Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw děkuji moc!!!
nejsem z toho moc moudrá 😅 takže nemocenskou i mateřskou budu mít kol 15 000,- jako těch 525,-x 30?

lendaw
18. pro 2010

@garbage ono by to bylo těch 6tis plus mínus, kdyby nebyla ještě zaměstnanec na HPP. Tím pádem je to celé trochu jíné a výše mateřské se jí bude sčítat z toho co dostane od zaměstnavatele a z toho co sama uhradí jako osvč, ale v součtu nemůže dostat víc jak 969 (Tak jsem to alespoň pochopila z toho co tu odpovídala Vojtíšek - jééé, teď koukám, že jsem to v tom výpočtu popletla ----no ale ve výsledku by to měl být rozdíl jen v korunách.

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw já jsem pouze na částečný (3/4) úvazek,nebo to je taky HPP?

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa mateřská by měla být 612 x 30 = 18360 (možná o trošku vyšší, protože od r. 2011 se mění redukční hranice pro výpočty) a nemocenská 525 x 30 = 15750 (i tady to bude v řádu desetikorun vyšší, počítala jsem to podle redukčních hranic pro r.2010). To je z titulu osvč. Z titulu zamšstnance budeš mít mateřskou 297x30=8910 a nemocenskou ....no teď zjišťuju, že vůbec nevím kolik dostaneš nemocenkou od zaměstnavatele, protože nemám nejmenší tušení jak se to počítá. Ale podle kalkulačky na Idnes by to mělo s tvojí hrubou mzdou (pokud byla v posledních 12 měsících zhruba stejná) za období leden-konec dubna kolem 30tis.

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa to by mělo být jedno, jestli jsi na čáśtečný nebo plný úvazek. Nemocenské za tebe zaměstnavatel hradí a to je hlavní.

lendaw
18. pro 2010

@garbage ještě jednou si čtu co jsi radila carodcce a já bych poradila to samé, pokud by byla pouze osvč. Ta nemocenská by se jí počítala ještě z té maximální zálohy, protože by to byla pojistná událost, která by započala v roce 2010. Ale PPM už by začala v r. 2011 a tím jak se změnila ta pravidla, tak z jednotlivých měsíčních vyměřovacích základů se bude smět použít max. 148440, což odpovídá těm 2079. Cokoliv navíc by byl dar státu.

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw dobře doplatím si tedy 1894,- kč za prosinec,a v týdnu nastoupím na nemocenskou,u nás v práci ten týden od 27.12 nikdo neni tak to tam chci donést včas,dokud tam bude personální,a nevís náhodou ty nemocenské mám mít 2 já nikdy co jsem pracovala jsem na nemocenské nebyla,jednu mám donést na to ossz a druhou zaměstnavateli?
a na ossz mám říct že živnost za mně v průběhumateřské vykonávat manžel,nebo se to týká až v době toho nástupu na mateřskou?

Každopádně já Ti moc a moc děkuji za velkou radu a pomoc!!!!

také moc děkuji @garbage a @vojtisek007!!

florentina
18. pro 2010

Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem tak lezu. Řeším teď aktuálně jeden problém, který sice neodpovídá přímo názvu tématu, ale někdo zkušený by třeba mohl vědět. Jsem zaměstnaná na HPP a ještě vedle jako OSVČ na ŽL vykonávám nějakou práci doma. Z HPP budu mít mateřskou a jako OSVČ si nemocenské neplatím, takže tam nebudu pobírat nic. To co řeším je to, že abych měla nárok na mateřskou, nesmím v tom období vykonávat žádnou činnost. To, že v HPP nebudu vykonávat žádnou činnost je jasné, ale původně jsem to pochopila tak, že nemůžu ani jako OSVČ. Tak jsem řešila jestli musím pozastavit ŽL, nebo stačí po dobu mateřské nic nefakturovat /nemít příjem/, abych nepřišla o mateřskou z HPP. Když jsem se zajímala dále, řekli mi na sociálce, že příjmy, abych měla nárok na mateřskou, nesmím mít pouze u té činnosti, z které mateřskou pobírám. Tudíž na HPP jsem na mateřské, ale jako OSVČ si můžu přivydělávat i nadále a nemusím nic pozastavovat. To by platilo jen v případě, kdybych z OSVČ měla nárok na mateřskou. No zní mi to sice rozumně, ale nemůžu to nikde vyčíst a tak by mě zajímal ještě názor někoho jiného, zda s tímto výkladem souhlasí. Nerada bych, aby totiž pak na mě někdo vyrukoval, že jsem měla příjem /z OSVČ/ a nemám tak nárok na mateřskou /z HPP/ a musím ji vrátit. Ono sice jako OSVČ vykazuji příjem za rok - v přiznání na finančák a tak, to je jasné, ale na přehledu za sociálku se uvádí počet měsíců výkonu činnosti, takže tam bude vidět, že jsem podnikala i po dobu mateřské. Omlouvám se, za tak dlouhý dotaz, ale nevím jak jinak to popsat
Pokud někdo ví, děkuji předem moc za odpověď.

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa na ossz budeš podepisovat prohlášení, že činnost nevykonáváš ama, až budeš nastupovat na mateřskou.
Ad dvě nemocenské (administrativně) to nemám tušení. Já nikdy zaměstnanec nebyla, takže bych asi radši zavolala na call centrum čssz a zeptala se u nich, aby se něco nepopletlo. Je možné, že budeš muset mít 2.
Nemáš zač 🙂 Před rokem jsem se pídila po stejných informacích a jelikož jsem nevěděla o koníkovi, tak jsem si to musela všechno zjišťovat na úřadě. Naštěstí mě má na starosti fajnová paní úřednice. Navíc jsem řešila se sociálkou v září výpočet mojí mateřské, kterou mi špatně vypočítali. Tak jsem si to nastudovala a po několika návštěvách je přesvědčila, že ten jejich počítačový program to počítá blbě a tak mi ten jeden měsíc (kdy mi místo 23tis poslali necelých 5tis) doplatili a od té doby už to chodí v pořádku 😉

lendaw
18. pro 2010

@florentina pokud z titulu osvč nebudeš pobírat ppm, tak můžeš podnikat dál. Nesmíš dělat tu práci, ze které budeš čerpat ppm, přesně tak jak ti to řekli na sociálce. 😉

florentina
18. pro 2010

@lendaw moc děkuji za odpověď. Jinak máš můj obdiv, já myslela, že jsi třeba z oboru, když jsi do toho tak zasvěcená a když píšeš, že jsi si to vše dostudovala a ještě je dokázala přesvědčit, že to mají oni blbě - paráda, jsi moc šikovná!

florentina
18. pro 2010

@lendaw, jestli tě můžu ještě maličko otravovat, ještě mě v souvislosti s dotazem carodky napadá, stačí když řekne, že činnost jako OSVČ nevykonává, nemusí např. pozastavit ŽL? Jde mi o to, jak se to prokazuje. Teda ptám se jen tak pro zajímavost, můj případ to není, ale když už to tu čtu, tak mě to tak napadlo. Taky mě napadá, že uvést, že za někoho vykonává činnost někdo jiný, pokud k tomu nemá oprávnění asi taky nejde ne? Ale je asi otázka, jestli tohle pak někdo kontroluje, nebo si řeknou jo měla příjmy /např. dle faktur/ jen za část roku (tu co není na mateřské) a je to ok.

lendaw
18. pro 2010

@florentina podepisuje se čestné prohlášení a to je vše. Já třeba mám zaměstnańce, takže živnost mi běží, ale já sama jí dělat nemůžu. Což se ale dost blbě dělá. Jako hlavní náplň své činnosti nedělám (výuka jazyků), faktury vystavuju, připravuju´mzdy, komunikuju s klienty i s dodavateli, zvedám telefon (bo mám jen jeden i na soukromé hovory), maily vyřizuju. Nedokížu si představit, jak by to chtěla sociálka kontrolovat. Prý jde uvést, že to za tebe dělá např někdo z rodiny (tu administrativu apod.). Ono to spíše platí pro ty osvč co mají zaměstnance. Pokud zaměstnance nemáš, tak jakmile budeš podávat roční přehled na sociálku a měla bys příjmy/obrat po dobu PPM, tak bys možná muela dokazovat z čeho to bylo atd.
Jako činnost samotnou za tebe ai nikdo bet řádného oprávnění provozovat nemůže, to je jasný. Navíc, sociálka ti nevidí do účetnictví, takže - jak píšeš - pokud do toho nezačnou rýpat, můžou to brát tak, že příjmy byly z měsíců, co osvč nebyla v neschopnosti nebo na MD. no, já jsem zvědavá, jestli po mě budou na socce něco v lednu chtít, protože od ledna do srpna jsem byla na nemocenské a potom rovno na mateřské a budu na ńí až do začátku února. Ale firma jela dál, zaměstnanci pracovali, obraty byly, i pidi zisk.

florentina
18. pro 2010

@lendaw No tak držím pěsti, ať se ti v tom někdo ze socky nehrabe! Podle mě je to celé postavené nahlavu. Myslím to s těmi příjmy a nárokem na mateřskou. Jo u zaměstnanců je to jiné, ale OSVČ nemůže prostě jen tak zavřít firmu - teda je to o typu činnosti, ale pokud člověk dělá pro někoho nějakou navazující činnost či má ty zaměstnance, tak prostě nemůže říct, teď mi dejte na půl roku pokoj a pak přijďte zpátky. Takže nechápu proč to ten zákon takto řeší. A chápu, že mateřská je o péči o mimčo, ale člověk si řádně platí, aby na ni měl nárok a myslím, že většina žen v té době omezí vše ostatní co nejvíc, aby se mohly mimču věnovat, ale prostě nemůžou se úplně odstřihnout, když je to má živit i po mateřské. A přeji ti, ať ti firma jen zkvétá!

lendaw
18. pro 2010

@florentina to je přesně ono. Prostě nejde říct klientům, že si na půl roku musí najít jiného dodavatele. To už se s tím klientem můžu rovnou rozloučit a po mateřské nastoupit na pracák. Zakázky které mám (u velkých společností) jsem vyhrála ve výběrovém řízení a v mém oboru je hodně velká konkurence, takže zavření firmy na půl roku je rozsudek "smrti". Spousta zaměstnanců namítne, že teda nemám podnikat, když se mi to nelíbí, ale proč bych měla pracovat ve školství za almužnu a navíc se nervovat, když můžu pracovat s lidmi, kteří mou práci ocení jak vděkem tak finančně.

j.a.n.i
18. pro 2010

@florentina Já bych řekla, že ten zákon je naopak postaven tak, aby firma mohla jet dál, i když je majitelka na PPM, pokud má zaměstnance, tak ti prostě pracují dál a ona osobně činnost nevykonává. A pochybuju, že by se v tom někdo mohl rýpat ve chvíli kdy existuje nějaký zaměstnanec...

florentina
18. pro 2010

@j.a.n.i já si osobně myslím, že to tak není. Jak už psala lendaw, nejde nedělat vůbec nic. Nejde vše svěřit zaměstnancům. Ano ve velké firmě, kde je pozice na každou činnost a lidi jsou za ni odpovídajícně placeni, ale OSVČ i když má zaměstnance, dělá ve většině případů to hlavní - shání práci, má zodpovědnost za odvedenou práci před odběrateli atd., prostě i když zaměstnanec odvede dobře svou práci, nelze mu přenechat celé vedení, to by mělo stejný důsledek, jako říct těm lidem přijďte za půl roku. Když bude někdo zasvěcen do všeho a bude schopný to zvládnout, proč by pak byl u mě dál zaměstnanec, to už si to raději udělá sám na sebe (kdyby měl všechny znalosti a věděl jak na to a to by mu musela ta OSVČ ukázat, kdyby opravdu sama neměla nic dělat) ...důsledek - zase je OSVČ bez práce. Já také byla jako OSVČ na hlavní úvazek i se zaměstnanci, vím o čem mluvím. A to o čem jsem psala já, není jen o OSVČ se zaměstnanci. Platí to i pro ty bez zaměstnanců. To je například teď můj případ. Mám klienty pro které provádím pravidelnou činnost a pokud bych jim na půl roku dala vale, tak jsem bez práce. Mě se to teď netýká, protože jako OSVČ pobírat mateřskou nebudu. No ale je to jen můj názor, podle mne to je nedomyšlené a pokud je OSVČ na příjmech závislá i po mateřské a není to pro ni jen přivýdělek na přilepšenou, o který když přijde tak ji to nebude chybět, tak může většina OSVČ pobírat mateřskou jen pro to, že to v důsledku není až tak kontrolováno.

ojo
18. pro 2010

@lendaw @florentina já se na socce ptala a při PPM normálně můžeš tu činnost sama vykonávat...vykonávat ji nesmíš jen při nemocenské...

@carodkaa no musí ti dr. vystavit dvě nemocenské jednu do práce a jednu jako OSVČ, kterou odneseš přímo na OSSZ...já to takhle měla...
budeš mít dvě nemocenské souběžně a peníze dostaneš pouze tu maximální výši 23tis a PPM to samé, může se dostat pouze maximální výše....nečetla jsem tvůj příspěvek celý, ale v tomto případě je zbytečné tedy platit si max. pojistné 😉

lendaw
18. pro 2010

@ojo když jsem byla na nemocenské (a byla jsem na ní 10 měsíců), nic po mě na ossz nechtěli podepsat (mám na mysli čestné prohlášení o tom, že nebudu osobně vykonávat činnost). Až jdyž jsem nastupovala na MD tak mě upozorňovali, že nesmím provozovat činnost a musela jsem jim po prohlášení podepsat 😕

carodkaa
18. pro 2010

@ojo díky 😉 a to maximum je tedy 23tis.?

ojo
18. pro 2010

@lendaw hm zajímavý 😕 ....pro nemocenskou jsem taky nemusela nic podepisovat, ale ani pro nástup na MD...paní mi normoš řekla, že činnost provozovat můžu, ALE v tom smyslu, že ji nesmím vykonávat já sama, ale klidně může někdo za mě, takže já bych normálně na svoje jméno vystavovala faktury a přijímala doklady...když bych si tam dala nějakou dohodu o PP, třeba na známího, že to co za mě vykonával, tak to nikdo nezjistí...

ojo
18. pro 2010

@carodkaa ano v nemocenské je maximum cca 23-24tis a v PPM cca 28-29tis a víc ti prostě nedají...budeš to dostávat jednou dávkou...

ojo
18. pro 2010

@lendaw teď mě napadlo, možná je rozdíl v tom, jestli je OSVČ jako hlavní činnost nebo vedlejší činnost... 😕

lendaw
18. pro 2010

@ojo já mám činnost na hpp

ojo
18. pro 2010

@lendaw já to mám jako vedlejší...no ale vzpomněla jsem si, že to říkala i tady sousedce, co jí dělám papíry, je kadeřnice a má to jako hlavní činnost 😅

lendaw
18. pro 2010

@ojo jestli u mě není problém v terminologii 😅 provozovat můžu, vykonávat osobně ne 🙂

ojo
18. pro 2010

@lendaw jo tak to je 😀 koukala jsem, jak si to na přechozí stránce počíala, to jsi borec 🙂 a teda četla jsem, že od novýho roku to teda nabyde účinosti ta změna v nemocenském?? už to schválili? 😲 to teda budu muset taky prostudovat, co a jak...hlavně jak je to pak při vedlejší činnosti, když mám rodičák, bo to jsem osvobozena od placení důchodového, ale nemocensou si platit můžu a i ji čerpat 😕

lendaw
18. pro 2010

@ojo už to podepsal prezident. A je tam i změna týkající se vedlejší činnosti. Pokus si budeš chtít platit nemocenské, tak bude činnost brána jako hlavní, tj. budeš muset platit minimální zálohy. min. záloha bude 1807 a k tonu záloha na nemocenském v max. výši 140. potom už je to - čím vyšší nemocenské tím vyšší důchodové. 😒

ojo
18. pro 2010

hm...blbý 😒 a to i při rodičáku?? páč rodičák je navrh...i ty by si pak tu činnost měla mít jako vedlejší, ne?? aspoň ta moje kámoška kadeřnice to tak má...po PPM už neplatí zálohy, jen teda poměrnou část, bo měla vyskoký výdělek nad 50tis....a + teda nemocenské...

a když už to máš nastudované, když ta kamarádka měla teď tu nejvyšší mateřkou a rodičák si dala na 2 roky a do těch 2 let nastoupí znovu na PPM bude mít stále nárok na to maximum??

lendaw
18. pro 2010

@ojo pokud si budeš chtít platit nemocenské budeš muset platit zálohy na nemocenské.
Ta tvoje kamarádka siu musí platit nemocenské, aby měla znovu nárok na PPM a bude se jí to počítat z toho co odvede zs 12 měsíců přrd nástupem na MD. Ale opět, pokud si bude chtít platit nemocenské, bude muset platit zálohy na důchodovém. Výše nemocenkého už nebude libovolná, ale max. ve stejné výši , která odpovídá daňovému základu pro výpočet duchodového. Už při 300 na nemocenském budeš muset zaplatit skoro 4tis na důchodovém. Pokud zaplatíš na nemocenskéím víc, bude to nevratný přeplatek.