Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
2. čer 2010

Georgine: pokud nemáš pozastavenou živnost a platíš si nemocenské pojištění, tak nárok na neschopenku máš.

georgine
2. čer 2010

platím si nemocenské a to nejvyžší částku, no a nastoupit mohu už od 1.6?? když jsem přihlášená od 1.3. 😉
měla bych si nadplatit nějakou částku dkyž chci jít v červnu na nemocenskou 🙂

modra_slunecnice
2. čer 2010

j.a.n.i : moc děkuji za upozornění já si to taky myslěla ale zblbla mě paní na čssz ta mi tvrdila že nebudu platiti nic pokud budu na RD i když nebudu mít pozastavenou živnost že až když bych si něco vydělala tak podám přehled a danový přiznání a z toho zaplatím soz, zdrav a nemoc že mi půjde z tytulu RD.. ale mě to moc nesedělo. Tak jsem ráda že jsem to cítila správně že mi to řekla špatně. Ještě jedna otázka. Když jsem se přihlásila k nemocenskému pojištění 12.5. platím 1010 kč tak kdy můžu nastoupit na neschopenku a bude se mi počítat tak nejvyšší vyplácená částka ? paní mi říkal že když ted 3 měsíce tzn. květen, červen, červenec zaplatím 1010 kč tak 12.8. můžu nastoupit na neschopenku a bude se mi počítat těch cca 730 kč na den. Je to tak správně ?

renush
2. čer 2010

našla jsem stránky jakpodnikat, máte zkušenost?
Jak trávíte večer? 😎

j.a.n.i
2. čer 2010

@modra_slunecnice jojo, je to správně, jen musíš zaplatit i platbu za srpen, nemusí to už být těch 1010, ale musíš poslat alespoň to minimum, 56,- aby ti to nemocenské pojištnění nezaniklo... platit se nemusí až když si celý měsíc na neschopence.

renush
2. čer 2010

kdyby takhle radili na úřadech, jako j.a.n.i a Vojtišek, tak máme každá více klidu. Jak já pak půjdu na rodičák, zruším si ŽL na finančním úřadě a nahlásím to na ČSSZ a VZP, a jsem prostě jenom vedena na kontaktním místě zdravotní a sociální oni za mě?
Jaký je rozdíl mezi zrušením a přerušením ŽL? Ještě mám čas.

j.a.n.i
2. čer 2010

přesně nevím, ale myslím že 1000,- kč kdyby si ho zas chtěla, za přerušení by se nic platit nemělo, ale když ho zrušíš úplně a pak bys ho znovu chtěla, tak se o platí jako ten první

lendaw
3. čer 2010

Renush: pozastavit živnost smíš 2x za existenci živnosti. Třetí pozastavení už by znamenalo zánik živnosti. K pozastavení stačí zajít jenom na příslušný ŽL a nahlásit pozastavení a na jak dlouho. Po dobu pozastavení živnosti je to prakticky jako by živnost neexistovala, jen máš tu možnost se k ní kdykoliv vrátit a obnovit jí. POkud živnost zrušíš, platí se správní poplatek (nevím kolik přesně) a pokud bys chtěla znovu podnikat budeš muset založit živnost úplně znovu a opět se platí poplatek (1000,-Kč). Být tebou, živnost bych pouze pozastavila a kdykoliv budeš chtít, můžeš se k ní vrátit.

georgine
3. čer 2010

ahiójky holky tak mám zjištěno od 1.3 jsem přihlášená a musím mít zaplacené 3 měsíce takže tedka za červenbych se měla zaplatit a pak můžu jít na nemocenskou... 🙂 nejlíp platit max.částku 😉

renush
4. čer 2010

Já jsem ještě přišla na to, že i když jsem byla v prosinci 2009 pojištěna asi 3 dny na nemocenském pojištění, které mi zaniklo, nezapočítá se mi to. Nemocesnké pojištění musí trvat 3 měsíce minimálně, tak budou brát to unorové. POdívají se rok zpětně dozadu, tzn, Nemocenská v červnu - období bude červen 2009 až květen 2010. v červnu jsem ještě pravola,a ale paní na call centru mi řekla, že budou brát jen to pojištění, co jsem měla jako OSV4, tedy od srpna 2009, jsem byla OSVČ a i když jsem neměla nemoncesnké od tohoto data, tak rozhodné období bude od 08/2009 - začátek OSVČ až květen 2010.

renush
4. čer 2010

no a ještě, že se pojistné platí za celý kalendářní měsíc... jsem to teďka někde četla, tzn. že i když jsem účastna na nemoncenském pojištění od 26.2.2010, tak jsem to zaplatila za celý měsíc, tedy 28 dnů....

renush
4. čer 2010

no a pecka na závěr. přicházím se vzorečkem pro výpočet poslední splátky NP, kteoru si člověk vypočtě DVZ.
x= / 2356 x D/ - Z

x ... VZ té poslední splátky, nakonec ho násobíme 0,014 aby nám vyšla suma, kteoru máme doplatit
D... počet dnů účasti na NP v období 12 měsíců před pojistnou událostí
Z - to je součet všech VZ za každý měsíc vypočítaný zvlášť




jaja19
7. čer 2010

Ahojky, prosím o radu 🙂 Jsem OSVČ, od 6.6.2010 jsem nastoupila na MD, papíry jsem už na socku odevzdala, od 4.3.2010 jsem byla v PN a dneska jsem si teda byla ukončit neschopenku a myslela jsem, že mi jí ukončí k 5.6.2010, aby mi to pěkně navazovalo. Jenže u dr byla jiná sestra, která na mě působila jako že moc nerozumí tomu co dělá..No a ukončila mi neschopenku k 4.6.2010, tzn. že mám jakoby jeden den plonkovej. Co to pro mě znamená? Je to nějaký problém? Mě napadá jen to, že budu asi muset za červen zaplatit zase všechny zálohy.. 😒 Nevíte někdo? Díky mnohokrát

bilejboxer
7. čer 2010

Ahoj holky,

pročítala jsem diskusi trochu zpět,ale nenašla jsem odpověď na sou otázku.
Jsem osoba spolupracující,od 3.5.jsem donesla neschopenku na OSSZ.Paní se ptala,který den byl poslední,kdy jsem vykonávala činnost(napsala tam nakonec 30.duben ,datum na neschopence mám tedy 3.5.).
Myslím si tedy ,že od 3.5. mi nikdo nemocenskou vyplácet nebude(až po uběhnutí 14.dní...).
Ale paní ze sociálky mi říkala,že nejsem zaměstnanec a tak těch 14.dní se už také počítá....
No dost mě zmátla,já si logicky myslím,že mi teď koncem června přijde nemocenská za květen-a to od nástupu na nemocenskou tj.3.5.(takže 14 dní kdy mi nic nepřipadne,potom za nějakých 14.dní mi vypočítají výši nemocenské ze záloh co jsem platila,mám doplaceno měsíčně 1010 kč zpětně rok...).
S čím můžu tedy počítat?Má pravdu ta paní a nebo já?

Pokud mi tu někdo necháte odpověď,tak předem moc děkuji.
Jen mě to fakt zajímá...protože mi vyvrátila to,v čem celou dobu žiju.Dost mi zamotala hlavu,na netu to nemůžu nikde dohledat a Vy se v tom některé dobře vyznáte!!!Díky.

jaja19
8. čer 2010

BILEJBOXER: za prvních 14 dnů nic nedostaneš, tzn. od 3.-17.5 nic. V červnu ti teď přijde nemocenská za období 18.5.-31.5.2010, pokud jsi na sociálku donesla lístek na peníze od doktora za květen. Pokud ti ho třeba doktor vystavil k 31.5. ale donesla jsi ho na sociálku plácnu třeba 26.5., tak dostaneš peníze jen od 18.5.-26.5. a za zbylý dny května až v červenci. To se jednou stalo mě..

bilejboxer
8. čer 2010

Jaja 19-děkuju moc za odpověď 😀 Jsi hodná!!!!Fakt děkuju,takže je to tak,ajk si celou dobu myslím já.
Asi ta paní byla včera dost zmatená....fakt dost.
Papír na peníze jsem donesla minulé úterý,tedy 1.6. s datem posledního května.Tak to snad bude za celý zbytek května.
hezký večer a děkuju za ochotu 😅 😅

j.a.n.i
9. čer 2010

@jaja19 když se lístek přinese dříve, tak to nevadí, ale nesmí to být o více jak 3 dny, on ho totiž víc dopředu doktor vydat nesmí. Mě ho teď vystavil 28.5., ten den jsem to tam nesla a mám zaplaceno normálně do 31.5.

jaja19
9. čer 2010

j.a.n.i. : Vidíš tak to jsem zase o něco chytřejší, já ho tam tenkrát nesla 26.3. s tím, že byl potvrzenej k 31.3. a i od doktora tam byl datum vystavení 31.3. a v dubnu mi právě pak poslali peníze jen do toho 26., tak jsem volala na socku a paní mi řekla, že když to donesu před koncem měsíce, tak mi zaplatí jen ke dni kdy jsem lístek donesla a zbytek další měsíc, což byla pravda, protože pak jsem v květnu dostala zaplaceno za 27.3.-30.4..Takže prakticky o nic nešlo..Jen, že jsem to nevěděla 😉

j.a.n.i
9. čer 2010

@jaja19 jojo, ono vcelku o nic nejde, jen ten doktor pak vypadá blbě, že to vystavuje s budoucím datem, já měla vystaveno 28., neschopna do 31...

m_kacka
11. čer 2010

Ahojky,
jsem další, která potřebuje radu 😖 Jsem OSVČ od 1.6.2010 a termín porodu mám 10.12.2010. O podmínce platit si nemocenskou 180 dnů abych měla nárok na PPM jsem se dozvěděla až v polovině května, ale účetní mě přesvědčovala, že na PPM můžu nastoupit až dnem porodu (při podnikání pouze sedím u notebooku s telefonem u ucha, takže by to pro mne byla paráda, abych si nemusela volit zástupce v podnikání). Z toho důvodu jsem taky zahájila činnost až od 1.6. (180 dnů bych splnila, i kdybych rodila o pár dnů dříve), ale teď mě překvapila zpráva o tom, že i kdybych nastoupila na PPM až dnem porodu, tak ale 180 dnů placení nemocenské se počítá od termínu porodu mínus šest týdnů. A z toho důvodu teď řeším, jestli má pro mne vůbec cenu platit si nemocenskou v nějaké vyšší částce než v té nejmenší základní.
Jak jsem si pročítala příspěvky zpět, tak se v tom některé suprově orientujete 🙂 a proto žádám o radu a případně velmi děkuji za ochotu 🙂

renush
11. čer 2010

m kacka nárok na PPM je 180 dní, ale to 6.-8. týden před termínem porodu, kdysi v roce 2008 to bylo, že to bylo 180 dní do porodu, změnili to. Pokud by ti těch 180 dní do termínu před porodem nevyšlo, tak je dobré platit si nemocenské pojištění, aby tě lékař mohl uznat práce neshcopnou z důvodu těhotenství, nejdříve to jde 6 týdnů před porodem. před tím ti může dát třeba nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Na dávky v nezaměstnanosti máš právo pokud si 3 měsíce platíš nemocenské pojištění. Je dobré si ho platit v optimální nejvyšší částce 1010 kč měsíčně, nebo méně a měsíc před nástupem na nemocenskou tu částku doplatit. Ale pozor, nejnižší je 56 kč, pokud se nepletu.
Ať ti to dopadne dobře.

renush
11. čer 2010

chci se zeptat, už jsem to řešila s jani a vojtíškem, ale když Vám vydá zaměstnavatel neschopenku, tak ěm napadá, OSSZ mi může přijít na kontrolu i těch prvních dnech od vydání neschopenky? myslela jsem, že je zajímá pouze po těch 14 dnech.
Díky.

j.a.n.i
11. čer 2010

jojo, OSSZ může kdykoliv, zaměstnavatel jen v těch prvních 14 dnech

h_anicka
14. čer 2010

Ahoj, díky této diskusi jsem si ujasnila spoustu otázek. Ještě prosím, jestli mi může někdo poradit, zda se liší hlavní a vedlejší činnost u OSVČ pro splnění nároku na mateřskou. Jsem zaměstnaná a pokud budu mít podnikání jako vedlejší činnost (zároveň se zaměstnáním), příjem z podnikání bude jen doplňkový a budu jako vedlejší OSVČ platit nemocenské, z čeho mi vznikne nárok na mateřskou? Z pracovního poměru nebo vedlejší podnikatelské činnosti? Mohu si zvolit výhodnější variantu? Moc děkuju

bilejboxer
14. čer 2010

Jaja 19- ahojky,tak mi dnes dorazila nemocenská a přesně tak jak jsem si myslela a Ty jsi mi nedávno i potvrdila.
Za prvních 14 dní nic.Ale dobře jsem si doplatila do nejvyšší výše nemocenskou a fakt se to vyplatilo.
Celou dobu jsem si totiž platila 500měsíčně,ke konci už 1000 kč,takže doplatek nebyl tak šílený.
Moc děkuju znovu.

vojtisek2007
14. čer 2010

@h_anicka jestli splníš podmínky jak u zaměstnání tak u žl (že je vedlejší vůbec nevadí) tak budeš mít nárok z obou....

modra_slunecnice
14. čer 2010

m_kacka : má pro tebe ještě jednu pecku, co ti asi účetní neřekla jsou 2 podmínky musíš být pojištěna nemocensky jako OSVČ 180 dní před nástupem na PPM tzn. to je tech 6-8 týdnů před plánovaným porodem ale zároven musíš splnit účast na nemocenském pojištění 270 dní v posledních 2 letech !!!! Takže je to že stihneš těch 180 ti nestačí. Já jsem na tom stejně. Taky jsem si myselala že že stihnu jen těch 180 a půjde mi PPM ale paní na soc mě vyvedla z omylu. Já jsem tedy OSVČ dlouho a neplatila jsem si nemocenské protože jsem nějak netušila že to má vliv na to že nebudu mít nárok n a PPM. Ted už to vím takže platím nemocenský ty 3 měsíce a gyn mi napíše rizikové jak budu mít nárok nastoupit na nemocenskou a přejde to na neschopenku v souvislosti s porodem a po porodu se už zase nějak domluvíme než budu mít nárok na RP. Pro mě bude výhodnější být na neschopence protože si ted platím Max a RP je jen 7600,- . Další věc na kterou pozor pokud nemáš nárok na PPM nemáš nárok si zvolit délku RD a padáš do 4 let. !!! Ale taky se to dá obejít "o)

modra_slunecnice
14. čer 2010

Jediné čemu tady nerozumím a na to se prosím ptám - co to je to "dopacení" nemocenského ..... ??? Paní na soc mi řekal že zpětně nic doplatit nejde a že max je 1010,- mesícně a i když si budu platiti víc je mi to na nic protože jsou tam ty redukční stropy a stejně by se mi zredukovalo jako bych platila těch 1010,- ..... A vzhledem k tomu že jako OSVČ bez bředešlé účasti na nemocenském mohu jen zaplatit to min 3 měsíce v max měsíční platbě a z toho se mi má spočítat ta dávka co budu čerpat a to mi paní řekla by bude to možné max takže těch 780 kč na den
Reaguju na příspěvěk bilejboxer pro Jaja 19.

lendaw
14. čer 2010

modra slunecnice: doplatit zpětně opravdu nemůžeš - mám na mysli, zaplatit za měsíce, kdy jsi nebyla přihlášená k nemocenskému pojištění. Co ale můžeš udělat je doplatit si zpětně do maximální částky 1010/měsíc za ty měsíce, kdy jsi přihlášená byla, pokud jsi v nich platila menší zálohy.

renush
14. čer 2010

@modra_slunecnice jen sjem se chtěla zeptat, jak myslíš tu poslední větu, že se to taky dá obejít. Jak jsi na nemocenské před porodem, tak si pak můžeš vybrat variantu rodičáku? Někdo říká že ano, někdo že ne. Poraď, děkuju