Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

j.a.n.i
15. pro 2011

No a ty sis tu neschopenku nějak převáděla do nemocnice? Měla by být vedena stále u tvého gynekologa, ne... takže podle mě k němu nemusíš, ale budeš k němu muset před koncem měsíce, aby ti vystavil lístek na peníze.
Jinak nejdřív musíš na ČSSZ, tam ti potvrdí papír o výši nemocenské a s tímhle papírem pak požádáš o rodičák.
Potřebuješ formuláře: Rodičovský příspěvek, Volba nároku na rodičovský příspěvek, Potvrzení dávek ovlivňujících rodičovský příspěvek. Všechny můžeš vyplnit a vytisknout tady: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome
Ty první 2 jsou na žádost o rodičák a ten poslední je na to potvrzení výše nemocenské a přikládáš ho taky k žádosti o rodičák.

veronikaprostenika
17. pro 2011

@j.a.n.i az ted jsem si vsimla odpovedi. V nemocnici jsem jen predala zlutou cast neschopenky a oni my tam napsali, ze jsem byla hospitalizovana od do. Volala jsem gyn a ten rekl, ze jen listek na penize.
Mne by zajimalo, kdy muzu na cssz? S temi formulari? Chtela bych totiz, aby sem mela rodicak podle stareho modelu. Hezky vikend a moc dekuju, ze se zabyvas kazdoym prispevkem.🙂 Verca

j.a.n.i
17. pro 2011

@veronikaprostenika No a kolik máš neschopenku? A kdy se dítko narodilo? Klidně napiš do IP

veronikaprostenika
17. pro 2011

@j.a.n.i neschopenka asi 2300kc😀 a malej se narodil 8.12.

j.a.n.i
17. pro 2011

@veronikaprostenika Takže potřebuješ si na ČSSZ nechat potvrdit formulář o výši neschopenky, to je "Potvrzení dávek ovlivňujících rodičovský příspěvek" pak vyplníš tyhle dva "Rodičovský příspěvek" a "Volba nároku na rodičovský příspěvek" a všechny 3 odneseš na Odbor státní sociální podpory při úřadu práce dle tvého trvalého bydliště. A vyrazila bych klidně hned v pondělí 😉 Jinak neschopenku ti doktor ukončí až 18.1. to ti bude končit šestinedělí, ale rodičák už budeš brát hned od prosince, to dostaneš cca 5300,-, za leden pak cca 6200,- a o toho za únor už 7600,-. Jo a ty formuláře se dají tady přímo v PC vyplnit a jen vytisknout https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

veronikaprostenika
28. pro 2011

@j.a.n.i tak jsem to vse obehala, na socialce mi puvodne nechteli nic dat, ze to pry bude zbytecny, kdyz jsem stale na neschopence. Nakonec mi to potvrzeni dala, ale na pracaku mi rekli, ze musim prijit jeste jednou, dat potvrzeni za leden.
Jeste jednu radu prosim🙂. Kdyz budu pobirat rodicak, muzu mit zaroven nepozastavenou zivnost? Znamenalo by to, ze budu muset zase neco obehavat? Dekuji

laola
28. pro 2011

Ahoj holky,

prosím o radu...
Jsem OSVČ vedlejší (pojistné jako osvč neplatím), při zaměstnání podnikám od loňského roku. V červenci 2011 jsem nastoupila na neschopenku (rizikové těhotenství), nemocenské dávky mi platí zaměstnavatel. Sháním informace ohledně dalšího postupu - v půlce ledna nastupuji na mateřskou, tak mě zajímá, zda je nutno přerušit podn. činnost po dobu PPM nebo stačí jen nefakturovat nebo můžu dál provozovat činnost.... Všude se dočítám něco jiného, tak už nevím, čí jsem ....
No a ještě jsem narazila na to, že pokud jsem nepřerušila činnost po dobu pobírání nemocenské, bude po mně chtít pojišťovna 1600,- Kč měsíčně Už jsem z toho celá jurodivá, čím víc toho zjišťuju, tím víc jsem z toho zmatená... Poradíte někdo, prosím, jak to teda vlastně je?
Moc děkuju za pomoc.

j.a.n.i
28. pro 2011

@veronikaprostenika Nechápu proč by to potvrzení měli chtít ještě jednou, když ani omylem nedosahuješ první redukční hranici a tudíž se ti nemocenská fakt od ledna nezmění.
A živnost můžeš mít normálně obnovenou a musela byc to nahlásit na ČSSZ a na zdravotní pojišťovnu.

j.a.n.i
28. pro 2011

@laola Ad mateřská, jelikož ji budeš brát z titulu zaměstnání, tak můžeš normálně dál podnikat.
S tím druhým neporadím ☹

veronikaprostenika
28. pro 2011

@j.a.n.i ja jsem zivnost neprerusovala, jen jsem na te neschopence od 7.9.Tim padem jen pujdu na vzp nahlasit, ze uz nejsem na neschopence? A zdravotni a socialni budu platit?
Mne vseobecne na nasich uradech prekvapujou😀.

laola
28. pro 2011

@j.a.n.i děkuju 🙂 Zítra zkusím zavolat na sociálku, snad se něco dozvím...

j.a.n.i
28. pro 2011

@veronikaprostenika No jak na VZP, tak na ČSSZ nahlásíš, že bereš rodičák a díky tomu to budeš mít jako vedlejší činnost, takže zálohy nebudeš platit žádné, nebo pouze podle skutečných příjmů.

brnanda
2. led 2012

@laola ahoj jsem zaměstnaná ,ale na RD, živnost sem nepřerušila, ani když jsem byla na MD - na MD si nesmíš přivydělat ,ale až ti skončí těch šest měs. můžeš zase dávat faktury apod. já sem ŽL nepozastavila,nezrušila nic, jen sem nedávala faktury.a nikdo po mě nic nechtěl,takže pokud po dobu neschopenky nebudeš dávat faktury apod. tak po tobě zdrav.poj.nemůže nic chtít.

laola
2. led 2012

@brnanda ahoj, děkuju. Já jsem si volala na sociálku, tam mi paní řekla, že pokud jsem zaměstnaná a podnikám na vedlejší činnost, tak prý není potřeba činnost pozastavovat. K té nemocenské mi nic neřekla... tak se nechám překvapit, co bude... No bohužel jsem něco málo faktur vystavila, protože mě nenapadlo, že by mohl být někde zádrhel, tož uvidím...

j.a.n.i
2. led 2012

@laola Neboj, zádrhel nebude, pokud máš nemocenskou / mateřskou ze zaměstnání, tak na ŽL můžeš dál podnikat, pouze při nemocenské nesmíš porušovat léčebný režim, ale to by musel někdo prokázat.

brnanda
2. led 2012

@laola já sem ty faktury pak vystavila až na konci roku 😀 až mě skončila MD
ale na nemocenské jsem byla od třetího měs.těhu a měla sem žl a nikde sem vážně nic neplatila,jako zdrav.apod.
Opravdu je to prostě vedlejšák ,když seš zaměstnaná a pokud teda nevyděláváš tady 300tis. na ten žl, tak stejně jak se dělají daně a deš na socku-tam sem nikdy nic nedoplácela,ale na zdrav.jsem doplácela pak v březnu jednou osm stovek a další rok čtyři stovky a to sem vydělala na žl si jen 30tis.
takže se ničeho neboj, asi to paní na zdrav.pochopila špatně 😉

laola
2. led 2012

@j.a.n.i jééé, to je krásně povzbudivé, děkuju 😵 🙂
@brnanda Tak to je fajn, že mám konečně případ z praxe, že to tak jde 🙂

kupi
2. led 2012

Ahoj moc,moc prosím o radu - od července 2011 jsem OSVČ (předtím jsem byla na rodičovské) a platím si dobrovolné pojištení jen těch 140 Kč, nyní jsem těhotná - mám rizikové, ale i když jsem doma tak jsem si neschopenku zatím napsat nenechala,nevím totiž jestli když teď půjdu na neschopenku, tak jestli budu mít nárok na mateřskou? Moc děkuji za odpověď

j.a.n.i
2. led 2012

@kupi Ano budeš 🙂

petissek
4. led 2012

Ahoj, mám neschopenku vydanou 2011 a dnes mi dr změnila vycházky podle toho nového zákona na 6 hodin denně. Opravdu se ta změna týká i těch už běžících neschopenek? Nemůžu to na netu dohledat 😒

j.a.n.i
4. led 2012

@petissek Nehledala jsem to přímo v zákoně, ale dle informací pro lékaře (rozesílaných myslím ČSSZ) se to opravdu týká všech běžících neschopenek a mají ty vycházky upravit podle nového zákona při první letošní kontrole.

petissek
4. led 2012

@j.a.n.i Děkuji za rychlou odpověď 🙂 . Nějak jsem doufala že mě to mine 😒

majinka1981
13. led 2012

@petissek Já mám neschopenku od minulého týdne. A doktorka mi říkala, že těhotné v zákoně nejsou specifikované a napsala mi neomezené vycházky....

j.a.n.i
13. led 2012

@majinka1981 Tak to buď ráda, že máš blbě informovanou doktorku 🙂 platí to pro všechny...

petissek
13. led 2012

@majinka1981 Taky si myslím, že až jí na to přijde sociálka, tak bude rychle neschopenky přepisovat. Platí to pro všechny. Každýmu doktorovi by to mělo být jasný 😅

majinka1981
13. led 2012

@petissek Tak uvidím až tam půjdu v únoru. Stejně pochybuji, že bych vydržela každý den a ještě bez peněz jako OSVČ někde trajdat. 😀 Nemarodila jsem od školy cca osm let. Tak nevím jak to vubec chodí. Neschopenku jsem viděla poprvé v životě, tak jsem si až doma přečetla co mi na ní napsala....s těma neomezenýma vycházkama.

j.a.n.i
13. led 2012

@petissek Tak ono je ještě dost doktorů, ke kterým se informace nemusela dostat... ale předpokládám, že je bude ČSSZ informovat, jak ji budou posílat neschopenky se špatnými vycházkami.

carodkaa
31. led 2012

Ahoj holky moc prosím o radu,mám OSVč jako vedlejší ,do toho jsem byla zaměstnaná,od začátku minulého roku jsem byla na nemocenské(rizikové těhu),od května potom na mateřské a momentálně jsem na rodičovské dovolené,měla jsem poměr na dobu určitou a smlouva v práci mi 12.7.11 skončila,tudíž mi teď zůstalo jenom vedlejší osvč,chci se zeptat,jsem povinna platit nějaké zálohy?já doufám,že ne?! 😅 😅 díky!!!

j.a.n.i
31. led 2012

@carodkaa Dokud budeš pobírat rodičák tak ne, od ukončení rodičáku se ti z toho stává hlavní činnost a zálohy musíš začít platit.

carodkaa
31. led 2012

@j.a.n.i díky moc!!! 🙂 😉