Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

deyana
14. čer 2011

jojo už chápu, takže změna byla, já to nějak prošvihla, stejně bych do toho asi nešla, jen mě to zajímalo, jestli to ještě tak je 🙂 tak díky za odpovědi.. to pak teda fakt chudáci mamky co jsou osvč :-/ to je fakt bída bídoucí.

j.a.n.i
14. čer 2011

@deyana Ono je to z extrému do extrému... to předchozí bylo neskutečně zneužitelné a výrazně to OSVČ zvýhodňovalo, tohle je pro ně zas hodně nevýhodné... souhlasím s tím, že by se to mělo vázat na sociální, ale jako rozumné bych viděla tak 2-3 násobek, takže třeba:
1000 nemocenská ... 3500,- - 6000,- důchodové, to by mi přišlo jako spravedlivé... ono tyhle strašné peníze zaměstnanec odvádí taky, jen tím že část "platí" zaměstnavatel, tak si to spousta lidí neuvědomuje.

deyana
14. čer 2011

@j.a.n.i no právě.. je to u nás tak podivně nastavený :/

lumixii
14. čer 2011

@j.a.n.i aha... a to bych si zařídila kde? Na sociálce? nebo Zdrávce? nebo na obojím?

martinka81
14. čer 2011

@j.a.n.i prosím o radu. Od 1.7 do 31.8 přerušuji živnost a budu se registrovat na ÚP. Nevíš, zda budu mít nárok na nějakou minimální podporu aspoň (8 měsíců jsem osvč a předtím jsem byla na RD, takže tu roční povinnou účast na soc.poj. mám snad splněnou)? Budu na ÚP potřebovat nějaké dokumenty k doložení? (hned 2.7 odjíždím pryč, takl abych to stihla oběhat) Díky moc.

j.a.n.i
14. čer 2011

@lumixii Na obojím, zdravotní se řeší s tvojí zdravotní pojišťovnou, sociální a nemocenské na pobočce ČSSZ pod kterou spadáš.

j.a.n.i
14. čer 2011

@martinka81 Nárok na podporu mít budeš, ale podle čeho se bude počítat, to neumím, mělo by to být nějak podle záloh, které si platila na sociální, ale nevím jak to přesně je, pokud si ještě nepodávala DP a přehled na sociálku, nebo podávala? Vlastně asi jo, píšeš, že si OSVČ 8 měsíců, tak to bych vzala s sebou poslední přehled pro sociálku a dopis od nich s novými zálohami. Ale jestli potřeba ještě něco, to netuším, zas až tak dobře problematiku podpory neumím.

martinka81
14. čer 2011

@j.a.n.i děkuji, to mi stačí 🙂

eyael
17. čer 2011

dobrý den, můžete mi prosím poradit, mám pár otázek? Jsem OSVČ, Od 1.11.2010 jsem na nemocenské, nyní jsem na rizikovém těhu, rodit budu lednu 2012, termín mám 19.1.2012. Slyšela jsem, že nemocenská může být v kuse max rok, to by znamenalo, že v listopadu t.r. mi bude ukončena? Na mateřskou lze nastoupit max 8týdnů před termínem porodu, takže mezi 1.listopadem a termínem nástupu na mateřskou budu v jakém režimu, když budu stále na rizikovém těhu? Do práce jít nemůžu, při minulém těhu jsem v té době dokonce byla měsíc v nemocnici 😖 Budu v té době bez nemocenské? Mám se nějak připojišťovat nebo co vlastně můžu v takové situaci? Díky předem za radu.

danny617
17. čer 2011

Ahojky, chtěla bych se optat ... Měla bych nastoupit k PPM od začátku prosince 2011.. Takze by se mi vypocitavala PPM z 12/2010-11/2011. V roce 2010 jsem si platila zálohy 850,- ... tento rok 155 na NP. Vyplatí se mi jít na nemocenskou třeba od září 2011? Bude se mi pak mateřská počítat od září 2010 a započítá se mi tam více těch záloh 850,-, které jsem si v roce 2010 platila? Aspoň jsem tomu tak porozumněla... možná špatně nevím 🙂.

j.a.n.i
18. čer 2011

@eyael Max. délka vyplácení nemocenské je 380 dní, tj. něco málo přes rok, takže tak od oka ti tam vzniká díra cca týden. No dá se požádat na ČSSZ o prodloužení vyplácení nemocenské, musí to schválit revizní lékař a u těhulí to většinou povolují, ale je otázkou zda se kvůli týdnu vyplatí... Jinak bys byla stále na neschopence, akorát už by ji nezaplatili. Každopádně informace by ti měli dát na té ČSSZ, která ti nemocenskou vyplácí.

j.a.n.i
18. čer 2011

@danny617 Ne, PPM se ti bude vždy počítat z období 12/2010 - 11/2011 bez ohledu na to jestli budeš předtím na neschopence nebo ne... akorát kdybys byla už celé září na neschopence, tak se reálně použije období 12/2010 - 8/2011, tudíž to bude malinko výhodnější, ale ten rozdíl nebude nijak výrazný. Zas neschopenka bývá menší než to co si vyděláš, takže nevím, jestli tím jde něco získat.

danny617
18. čer 2011

@j.a.n.i Díky moc! Tak to bych si moc nepomohla ... no aspoň, že tam bude ten prosinec 2010 🙂. Premyslela jsem, že bych si to zvdela teď aspoň na 5 měsíců, ale když jsem to cele propočítala, tam to co jim já pošlu na NP a DP, tak to mi tak pak vrátěj v té PPM, takže se to nevyplatí ... Radši si ti necham a něco koupím malému. Ještě to pak nějak stihnou změnit mneby někam zahučelo X desítek tisíc, jako za minulé roky, co jsem cpala do NP, abych měla pěknou mateřskou a oni to ze dne na den spláchli kamsi ... 😖 .. tím mne pěkně vytočili ...

eyael
18. čer 2011

@j.a.n.i - díky moc, docela jsi mě uklidnila. Na ČSSZ se určitě domluvím, i týden finančního výpadku dělá dost peněz 😉 naštěstí mám přidělenou rozumnou paní 🙂

petissek
21. čer 2011

Ahoj holky, poradíte prosím jestli si nechat napsat neschopenku od 31.6. nebo až 1.7.? Platila bych za červenec zálohy kdybych jí měla napsanou od toho 1.7.? Podle logiky bych řekla že ne, ale známe úřady 😒

j.a.n.i
21. čer 2011

@petissek Neplatila, protože budeš celý měsíc na neschopence.

petissek
21. čer 2011

@j.a.n.i děkuju za odpověď..já si nebyla jistá jestli je datum vystavení už braný jako den neschopnosti.

danny617
22. čer 2011

A ještě jeden dotázek 🙂 Pokud budu nastupovat na mateřskou v polovině listpadu 2011. Mateřská se mi počítá listopad 2010-říjen 2011 nebo už je to i s tím listopadem 2011? Díky moc!

j.a.n.i
22. čer 2011

@danny617 listopad 2010 - říjen 2011

pampelka.pam
26. čer 2011

Ahoj holky, byla jsem OSVČ, teď to mám pozastavené a jsem rok na mateřské. Teď v létě se chceme začít snažit o druhé, co je v dnešní době nejlepší udělat? Děkuji

yesu
15. črc 2011

Ahoj holky chci se zeptat, jsem osvč, teď to mám teda pár měsiců pozastavené, platím zíkladní soc i zdrav a nemocenskou navíc si neplatím, nevíte jaká je pak mateřská nebo ten rodičovskej přídpěvěk?a taky mi bylo řečeno, že když si to nedoplácím, nemůžu si vybrat na jak dlouho chci na mateřskou jít...prý musím automaticky na čtyři roky...?

vojtisek2007
16. črc 2011

@pampelka.pam začít si platit minimální nemoc.pojištění aby ti vznikl nárok na PPM a tím pádem sis mohla volit délku rodičáku, pokud s k placení nepřihlásíš, nebudeš mít možnost volby délky RP a budeš mít 4letý....sice z té minimální zálohy nebude žádná mateřsku - kolem 3-4 tisíc, ale budeš moct volit, jestli vám je jedno, že by jste měli 4 letý RP, neděli nic 🙂

vojtisek2007
16. črc 2011

@yesu když neplatíš dobrovolné nemoc.pojištění, nemáš nárok na PPM a tím pádem nemáš možnost volby délky rod.příspěvku,budeš mít ode dne porodu 4 letý - tzn. do 9ti měsíců dítětte 7600 a pak 3800 do jeho čtyř let.

nana.76
18. črc 2011

holky prosim vas mam k vam dotaz.mam kamaradku ktera v unoru nastoupila do prace a ted je těhotna miminko čeka v prosinci.pta se jestli musi byt automaticky 4roky na rodičaku a jestli bude mit narok na mateřskou.doma by chtěla byt jen 3roky ale nema asi odpracovano tolik dnu.prosim poradte diky 🙂

vojtisek2007
18. črc 2011

@nana.76 musí mít270dnů účasti na nemoc.pojištění, což splní cca 29.října, takže to bude mít akorát aby nastoupila během listopadu na mateřskou a potom si mohla zvolit tříletý rodičák 🙂

nana.76
18. črc 2011

@vojtisek2007 moc děkuji a jak byto bylo kdyby musela na neschopenku.diky za odpoved 🙂

vojtisek2007
18. črc 2011

@nana.76 úplně stejně, dny na neschopence se počítají normálně do účasti nemoc.pojištění - takže pokud pracuje od února a termín má v prosinci - bude mít 100% nárok na mateřskou ikdyby šla od příštího měsíce na neschopenku a byla na ní až vlastně do mateřské 🙂

nana.76
18. črc 2011

@vojtisek2007 strašně moc ti děkuji 🙂

nanyska
21. črc 2011

Ahoj, měla bych dotaz. Jsem zaměstnaná a zároveň dělám na OSVČ. Jako zaměstnanec mám minimální plat, proto bych chtěla aby se mi zvýšil natolik abych dostávala maximální dávky na mateřské. Nevíte od jakého platu se již mateřská nezvyšuje? Díky moc za radu.

nanyska
21. črc 2011

A ještě jeden dotaz. Kdybych otěhotněla a teprve od doby těhotenství by se mi zvýšil plat, tak jak se pak počítá ta mateřská? Dočetla jsem se, že se vypočítává za posledních 12 měsíců, takže bych kvůli těm 3 měsícům nižsšího platu přišla o dost peněz. Je to tak? díky