3měsíce před nástupem na rizikové těhotenství (nejvýhodnější je varianta nemoc.poj. 500kč+důch.poj. 6348kč) - v tvém případě nevím přesně postup a jak to funguje, když už na riziku jsi 😒 ??...., obecně čím déle budeš na nemocenské (=rizikové tehu+6 týdnu před a 6 týdnů po porodu) tím více by jsi měla dostat za nemocenskou a navíc ti vznikne nárok na výběr varianty rodičovského příspěvku - v tomto případě je nejlepší 3 letá varianta...
- když nezaplatíš minimálně ty 3 měsíce zvýšené nemoc.+důchod.poj. (zůstala by jsi u základu nem. 0kč a důch.poj. 1807kč.) na nemocenské proděláš cca 1000kč a automaticky spadneš do 4 leté varianty výběru rodič.příspěvku, kde oproti 3 leté variantě proděláš dalších 45 tis............aspoň takhle jsem to pochopila v mém případě. U tebe se to liší jenom tím, že už na rizikovém jsi v 7tt, tady nevím jestli se to řeší stejně... třeba poradí vojtíšek....