Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

leeerinka
10. kvě 2012

ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak to chodí s neschopenkou. Pracuju v mš s dětma od dvou let. Ty občas musíme nosit, navíc jsou pořád nemocné, prskají a tak 🙂 Proto můj dr. uvažuje o rizikovým. Jsem ale osvč, platím si minimální dávku nemocenskýho pojištění - počítala jsem s tím kvůli rodičáku, ale jak to funguje u neschopenky nevím - mám pak nárok na PMM? Díky moc za rady 🙂

j.a.n.i
10. kvě 2012

@leeerinka No, pokud si nemocenské platíš alespoň 3 měsíce, tak nárok na nemocenskou máš, ale z minimální platby bude taky minimální.

majinka1981
10. kvě 2012

@leeerinka já dělala taky jako OSVČ a musela jsem mít zaplacených nějakých 180 dní na nemocenské. Jinak minimální zálohu na sociálce a zdravotním. Navíc podle toho novýho zákona je jedno kolik platíš nemocenskou. Protože kolik zaplatíš na nemocenský, třeba já platila 350,- měsíčně. Bych musela rok zpětně zaplatit cca 4000,- měsíčně na sociálním. Musela by si odvést těch 29% nebo kolik to je jako zaměstnanec. A pak bys měla víc. Mě to počítala účetní a stejně bych byla v mínusu. Prostě se to nám OSVČ už nevyplatí platit víc. A nemocenskou mám ted 3300,- měsíčně. Tak nevím jestli se ti to vyplatí.... 😒

leeerinka
10. kvě 2012

@majinka1981 já si platím nemocenský asi rok, plánovali jsme mimčo už dýl a až teď to vyšlo...právě když jsem začínala, tak to bylo docela výhodný, ale teď se to finančně nevyplatí zvyšovat to nemocenský pojištění, protože za sociální bych se pak nedoplatila...no a kdybych těď měla nemocenskou 3300, tak bych zaplatila sociální a zdravotní a byla na nule...tak nevím nevím...ale pracovat dál stejně asi nemůžu :(

leeerinka
10. kvě 2012

@j.a.n.i jani a můžu se zeptat, jak by to pak bylo s mateřskou? Asi bych pořád brala nemocenskou, že? a neměla vůbec PMM?

majinka1981
10. kvě 2012

@leeerinka no budeš brát těch 3300,- a sociální a zdravotní se neplatí.

karina1
10. kvě 2012

holky neviete ci davky nemocenskej v CR nalezia iba za pracovny den, ale za kazdy den? pochopila som to dobre, ze osvc nema prvych 21 dni narok na ziadnu davku?

leeerinka
10. kvě 2012

@majinka1981 tak to není tak hrozný 🙂 já si momentálně nevydělávám téměř nic...založili jsme před rokem s kolegyní soukromou školku a asi jsme přecenily počet movitých rodin v okolí...a když člověk zaplatí sociální, zdravotní a jízdný, tak mu nic nezbyde...a nevíte, jak se kontroluje přivydělávání na nemocenské? může se to? Asi se ptám hloupě, ale jsem v této roli poprvé 🙂 takže děkuji za trpělivost 🙂

majinka1981
10. kvě 2012

@leeerinka no máš povolený vycházky na šest hodin, jinak ti přijde kontrola a vezmou ti nemocenskou. Jinak v době nemocenský na živnosťnák dělat nemůžeš.

majinka1981
10. kvě 2012

@karina1 jj za prvních 21 dní nic ☹

j.a.n.i
10. kvě 2012

@leeerinka Tak pokud si platíš nemocenské už rok, tak budeš mít nárok i na mateřskou, ta bude vyšší než nemocenská, ale taky žádné terno.
Jinak při nemocenské nesmíš na ten ŽL pracovat, ale pokud by sis našla jinou práci, třeba na DPČ a veška se s ní do vycházek, tak to se smí.

karina1
11. kvě 2012

@majinka1981 ty jo to osvč je teda fakt za trest!! ja teda zarabam celkom slusne, ale matersku budem mat uplne mizernu, lebo u OSVC je zavisla od vysky duchodoveho pojisteni.. takze zamestnanec s mojim platom by mal matersku 31tis. ja budem mat cca o 11tis mesacne nizsiu, len preto, ze som OSVC!!! Cakam dvojcata, ale matersku dostanem v rovnakej vyske ako maminky, kt. cakaju 1 dieta (asi tomu druhemu dietatu nebudeme kupovat plienky, mlieko, atd.). A vrchol vsetkeho je, ze platim poistne 1040,- Kč mesacne, ale prvych 21 nemocenskej nemam narok na nic!!! Takze odhliadnuc od nemocenskej z dovodu rizikoveho tehu, si aj vsetky chripky, priedusky - cokolvek, odlezim s totalnym minusom na ucte.. Do nastupu na MD mi chyba 41 dni, takze prvych 21 nedostanem nic a este ma budu buzerovat kontrolou zo socialky (na prechadzky chodim s muzom, ked sa vrati vecer o 19.h z prace - takze teraz uz nebudem chodit vobec nikam v tych horucavach). Tento system vymyslel fakt genius 😒

majinka1981
11. kvě 2012

@karina1 no bohužel jsme v Čechách !!! 😠

j.a.n.i
11. kvě 2012

@karina1 Já nevím co si stěžuješ, zaměstnanec "s tvým platem" taky na sociálním zaplatí dvojnásobek... a ty si ho klidně můžeš platit taky, nikdo ti to nezakazuje... a prvních 21 dní platí zaměstnanci zaměstnavatel a jelikož ty si sama sobě zaměstnavatelem, tak si klidně můžeš platit taky... on zaměstnavatel není žádná imaginární věc, ale subjekt, který může fungovat pouze z toho, co mu zaměstnanec vydělá, takže od to taky "zadarmo" nemá.

karina1
11. kvě 2012

@j.a.n.i prepac, vobec nerozumiem tvojej reakcii - trosku komplexy, ci? malinko scestna reakcia - nemocenske poi ("socialní" ako to ty nazyvas) si prave nemozem platit take ake chcem, pze, jeho max. vyska je limitovana vyskou duchod. poi - myslim, ze som to tam pisala...

j.a.n.i
11. kvě 2012

@karina1 Ale nikdo ti nezakazuje platit si vyšší důchodové než musíš. A já žádný komplex nemám, jen mi vadí, jak se OSVČ tváří jako strašné chudinky, prostě v něčem se mají lépe zaměstnanci, v něčem OSVČ... a v něčem zas obě skupiny hůř.

orlando
12. kvě 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, můžu mít otázečku? Když mám termín porodu stanovený na 26.8., tak na mateřskou nemůžu nastoupit dřív než 2.7., což je blbý, protože jeden den budu pořád jako osvč (nebo osoba bez zdan. příjml, když živnost přeruším k 30.6.)a budu muset zaplatit soc. pojištění i za červenec viď? Jako vyměřovací základ jsem si stanovila 15 tis, ale abych kvůli jednomu dni platila skoro 4500tis, to se mi fakt nechce. Na netu jsem našla žádost o snížení měsíčního vyměřovacího základu. Je nějaká šance, že by mi to snížili na to minimální pojistné? Podle přehledu platím strašně moc vzhledem k výdělku. Mohla bys mi poradit s těmito dotazy prosím?

1) Chtěla bych, aby to platilo nejlépe už od června - je to možné, nebo taky platí 30denní lhůta pro vyřízení žádosti? Jestli má smysl tam psát, aby to platilo v červnu a červenci..
2) v té žádosti - daňový základ se bere předpokládám ten ze SVČ (v 2011 byla jsem i zaměstnanec)
3) jak je tam ta tabulka s jednotlivými měsíci - to abych sečetla, kolik jsem si každý měsíc vydělala a odečetla 60% jako výdaje?

Díky moc 😅

j.a.n.i
12. kvě 2012

@orlando Upřímně, co hodit smutné oči na doktorku? Myslím, že posun o jeden den by pro ní neměl být problém a můžeš nastoupit 1.7. 🙂
Jinak, mám takový pocit, že žádat o snížení nemusíš, stačí když prostě pošleš méně, pokud to tedy nebude méně než to minimum pro hlavní činnost.

orlando
12. kvě 2012

@j.a.n.i Smutné oči hodlám zkusit na příští kontrole😉)))Navíc je to pan doktor, tak by to mohlo zabrat😉 Já jen aby někdo na sociálce neměl problém s tím, že to není přesně 8 týdnů...A jak znám úřady, tak je na všechno žádost apod, tak aby to po mě pak někdo nechtěl doplatit víš☹ Ono mít 2500 a nemít, to je rozdíl. Navíc jsem učitelka v jazykovce, takže červenec je pro výuku mrtvý měsíc a nastoupit na MD k 1.7. by bylo ideální. Doktorovi to může být jedno ne? On to může pár dní posunout, nebo ne?

j.a.n.i
12. kvě 2012

@orlando No, kdyby to bylo víc jak 8 týdnů, tak by s tím 100% na sociálce problém byl... jinak doktorovi to je fuk, co on napíše do papíru jako termín porodu, to sociálka bere a nijak to nezkoumá.
Druhá možnost, pokud by s posunem měl problém je požádat na ten den o neschopenku, ale to je maličko ujeťárna, nicméně taky by to zafungovalo 🙂

orlando
12. kvě 2012

@j.a.n.i taky mi to přijde ujetý🙂 nicméně-pokud bych byla den na neschopence, tak bych musela taky platit DP?

j.a.n.i
12. kvě 2012

@orlando DP? Myslíš jako sociální, zdravotní a nemocenské? Nene, právě že nemusela.

orlando
13. kvě 2012

@j.a.n.i jj, přesně to myslím, takže to by byla další možnost, super!🙂 Díky moc, hned jsem klidnější🙂 Čert aby se v těch paragrafech vyznal...:-/ ještě že tu máme tebe😉

lemuritto
7. črc 2012

@j.a.n.i Dobrý den! Chtěla jsem se Vás zeptat, platím si od 8.10.2011 nemocenské připojištění ( sociálku a zdravotní - bylo mi v té době 26 let), teď jsem dostudovala ( k 26.6.2012) vysokou školu - denní studium ( ale už druhá vysoká). Pracuji doma, ale můj zdravotní stav už mi moc práce nedovoluje a Mudr. mě chce nechat na nemocenské ( což by se mi vzhledem k současným malým příjmům spíše hodilo). Ke kterému dnu bych mohla nastoupit a měla zároveň nárok na MD? Je to po splnění 270 dnů povinosti platit nemocenké pojištění, takže k tomu 8.7.2012? A jak se toto uskuteční, ještě budu muset zaplatit za červenec - tzn. do 20.8.2012? Chápu to správně? Moc se omlouvám, za asi hloupý dotaz, ale měnila jsem trvalé bydliště a s tím i ossz - takže má ochotná paní byla vyměněna za velmi neochotnou a jak jsem těhotná, jsem jakási přecitlivělá nebo co 😀 Děkuju!

j.a.n.i
8. črc 2012

@lemuritto No, od 8.7. nemocenskou asi už nedostaneš, to je dnes, nicméně klidně na neschopenku můžeš od zítra jít, pokud ti ji doktor napíše a ano, za červenec ještě musíš zaplatit jak nemocenské, tak sociální a zdravotní. Pak už zálohy neplatíš, ale musíš na ZP nahlásit, že si na neschopence.

lemuritto
9. črc 2012

@j.a.n.i Moc Vám děkuji za odpověď! Jen jsem to potřebovala ověřit!

orlando
10. črc 2012

@j.a.n.i Ahoj jani, mohla bych mít otázku? Vztahuje se to k nástupu na mateřskou. Povedlo se mi ukecat doktora k posunutí termínu o jeden den, takže jsem nastoupila přesně 8 týdnů před porodem na mateřskou, tj. od 1.7. Na sociálku jsem už 26.6.poslala ten papír od gynekologa se žádostí o mateřskou a potvrzení ze živnostenského úřadu, že přerušuji živnosťák. Od té doby ticho po pěšině. Neměli by mi poslat nějaký papír s výměrem nebo že mateřskou vůbec mám? Neměla jsem poslat ještě něco? ☹ ☹ ☹ Posílá se vůbec nějaké vyrozumění o vyřízení té žádosti?
Dneska mi přišel jakýsi papír, prý potvrzení, ze kterýho nejsem moc moudrá (je tam jen přehled od důchodovém pojištění za 2009-2011, že jsem ho hradila a jaký je vyměřovací základ). S tím se asi nedělá nic ne?

j.a.n.i
10. črc 2012

@orlando Pokud si na mateřské od 1.7., tak buď v klidu, to ještě na OSSZ nikdo neřešil 🙂 přednostně řeší ty co nastoupili v průběhu června, tobě budou poprvé platit až v srpnu, tak mají ještě dost času. Jo a třeba pražské pobočky ČSSZ žádné vyrozumění neposílají, přijdou od nich rovnou až penízky.

orlando
10. črc 2012

@j.a.n.i Ahaaaa🙂 Já jen že vždycky všechno řeší tak do týdne, tak mě překvapilo, že furt nepřišel žádný dopis nebo tak něco. Tak teď jsem naprosto v klidu 🙂 Doufám, že ta kalkulačka mateřské na MPSV je aktuální a nebudu překvapená, až přijde první mateřská...Tak děkuju 🙂

j.a.n.i
10. črc 2012

@orlando Akorát nezapomeň, že musíš ještě za červen zaplatit zálohy na sociální, zdravotní a nemocenské.