Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

tynucha
30. pro 2010

@nemsim no to asi jo, ale podle mě jen jako vedlejší anebo podle příjmů. I tak se to vyplatí víc, než si kdovíjak dlouho platit zálohy jako hlavní osvč jen kvůli tomu, abysis mohla vybrat 3letou variantu, zvlášť pokud máš manžela, který má na RP nárok. Vrací se vůbec ještě zálohy za sociálku, pokud se za rok nedosáhne příjmů odpovídajících hlavní osvč? Mě to loni všechno vrátili, ale od ledna 2011 jsou takové změny, že fakt nevím.

j.a.n.i
30. pro 2010

@tynucha Pokud budeš platit vyšší zálohy na sociální než ti vychází podle přehledu jen kvůli nemocenské, tak ti nic nevrátí, jinak ano. Takže pokud nedosáhneš na minimální příjem pro OSVČ hlavní, tak ti nic nevrátí...

martinka81
31. pro 2010

Sháním info pro sestru-lze ten fígl s otcem na mateřtské kvůli volbě tříleté varianty udělat i když je otec Slovák? Nemáte s tím některá zkušenosti nebo nevíte jak to pak je?

j.a.n.i
31. pro 2010

@martinka81 Pokud tady on pracuje a žijí tady, tak jo. Pokud by pracoval na Slovensku, tak by mohla mít sestra problém i s rodičákem jako takovým.

carodkaa
31. pro 2010

Ahoj holky,mám takový blbý dotaz, chci se zeptat pokud jsem na nemocenské,tak jako OSVČ předpokládám nesmím vykonávat svou práci,je možné napsat nějaké prohlášení a za dobu nemoci že by to zastával za mě třeba manžel,nebo se to nesmí 😕

martinka81
31. pro 2010

@j.a.n.i sestra má trvalý pobyt tady a je nezaměstnaná, on pracuje na Slovensku. Proč by v tom byl v problém? Myslím s rodičákem vůbec?

j.a.n.i
1. led 2011

@martinka81 Protože tím jak se sjednotili dávky pro celou EU, tak "místo zájmu" celé rodiny je na Slovensku, takže by dávky mělo vyplácet Slovensko... to že má trvalý pobyt tady samo o sobě nárok na rodičák nezakládá.

j.a.n.i
1. led 2011

@carodkaa Udělat to jde, můžeš manžela uvést jako tzv. spolupracující osobu, ale podrobnosti si musíš najít, neumím je. Každopádně se to nějak hlásí na ČSSZ a možná musí platit i nějaké zálohy... ale jde to.

camillka
1. led 2011

Ahoj holky,
mám na vás taky velkou prosbu, protože jsem zmatená z těch různých kliček, které jdou a na sociálce mě o nich informovat nehodlají ani nikde jinde...
V únoru čekáme mimi a od 1.8.2010 - 1.10.2010 jsem si platila nemocenskou v částce 1010,- .Protože jsem OSVČ a otěhotněla jsem nečekaně a nevěděla jsem, že platba nemocenská se vztahuje k mateřské, tak mi známá účetní poradila platit si 3.měsíce předem před nástupem na nemocenskou tu nejvyšší částku (1010,-) , abych se dostala aspoň na pár měsíců do porodu na slušné peníze (denní částku mám 780,-). Takže od 1.11.2010 jsem nastoupila nemocenskou....Teď mi ale řekla, že nemám nárok po prorodu na mateřskou a že bych měla dalších 6.měsíců zůstat na nemocenské, abych měla ty samé penízky co mám teď, jenže vůbec nevím, jestli to jde...to bych byla jako bez peněz, kdyby to teda nešlo než bych dostala rodičák?
A to je další věc, kterou nevím... od kolikátého měsíce dítěte dostávám rodičovský příspevěk a co musím splnit, abych dostala 2 letou verzi?
A poslední věc, i když jsem si přečetla spoustu názorů a příspěvků tady, tak zůstávám i nadále zmatená...jak je to s porodným? Jestli se mi bude vypočítávat z daňového přiznáni za rok 2009, nebo z nemocenské?...je to šílené, že to tak kombinují, nevím jestli je z toho vůbec někdo chytrý...a nejvíc mě štve, že pokud nemáte známosti, na žádném úřadě vám neporadí, aby jste peníze dostali...nebo to mám jen já takovou zkušenost...tak pro koho tady vlastně jsou? Pro ty hnusné vyžírky tam nahoře, kteří si dělají předvolební koalice za milióny a pak strhávají peníze rodinám?...a nemůžem se dovolat spravedlnosti... 😠 😠
Díky za odpověď a omlouvám se za tak dlouhý příspěvěk, snad se najde někdo, kdo si udělá čas a přečte si ho a poradí mi. 😉
Přeji všem maminkách krásné chvilky z dětičkami 🙂

martinka81
2. led 2011

@camillka já nejsem zrovna odborník, určitě ti přijdou poradit holky, co tomu rozumí, ale jestli si platíš nemocenské vůbec jen od 1.8.2010 tak opravdu na mateřskou (PPM) nárok nemáš (musíš být nemocensky pojištěna 270dní za poslední 2 roky a 180 dní za poslední rok před nástupem na mateřskou), ale je tam tuším nějaká neschopenka v souvislosti s porodem.

lendaw
2. led 2011

@camillka pokud jsi nebyla v posledních dvou letech ještě někdy přihlášená k nemocenskému pojištění, tak bohužel nárok na PPM nemáš a místo toho bys nastoupila rovnou na rodičák. A pokud nemáš nárok na PPM, nemáš nárok ani na volbu délky rodičáku a musíš jít automaticky na čtyřletou variantu. Na nemocenské v tom případě zůstaneš až do konce šestinedělí, to je standartní postup. Potom si můžeš nechat od Dr. nechat napsat teoreticky nemocenskou, ale je otázkou jestli ti jí napíše - bude jí totiž muset zdůvodnit.
POkud máš nárok na PPM, na rodičák se nastupuje po uplynutí 6 měsíců PPM. POkud nárok nemáš, nastupuješ na rodičák ode dne porodu. Pro volbu 2leté varianty musíš mít: 1. nárok na PPM, 2. min. denní dávka na PPM 360,- Kč (možná se pletu v řádu desetikorun).
Porodné se počítá z příjmů, tj. podle daňového přiznání. Ale tím, že podnikáš, jsi pro stát prakticky člověk, který má alespoň minimální příjem a pokud jsi navíc vdaná a manžel příjem má, nebudete mít na porodné nárok.
V případě dotazů z oblasti sociálního zabezpečení doporučuji obracet se na call centrum ČSSZ, jsou tam velice ochotní a informovaní.

j.a.n.i
2. led 2011

@camillka Doplním, že ta denní výše PPM pro nárok na 2 letý rodičák je 380,- a minimální příjem, který se počítá u OSVČ pro výpočet porodného je cca 11000,- je to prostě ta částka, ze které se platí minimální zálohy na sociální a zdravotní.

camillka
2. led 2011

Děkuji za odpovědi, sice mě to moc nepotěšilo, ale jsem o něco chytřejší 😉

martinka81
3. led 2011

@lendaw @j.a.n.i Holky, za prosinec už musím zaplatit nové vyšší zálohy?

helenky
5. led 2011

martinka81: ta novela plati od ledna, tak si myslim, ze zalohy na prosinec jsou jeste podle tech starych pravidel .....snad se nemylim...... no nicmene overit si to urcite muzes na call centru CSSZ

cristll
5. led 2011

@martinka81 za prosinec ještě platíš dle starého zákona.Zákon je platný od r.2011:)

martinka81
5. led 2011

@cristll no ale mně řekli na ossz, že se to řídí podle toho, kdy je ta platba uskutečněna, proto pokud jsem si chtěla zaplatit na nemocenské víc za prosinec, tak jsem to musela odeslast ještě v prosinci. Takže jsem odeslal již vyšší zálohy teď v lednu za prosinec.

cristll
5. led 2011

@martinka81 mě zase řekli,že platba do 15. ledna se počítá jako prosincová..a pozdější už jako lednová..Tak nevím:( Mám takový pocit že uředníci v tom mají taky čurbes..Zavolej si na tu infolinku CSSZ..to asi bude nejlepší.Já si platbu poslala ještě v prosinci..

martinka81
5. led 2011

@cristll no jsou to fundovaní odborníci 😀 já už to neřeším, včera jsem to poslala a to ty vyšší, pro jistotu

pukanka
5. led 2011

Holky mám případ mojí kamarádky, kterej je tak trochu zvláštní a dost mě překvapil, je OSVČ, od srpna byla na nemocenský až do šestinedělí (na mateřskou neměla nárok) ale teď když si šla vyřizovat rodičák(automaticky počítala se 4 letou variantou, ale jí řekly, že tím, že byla na nemocenský do šestinedělí, tak má nárok i na 3 letou variantu a tak si jí samozdřejmě vzala.....jak je to možný????? 😲

j.a.n.i
5. led 2011

@pukanka Protože pokud máš nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, tak máš nárok i na výběr rodičáku 🙂 koukni na tenhle formulář, část c: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

pukanka
6. led 2011

@j.a.n.i. Děkuji za odpověď....to jsem vážně netušila.....to je docela dobrý....to mě potěšilo 😉 🙂 , myslela jsem si, že pokud nemáš nárok na PPM, tak jdeš automaticky na 4 letou variantu......z toho mi vyplývá, že pokud budu mít mimčo, tak se mi po PPM vyplatí pozastavit živnost a až ve druhém těhotenství (rádi by jsme děti tak 2-3 roky po sobě) si jí obnovim, po 3 měsících se dá jít na nemocenskou.....nebo u obnovení živnosti se dá jít hnedka?...neni to stejný jako u zahájení živnosti??? a to by se vyplatilo mnohem více, než platit třeba 2 roky sociální, zdravotní a nemocenskou....pokud živnost tedy nebudu vykonávat.....no u nás je to hudba budoucnosti, bůh ví, co bude za 3 roky.........ale možná se to hodí některé jiné mamce tady, která plánuje mimčo 😉 🙂

saly
6. led 2011

ahojky po delší době 😉

@pukanka to je tzv.nemocenská v souvislosti s porodem, pokud ji máš, můžeš se rozhodnout mezi 3 nebo čtyřletou variantou.Trvá do konce šestinedělí.Tak jsem to měla já..to mě zachránilo před 4 letým rodičákem..

ale nevim jak v dalším těhu..Holky máte někdo zkušenost s tou fintou, že na rodičák nastoupí otec, vybere si délku podle platu a po týdnu to přendá na matku? To by mě možná tentokrát zachránilo....

ale jaký to může mít dopad na něj v práci? nepřijde třeba o nějaké výhody co čerpá? penzijko a podobně?

eyael
6. led 2011

@saly - jako OSVČ jsem měla před těhu minimální zálohy i plat, takže jsme to uhráli na manžela. Byl to tedy šílený administrativní proces, paní úřednice nejdřív zavedla do systému mě, pak mi to zrušili, zavedli manžela, pak to zas zrušili jemu a zas to převedli na mě... moc se jim to nelíbilo, ani nám tuto variantu sami nenabídli - zákon to nezakazuje, ale ani výslovně nezmiňuje...dozvěděli jsme se o tom na doporučení známých, kdy žena byla čerstvě po studiu a muž vysoký velmi vydělávající manažer. Kdyby to tak neuděli, dostanou prd.
No a k druhé části otázky - pro muže to neznamenalo vůbec nic, jen si nechal v účtárně potvrdit výši platu a absolvoval ono administrativní kolečko. Podepsal také místopřísežné prohlášení, kde se zavázal k tomu zajisti, aby o dítě bylo pečováno - což zajistil (mě 🙂 ) Díky tomu jsme se pak dostali na dvouletou mateřskou...
Museli jsme ale úřady hodně hlídat, dost často zapoměli mateřskou poslat, protože manžela vedli někde mimo systém v jakési jiné kolonce a vypadávalo jim to z dávek...

saly
6. led 2011

@eyael díky za postřeh...zatím sice těhu ještě nejsem, tak ono je možné,že se to do té doby ještě pomění, ale kdyby to šlo, tak to absolvuju, dělá to snad rozdíl kolem 100tisíc 😒 mám teda na mysli místo 4let 3.

eyael
6. led 2011

@saly - tak to máš pravdu, v tomhle státě může být za měsíc všechno o 180° jinak 😠

tynucha
6. led 2011

Je to přesně tak jak píše eyael: my si to takto vyřizovali kvůli tomu, abysme mohli mít tu 2letou variantu. Akorát to musí všechno oběhat manžel. Rodičák dostával jakoby jeden měsíc on a pak se to převedlo na mě, bylo kolem toho šílených lejster, ale jeho by to nemělo v práci nijak znevýhodnit, alespoň teda o ničem nevím. A nám to takhle navrhla sama úřednice.

j.a.n.i
6. led 2011

@pukanka Po obnovení živnosti se už hned jít nedá, ani u nového založení, dříve to šlo, ale novela od 1.1.2011 to zrušila. A jinak ano, vyplatí se to víc, než to zbytečně platit. Případně je možnost ŽL nepřerušovat, ale nechat jako vedlejší, zálohy platit nemusíš a platíš případně jen zdravotní z toho mála co si přivyděláš.

petronelat
9. led 2011

Ahoj, chtěla bych jen poradit, jak je to v tomhle novém roce s mateřskou u OSVČ... Mám v tom docela zmatek.
Letos, nebo v příštím roce (jak se to povede) bysme chtěli s přítelem miminko a nechtěla bych nic zanedbat ohledně placení nemocenský, jinak si od března 2010 platím soc.,zdr. poj.... Teď jsem zašla na sociální a tam mi paní řekla, že se teď nevyplatí platit větší zálohy na nemocenský a že mi doporučuje platit 100 Kč měsíčně - což se mi nezdá, ale asi to tak vážně bude... Jak je to s tím, že OSVČ bude muset platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění ze stejného vyměřovacího základu jako platby na nemocenské pojištění. Díky za pomoc

tynucha
9. led 2011

@petronelat podívej se na stranu 55 druhý příspěvek odvrchu od lendaw, je to tam všechno podrobně popsané. V kostce: pokud si budeš chtít platit nemocenskou, budeš muset být vedená jako hlavní osvč a platit důchodové 1807 a k tomu nemocenské 140 Kč. Čím víc si budeš chtít platit na nemocenském, tím víc budeš muset platit důchodové.