Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri mateřskou kolem 28tisíc

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : moc díky, ještě jsem se ptala účetní a prakticky mi řekla to samé 😉 Akorát zase neudělat nějakou chybu a peníze neposlat dřív nebo později, přeci jen je to teď docela pálka 😀 No teď hlavně abych byla těhu, pak se uvidí 😝 Každopádně díky za rady, zlepšila jsi mi náladu, já už to viděla totálně černě 🙂

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri tak černý to zase nebude 🙂 jen si zjisti, jaké zálohy se ti potom budou brát na zřetel při výpočtu , jestli jenom ty po tom novém přihlášení, nebo i ty "staré"...aby jsi teď neplatila třeba zbytečně moc, kdyby se brali v úvahu už i ty zaplacené do toho března......

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : to asi jo, hned, jak mi to Mudra potvrdí, letím na sociálku 😉 Snad to všechno klapne 😵

0snezenka0
20. dub 2011

Ahoj, můžu taky poprosit o radu 🙂
Máme 3letého syna se kterým jsem byla do 31.3. 2011 na 3leté MD. Po celou dobu jsem byla současně zaměstnancem u firmy, kde jsem pracovala ještě před nástupem na mateřskou (leden 2007) a zároveň jsem ještě od 1.4. 2010 začala vykonávat vedlejší činnost na ŽL.
Mysleli jsme, že na RD navážeme s dalším mimčem, ale bohužel se více jak rok nedařilo a já tak musela dát v práci k 31.3. 2011 výpoveď dohodou (k tomuto datu) - v práci mi nevyšli vstříc ani se zkráceným úvazkem ani s neplaceným volnem do 4 let věku dítěte. Školku budeme mít (doufám :o)) až od září a hlídání nemáme.
No a 9.4. (takže 9 dní po tom, co jsem dala výpověď 😒 ), jsem zjistila, že jsem těhotná. Po té době snažení to bylo milé překvapení, ale zároveň (stejně jako u Gabikiri) tak načasovaná, že teď nevím, co dělat...
Od 1.4. 2011 jsem mám tedy živnost "naplno", první pojištění v plné výši za měsíc duben budu tedy platit k 20.5.2011. (veškerá přechozí pojištění za mě platil do konce roku zaměstnavatel, pak tedy stát).
Zatím jsem si žádné nemocenské pojištění navíc neplatila, ale teď tedy uvažuji, co pro mě bude nejlepší varianta???
Jsem úplně na začátku těhotenství, ještě není ani potvrzené od doktorky, ale zatím vypadá všechno dobře /pokud by to bylo všechno v pořádku, TP by byl 22.12. 2011/.
Chtěla jsem tedy poradit, jak byste se zachovaly v mé situaci - co pro mě v současné chvíli bude nejvýhodnější, abych měla nárok na PPM a následně možnost volby RD. Vyplatí se mi začít platit vysoké nemocenské (s tím navýšené i další pojištění)?? A popř. od jaké doby?? Také jste tu zmiňovaly nemocenskou v souvislosti s porodem.. Nějak si v současné chvíli nedokážu propočítat, jaká varianta by pro mě byla v tuhle chvíli nejvýhodnější...

Moc děkuji za každou radu i názor 🙂

j.a.n.i
20. dub 2011

@0snezenka0 Určitě se ti vyplatí se k nemocenskému přihlásit a platit si ho, tím že si do 31.3. byla zaměstnaná, tak ti stačí platit nemocenské 180 dní a budeš mít nárok na mateřskou. Jestli má smysl platit vyšší než 143,- neporadím, to bys fakt musela propočítat... záleží zda je předpoklad, že budeš muset na neschopenku (nárok na ni budeš mít po 3 měsících účasti na nemocenském) nebo ne.

damada
20. dub 2011

@vojtisek2007 ke gabikri... kdyby si ale platila 3 měsíce nem. pojištění, tak by pak měla nárok na neschopenku v souvislosti s porodem (těch 6+6 týdnů), jak jsem tady pochopila z pročítání a mohla by pak volit i variantu 3letou... navíc by se snad doplácela ta nemocenská do výše rodičovského příspěvku..... není to tak? já už to tady totiž nějakou dobu pročítám, protože jsem taky nezaměstnaná a těhotná, tak to takhle plánuju, tak doufám, že jsem to nastudovala dobře 😉

zanet.82
21. dub 2011

ahoj holky, pokud si budete platit nejvyssi nemocenske pripojisteni cca 1010,- muzete vyuzit nemocenskou po 3 mesicich placeni, tudiz jit trebas na rizikove tehotenstvi a s tou materskou to chce fakt platit hned na zacatku tehotenstvi, aby clovek splnil nejen 180 dni ale taktez nejakych 270 dni - coz se da splnit jen kdyz clovek planuje mimco, nebo je v rannem stadiu tehotenstvi , poradne si to proctete nebo se normalne zajdete zeptat na socialku nam tam taktez poradili......

j.a.n.i
21. dub 2011

@zanet.82 270 dní se dá splnit jen když si ho člověk začne platit před otěhotněním, jak už je člověk těhotný, tak se to již stihnout nedá - je to vymyšleno přesně tak aby to stihnout nešlo. A je krásné radit platit si nemocenské cca 1010,-, což mimochodem není nejvyšší... ale málokdo má na to platit k tomu 12800,- sociální !!!

zanet.82
21. dub 2011

pokud jsi na zacatku tehotenstvi tak e to stihnout da takhle mi poradili na socialce, ano je to hodne, ale kdyz jsi pak pobiras nemocenskou tak ti pak vrati socialni. Jen jsem radila v sekci OSVC nemyslela jsem to spatne ...

martinka81
21. dub 2011

@zanet.82 stihnout se to nedá, když těhotenství trvá 280 dní (ideálně) a na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a v době otěhotnění už jsi vlastně v nějakém druhém, třetím týdnu 😉

martinka81
21. dub 2011

@zanet.82 navíc pokud se nepletu, tak sociální ti nevrátí, pokud ho máš navýšené kvůli nemocenské

0snezenka0
21. dub 2011

@martinka81 .. když ale jsi před tím normálně zaměstnaná, jsi pojištěná.. tak pak myslím stačí těch 180dní, ne?? Ale nepřijde mi to zase tak výhodné, při těch měsíčních platbách..
Když tu to tak pročítám, přijde mi lepší zkusit tu "nemocenskou v souvislosti s porodem", ale nic o tom pořádně nevím. Pochopila jsem to tedy dobře, že kdybych si platila těch 143 Kč nemocenskou a pak nastoupila na tu neschopenku, že bych měla 6 týdnů před porodem a pak dalších 6 týdnů po porodu vyplacenou nemocenskou a s tím pak zároveň nárok na volbu délky rodičovské dovolené?? Přijde mi to zvláštní, platit si minimum a pak najednou mít nárok na výběr RD. Ta nemocenská (6+6) by asi tedy byla spíš symbolická /při platbě 143 Kč měsíčně/ 🙂 , co??
Navíc jsem nepochopila, když jste psaly o nějakém doplatku do 7600Kč?? Nějak prostě této variantě moc nerozumím 😒 Můžete mi to někdo trošičku podrobněji popsat, jak to funguje?? Moc děkuju 🙂

martinka81
21. dub 2011

@0snezenka0 pro zaměstnance platí také 270 dní v posledních dvou letech

0snezenka0
21. dub 2011

@martinka81 .. když jsem byla zaměstnaná 8 let ve stejné firmě, na konci března mi RD skončila, ale hned od dubna bych kromě ostatního povinného pojiště platila navíc i nemocenské, tak bych to měla splňovat, ne??
I když mi to ani tak moc výhodné nepřijde, při tak vysokých měsíčních platbách.. možná bude opravdu lepší varianta ta nemocenská v souvislosti s porodem...

lendaw
22. dub 2011

@zanet.82 opravdu stihnout 270 dní nejde, pokud by sis začala platit jakmile otěhotníš. Těch 270 dní musí být splněno ke dni nástupu na MD. Navíc, to sociální ti nikdo nevrátí, pokud ho budeš mít navýšené kvůli vyšší nemocenské, plus po dobu nemocenské/PPM jsi stejně osvobozena od povinnosti platit zálohy. Ani těch 1010,- už není v od roku 2011 odpovídajících - na nejvyšší nemocenskou/PPM je potřeba platit víc.

lendaw
22. dub 2011

@0snezenka0 pokud si budeš platit minimum a nebudeš mít nárok na PPM, budeš mít na výběr mezi 3-letou a 4-letou variantou RP. Nemocenskou bys dostávala něco kolem 3tis, ale od porodu by ti pracák doplácel rozdíl do 7600,-.

j.a.n.i
22. dub 2011

@zanet.82 To já rozhodně nemyslím, že to myslíš špatně 🙂 Ale proběhly změny, takže vlastně nechtěně radíš špatně, 270 dní stihnout technicky nejde a od začátku roku platí změna zákona a to sociální ti právě nikdo nevrátí, tak aby s tím někdo nepočítal a pak nebyl překvapen.

pejtho
22. dub 2011

Ahoj holky, ráda bych vás poprosila o radu a o ujitštění, že to, co jsem si spočítala je správné 🙂 Do konce srpna 2010 jsem byla studentka. Od 8.září jsem se přihlásila jako OSVČ k nemocenskému pojištění. Nejdříve jsem si platila minimum, ale v říjnu jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem listopad a prosinec doplatila asi 2049 Kč - to se ještě automaticky nezvedalo sociální, tak to bylo fajn. Od ledna si zase platím minimum, tj. 92 Kč. 270 odpracovaných dní mám ke 4.červnu 2011. Na mateřskou nastoupím 6 týdnů před porodem (termín 17.7.) což je přesně 5.června 2011.
Sama nemůžu věřit tomu, že bych měla takové neuvěřitelné štěstí, protože i když jsme mimčo chtěli, až takhle rychle jsme to neplánovali 🙂 A ono mi to nakonec vyjde přesně na den 🙂 Pokud nepočítám špatně - a proto, pro jistotu žádám o radu vás 🙂
Trošku bezradná jsem ale ve výši mateřské...Netuším, jestli počítám správně a kolik bych tím pádem měla tu půl roční mateřskou dostat. Máte nějaký jednoduchý vzorec nebo návod? Já se v tom pořád nějak ztrácím....
Jinak plánujeme rozdíl mezi dětmi 2roky, takže bych ráda nastoupila jen 2letou rodičovskou, což je nějakých 11.600 Kč. Ale také si nejsem jistá, jestli zde neplatí nějaké omezení.... Moc díky za pomoc, holky 😉

j.a.n.i
22. dub 2011

@pejtho Počítáš dobře 😉 taky mi to vyšlo přesně 270 dní. Jinak na 2 letý rodičák je potřeba mít mateřskou alespoň 380,- na den, ale to by ti měla v pohodě vyjít.

vladla
24. dub 2011

Ahoj holky potřebovala bych poradit než půjdu na sociálku....Jsem OSVČ platím si základní sociální i zdtavotní.....otěhotněla jsem a předpokládaný TP mám 25.12.2011.Kolik a od kdy si musím začít připlácet,kdybych dostala neschopenku,abych měla nárok na nemocenskou?Někde jsem četla,že se k základnímu výměru připlácí něco kolem 1000Kč,musí být zaplacené min. 3.měsíce a pak se může nastoupit na nemocenskou?

j.a.n.i
24. dub 2011

@vladla Pro nárok na neschopenku musíš být účastna nemocenského alespoň 3 měsíce. A základnímu sociálnímu odpovídá platba nemocenského cca 143,-, pokud by sis chtěla platit nemocenskou vyšší, tak musíš platit i vyšší sociální.

0snezenka0
25. dub 2011

@vladla Vladlo, já jsem na tom stejně jako Ty, TP mám 22.12. 🙂
Chtěla jsem si začít platit vyšší nemocenské, ale při navýšení sociálního se to snad ani nevyplatí.. Taky budu platit k základnímu těch 143 Kč a pak bych šla ke konci na nemocenskou. Snad je to tak, že Ti 6 týdnů před TP a 6 týdnů po TP vyplatí nemocenskou a pak bys myslím měla mít dokonce nárok na výběr 3 leté varianty RD. Jestli to píši špatně, holky, co tomu rozumí mě určitě opraví 😉

vladla
25. dub 2011

@0snezenka0 já si právě při druhém těhu začla taky připlácet vyšší,abych splnila těch 270 dnů(přitom těhu trvá asi 266 dnů)ale porodila jsem o týden dříve,takže jsem nespňovala a uteklo mi to asi o čtyři dny.Tím pádem já neměla nárok na mateřskou a 6 týdnů před i 6 týdnů po porodu jsem byla bez peněz. ☹ Je to už šest let a je možné,že jsou zase nějaké změny.A to jsem pracovala skoro až do porodu.Tak se chci právě zeptat,jak je to s tou neschopenkou atd.... 🙂

vladla
25. dub 2011

@j.a.n.i pochopila jsem dobře,že tři měsíce si stačí připlácet k tomu základnímu výměru 143,- ,pak mohu jít na nemocenskou?Ta by trvala do dne porodu?A dnem porodu už by mi nabíhala 6 týdenní mateřská?
Přijde mi to nějak jednoduché 🙂

j.a.n.i
25. dub 2011

@vladla Ono to je jednoduché, sice ta nemocenská bude malinká, ale budeš na ní až do konce šestinedělí a pak požádáš o rodičák. Mateřskou mít nebudeš, ale ta nemocenská do konce šestinedělí ti zaručí možnost volby 3 letého rodičáku.

vladla
25. dub 2011

@j.a.n.i Děkuji moc! 🙂 Ještě jsem se chtěla zeptat...po skončení šestinedělí už mi bude nabíhat rodičák což dělá necelých 8.000,- ?

j.a.n.i
26. dub 2011

@vladla Jojo, ono o rodičák vlastně požádáš hned po porodu a budou ti doplácet do 7600,- Takže třeba ti bude chodit 3000,- nemocenská a 4600,- rodičák (je třeba při žádosti o rodičák doložit kolik máš tu nemocenskou) a po ukončení šestinedělí ti začne chodit celý rodičák 7600,-

vladla
26. dub 2011

@j.a.n.i Děkuji moc!!!Aspoň jsem vyzbrojená nějakými info,než půjdu na tu sociálku! 🙂

saly
2. kvě 2011

ahoj po delší době 🙂

chci se ještě zeptat..když bych se přihlásila k platbě mimimálního nemocenského...tak automaticky přecházím jako OSVČ na hlavní činnost? Jsem na rodičáku, tak ho teď mám jako vedlejší...

Furt koumám, kdybych platila aspoň minimum, tak jestli si můžu pak zvolit 3letou variantu(jinak mám automaticky 4letou, jsem už bez zaměstnavatele ☹ )

díky kočandy 😉