Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

kajula
30. srp 2008

Odpovídám Vojtíškovi 2007 z 20. 7..... No jo, minulý rok jsem platila fakt kolem 3 000 sociálka+ nemocenská!!!

kajula
30. srp 2008

Tedy z 20/8 😀 , jsem prostě těhotná, tak mám pár buněk odumřelých... 😨

kajula
30. srp 2008

A do třetice: Vojtíšek 2007 by si zasloužila velkou odměnu. Koukám, že tu radí co může a moc pěkně ! Je vidět, že s tím máš zkušenosti ! Tak děkujeme, že tu jsi 😉

vojtisek2007
31. srp 2008

kajula - když sis platila kolem 3tis zálohy,tak by ti měli spočítat nějakou slušnou mateřskou ne ??? 😉 a dík za pochvalu - když už jsem to tak dlouho studovala, tak to aspoň takhle můžu využít....tak proč ne 😉

misskka
16. zář 2008

Prosím o radu. Jsem OSVČ, všechny zálohy si platím, kromě NEMOCENSKÉ. Pláujeme mimi a kdyby vše vyšlo jak je naplánováno 🙂 plus já si teď začala platit i zálohy na nemocenské tak splním i ty podínky pro OSVČ, že musí být účastny na nemocenském pojištění v období dvou let po dobu 270 dní z toho 180 dní jako OSVČ. Kolik si mám platit zálohu na nemocenské, abych měla tu nejvyšší mateřskou (tj. peněžitou pomoc v mateřství - tuším, že teď to je cca 14 885,- Kč měsíčně). díky moc.

vojtisek2007
16. zář 2008

misskka
- měsíční vyměřovací základ u OSVČ vychází z výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění. Tak například výše minimální zálohy na pojistné na důchodové pojištění OSVČ vykonávající hlavní činnost v roce 2007, tedy 1491 Kč, odpovídá vyměřovacímu základu 5 035 Kč. Z tohoto minimálního vyměřovacího základu pak denní výše peněžité pomoci v mateřství činí 115 Kč.

Aby Vám náležela maximální výše peněžité pomoci v mateřství, která v roce 2008 bude činit 479 Kč denně, je třeba platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění ve výši 7 134 Kč měsíčně. Jen upozorňuji, že výše pojistného na nemocenské pojištění OSVČ se nezúčtovává a ve výpočtu dávek nemocenského pojištění OSVČ nehraje žádnou roli.

Ale jestli mimi teprve plánujete, tak budete nastupovat na mateřskou až v roce 2009 a od 1.1.2009 se mění redukční hranice při výpočtu mateřské dovolené, což ovlivní právě tu nejvyšší možnost mateřské, tak to by asi potom ty zálohy ještě chtělo zvýšit.

misskka
16. zář 2008

Děkuji, teprve plánujem. Nyní platím cca 2000,- Kč. Taže bych to měla zvýšit na těch 7134 a nemocenskou si platit 208,- Kč. Chápu to dobře? Nebude se mi však krátit PPM, když zvýšené pojistné na důchodové pojištění budu platit cca až od tohoto října, ale na mateřskou bych nastupovala už třeba od května příštího roku, tj. nebudu pojistné na důchodové pojištění platit celých 12 měsíců? A moho to pojistné na důchodové pojištění takto dle uvážení zvyšovat?

vojtisek2007
16. zář 2008

No jestli tu velkou zálohu nebudete platit celých těch 12 měsíců, tak určitě ta menší záloha s tím výpočtem samozřejmě trochu hne, směřem dolů....a zálohu si můžete zvýšit sama, jak chcete....

b.rzdik
17. zář 2008

VOJTISKU2007-Chtěla jsem se zeptat jestli je možné se přihlásit na ty dobrovolné zálohy na nemocenskou(kvůli nároku na mateřskou) a zaplatit je zpětně,abych na tu mateřskou měla nárok??Mám dost vysoké příjmy z podnikání a má chytrá účetní mi nezdělila,že ty zálohy mi pomůžou mít větší mateřskou,tak by to byla celkem škoda,když mě stát a úřady obírají o tolik peněz si je nějak nevzít zpět..

vojtisek2007
17. zář 2008

b.rzdik
je možné přihlásit se k zálohám na nemocenskou a doplatit si je - ale pokud už ti nárok na PPM nevznikl - pak by se to posuzovalo jako účelové jednání a PPM by ti stejně nepřiznali.....

malwine
22. zář 2008

Ahoj,
jsem OSVC,neplatim nemocenske pojis.,jsem mesic tehotna,jsem trombofolicka,takze mam rizikove.Z diskuze jsem pochopila,ze mam narok na porodne+rodicovsky prispevek.Diky.
Firmu nepozastavim,jen ji prevedu na jinou osobu.Kdy a komu to mam nahlasit?
Social.+zdravot.pojisteni musim platit dale?
Budu mit s urady nejaky problem,kdyz manzel je Nemec a ja mam trvale bydliste v CR,ale prevazne jsem
v SRN?Budu muset neco dokazovat navic?
Predem dekuji za odpoved

vojtisek2007
22. zář 2008

malwine - když ti nevznikne nárok na PPM nemusíš firmu na nikoho převádět, při rodičovském příspěvku, který budeš pobírat od porodu si můžeš přivydělávat neomezeně...takže zálohy si budeš platit nadále jako dosud...Kdyby jsi firmu převedla, tzn. budeš jen na rodičáku, tak za tebe platí zálohy stát - to by sis pak nahlásila, že nastupuješ na rodičák - myslím, že je na to i takový tiskopis - jak na sociálce, tak na zdravotce.
To že je manžel němec by nemělo hrát žádnou roli - myslím tím v přiznání dávek rodičáku a porodné, kdybys žádala o přídavky na dítě, pak budou chtít jeho příjem.

marketka88
23. zář 2008

Ahoj chci se jen zeptat jestli mam narok dostat materske pred porodem jak se to dostava?nebo to dostanu az po narozeni?Sem ale vedena na pracovnim urade.zaradit tak se omlouvam ze to pletu sem

vojtisek2007
23. zář 2008

marketka88 - národ na mateřskou před porodem nemáš, ale ode dne porodu budeš dostávat rodičák - v té nejpomalejší variantě na 4 roky 7600,-do 21měsíců dítěte a pak 3800 do čtyř let věku.

luciana43
29. zář 2008

Dobrý den, pracuji na ŽL už čtyři roky, sociální pojištění si platím od začátku, nemocenské od ledna 2008,přihlašovala sem se k němu někdy v půli ledna. Druhý týden v listopadu bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou, ale v práci končím už zítra a vracet se tam už nebudu. Myslíte, že bych už teď v říjnu mohla nastoupit na nemocenskou a v listopadu přejít rovnou na mateřskou nebo musím ještě zaplatit zálohy za říjen, abych měla nárok v listopadu jíti na mateřskou. Jde mi o to, že už teď budu bez příjmů, tak bych chtěla ušetřit na poplatcích a na mateřskou zas chci jít z důvodu pobírání rodičovské ve třileté variantě.. A kdy můžu přerušit ŽL ,už teď, před mateřskou nebo až po mateřský? Už sem z toho nějaká zmatená Děkuji za odpověď

eufi
3. říj 2008

Ahoj, jsem OSVC a planujeme s manzelem miminko. Zacala jsem si platit i nemocenske pojisteni, takze bych mela mit narok i na PPM. Chci se jen zeptat, jestli chapu dobre, ze pokud si platim minimalni poplatky na socialku a dostanu malou PPM, tak mi ji do vyse rodicaku budou dorovnavat? Moc dekuji.

vojtisek2007
3. říj 2008

luciana
- na nárok na mateřskou musíš být účastna nemocenského pojištění 180dnů - to bys měla splnit, když platíš nemoc. od půlky ledna - takže ani nevidím problém v tom, kdy půjdeš na nemocenskou - klidně můžeš od října - a k tomu datu si pozastavit živnost a samozřejmě to nahlásit na OSSZ a na zdravotní pojišťovně - abys nemusela zbytečně platit zálohy, když stejně příjem mít nebudeš - když nepřerušíš teď, musela bys živnost přerušit dnem nástupu na mateřskou - cca těch 6-8týdnů před porodem.

eufi
- ano, přesně tak, když ti PPM vyjde menší než 7600,- měsíčně, tak ode dne porodu si zažádáš rovnou o rodičovský příspěvek a oni ti budou doplácet to co ti chybí do těch 7600,-Kč - k žádosti o rodičák přidáš vyplněný papír z ossz, kolik budeš pobírat na den, a pak ti každý měsíc doplatí - a po těch 28týdnech PPM přejdeš jenom na rodičák...takže přijdeš akorát o pár peněz těch 6-8týdnů před porodem, protože před porodem se to nedoplácí, takže se ti na PPM vyplatí jít na co nejkratší dobu před porodem.....

eufi
3. říj 2008

vojtisek2007: moc dekuju, nebyla jsem si tim jista. Jeste se zeptam na jednu vec..muzu nastoupit treba na materskou treba az 4 tydny pred porodem? Ne tak ani kvuli tem penezum, ale kvuli praci.

vojtisek2007
3. říj 2008

eufi - já myslím, že jo...už jsme to tady řešili na jiný diskuzi, tam chtěli holky nastoupit co nejdýl, aby nenastupovaly v tomto roce ale až třeba 1.1.2009 - protože budou mít větší mateřskou - a v zákoně je, že můžeš nastoupit kdy chceš, třeba kamarádka nastupovala na mateřskou dnem porodu....ale když nastoupiš míň než těch 6 týdnů (třeba jenom dva) , tak máš ode dne porodu pouze 22týdnů mateřské....(neudělá ti to celkem 28týdnů) jestli mě chápeš...

eufi
3. říj 2008

vojtisek2007: jasne, chapu. moooc dekuji, vyplnila si mi mista, ktery jsem moc nechapala. Takze ted uz muzem jit na vec 😀

olina.s
7. říj 2008

Ahoj,
chtěla bych vás někoho poprosit o radu. Nevím, jestli jsem ve správném tématu, ale zkusím to. Jsem na MD. Momentálně nemám zaměstnavatele. Chtěla bych zkusit přivýdělek - překlady, ale nevím, co je pro mě nejvýhodnější - zřídit si ŽL, pracovat na dohodu,...jiná možnost? Děkuju za každou radu.

vojtisek2007
7. říj 2008

oli
- tady bude nejlepší pracovat na dohodu - když toho bude jenom málo...

olina.s
8. říj 2008

vojtisek2007 - děkuju!

mumu_1
22. říj 2008

Ahoj, mám dotaz ohledně podání žádosti o rodičovský příspěvek... V jaké lhůtě od porodu musím podat žádost o vyplácení RP, abych o něj nepřišla? Máte někdo zkušenost? Díky moc předem!

vojtisek2007
22. říj 2008

mumu_1 - no to záleží pro jakou variantu jsi se rozhodla - pro každou se žádá jiný měsíc..., nebo jestli nemáš nárok na PPM, ale rovnou ode dne porodu budeš žádat o rodičák, tak stejně musíš počkat, než ti z matriky pošlou rodný list miminka, a pak můžeš žádat - do tří měsíců - pak ne že by ti nárok nevznikl, ale zpětně už by ti víc nedoplatili než právě ty tři měsíce...

mumu_1
23. říj 2008

vojtis... přesně tak, já na PPM nárok nemám, takže se to bude řídit tím rodným listem... no, to bude boj... Díky za odpověď!

luciana43
7. lis 2008

Děkuji moc za odpověď na můj dotaz. Na mateřskou už sem nastoupila 28.10. a k tomuto dni i pozastavila živnost, vzhledem k tomu, že už se k ní stejně v dohledné době nebudu vracet. Na OSSZ mi řekli,že to tak má být a že je vše v pořádku a na ZP, že je to lepší, jinak bych stejně musela platit nějaké 400,-zálohy. Teď sem ale trošku nejistá zda sem na teda na mateřské nebo ne a měla bych si dojít na úřad práce, protože mi z OSSZ poslali potvrzení, že jsem byla od toho data do toho data v evidenci jako osvč, platila si sociální a nemocenské pojištění, ale k PPM mi žádný dopis zatím nepřišel, i když pani povídala, že mi přijde nějaký vyjádření poštou. Udělala sem to správně nebo měla ještě s pozastavením živnosti počkat? Děkuji

vojtisek2007
7. lis 2008

luci - tak mě třeba to vyjádření z OSSZ ohledně výše mateřské přišlo až když byli Elišce tři měsíce - ale peníze chodili pravidelně od nástupu na mateřskou....a na úřad práce nemůžeš, protože pobíráš mateřskou....a na zdravotní si to nahlaš určo taky, protože po dobu mateřský a rodičáku je za tebe plátcem pojištění stát, takže jestli máš pozastavenou živnost, ty si žádný zálohy, byť minimální platit nebudeš.

misskka
10. lis 2008

Mám dotaz k rodičovskému příspěvku (jen upřesńuji, že po podniknutých krocích mi vznikne mi nárok na peněžitou pomoc v mateřství 🙂. Chápu, že si můžu určit dobu čerpání rodičovského příspěvku, a to na 2 -4 roky. Ale má jna eho výši, kromě toho, že se rozděluje podle toho, že ho čerpám právě 2 nebo 4 roky, vliv i výše pobírané peněžité pomoci v mateřství. Myslela jsem, že rodičovský příspěvek je dávka, která je stanovena bez ohledu na výši peněžité pomoci v mateřství.

vojtisek2007
10. lis 2008

misskka - když ti denní základ pro mateřskou vyjde vyšší 380,-kč tak si můžeš vybrat 2,3,4 roky, když ti vyjde míň tak si můžeš vybrat 3,4 roky a když ti nárok na mateřskou nevznikne, tak máš automaticky 4 roky....