Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

orlando
11. črc 2012

@j.a.n.i jasný, to už jsem platila začátkem července, platí se to zpětně viď...

j.a.n.i
11. črc 2012

@orlando Jojo, platí se to zpětně a je to do 20. v měsíci 🙂

orlando
11. črc 2012

@j.a.n.i tak to mám v suchu, to platím vždycky začátkem měsíce, abych to měla z krku. Přijdou zaplacený faktury, tak to hned lítají prachy na všechny strany..🙂

alkena
12. črc 2012

@orlando Ahoj, patřím pod OSSZ Olomouc, taky jsem měla pocit, že bych měla dostat nějaké potvrzení či vyrozumění, ale houby. Ale peníze mi chodí pravidelně. První měsíc trochu později, teď už v první půlce.

@j.a.n.i Můžeš mi, prosím, ujasnit, jak je to se zdravotním pojištěním během pobírání PPM? Na OSSZ mi bylo řečeno, že nemusím živnost přerušovat, že stačí prohlášení (na formuláři PPM), že živnost osobně nevykonávám, a nemám povinnost během PPM platit sociální a nemocenské pojištění. Na zdravotní pojišťovnu jsem posílala kopii toho formuláře, aby věděli a paní mě tam automaticky vede, jako že jsem odhlášená (teď si nejsem přesně jistá z čeho že to, ale asi jako že nejsem osvč) a nemusím platit zálohy. Když jsem se telefonicky snažila si to ujasnit, došly jsme k tomu, že vlastně neví, jeslti teda jo nebo ne. ŽL pozastavený nemám, prostě teď jen činnost nevykonávám, z povahy mé živnosti tak ani nevystavuju žádné faktury, mám tedy být odhlášená nebo ne? Jinými slovy, mám platit vypočtené zálohy nebo jsem i od toho osvobozená?

orlando
12. črc 2012

@alkena Já jsem pod OSSZ Teplice a zatím nic nepřišlo. Tak jsem ráda, že v tom nejsem sama🙂

j.a.n.i
12. črc 2012

@alkena Si osvobozená, jen musí být na ZP nahlášeno, že pobíráš PPM, což podle toho co píšeš máš.

j.a.n.i
12. črc 2012

@alkena Jo, tak koukám, že nejenom pražské OSSZ potvrzení neposílají 🙂

alkena
12. črc 2012

@j.a.n.i Díky!

lemuritto
21. srp 2012

@j.a.n.i Ahoj, chtěla bych se Vás zeptat, jestli nevíte jak se započítává příjem OSVČ do životního minima rodiny? Jestli bychom čistou náhodou neměli nárok na porodné?
Dítě by se mělo narodit v říjnu, tudíž by pro nás měl být rozhodný příjem za 7.,8. a 9. měsíce. Od 31.7. jsem na nemocenské, takže příjem za srpen bude nemocenská od 22.dne nemoci? A začátkem září bych měla nastoupit na PPM, takže tam je příjmem PPM. Ale jak spočítám příjem za červenec? Děkuji moc, nikde to nemůžu najít!

j.a.n.i
21. srp 2012

@lemuritto No, příjem u OSVČ se bere cca 11 000,- minimálně, takže to se započte za červenec.

lemuritto
21. srp 2012

@j.a.n.i Děkuji! Jste moc hodná. Škoda že tu není tlačítko "Nelíbí se mi" 😀 Informace nepotěšila, ale s tím se nedá nic dělat 🙄

j.a.n.i
21. srp 2012

@lemuritto Chápu, že nelíbí, ale holt to tak je... odpovídá to tomu minimálnímu odvodu na sociální.

lenuli123
9. zář 2012

Ahojky HOLKY,
měla bych dotaz a budu ráda za každou odpověd !!!
Jsem na HPP víc jak 2roky a ted tu samou práci bych chtěla dělat na ŽL, jak se z toho platí mateřská?
Počítá se do těch 280dní, nebo 180dní....(nevím,jak to přesně je) i to, že jsem byla předtím na HPP??
Na ŽL bych si platila soc.zdrav a i nemocenské pojištění.
Budu ráda, když budete mít některá z Vás radu pro mě, díky moc, LENKA.

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 Do těch 270 dní se HPP počítá, do těch 180 dní ne.

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i Tak vešla bych se do toho?? Když půjdu od října na ŽL, a budu si platit soc.zdrav. a nemocenské pojištění asi tak kolem 350-400kč(stačí to?), a třeba otěhotním v květnu, tak mi to výjde??
Díky, že mi to spočítáš,já nevím, kde se to počítá.
A prosím tě kolik si musím také platit soc. a zdrav? Jen ten základ?? Nebo prostě bych chtěla mít tak kolem 11tis. mateřskou a pak další dva a půl roku rodičák 7600kč? Tedy do 3let dítěte věku? Říkám to správně??

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 Tak logicky to stihneš, když těhotenství trvá cca 280 dní, na mateřskou se chodí nějakých 50 dní před TP, takže 180 dní se stihne.
Jinak pokud bys platila nemocenské 360,- tak mateřská vychází na těch cca 11 000,- a sociální k tomu musíš platit 4570,- zdravotní to minimum, tedy cca 1670,-
A pokud bys rodičák chtěla do 3 let, tak to vychází na 7100,-

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i a zdravotní ?? to už je v těch 4570kč??
Děkuji jinak moc,že jsi mi to spočítala. TY JSI SNAD UČETNÍ? nebo jsi jen tak šikovná? 😵

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i jsem blbá, blbě jsem to četla...už to vidím o tom zdravotním. PROMIN.

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i TO je teda celkem mazec platit 6.600kč, jen na ty pojištění... 😨
a proč to sociální musí být tak vysoké? těch 4570kč? Proč taky nemůže být minimum??
A nevíš, jak to je, kolik bych pak platila daně za rok? Kolik si musíš vydělat za rok, abys je vůbec platila??

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i Můžu ještě něco?
A co kdybych si platitla jen to povinné soc. a zdrav. a to je kolik? Neplatila bych si nemocenské?
Pak bych měla mateřskou kolik? Slyšela jsem, že jen nějaké 3tis. a do těch 7.600kč mi to doplatí sociálka.
Nevím, jestli v tom hraje roli, že nejsem vdaná, ale asi nee, s přítelem máme byt a žijeme spolu, takže to asi nee..
Jen mě to tak napadlo, ptž bych to možná viděla i toto řešení,děkuji!!!!!!!!!!!

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 Pokud by sis nemocenskou neplatila, tak bys mateřskou neměla vůbec... a měla bys rovnou od porodu rodičák.
A jinak to sociální nemůže být minimum, když chceš 11000,- mateřskou, pokud by sis platila minimální sociální, tak nemocenská se k tomu dá platit pouze 145,- a mateřská pak vychází cca 4400,-

A to pojištění, že je vysoké, no, ono se člověku zdá vysoké, když ho má platit sám, ale že ho za tebe platí zaměstnavatel, to už málokdo vidí 🙂

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i Takže já vlastně nemusím platit nemocenskou a můžu si platit jen povinné soc. a zdrav. a pak budu mít rodičák hned od porodu těch 7.100kč, jak jsi psala?
A co když třeba od 6měs.těhotenství budu na nemocenské, tak to nebudu dostávat od státu nic,vid?
A kdybych si platila soc. a zdrav. ten základ a k tomu nemocenskou základ a šla od 6.měs. na nemocenskou, nebo bych prostě nemohla pracovat a měla bych k tomu potvrzení od lékaře, tak dostanu nějakou korunu od státu,nebo ne?
Tak jsme přemýšleli s přítelem, že si budu šetřit peníze a budu si to pak přikládát k té mateřské, nebo rodičovské... a nebudu si platit asi ty velké poplatky, jak jsi psala prvně, abych měla těch 11tis. mateřskou...
Já nevím, jsem z toho celá špatná a tento týden mě čeká to velké rozhodnutí. 😨 🙄

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 Pokud si neplatíš nemocenskou, tak žádné potvrzení od lékaře, že nemůžeš pracovat nepotřebuješ, k čemu, stejně od nikoho nic nedostaneš.
Jinak pokud si nemocenské platit nebudeš, tak sice budeš mít rodičák hned od porodu, ale ty sama nemůžeš volit, ale pokud by nárok na mateřskou vznikl příteli, tak volíš pře něj, nicméně do 3 let věku dítka to pak vychází na 6100,- neb ho bereš delší dobu.

lenuli123
9. zář 2012

@j.a.n.i takže když si budu platit to minimum, jak jsi psala těch 145kč..nebo kolik, tak si s rodičákem můžu protahovat jak chci a taky budu mít hned těch 6.100kč od začátku porodu až do 3let dítěte?
A co teda když budu muset být doma od 6.měsíce?

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 No, tak pokud by sis platila to minimum, tak budeš mít neschopenku, pravda bude taky minimální, cca 3000,- ale bude. Pokud by sis ji neplatila vůbec, tak bys prostě od 6 měsíce nepracovala, ale nic bys nedostala... a pokud budeš dělat na ŽL, tak to kdy pracuješ si určuješ sama, něco jako neschopenka ve smyslu omluvenky není.
A pokud bys měla tu minimální mateřskou, tak by ten rodičák vyšel o něco vyšší, protože bys ještě cca 5 měsíců dostávala část mateřské a část rodičáku, takže tipuju třeba 6500,-

lenuli123
10. zář 2012

@j.a.n.i Já dneska mluvila s učetní, něco jsem pochopila, ale stejěn mi něco uteklo, ptž jsme spolu mluvili přes tel.

Ještě jednou prosím! 😵
Když si budu platit minimum soc.zdrav. a nemocenského pojištění a půjdu od 6měs. těhotenství na rizikové, nebo prostě nemocenskou, tak budu od socky dostávat těch 3.000kč, a na víc nemám nárok???
A co když třeba nebudu těhotná a zlomím si nohu? To také nedostanu nic?
PTŽ mi učetní dneska říkala, že kdybych si platili víc té nemocenské pojištění, třeba 500-700kč, tak stejně by to malilinkato poskočilo, myslím tu nemocenskou....že se to ani nevyplatí...
A CO JSI TO PSALA O TÉ MATEŘSKÉ?
Takže když si budu platit soc. a zdrav. minimum a budu dostávat od socky, nebo koho minimum mateřské asi 3.500kč a měla by mi socka, nebo kdo doplatit ten minimum těch 6.100kč, tak pak rodičák do 3let dítěte mám 6.500kč, jak jsi psala, jo???
A prosím tě, jaké jsou podmínky, abych se mohla rozhodnout, jak dlouho budu na rodičáku?? Jestli 2-3-4 roky???
Díky mocccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc ♥

camilca
25. zář 2012

Holky, poraďte prosím. Jsem OSVČ, od května 2011, co se mi narodila dcera, nepodnikám. Živnost jsem nepřerušila (myslela jsem, že nemusím - že bude stačit, když nebudu nic fakturovat). Teď tedy nic nefakturuji, protože nepracuji, a na sociálce jsem napsala čestné prohlášení, že nepodnikám, takže tím pádem teď nemusím platit žádné zálohy na pojištění. Nicméně na zdrav.pojišťovně teď po mně chtějí doplatit téměř 3000Kč za loňský rok (de facto za období, kdy jsem už pobírala rodičák) plus po mně chtějí, abych platila minimální zálohy v letošním roce. Nevím, co mám teď dělat - jestli to musím doplatit, nebo nějak zpětně dokázat, že jsem opravdu nepodnikala a nefakturovala... Díky za veškeré postřehy / zkušenosti. K.

j.a.n.i
25. zář 2012

@camilca Problém je v tom, žes měla na pojišťovně nahlásit, že pobíráš rodičák a nechat si zálohy snížit nebo úplně zrušit. Teoreticky by to mělo jít dokázat i zpětně, ale jak přesně tohle funguje, to netuším. Řešila jsem pouze osobu bez ŽL pečující o dítě do 7 let a nebyl problém s vyřízením cca 4 měsíce zpětně.
Plus tedy za minulý rok mi přijde druhý problém v tom, že si měla odevzdat přehled a ten tipuju, že si jim nedala.

camilca
26. zář 2012

@j.a.n.i Já jsem tam loni v listopadu byla jim to nahlásit, paní mi vyjela papír s nulovými zálohami až do dceřiných 3.narozenin (2014). Přehled jsem samozřejmě podala. 🙂 Po jeho podání mi volali z pojišťovny, že mám platit minimální zálohy. Já jsem tam hned šla a ptala se za co, když mi paní předtím vyjela ty nulové zálohy. Prý, když mám příjmy, musím platit. Já jí dokola vysvětlovala, že příjmy žádné nemám.
V roce 20011 jsem pracovala 5 měsíců, za ty jsem řádně zaplatila zálohy. Od června 2011 do prosince 2011 jsem nepodnikala, výdělek 0, přesto mi teď paní na pojišťovně řekla, že mám nedoplatek cca 3000Kč... Takže nevím za co... :(

j.a.n.i
26. zář 2012

@camilca No, tam záleží kolik ti vyšlo v přehledu za rok 2011 - pokud tam nějaký příjem byl, tak mohou zálohy požadovat, ale až podáš přehled s 0 za rok 2012, tak ti to celé musí vrátit. Nicméně asi záleží na tom jakou máš pojišťovnu, já vím, že u OZP nebyl problém zálohy zrušit, stačilo prohlášení, že příjmy nebudou, dokonce na to měli kolonku v přehledu.