Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
20. srp 2010

@j.a.n.i Super, děkuju za info. Přesně tohle jsem potřebovala vědět. 🙂 Jen se ještě ujistím - s denní dávkou 591,- mám nárok na 2-letou variantu, nebo se pletu?

j.a.n.i
20. srp 2010

@lendaw Jojo, máš, musí být alespoň 380,-

matonka
25. srp 2010

Ahoj holky, taky se zeptám. Jsem zamětsnaná a zároveň pracuji na vedlejší OSVČ. Nemocenské za osvč neplatím, ale teď jsem zjistila, že jsem těhotná a chtěla bych samo dostávat PM co nejvíc😀 Naše mzdová účetní mi vypočetla denní dávku nemocenské na 492,- kč. Jak se dopočítat toho kolik mám platit na nemocenském když se teď přihlásím. Při odevzdávání přehledu na sociálku mi sice řekli že dle příjmů budu mít maximální PMM, ale dle mzdové ne. Tak nevím, poradíte? Mno snad nám to teda ministerstvo příší rok nesebere tedy.

lendaw
25. srp 2010

@matonka denní dávka 492,- určitě nezajistí maximální PPM - to si můžeš každopádně spočítat (492x30=14760). Přičemž nejvyšší možná PPM činí 29tis. Nicméně, abys měla nárok na PPM jako OSVČ, musíš být přihlášená k nemocenskému jako OSVČ 270 dní (z toho min. 180 dní v kuse) před nástupem na MD.

matonka
25. srp 2010

@lendaw - aha ja myslela , že pokud se teď přihlásím, tak splním ty 3 měsíce. Protože 270 dní mám splněno od zaměstnavatele.

lendaw
25. srp 2010

@matonka ty 3 měsíce jsou na nemocenskou. Ale na PPM potřebuješ 270 dní. Ale možná je to jiné, pokud jsi i zaměstnaná. Doporučuji obrátit se na přímo na j.a.n.i. nebo vojtisek, ty ti dají zaručené ověřené info. Já jsem pouze osvč, takže to beru pouze z pohledu osvč. Nicméně, zkus diskuzi prolistovat zpětně, možná tam odpověď najdeš.

matonka
25. srp 2010

tak jsem si volal na infolinku tak to posuzují zvlášť, OSVČ i zaměstnání. Takže i když jsem zaměstnaná a 270 dní před nástupem na mateřskou pojištěná, pokud chci pobírat PM i z OSVČ tak musím být taky 270 dní být přihlášená k nemocenskému poj. takže to nestíhám ☹

lendaw
25. srp 2010

@matonka já jsem si to myslela. To je škoda, že sis to nezjistila dřív. Smysl přihlašovat k nemocenskému by mělo, pokud bys šla na rizikové. Dostávala bys vyšší nemocenskou, pokud by sis jí i jako osvč platila - a nevím, jestli by to u tebe bylo možné, jako u zaměstnance, ale možná bys měla jako osvč nárok i na nemocenskou v souvislosti s porodem (tj. do konce šestinedělí.

danny617
25. srp 2010

Od příštího roku bude možná všechno jinak ☹... http://ekonomika.idnes.cz/vyhody-zivnostniku-sk...

danny617
25. srp 2010

aa, koukam, ze uz to tu je.. tak nic 🙂
Chtela bych se optat rodicovsky prispevek (po materske) se u OSVC nejak vypocitava? Myslela jsem, ze je automaticky castka dle výběru na 2, 3, 4 roky .....

lendaw
25. srp 2010

@danny617 částka je opravdu závislá na volbě délky RD, jen na 2letou variantu musíš mít určité příjmy - viz. odpověď od j.a.n.i. na můj dotaz o něco výše. Ale co jsem četla na internetu, tak od příštího jara by to mělo být zase jinak.

georgine
25. srp 2010

ahojky holky... tak už je to skoro tady..myslíte že to stihnu,, mám právě strach abych když půjdu tedka na nemocenskou z důvodu těhotenství tak abych pak jen přešla do mateřské.. mě by zajímalo pokud se stanoví že např od ledna 2011 nějaký základ pro nemocenskou, tak to bude platit pro všechny nebo se bude počítat stále stejný nárok pro lidi kteří splňují 270dní před nástupem na mateřskou a zároveň 180dní... pro mne by znamenalo já mám právě 160dní nemocenského pojištění za sebou od 03/2010 což by znamenalo že do konce letošního roku budu mít 270 dní.. cca 😉 no jo ale můžu počítat s tím že se bude vyhcázet z nároku za minulý rok(resp rok 2010) při změne zákona. to by pak znamenalo že se bude vycházelo ze starých podmínek.
na druhou stranu nemůžou přeci po změně zákona nakázat lidem zpětně .. protože ti co by platili 12000 na nemocenském by na tom byli ztratní-.. a nebo můžou..
poradte prosím..
1.možnost bud jít na nemocenskou(jakože na 99% chci)
2. a nebo jít až na mateřsku což by v mém případě vycházelo cca únor..2011

lendaw
25. srp 2010

@georgine nástupem na nemocenskou se tvé platby uzavřou a nebudeš s tím moc nic udělat - tím se ti vypočte denní vyměřovací základ, který by měl platit. I při změně zákona budeš mít na nemocenském v den nástupu na MD odvedeno dostatek, abys mohla čerpat maximální PPM. Určitě doporučuji jít na nemocenskou už teď. Ale i pokud bys šla až v únoru, tak přeci budeš mít odvedeno dost na to, abys měla nárok na vysokou PPM. To co odvedeš ti nemůže nikdo vzít. Změna se má týkat toho, kolik si lidi budou smět platit. Je to sice vydedukováno mým selským rozumem, ale nikdo ti nemůže vzít to, co jsi odvedla na nemocenském před nástupem na MD/nemocenskou a říct, že už to neplatí.

georgine
25. srp 2010

@lendaw děkuji kočko.. pochopili jsme to stejně jen aby to ti nahoře nezmařili..
já počkám co nejdýl na odvedení přiznání k dani z příjmu FO aby náhodou cosik neřešili.. ale ji máš pravdu i dkyby mi v lednu 2011 podle tabulek spočítali že můžu platit minimální cca 50-60kč tak já už zaplaceno budu mít takže asi tak.. ale na nemocku se chci dostat určitě co nejdříve...

georgine
25. srp 2010

víš co já se eštš pro jistotu zastavím za referentkou na OSSZ je solidní tak snad podá nějaké info, i když oni asi stejnak moc vědět nebudou,.. zatím 😉

lendaw
25. srp 2010

@georgine já jsem zvědavá, co nakonec vymyslí. Ale co naděláme. Budeme si pro příští těhotenství pořádně spočítat, co se vyplatí víc - jestli si navýšit nemocenskou a zaplatit větší daň, nebo jestli se spokojit s almužnou jako ostatní smrtelníci 😖

lendaw
25. srp 2010

@georgine oni určitě nebudou ještě nic vědět. Měli problémy i začátkem tohoto roku, když se měnila pravidla pro výpočet nemocenské a mateřšké. Ani v půlce ledna mi ještě nebyly schopné říct co a jak bude, protože ještě nedostali směrnice.

martinka81
26. srp 2010

Holky a kdyby ten návrh prošel, tak z čeho a jak budou počítat, kolik si smím na nemocenské platit? V listopadu jdu dělat na ŽL a nejsem z toho nadšená, ani moudrá.

j.a.n.i
26. srp 2010

@martinka81 Tak kdo by z toho byl nadšený, že... ale jak to bude, kdo ví... no uvidíme, třeba to nestihnou hned od ledna... Já doufala v nějaké kompromisní řešení - třeba že zamezí tomu doplácení najednou, to je podle mě jasné zneužívání, ale to, pokud si někdo platí celou dobu stejnou částku i když vyšší, než by odpovídala příjmu mi nepřijde jako zneužívání systému. I když podle toho článku se zatím nedá usuzovat jak to bude... a jako konkrétní návrhy změny zákona to stránkách sněmovny ještě není...

lendaw
26. srp 2010

@martinka81 já to pochopila tak, že to bude jako dříve, kdy se podle danového přiznání se vypočítala částka, kterou máš odvádět na nemocenském. Takže kdo by chtěl vyšší nemocenskou, musel by přuznat i větší daň. Já taky doufám, že to nestihnou hned od ledna, protože plnujeme brzy po prvním dítěti druhé, u kterého budu mít opět nárok na rizikovku, ale to bychom chtěli až tak začátkem léta. 😒

j.a.n.i
26. srp 2010

@lendaw Já četla 2 články a z jednoho vyplývalo to co píšeš ty, z druhého něco v tom smyslu, co jsem psala, že by bylo kompromisní řešení... a hlavně v tom druhém článku bylo, že b to mělo být od 2012...

lendaw
26. srp 2010

@j.a.n.i nemáš odkaz na ten druhý článek? Mě by to dost zajímalo, protože jinak bych musela hodně špekulovat nad danovým přiznáním za 2010 a to se mi nechce. Nehledě na to, že budu zrovna přecházet z MD na RD a peníze na extra vyšší daň prostě nebudou ☹

martinka81
26. srp 2010

já jsem sem házela odkaz na ten první článek o pár stránek dopředu, tam psali, že až od 2012. No uvidíme, je pravda, že to jsou zatím jen takové návrhy a nic konkrétního.

lendaw
26. srp 2010

@martinka81 tak ten jsem taky četla. ten včerejší byl ale o dost konkrétnější a přísnější 😒 No, necháme se překvapit, co na nás vymyslí. Dost mě to štve. Nemocenské si platím už 4. rokem, využila jsem ho až poslední rok díky reizikovému těhotsnství. Před r. 2009 (myslím) jsem měla vypočtenou od sociálky částku, kterou jsem měla odvádět, poté co už byla částka dobrovolná jsem si posílala 500 Kč. Mrzí mě, že jednu z mála výhod, kterou jako osvč máme, nám stát vezme. Ale stavět na hlavu se kvůli tomu nebudu. Jen bych v tom případě chtěla mít nárok na ošetřovné a v případě nemoci nemocenskou od 3. dne.

georgine
26. srp 2010

nu je to neférovka.. ale na druhou stranu z těch příspěvků stáel chápu že se jedná o zneužívání v podobě mimořádných vkladů(umělého zvýšení VZ) jinak mě těší že zůstává podmínak 270 dní a 180 což by mělo pak zůstat v klidu aspon pro mě...
😉

lendaw
26. srp 2010

@georgine já samozřejmě chápu, že to hodně lidí zneužívá. Ženská si před těhu udělá ŽL, kterou nikdy neprovozovala ani po těhu provozovat nebude a před nástupem na MD si zaplatí 12tis a dostane 170tis. To zneužívání je - ačkoli legální. A tomu by se mělo zabránit. Ale pokud si dobrovolně chci platit dlouhodobě vyšší nemocenskou, abych si zajistila důstojné podmínkyv přápadě nemoci, tak v tom zneužívání nevidím. Stát na tom akorát vydělá, protože dlouhodobou nemoc si asi těžko naplánuju dopředu, že? Ani s tím těhotenstvím to není tak snadné - nám se zadařilo až po 2 letech. Ať stát zavede tohle u zaměstnanců a bude to. Každý ať si zaplatí tolik kolik bude chtít, ale nemocenská ať se mu počítá např z toho co odvede v za poslední 3 roky. Aby se nějakým způsoběm zabránilo zneužívání.

j.a.n.i
26. srp 2010

@lendaw Souhlas, taky bych byla pro tuhle variantu... a klidně to omezit i stropem na daný měsíc a možnost měnit výši posílané částky dát třeba jednou za půl roku...

martinka81
26. srp 2010

já jsem opustila jisté místo ve školství a rozhodla se dělat lektorku na ŽL a teď mám strach, abych měla nárok aspoň na nějakou mateřskou dejme tomu za rok za dva a možnost zvolit si délku RD. Ale to snad ano, když budu platit nemocenské i když třeba menší, než jsem chtěla, pokud by to bylo určené.