Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

taggy
18. kvě 2009

paja: neotravuješ, v poho....nejlíp tady radí vojtíšek....kdybys byla zaměstnanec dál, tak se ti to počítá z toho, kolik za tebe odvádí na nemocenské zaměstnavatel, tam je výše platu důležitá....ale jako osvč se výplata nemocenské a mateřské odvíjí od toho, kolik si platíš.....a nemusíš platit tisícovku, můžeš třeba pět set, nebo sedm set....já jsem třeba teď ještě zaměstnaná, ale mám málo, takže bych nic moc nedostala...je pro mě proto lepší stát se osvč, platit si maximum a pak taky maximum dostat.....

paja83
18. kvě 2009

taggy: A dá se nějak zjistit, kolik za mě odvádí zaměstnavtel, abych doplatila jen takovou částku, abych měla nejvyšší možnou mateřskou? jestli tomu dobře rozumím, tak se to slučuje jak do zaměstnavatele, tak od otho, co si budu platit na živnost doborovolně. Moc díky

taggy
18. kvě 2009

paja: no neslučuje, pokud budeš i osvč i zaměstnanec, tak máš teoreticky nárok na dvě nemocenské a dvě mateřské, takhle nějak mi to tady psala vojtisek...ale mně to připadá moc složité....když chceš vědět, kolik bys měla jako zaměstnanec, počítá se to podle výše platu....on ti na to pojištění odvádí určité procento....ale kolik, netuším....pokud platí, že mateřská je 70% platu a nemocenská nějak podobně, tak si to spočítej...záleží na tom, kolik chceš mít mateřskou.....a ty chceš dávat výpověď nebo chceš být zaměstnanec i osvč?

helenky
19. kvě 2009

pajo, dá se to zjistit z výplatní pásky... podívej se také na internet (google např.výpočet mateřské, nebo na stránkách mpsv jsou tuším klakulačky pro výpočet)

taggy
19. kvě 2009

helenky: ahojky, ty čekáš dvojčátka? blahopřeju, to je nádhera....a s tou výplatní páskou, vidíš, to mě nenapadlo, přitom tam je to určitě...

paja83
19. kvě 2009

taggy: diky moc. Nee, chci byt nadale oboje, ale z obojiho videlavam tak napul a tak jsem to chtela nejak sloucit, protoze penize mi odchazeji od zamestnavatele, ale to by nebyla moc velka materska a tak jsem si chtela na osvc placenim zaloh prilepsit.

helenky
19. kvě 2009

taggy: díky 🙂 teď už jen, aby si to nerozmysleli a taky aby to dopadlo s mateřskou 😉
pajo: pokud se budeš stávat oSVČ pouze proto, abys si měla možnost přilepšit další mateřskou, nebylo by pro tebe lepší platit si dobrovolné nemocenské pojištění jako zaměstanec... netáhla bys za sebou další přidružené náklady. (Pokud samozřejmě OSVČ už nejsi, nebo si živnostenský list pořizuješ kvůji práci na vedlejšák)

taggy
19. kvě 2009

helenky: myslíš, aby si to nerozmysleli a nezměnili zákon? tak to snad doufám, že zůstane ještě pár let takto.....

paja83
20. kvě 2009

helenky: uz jsem a nadala chci byt🙂. a to ale asi nelze si priplacet jako zamestnanec, ne?

ibisek
21. kvě 2009

ahoj mohla bych prosit o radu? Od listopadu 2006 do března 2008 jsem pracovala jako zaměstnanec. Od května jsem začala pracovat jako OSVČ. Nemocenskou jsem si začala platit až v březnu 2009. Chtěla jsem se zeptat, kdy mi tedy vznikne nárok na případnou mateřskou a jak to vlastně je? Mimčo plánuji tak za rok.
Mateřská vzniká až dnem porodu? Pokud mě lékař pošle na rizikové těhotenství, jak je to s penězi? A hlavně pokud nepřeruším podnikání musím platit každý měsíc sociální a zdravotní?
Pokud bych podnikání přerušila, mám nárok na mateřskou a v jaké výši? V tom případě by ale nemělo cenu platit nemocenskou? Jsem z toho zmatená, proto prosím o radu ne o výsměch. Moc děkuji Marina

helenky
21. kvě 2009

taggy: spíš jsem myslela ty naše dvojčata 🙂 ..aby si to nerozmysleli a pěkně zůstali tam, kde jsou 😉 zákon snad chvíli vydrží..

pajo, já si právě myslím, že to možné je...koukni na stránky čssz

ibisku: nikdo se ti tady určitě vysmívat nebude...... nárok na mateřskou - 270 dní účasti na nemoc.poj v posl.dvou letech před nástupem na mateskou (z toho min 180 dní jako OSVČ), pokud budeš na rizikáči, budeš od 15.dne pobírat nemocenskou, která se pak 6 týdnů před porodem ukončí (pokud tedy bude stále trvat) a ty nastoupíš na mateřskou. Za ty měsíce (počítají se pouze ty, kdy jsi na rizik celý měsíc) kdy budeš na rizik. se nemoc.neplatí, zdrav a soc. pokud vím ano. Mateřská se v tvém případě bude vypočítávat z posledních 12ti měsíců před nástupem na mateřskou. Podnikání v době pobírání mateřské nesmíš provozovat, můžeš zase začít pracovat, až budeš pobírat rodičák

taggy
21. kvě 2009

ibisek: jenom bych dodala, že když jsi na nemocenské a mateřské, tak by se nemělo platit nic, ani zálohy....a ještě že mateřská trvá 28 týdnů a nastupuje se na ni 6-8 týdnů před porodem.
Když budeš chtít nejvyšší mateřskou ibisku, je nej si platit 1004kč měsíčně nemocenské, to bys pak dostávala cca 28 890 kč měsíčně mateřskou, nemocenská je o maličko míň.....ale můžeš si platit kolik chceš, třeba 500, 700 nebo tak....

ibisek
21. kvě 2009

takže pokud to chápu správně, tak bych si 12 měsíců před nástupem na mateřskou měla platit co největší nemocenskou? A dále, že z nemocen. poj. se poté odvozuje výše mateřšké. A poté následuje "rodičák" jeho výše se však už od nemoc. neodvíjí? M.

taggy
21. kvě 2009

ibisek: jj, chápeš to správně. mateřská se ti počítá z plateb nemocenského pojištění za uplynulých dvanáct kalendářních měsíců před nástupem na PPM (peněžitá pomoc v mateřství - na tu se jde 6-8 týdnů před porodem). Po 28 týdnech PPM následuje rodičák, jeho výše je buď 11000 a něco, když budeš dva roky, 7600 když budeš tři roky a 7600 myslím do 21 měsíců dítěte a pak 3800 do čtyř let dítěte......ale když jsi na rodičáku, můžeš si už libovolně přivydělat......

mafalda
16. čer 2009

Mám takovou hloupou otázku, osvč jsem už dlouho, ale nemocenské poj. jsem si nikdy neplatila. Teď se chceme začít pokoušet o mimi, takže se chci přihlásit. Celkem už je mi všechno jasné, jenom si nejsem úplně jistá tím, jestli si výši můžu libovolně změnit? Že bych třeba platila 500 a až by se potvrdilo těhotenství, zvýšila bych to na těch 1000? Přece jenom to snažení může taky nějakou dobu trvat a nechce se mi zase "zbytečně" vyhazovat peníze...

hupcza
16. čer 2009

tak tyhle dotazy (kdy si platit nemocenské, v jaké výši apod.) jsem vznesla cca před rokem na naší sociálce
úřednice se na mě rozeřvala, že to je hnus jak chci účelově zneužívat sociální dávky
si asi nevšila, kolik peněz odvádím ročně do státního rozpočtu
jestli by takhle řvala na nějakého nemakačenka, který žije celý život jen z dávek 😅

no to jen tak pro pobavení 🙂

paja83
16. čer 2009

hupcza: A dověděla jsi se aspoň něco?

lynn77
17. čer 2009

hupcza, me naopak pred casem docela pobavilo, kdyz jsem cekala v klientskem centru abych odevzdala papire k nemocenske (doktorka mi dala spatny, tak tam pujdu jeste jednou 😉 ), tak prede mnou byla jedna pani prave, ktera si chtela zacit platit nemocenskou kvuli materske a vyptavala se u toho okynka (je tam takove "soukromi", ze jsem to viscni slyseli 😀 ) a pani ji normalne radila, ze si ma zacit platit treba tak 500 mesicne a kdyz otehotni at si plati vic, at se ji to dorovna. Pani to stejne moc nepochopila, ale me to naopak docela prekvapilo, ze ji takto radila, ja bych to vubec necekala.... Takze vse je o lidech jako vsude bohuzel a zalezi na koho natrefis. Zato na me, kdyz jsem ji chtela dat neschopenku vytahla s otazkou " A vy si jako platite nemocenskou?" jsem se pobavila.... Byla jsem v sestem mesici a bricho mi moc videt nebylo 😉

lynn77
17. čer 2009

holky, jeste mam dotaz ohledne nemocenskeho, ja jsem castecne zamestnanec a castecne OSVC (na OSVC platim mnohem vic nez jako zamestananec). Doktorka mi vypsala 2 nemocenske, na oboji, zamestnaneckou jsem dal do prace a OSVC ted jdu odnest na socialku. Nicmene, kazdou neschopenku mam od jineho data, tu pro OSVC jsem dostala o mesic pozdeji (chtel jsem to takto, pac jsem jeste musela neco dodelat a dofakturovat). Na socialce jsem to neresila, ale kamaradka to ma stejne a rikala, ze by to nemel byt problem, ze by si s tim meli nejak poradit, ze by se jim tam meli obe neschpenky sejit. Tak doufam, ze bude stacit jim tam odnest tu neschpenku a cekat, jestli dojdou penize, nebo si to mam s nima nejak poresit predem. Kamaradka prave rikala, ze tam travila miliony diskuzi s nima, pac nevedeli jak to vtm novem systemu nastavit, ale nakonec snad se to nejak povedlo. Mate nejake zkusenosti? Diky moc

paja83
17. čer 2009

mafalda: Dnes jsem se byla zeptat na sociálce, tak snad Ti trochu pomůžu. Abys mohla čerpat, musíš platit 270 dní, to znamená ještě před tím, než budeš těhotná. Začít můžeš platit dnem, kdy tam, zajdeš a přihlásíš se. A mlžeš platit jakoukoliv částku, klidně každý měsíc jinou, ale minimálně 56Kč a kdykoliv zvýšit a doplatit si to na tu vyšší.

barborecha
22. čer 2009

ahoj holky,jsem osvč...od ledna 09 platím min.nem.poj 56 kč......nyní jsem 8 tt těhotná, a proto si v červenci zaplatím nem.pojištění cca 12.tisic kč.....protože jsem po zamlk.těhot.mužu mít kdykoliv neschopenku....1.měsíc maroděni se neplatí prvních 14 dnu,až od 15 dne je nárok na peníze...tj.12 tisic za měsíc.....za další cely měsíc už to dělá cca 26.tisíc a to až do doby než nastoupíte 6 tydnu pred porodem na materskou....a potom 6 měsícu pobíráte 28 890 kč ...není to super....je to super....to už si potom s miminkem opravdu užíváte ...a nemusíte se hnát do prace....

lynn77
25. čer 2009

barborecha, hlavne je pak ale dalsi mesice treba platit tech 56 Kc, pokud nebudes mit neschopenku, abys neprisla o narok na nemocenskou nebo materskou, nesmi tam byt ani mesic preruseni

cordoba
30. čer 2009

Ahoj holky, díky za diskuzi, už se v tom trochu orientuju, ale ještě mi není všechno jasné. jsem OSVČ, teď jsem se odhlásila a na OSSZ přihlášená nejsem vůbec. Miminko plánujeme tak za 6 měsíců.
VZP platím přes 1000 kč měsíčně - je to ta nemocenská, která je pak potřeba pro výpočet mateřské, nebo mám něco připlácet ?
Můžu se na OSSZ přihlásit jen za sebe - např. jako žena v domácnosti, nebo jak to nazvat ?
Chápu správně, že si musím platit soc. pojištění aspoň 270 dní?
A jde to i nějaký měsíc zpětně ?

korinkovna
30. čer 2009

Ahoj holky,našla jsem tady toto téma,které potřebuju.Mimi ještě nečekáme,ale plánujeme co nevidět,zda se to podaří se uvidí,ale zajímali by mě ty právní věci.Možná se to tu už řešilo,ale nemám sílu to celé pročítat. Kdyby mi mohl někdo poradit. Jsem OSVč,mám malou firmu. Je možné pobírat nějakou mateřskou nebo rodičovskou,nevim jak se tomu správně říká 🙂 ,a zároveň dál podnikat?

taggy
30. čer 2009

cordoba: s platbami na vzp to nemá nic společného. musíš být přihlášená na sociálce a platit pro pobírání nejvyšší mateřské 28 890 kč 1004 kč měsíčně.......
na ossz můžeš být přihlášená buď jako osvč na živnosťák nebo například jako spolupracující osoba, pokud máš manžela, který je osvč....v tom případě není živnosťák nutný.....

kristyna_01
2. črc 2009

Ahoj holky.
Tahle diskuze je bezva, už mi vážně pomohla. Ale prosím o radu- halvně Vojtišek to má v hlavě srovnaný 🙂. Já si teď totiž obíhám kolečko- sociálka-živnostenský úřad- finančák- vzp, a všude se setkávám s nepochopitelnou NEZNALOSTÍ jejich práce. Fakt nechápu. Novela je od ledna 2009, a oni ještě NEVĚDÍ. Ale musím uznat, že jsou celkem milé, možná i ochotné, když se člověk nedá, ikdyž na co to člověku je, když Vám každý (a to i v rámci jednoho úřadu!) řekne něco jiného...
Ale prosím, moje situace:
OSVč jsem už 5 let, poctivě platím. Chápu, že mateřská se počítá z 12 měsíců zpětně. TP mám na půlku srpna, nástup na mateřskou 1.8. Doporučuji- Vy co musíte ikdyž v menší míře provozovat živnost dál (nemůžete přijít o zákazníky, peníze...)- NEMUSÍTE PŘERUŠOVAT ŽIVNOST. Na OSSZ ale musíte podepsat nějaké čestné prohlášení, že nebudete provozovat živnost dál, ale já bych chtěla-musím
1.otázka- prý můžu provozovat při PPM vedlejší činnost jako OSVč- musím si pak platit sociální a zdravotní? (řekli mi, že když neplatím úplné minimum, jsem povinná i nadále poplatky hradit... Nechápu, ale raději je budu platit, a pak po daň.přiznání mi po vyúčtování třeba něco vrátí v roce 2010- ale jak to je?)
2.otázka- jak účetně, co to vlastně znamená vedlejší činnost, můžu vystavovat FA, počítat si náklady? Musím se k vedlejší činnosti nějak dopředu přihlašovat? Promítne se to pouze na konci roku na přiznání, kde se doplní do nějaké kolonky PPM? Mít živnost jako hlavní činnost nemůžu, vždyť jsem podepsala to dobrozdání, ne? Upozorňuji, že mám dobrou daň.účetní, ale ta se v tom také neorientuje...
3.otázka- k mateřské-počítá se 12 měsíců zpětně. Já budu mít 5 měsíců vypočítaných ze záloh na důchodové z roku 2008, a 7 měsíců ze záloh na nemocenské- DOPORUČUJI- KDO SI NEPLATÍTE MĚSÍČNÍ MAXIMUM, MŮŽETE SI HO DOPLATIT ZPĚTNĚ (NIKDO MI NEŘEKL), ALE POZOR, MUSÍTE TO ZAPLATIT JEN JEDNOU PLATBOU V MĚSÍCI, JINAK VÁM PLATBU VRÁTÍ JAKO PŘEPLATEK (jestli to nepíšu srozumitelně, příjde mi to dost zásadní- např. chcete si tam dolít peníze na maximum jako já za 6 měsíců, musíte např.15.7.- jako já doplatit cca 5500, a už ne jindy v měsíci červenci!)- moje otázka nemá smysl tam dávat víc než 7x1004 Kč? Asi je to hloupá otázka, ale dát tam 12x1004, příjdu zbytečně o cca 5tis.?

kristyna_01
2. črc 2009

4.otázka- prosím mějte se mnou strpení, ale třeba to někomu taky pomůže si srovnat myšlenky- musím si při pobírání PPM a rodičáku platit i nadále nemocenské pojištění? Jaká by byla situace, kdybych hned cca 2 měsíce po dočerpání rodičáku znovu otěhotněla- z čeho by se mi pak počítala PPM? Nemocenskou za mne stát určitě nebude hradit,ne? Kdyby ano, pochopitelně by se vyplatilo nechat poslední platbu nemocenského na max.výši...
5.otázka- vyzjistil jste někdo ten vzoreček, ze kterého se PPM počítá? Dívala jsem si na stránky CSSZ, mají tam typové příklady výpočtu, už jsem se tím trochu prokousala, ale stále nejsem schopná se doprátrat- dopočítat (vzhledem k těm redukčním hranicím) k jednoznačnému výsledku. Chvíli propadám depresím, chvíli nadšení- asi se budu muset nechat překvapit, ale ráda bych alespoň přibližně věděla 🙂
Mohl by jste někdo, kdo je na tom podobně jako já- myslím s hrazením- část výpočet v roce 2008, část v roce 2009- odkrýt kolik dostává?

No, je to hlína. Jestli se dostanu na minimum 7600 a budu z toho nevíc platit soc. a zdrav. tak si můžu pořídit žebráckou hůl, a modlit se, abych měla pro mimíse dost mlíka 🙂.
Díky za info

vojtisek2007
2. črc 2009

kristyna_01 - když čerpáš mateřskou PPM (6-8týdnů před porodem, celkem 28týdnů) ze živnosti, tak po tu dobu živnost provozovat nesmíš - nesmíš vystavovat fakttury,nesmíš z toho období mít náklady...není nic jako vedlejší živnost - jak vedlejší příjem se ti bude brát živnost až při rodičáku, po těch 28týdnech, pak nemáš povinnost hradit zálohy každý měsíc, jako když jsi OSVČ na hlavní, ale doplácíš až při daních, to co vyjde, ale samozřejmě si platit zálohy můžeš...samozřejmě živnost přerušovat nemusíš, stačí jim napsat čestné prohlášení, že po dobu pobírání PPM, nebudeš mít výdělek ze živnsoti....zdravotní za tebe hradí stát, - pečuješ o dítě do 4let věku, tam to nahlásíš sama.
a jinak k tomu výpočtu a redukčním hranicím - je to docela dobře vidět tady :
http://ihned.cz/c1-27103670

kristyna_01
5. črc 2009

Ahoj Vojtišek- tedy jestli to chápu
-když budu brát PPM nemusím platit sociální, zdravotní ani nemocenské?, ale současně NEMOHU provozovat živnost (to na sociálce mi řekli, že lze provozovat živnost při PPM!). O PPM zažádám na sociálce, finančák se to dozví až z daňového přiznání?
-co se týká výpočtu- brouzdala jsem a našla docela zajímavý odkaz ohledně výpočtu (ten mustr, který jsi mi poslala se týkal spíš zaměstnance,ne? Tedy já svůj denní vyměř.základ vypočítám ze záloh na důchod. v roce 2008 a nemocenské v roce 2009, ne?
http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...
-při rodičáku (po 28 týdnech) mohu svobodně podnikat, a současně za za sebe budu hradit sociální, zdravotní a nemocenské?
-když pečuju o dítě do 4 let, tak za mne platí zdravotní stát? To znamená i při živnosti a rodičáku? Jsem se ptala paní na VZP, a ta mi řekla, že to mám platit dál...
Díky moc, jsi zlatá!

kristyna_01
5. črc 2009

jEŠTĚ DETAIL- NENÍ PROBLÉM, KDYŽ NASTOUPÍM NA PPM AŽ 2 TÝDNY PŘED TP? MYSLÍM, ŽE JSI PSALA, ŽE JSI NASTUPOVALA AŽ V DEN PORODU- JAK SE TI POTOM POČÍTALO TĚCH 28 TÝDNŮ?
DÍKY