Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
23. led 2011

@georgine tohle už se tady na fóru jednou řešilo..s tou podpůrčí dobou a fakt myslím,že se tam podala nějaká žádost o prodloužení a bylo to....tak hodně štěstí... 😉

paja83
23. led 2011

Ahojky, mám prosbu. Jsem zaměstnaná a mám i živnosťák. Platila jsem si dobrovolné zálohy, abych měla vysokou mateřskou, ale slyšela jsem, že už to tak není. Je to pravda? Nevíte náhodou, co mohu udělat pro to, abych měla vysokou mateřskou? Moc díky🙂

georgine
23. led 2011

@lusyy ahojky zrovna jsem na něco narazila je tam i článek o platbě pojistného na dúchodovém pojištění při minimální částce se pak neplatí.. tak zkus načíst třeba ti to pomůže
http://www.ucetnictvi.paysoft.cz/dulezita-cisla/

eyael
23. led 2011

@georgine - díky za odkaz, ale já tomu vůbec nerozumím! Četla jsem to několikrát a nechápu, co tím básník chtěl říct ☹

Nově je od 1. 1. 2011 záloha na nemocenské pojištění svázána se zálohou na důchodové pojištění. To znamená, že měsíční základ určený platbou pojistného na nemocenské pojištění musí být stejný jako vyměřovací základ, ze kterého byla nebo měla být uhrazena záloha na důchodové pojištění v tomto měsíci. Pokud OSVČ zaplatí pojistné na nemocenské pojištění z vyššího vyměřovacího základu, část platby, která neodpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu pro zálohu na důchodové pojištění, se stává přeplatkem.

Můžete to prosím někdo říct polopatě?

vojtisek2007
23. led 2011

@eyael to znamená že k 1000 nemocenskému odpovídá cca 12000 důchodového....prostě se obě zálohy počítají ze stejného vyměřovacího základu - určité procento - nelze to už dělat tak jako loni, že šlo platit maximální nemocenské a minimální důchodové a tím si "navyšovat" nemocenské dávky....ke každé částce nemocenského patří uričtá suma důchodového.

j.a.n.i
23. led 2011

@paja83 Upřímně, neuděláš nic... Leda platit vysoké odvody i na sociální, ale to se nevyplatí.

eyael
23. led 2011

@vojtisek2007 - těch 12tis myslíš měsíčně?! jinak díky za vysvětlení!

eyael
24. led 2011

mmch, nevíte někdo, jak je to když jsem od loňského roku jako OSVČ na nemocenské? Co všechno mám povinnost platit a v jaké výši?

vojtisek2007
24. led 2011

@eyael jojo, měsíčně ☹ právě proto se od 1.1. už žádné navyšování nevyplatí, protože když k 1.000 maximálnímu nemocnskému musíš zaplatit kolem 12.000 důchodového...tak to vyjde dost draho, ano, dostaneš potom mateřskou kolem 30ti tisíc měsíčně, takže se to furt vyplatí, ale spíš jde o to,kde to vzít každý měsíc....když ty výdělky tak horentní nejsou....

vojtisek2007
24. led 2011

@eyael když jsi celý měsíc na neschopence neplatíš žádné zálohy 🙂, na zdravotní pojišťovnu potom dostaneš potvrzení od OSSZ, že jsi byla celý měsíc na PN, a že jsi nemusela platit zálohy, některý zdrav.pojišťovny (MPVZ) chttějí kopii začátku neschopenku....

vojtisek2007
24. led 2011

@vojtisek2007 chyba ne MPVZ ale ZPMV - zdravo.poj.ministerstva vnitra...např. nevím jak jiné pojištovny.....

georgine
24. led 2011

ahojky holky, tak se hlásím z OSSZ kde jsem dneska řešila tu podpůrčí dobu
Ten dopis prý znamenal informaci o tom, že mi končí polovina (180dní podpůrčí doby )že se to posílalo lékaři a abych o tom věděla i já tak mají povinnost to poslat i mě.. Zajímavé bylo že jsem to z dopisu vůbec nepochopila, že je to v podstatě jen oznámení rpo lékaře(protože v této době má prý nějakou povinnost můj zdravotní stav přezkoumat) ale když pak nastupuji na mateřskou a navíc jsem na PN z důvodu těhotenství, tak se to prý bere je jako formalita.. 🙂
tak jsem ráda, páč jsem měla strach že mi ukonči nemocenskou pár dní před nástupem PPM 🙂 takže jsem ráda 😵

vojtisek2007
24. led 2011

@georgine tak je to dobrý 🙂

lendaw
24. led 2011

@georgine já byla před PPM na neschopence 10,5 měsíce a nic takového mi nepřišlo 😕

georgine
24. led 2011

@lendaw no já jsem z toho sama jelen, ale sama nevím co to bylo, já to ani jako dopis v podstatě pro lékaře nepochopila..
jdu na poradnu na začátku února tak se poradím s doktorem , prý by měl vědět co a jak a snad mi to osvětlí ještě více, ale ptala jsem se zda mi ukončí PNku a prý ne.. 😒 no tak snad nekecají 😠

cristll
24. led 2011

Jsem na neschopence teprve týden,ale doposud jsem byla bez vycházek..(už mě to ale lezlo doma na palicu 😒 ).Dnes mi MuDr. (gynekolog) napsal konenčně vycházky..ale bohužel jen na 4 h denně ( nabídl mi bud v kuse nebo 2dopoledne a 2 odpoledne) - v kuse odpoledne. ..prý neomezené vycházky nejdou napsat..prý by to tak chtěl každý..:( docela mě překvapil..

georgine
24. led 2011

@cristll je to prostě indivindi rozhodnutí lékaře,pokud si ty vycházky umí odůvodnit tak je klidně napíše delší, ale nejsi sama znám pár holek s vycházkama jako máš ty.. ale je pár holek které mají delší vycházky.. to se prostě nedá ovlivnit, je docela škoda že nezohlendil taky to že máš doma dvě děti, ale nedá se to vymoci..

cristll
24. led 2011

@georgine Je to blbé,syn mě dojíždí do školy,na kroužky..mimo obec (cca11km),všude ho musím vozit. Doktor říkal,že pokud žena zustává doma kvuli práci (chemikálie,apod.)je to něco jiného.U mě napsal bolesti břicha..něco v tom smyslu A on tu diagnozu musí nějak obhájit,a k tomu i ty vycházky musín odpovídat..Dělám kancelářskou práci,jako OSVČ....on chápe že být tam od rána do večera je namáhavé,vč. víkendů..ale prý se to všechno pak složitě obhajuje při kontrolách co mu dělají.Když napíše ze 100těhotných 90 ženám neomezené..je to na průser.Ale uklidnival mě tím,že dopoledne pokud budu nutně něco potřebovat si to mám vyřídit a kdybych náhodou měla kontrolu, "nějak to uděláme"..a mám hned volat. Taky mě uklidňoval tím,že kontroly těhotným moc nechodí..teda spíš vůbec.

camillka
25. led 2011

Holky,
potřebovala bych prosím od vás zkušenějších taky poradit 😅 ...vysvětlím můj případ...v květnu 2010 jsem nečekaně otěhotněla, jseo OSVČ a bohužel jsem nevěděla, že placení si nemocenské na sociálce má co dělat do budoucna s mateřskou 😒 ...když jsem se na to na SOC. informovala, bylo mi zděleno, že nemám na žádné peníze v těhotenství do porodu nárok...s tím jsem odešla domů...mám známou účetní a ta mi poradila, abych si aspoň srpen, září, říjen platila zálohu na nemocenskou ve výši 1010,- a od listopadu nastoupila na nemocenskou...tím pádem mám teď i slušné peníze (denní dávku 780,-)...jenže teď nevím jak dál...na mateřskou před porodem (termín máme 26.2.) nárok prý nemám ani poporodu a ještě k tomu si nemůžu vybrat ani délku rodičáku...je to tak, že? Takže mi zbývá do porodu být na nemocenské a po porodu (to mi taky zjistila známá od své známé na sociálce) být půl roku na nemocenské, s tím, že se mám domluvit s lékařem, jestli mi nemocenskou napíše. Včera mi ale na ÚP řekli, že že když vypíšu nějaký papír (potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku) tak si budu moct vybrat aspoň tu 3 letou variantu rodičáku...jenže teď mě právě zajímá, co mě výjde jako nejlepší varianta
1. být poporodu na nemocenské a dostávat pořád těch 780,- denně (ani nevím, jestli teda ta částka bude pořád tak vysoká) nebo
2. vypsat ten papír, přijít o nemocenskou a dostávat nějakou částku (opět nevím kolik to jako má být) a mít na výběr tu 3 letou variantu...

Budu ráda za Vaše zkušené informace a nápad co s tím 😅 ...moc díky

vojtisek2007
25. led 2011

@camillka takže ty informace jako 1) tak za 2) jsou mírně řečeno zkreslené....pokud jsi byla účastna nemoc.pojištění tak jak píšeš a bereš nemocenskou, tak ti sice nevznikne nárok na mateřskou, ale budeš mít 100% nárok na NEMOCENSKOU V SOUVISLOSTI S PORODEM - ta se pobírá 6týdnů před porodem a trvá ještě 6týdnů po porodu (místo mateřské prostě) pak normálně máš nárok na rodičovský příspěvek a máš i možnost si zvolit jeho délku - dva nebo tři roky... takže 6týdnů před porodem ti tvůj gyn ukončí neschopenku co máš teď a vyství ti tu druhou neschopenku v souvislosti s porodem na který setrváš ještě 6týdnů po porodu a pak navážeš rodičákem - částku na den budeš mít cca stejnou jako teď

camillka
25. led 2011

Jéé, tak to jsem docela ráda, kdyby to tak šlo!!! 🙂 A doktor bude mít k tomu papíry, jo? Protože když jsem to s ním probírala , takovou možnost mi nenabídl..nebo asi nevěděl...takže jak půjdu zítra na kontrolu, řeknu mu tuhle variantu a potřebuju pro něho ještě nějaký papír ze SOC. nebo to bude mít všechno on? A s tou volbou délky rodičovského příspěvku je to tak určitě? Protože na úřadech mi pravdu neřeknou a budu se s nima muset přít, že mám pravdu já, tak ať jsem na ně obrněná 😠

vojtisek2007
25. led 2011

@camillka doktor ti jen vystaví novou neschopenku (nevím teda přesně jestli se stará ukončí a nová založí nebo jestli se na té staré jen upraví diagnosa, teď tam máš něco jako rizikové těhu a pak to bude nemocenská v souvislosti s porodem - třeba jen nechá běžet tu co máš teď a sami si to převedou na ossz, tohle přesně netuším,ale nárok na nemocenskou v souvisloti s porodem máš....) a nic se socky k tomu nepotřebuješ....
S tou volbou to tak je, můžou si vybírat délku rodičáku matky, které měli nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství - mateřská) nebo matky, které měli nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem....

camillka
25. led 2011

A ještě mě napadlo: když po porodu budu těch 6 týdnů na nemocenské, dala by se prodloužit i na delší dobu? ...třeba na půl roku? A měla bych pak možnost toho výběru délky rodičáků? Nebo se NEMOCENSKÁ V SOUVISLOSTI S PORODEM po těch 6 týdnů po porodu automaticky ukončí a nestupuji na rodičák? A na jaký úřad si mám prosím ohledně toho rodičáku zajít? Mám v těchto věcech opravdu zmatek ☹

vojtisek2007
25. led 2011

@camillka nemocenská v souvislosti s porodem trvá jen těch 6týdnů po porodu, pak můžeš jít na normální neschopenku zase, když ti jí tvůj dr vystaví....a navazuje se rodičákem, ikdbys pokračovala tou obyč neschopenkou (měla bys RD i neschopnost) - a k rodičáku by ti všechno měli říct na úřadě práce - odbor státní sociální podpory podle tvého bydliště.

camillka
25. led 2011

Jsi moc hodná! Děkuji Ti za tak skvělé informace a Tvůj čas! 😉 😉

camillka
25. led 2011

@vojtisek2007 ...prosím Tě, ještě mě napadlo...dostala jsem na ÚP papír - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, bylo mi zděleno, že pokud ho vypíšu, mám nárok na výběr 3 leté varianty na rodičák (řekla mi teda přímo 3 leté, ale moc ji nevěřím 😖 )...musím ten papír vypsat a podat ho ještě před porodem nebo bude lepší až po porodu?

vojtisek2007
25. led 2011

@camillka ten papír musíš vyplnit a poslat na OSSZ - odkud ti bude vyplácena ta nemocenská v souvislosti s porodem - tam ti právě potvrdí, že jsi na ní měla nárok, přesně odkdy dokdy a v jaké výši - to se přikládá k žádosti o rodič.příspěvek, takže klidně až po porodu vyplnit a poslat, oni ti to poštou pošlou zpátky.
Když na tu žádost koukneš, tak ty vyplníš část A, B a C ti vyplní na OSSZ tu druhou variantu - nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem - a to znamená, že si můžeš zvolit délku rodičáku, není pravda, že když vyplníš tenhle papír automaticky máš na volbu roků nárok, volba roků je podmíněna právě nárokem na mateřskou nebo té nemocenské poskytované v souvislosti s porodem 🙂 a když je dávka vyšší než 380 Kč na den, můžeš si zvolit dvouletou variantu, jinak si můžeš zvolit tříletou....když nemáš nárok ani na mateřskou ani na nemocenskou s porodem nemůžeš si zvolit nic a máš automaticky 4 roky....

camillka
26. led 2011

@vojtisek2007 ...děkuji Ti moc za rady...vidím, že se v tom vyznáš, víc než na úřadech 😉...nebo spíš mi to říct nechtějí, nevím ...mohla bych se Tě prosím Tě ještě poptat jak je to s živností? Nevěděla bys, jestli ji mám přerušit nebo ne? Co mě vyjde líp? Dnes mi na ÚP řekli, že bych si ji přerušit měla, ale dál jsem to moc nepochopila, páč paní se sama do toho kapku zamotala 😒
A odkdy si na soc. začít plati nemocenskou? ...člověk nikdy neví kdy opět otěhotní 😅 ...

vojtisek2007
26. led 2011

@camillka po dobu nemocenské nemůžeš vykonávat svojí činnost - když se nastupuje na mateřskou, tak stačí, že na ossz podepíšeš čestné prohlášení, že živnost neprovozuješ osobně - jestli něco takového budou chtít i při té neschopnosti v souvislosti s porodem nevím, živnost ukončovat nemusíš, pokud vyloženě nechceš. A zálohy si začneš platit znovu po skončení té nemocenské - při nástupu na rodičák, pak už si zálohy hradíš, když si necháš přihlášené nemoc.pojištění, bude se ti brát podnikání jako hlavní, když si nemoc. odhlásíš, můžeš mít po dobu rodičáku živnost jako vedlejší - nejsou tak vysoké zálohy jako u hlavní činnosti. Já bych to udělala tak, že po skončení té nemoc s porodem bych odhlásila nemocenské, a platili jen důchodové jako vedlejší a pak před dalším těhu (ten rok) začala zase nemoc.platit, abys měla zase nárok buď na PN nebo mateřskou.....

gabikri
27. led 2011

Ahojte vespolek 😉

tak jsem teď volala na sociálku a paní mi to vysvětlila, jak to je.
Tu poslední platbu, co jsem si posílala 5.10. těch 2500 už mi do
toho nepočítali a tím pádem mi nemocenskou nepočítají
z maxima.
Mám pěkný vztek.......zaplatit to o něco dřív a nebo jít marodit
až od 1.11. tak mám tak cca o 3tisíce měsíčně víc ☹
Nu co už, nevěděla jsem to.