Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

j.a.n.i
26. lis 2010

@katul8 Záleží kdy máš termín, pro nárok na nemocenskou musíš být přihlášená k nemocenskému alespoň 3 měsíce, takže pokud ti to vyjde, tak to smysl má. A tahle nemocenská v souvislosti s porodem ti zajistí možnost volby 3 leté varianty.

katul8
27. lis 2010

@j.a.n.i díky moc za odpověď...termín porodu mám 1.6.2011, takže by mělo stačit přihlásit se na začátku února? nebo raději už od ledna, když se na nemocenskou nastupuje 6 týdnů před porodem? A nemocenská se pak vyplácí souběžně s RD na kterou v té době ještě budu mít nárok s prvním dítětem, nebo budu dostávat jen tu nemocenskou...omlouvám se za ty dotazy, ale brouzdám všude po netu a jen tady jsem se dozvěděla maximum...už teď jsem s tou 4-letou variantou "bita" jelikož jí nevyberu celou a jde mi jen o to získat tu tříletou, tak snad od ledna nevzniknou zas nějaké změny... 😒
díky předem za odpověď...

katul8
27. lis 2010

@j.a.n.i ještě mě napadlo, pokud začnu pobírat tu nemocenskou, musím být dal přihlášená jako OSVČ nebo mohu v té době živnost pozastavit abych neplatila "zbytečně" další zálohy? a také když od nového roku platí že budu jako OSVČ na HPP, platí se jen zálohy na sociální nebo i na zdravotní v plné výši? 😕

katul8
27. lis 2010

Podmínky nároku na nemocenské
Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ, navíc pak nemocenské náleží pokud:

OSVČ nevykonává osobně po dobu pracovní neschopnosti (karantény) samostatnou výdělečnou činnost,
bylo zaplaceno pojistné na nemocenské pojištění za dobu účasti na nemocenském pojištění a to včetně kalendářního měsíce bezprostředně předcházejícího kalendářnímu měsíci, v němž vznikla pracovní neschopnost nebo byla nařízena karanténa,
účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku pracovní neschopnosti (karantény); splnění této tříměsíční čekací doby se nevyžaduje v případě, že účast na nemocenském pojištění vznikla od zahájení nebo znovuzahájení činnosti.

tak jak je to s těmi třemi měsíci já už asi nerozumim ničemu

lendaw
27. lis 2010

@katul8 já to chápu tak, že pokud míš přerušenou živnost a obnovíš jí a zároveň se v tu samou dobu přihlásíš k nemocenskému pojištění, neměly by se tě ty tři měsíce týkat a měla bys mít nárok na nemocenkou okamžitě. Raději bych si to ale ověřila na ČSSZ. Je možné pobírat souběžně rodičovský příspěvek a nemocenskou.

jaja19
27. lis 2010

lendaw: To vážně jde - pobírat zároveň rodičák a nemocenskou? Já měla za to, že ne..

lendaw
28. lis 2010

@jaja19 u osvč na hpp ano. Na rodičovské platíš normálně zálohy za všechno, odvádíš daně...prostě vše při starém.

j.a.n.i
28. lis 2010

@katul8 Tak s tím znovuzahájením činnosti taky nevím, pochopila bych to stejně jako @lendaw ale zdá se mi to zvláštní a jednoduše zneužitelné... taky bych se raději ujistila jak to je, hlavně jestli to od nového roku nezměnili taky.
A jinak pobírat rodičák a nemocenskou zároveň jde i v klasickém pracovním poměru - pokud ti třeba hlídá babička a vrátíš se do práce, rodičák ti zůstane a když onemocníš, tak máš nárok na obojí.

j.a.n.i
28. lis 2010

@lendaw Jo a nevíš jak je to s výpočtem výše nemocenské v případě znovuzahájení činnosti, jestli se to bere jen od toho znovuzahájení nebo se kouká vždy ten rok zpět?

lendaw
28. lis 2010

@j.a.n.i já e domnívám, že se pořád bere v potaz rozhodné období 12 měsíců a vyloučí se ty měsíce, kdy nebyla účast na nemoc. poj.

katul8
28. lis 2010

Díky všem za odpovědi...tak od nového roku je změna kvůli pobírání nemocenské, musí být tři měsíce před nárokem na ni přihlášení i ti, kteří na ŽL podnikají poprvé i ti kteří ŽL obnovují...na OSSZ si raději zajdu a jen doufám, že mi poradí a přihlásím se včas, abych měla nárok na nemocenskou a hlavně na výběr té varianty RD 😕 jen jsem se ještě ptala, když mám termín 1.6.2011 kdy se na nemocenské přihlásit- leden nebo stačí až únor? aby mi neřekli třeba že stačí únor a mě to pak všechno uteklo o měsíc, už při prvním dítku mi nic neřekly a já řišla o PPM i o případnou nemocenskou- díky...

katul8
28. lis 2010

ještě jedna věc, jakmile mi vznikne nárok brát nemocenskou , mohu živnost pozastavit hned nebo musím počkat až mi 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu na ni nárok skončí a pak teprve ji mohu opět pozastavit? Jde mi o to abych nemusela tak dlouho platit soc+zdr+nemocenské.... ☹

lendaw
28. lis 2010

@katul8 abys mohla čerpat nemocenskou, musíš být přiuhlášená 3 měsíce předtím,než na ní nastoupíš. Takže si to spočítej. POkud na nemocenskou nastoupíš 6 týdnů před porodem, tj. v půlce dubna, přihlásit k nemocenskému se musíš v půlce ledna. Živnost na nemocenské pozastavovat nemusíš, od placení záloh na všechno budeš osvobozena, protože budeš v neschopnosti. Stačí podepsat na sociálce čestné prohlášení, že živnost neprovozuješ osobně.

katul8
28. lis 2010

@lendaw moc děkuju, jsi hodná 🙂 tak snad to tak od nového roku zůstane...já se ptala na pozastavení jelikož podnikat znovu nehodlám, vše dělám jen proto jak jsem napsala výš...takže ještě poslední otázka, kdy pak tedy živnost přerušit můžu? Asi až doberu nemocenskou? A po porodu také mohu čerpat obojí, tj. nemocesnkou do 6 týdne a k tomu od porodu rodičák? Ptám se na vše , protože chci být připravená , aby na sociálce se mnou nevymetly, jak bývá zvykem - "co nevíš, tvoje blbost 🙄 " ještě jednou díky 😵

lendaw
28. lis 2010

@katul8 Jejda, to si nejsem jistá. Abys pak o tu nemocenskou nepřišla, kdybys živnost přerušila třeba v průběhu nemocenské. Protože to bys vlastně potom byla jakoby nezaměstnaná. Každopádně, tím, že budeš na nemocenské budeš osvobozená od plateb, takže tím nic nezkazíš, když živnost zrušíš až ti nemocenská skončí. Já tohle moc nastudované nemám, mám pročtené jen to co se týkalo a ev. bude týkat mne, tj. jak to bude při nepřerušení živnosti a pobírání PPM. Pro jistotu bych volala ještě Call centrum ČSSZ, jsou tam vstřícní a poradí se vším. 🙂

moonitt
28. lis 2010

@lendaw ahoj holky, brouzdám na netu a navím si rady,můžete mi pomoct a dát mi radu? Nyni pobíram rodičovký přízpěvek a jsem stále zaměstnanec. Od ledna si chci ale zřídit ŽL a platit si nem.pojištění,jak už jsem se dočetla,tak od r 2011 pokud budu pojištěna bude se brát jako živnost hlavní a musím platit soc. a zdravotní a zálohy na daň. Může mi někdo říct jako velké budou ty zálohy když si chci platit pojištění 1007,-. Kdychom pak uvažovali o druhém miminku a já nastoupila na nemocenskou bude mi chodit nemocenská i od zaměstnavatele nebo jen z OSVČ?. A ještě jeden dotaz, když je člověk na nemocenské, tak jestli si musí platit zdrav.a soc. a také ty zálohy? Ještě jednou moc moc děkuji předem za odpověď.

garbage
28. lis 2010

@lendaw - ahoj prosím Tě Ty se v tom tak vyznáš nemohla bys podradit i mě 😀. Předem děkuji.
Jsem na RD - do 13. února. stále zaměstnaná ale zároveň jsem na vedlejší činnost jako OSVČ.
Od 1. října zaregistrovaná k nemocenské - zatím zaplacen jen ten říjen 1018,-.
Jsem asi tak v druhém týdnu - a loni jsem bohužel potratila, takže myslím že rizikové by neměl být problém.
Myslím že si mám doplatit teď za listopad a prosinec po těch 2079,- a pak hned od 1. nebo 2. . ledna jít na nemocenskou a pak to rovnou navázat na MD. Ten počet dní bych měla splnit jak na nemocenskou tak mateřskou.
Jde to to abych nemusela platit ty šílený zálohy na důchodový :-O, a když už tak třeba jen za ten jeden měsíc něco :-/.
Pokud bych mohla nasoupit hned toho 1. ledna což by snad jít mohlo říjen, listopad a prosinec bych měla nemocenský zaplacený. A ještě by mě zajímalo jak by to bylo, když mám ten rodičák???? Jestli vůbec můžu na nemocenskou :-O, já bych se ho kdyžtak klidně vzdala 😀 - stejně bych ho už měla jen leden a půlku února.
budu moc ráda pokud mi budeš ochotná poradit
díky ROmana

j.a.n.i
28. lis 2010

@katul8 Rodičák a nemocenskou v souvislosti s porodem najednou pobírat nemůžeš, platí pro to stejná pravidla jako pro PPM a rodičák v jednom měsíci... a živnost bych taky přerušila až po ukončení neschopenky.

j.a.n.i
28. lis 2010

@moonitt Sociální 12785,- zbytek nevím, ale to by snad mělo být nezávislé...

katul8
29. lis 2010

jste zlatíčka holky, děkuju.... 😵 jen nevím kde pak zažádám o nemocenskou, ale to už mi snad pak vše na OSSZ řeknou a zkusím to call centrum, díky moc...dám průběžně vědět, jak jsem pokročila 😉

lendaw
29. lis 2010

@katul8 neschopenku odevzdáváš na ossz a každý měsíc tam potom nosíš lejstro od dr, o tom, že neschopnot stále trvá.

katul8
29. lis 2010

@lendaw takže o neschopenku 6 týdnů před porodem požádám lékaře a pak tedy každý měsíc jak píšeš...jsem zvědavá jak to bude s její výší od nového roku 😕 já nikdy na neschopence jako OSVČ nebyla 😀

katul8
29. lis 2010

tak jsem tam přesto zavolala, vše by mělo být tak jak tu píšete s tou nemocenskou (6 týdnů před a po na nemocenské a pak je nárok na 3 letou RD), paní byla opravdu velice příjemná, to se u úřednic dnes moc nestává 😅 ..přesto mi ale doporučila zavolat si ještě po novém roce, zda přece jen nějaké změny nenastanou...takže pak podám na oplátku info já 😎

lendaw
29. lis 2010

@katul8 já s nimi měla také jen dobrou zkušenost 😉

petulaeis
29. lis 2010

Ahoj holky. Potřebuji si srovnat infa... Nevím zda sem vše dobře pochopila. Od 1.11.2010 mám ŽL na VPP od nového roku se chceme s přítelem snažit o mimčo. Jinak jsem zaměstnaná na HPP. Funguje to tak, že půl roku mateřské mi tedy bude platit zaměstnavatel + zbytek do maxima doplatí ossz ? Nebo abych dostala maximální mateřskou musim mýt ŽL na HPP? Předem moc dík za odpověď

lendaw
29. lis 2010

@petulaeis Abys mohla mít nárok na PPM z titulu osvč, musíš si platit nemocenské pojištění a to minimálně 270 dní v posledních 2 letech (může být i s přestávkami) a z toho 180 dní před nástupem na MD. Rozhodně to nefunguje tak, že ti něco zaplatí zaměstnavatel a zbytek do maximální PPM ti doplatí ossz. Ani to tak nikdy nefungovalo. Abys dostala maximální mateřskou z titulu osvč, musíš 1. být přihlášena k nemocenskému pojištění po dobu výše uvedenou 2. musíš platit pravidelné zálohy (v tomto roce stačilo platit každý měsíc 1010,-kč, od nového roku se bude výše nemocenské počítat ze stejného základu jako důchodové pojištění a pokud budeš chtít dosáhnout na maximální PPM, budeš muset odvádět měsíčně více jak 30tis na důchodovém pojištění) v nemalé výši jak na nemocenském tak důchodovém pojištění.

petulaeis
29. lis 2010

270 v posl.2 letech sem platila. 180 dní před nástupem, budu mít taky. Přihlášena k nemocenskému jsem a platím 1010,-. Ale mám ŽL jen na VPP, to tedy vadí nebo ne?
Takže od nového roku už jsou odkleplý změny..? Nemáš nějaký odkaz abych si mohla počíst jaké změny budou atak...? Díky

lendaw
29. lis 2010

@petulaeis Ano, už to podepsal i prezident. http://www.mesec.cz/clanky/rok-2011-konec-snu-o.... Jedna ze změn se týká právě toho, že pokud budeš přihlášená k nemocenskému, bude se to posuzivat jako HPP. Budeš muset platit zálohy. POkud budeš chtít maximální PPM, měsíční záloha na nemocenském bude činit 3415Kč, ale zároveň se ti zvedne záloha na důchodové na 43346,- /měsíc.
POkud tento rok platíš 1010, udělala jsi maximum, co jsi mohla. Teď už mohu jen doporučit, otěhotnět co nejdříve a okamžitě odejít na neschopenku.

lendaw
29. lis 2010

@petulaeis odkaz přímo na zákon o nemocenském je o pár stránek zpět

moonitt
29. lis 2010

@j.a.n.i díky moc za odpověď, takže bych platila na zálohy 12785,- + 3415,- nemocenské poj. a to je vše abych měla max. nemocenskou?