Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

andula1032
18. kvě 2010

Dobré ráno děkuji ti Vojtišku za drahé rady ,nemohla jsem ani pořadně spát,dobře tak to zaplatím to neni problem jen se divim že stačí 3 x 1010kč a už pak dál nemám platit nic.Takže nemusím těch 12120kč to je zbytečný, a po porodu mam platit dále nemocenskou ,ale stačí jen těch 56kč. 😠 jo a na ossz si mám zařidit aby mě to spočítali.těch 180dni .a posledni ,doufám,dotaz .nema jít přítel na rodičák a pak mě ho přenechá a bude se to počítat z jeho nemocenský. Co je pro mě nejlepší řešení Diky MOOC za odpovědi ANDULA1032 😒

vojtisek2007
18. kvě 2010

nemusíš mít zaplaceno víc než 3x,protože víc měsíců přihlášená nebudeš, když bys byla 12měsíců, tak maximální pojištění by bylo 12*1010, takhle to je 3*1010. pak při PN a mateřská se zálohy neplatí (ani na OSSZ ani na zdravotní pojišťovnu), po skončení mateřské znovu začít platit pojištění, a stačí to minimum 56,-kč. Na ossz si zajdi, at se ti kouknou, jestli splníš nárok na mateřskou, když máš datum porodu 6.11.2010. S tím přítelem je to trochu složitější, musel by jít na mateřskou (musel by na ní splnit nárok, stejně jako ty), tu by mussel opravdu alepsoň jeden den čerpat, pak by si zažádal o rodičák, zvolil tříletý a pak převedl rodičák zpátky na tebe....což si myslím je u vás zbytečný, když budeš mít nárok na nemocenskou v souisloti s porodem, a tím pádem si můžeš zvolit ty roky taky, bez zbytečnýho papírování.

andula1032
18. kvě 2010

Ahojda Vojtišku tak jsem se ptala na ossz a maš pravdu nedá mě to těch 180 dní.Tak jsem zvolila tvoji variantu dnes jsem poslala 1010kč na nemocenskou to je první záloha a tedy ještě dvě a pak pujdu na neschopnost. 😖 Ještě se jen zeptám jestli nevíš kolik platí neschopnost?Zatím díky už to trochu chápu ,když nebudu vědět dál ozvu se.Moc si mě pomohla Díkas pěkný večer

vojtisek2007
18. kvě 2010

já ti napíšu příklad výpočtu když pojistné je 1000/měsíc (s těma drobnýma mě to nebaví) - budou se ti peníze počítat ze základu 71.429/měsíc....71429x3=214287, z toho denní vyměřovací základ 214287 : 90 (minimální dny pojištění za ty tři měsíce) = 2380,-,to se pak redukuje třema hranicema - do 791 Kč se započítává ve výši 90 %, tj.711,90 Kč,
nad 791 Kč do 1 186 Kč redukce na 60 %, tj. 237 Kč, nad 1 186 Kč do 2 371 Kč redukce na 30 %, tj. 355,5 Kč,nad 2 371 Kč se nezohledňuje. Takže denní vyměřovací základ je 711,9+237+355,5 = 1304,4 to je denní redukovaný vyměřovací základ.
Osvč od 15.tého dne nemoci obdrží 60% z 1304 = 783,-Kč na den až do skončení nemoci. Takhle by to bylo u tebe v případě, že by ses přihlásila k nemoc. pojištění po těch třech zaplacených měsících,kdy by sis zaplatila nejvyšší pojistné cca 3x1000. Dostávala by jsi 783,-Kč na den.

paajinka
19. kvě 2010

vojtisku, ty jsi stejně machr 😉 , nechápu, jak se v tom vyznáš.. No, já doplatila těch 11tis na nemocenském a v srpnu hurá na mateřskou - díky za rady 😉

zlatarx
26. kvě 2010

ahoj holky moc se omlouváma,ale byly jste mi doporučené.Potřebovala bych poradit,prosím vás od září roku 09 jsem OSVČ od 23.9 si platím nemocenskou zhruba ten litr měsíčně...od 15.2.2010 jsem na PN do posledního června a snažím se otěhotnět-nemocenská je k tomu...zajímalo by mě jak to potom je dál..ochranou lhůtu nebo jak se to jmenuje mi socka vystavila do 25.11 2110 do té doby můžu marodit,LE DOKTORKA MI ŘÍKALA,že ať to v červnu ukončím a raději si doplatím toho půl roku abych měla nárok na mateřskou v plné výši..já z té tisícovky beru PN zhruba 23000 a to bych rtaky měla pak mít...takže by mě moc zajímalo,mám zaplaceno od 23..9 a od 15.2 mám tu PN takže jsem si paltila cca 4 měsíce.do těch 180 dní co potřebuju na matyldu se nepočítá když jsem v PN..takže musím doplatit ještě 2 měsíce nebo to musí být 180 dní tahem...mě už z toho hrabe,pochopila jsem,že na PN mi stačí paltit 3 měsíce,ale jak je to když budu chtít uplatnit mateřskou...děkuju moc 🙂

jaja19
26. kvě 2010

zlatarx: Dny , kdy jsi nemocná se do těch 180 dnů co se musíš účastnit jako OSVČ počítají. Abys měla nárok na mateřskou, musíš ale ještě splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění 270 dnů za poslední 2 roky, vlastně taky ale už teď dá se říct splňuješ. Nevím jak je to s tou ochranou lhůtou, ale když bys teď otěhotněla, byla na PN a pak na mateřskou, tak bys myslím měla mít mateřskou ve stejný výši jako máš teď nemocenskou. Jen nevím jak to je s tím že jsi začala podnikat 1.9.2009 a nemocenskou si platila až od 23.9.2009 - možná budeš muset zaplatit na nemocenským tak, abys tam suma sumárum měla 12120,- zaplaceno, než půjdeš na mateřskou. Já začala podnikat v srpnu, k nemocenskýmu jsem se přihlásila hned jak jsem začala podnikat a platila max. a kvůli tomu nemusím mít zaplaceno celkem těch 12 tis., jen jsem musela platit maximum než jsem nastoupila na PN. Ale najsem v tom úplně zběhlá jak třeba Vojtisek!! Tak bych si ještě určitě počkala, co ti napíše ona! 🙂

zlatarx
27. kvě 2010

ahoj jaja19,moc děkuji.Já neuvedla před tím,než jsem šla na celkovou OSVČ,byla jsem 10let zaměstananá a k tomu 2 roky jsem to měla jako vedlejšák.Takže těch 270dní mám určitě no a teď řeším teda jak je to s těma 180.Já sice od 1.9. podnikám,ale platím si to až od 23.9.oni tM NĚCO ZKOPALI,ale i tak to neva platím si každý měsíc to max.a ted už pobírám nemocenskou v plné výši.Já budu muset stejně tu neschopnost ukončit pokud teď otěhotním,protože už jsem doma 4měsíce a 15 dní,mám PN do konce června...a to mi stejně nevyjde kdybych pak nastoupila mateřskou...bude mi tam chybět nějakej měsíc..ale to neva pokud mi bude fajn a podaří se otěhotnět ,tak si to klidně budu platit,hlavně abych pak toho půl roku něco měla...každopádně zatím moc děkuji z.

modra_slunecnice
27. kvě 2010

vojtíšku mám otázku, včera jsem seděly s holkama všechny 3 jsem těhu, já OSVČ ony po krachu firmy na pracáku. Chci se zeptat máš povědomost o tom že pokud se přizná otec, resp na matrice se podepíše ten formulář o otcovství že v ten okamžik se stát zbavuje zodpovědnosti a všechny platby přecházejí na něj. Takže prý není nárok na žádné sociální dávky a pokud o něco žádáš musíš doložit příjmi "otce" a podle toho se stanoví jestli něco dostane a to ani nemusejí žít ve společné domácnosti. A dle info ze sociálky tak pokud otec neche poskytnout potřebné údaje řeší se to pouze pře soud a sociálku to nezajímá... To je fakt ? Jo a ještě jedna otázka která mě fakt dostala, tím že holky jsou na úřadu práce nemají narok na mateřskou, nemocenskou a pouze na rodičovskou od narození dítěte a spadnou do 4 let. Před tím než fyrma krachla pracovaly obě určo cca 5 let a ted jsou na úřadu od ledna. Je to fakt že nic nedostanou ??? to mi příjde naprosto hnusný !!

vojtisek2007
27. kvě 2010

modra slunecnice - holky co jsou na pracáku opravdu nárok na mateřskou mít nebudou, bohužel, ikdyby předtím pracovaly třeba 100let....musely by na mateřskou nastoupit do 180dnů od skončení prac.poměru, pak by na ní nárok měly, když prošvihnou tuhle lhůtu, tak bohužel.
K tomu otci, v rodném listě samozřejmě otec být zapsán může a při žádosti o dávkách podepíšeš čestné prohlášení, že s vámi nežije v jedné domácnosti a doložíš nějakou dohodu co máte mezi sebou ohledně výživného na dítě. Takže budou brát v potaz tvůj příjem+alimenty.

zlatarx
27. kvě 2010

vojtíšku moc prosím jukni na ten můj dotaz jestli víš co a jak...nerada bych něco zkazila...díky moc... 🙂

antoaneta
27. kvě 2010

Ahoj holky, chci se zeptat, nevíte? Já totiž tomu účetnictví vůbec nerozumím. Je to pro mě čerstvé a neměla jsem se ještě kdy a koho na to zeptat.
Jsem zaměstnaná, nicméně k tomu ještě každý měsíc dostávám autorské honoráře na uměleckou smlouvu. Zatím byly jen za dva měsíce - faktura za březen a duben (za květen teprve dostanu). No a z těch faktur si mám platit daň a ještě asi sociální a zdravotní, že? Nicméně to si i platit chci. Říkala jsem si totiž, že by mi to třeba mohlo hodit taky nějakou korunu pak k té mateřské ze zaměstnání. Je to tak? Vyplatí se to? Nebo je to krátká doba podnikání, na to abych z něho taky něco dostala a aby se vypočítávala i mateřská z něj? Když ale vydržím ještě nějakej ten měsíc - prostě do mateřské - třeba i čtyři měsíce? což by teda bylo faktur celkem třeba za 7 měsíců podnikání. Platila bych si třeba to nejvyšší možný. Abych prostě měla tu mateřskou ze zaměstnání + podnikání co nejvyšší. Každá kačka dobrá, že? Nevíte kolik to teda dělá, kolik musím navíc odvádět a platit? Nebo dá se připlatit něco víc, právě kvůli mateřské? Nebo kde se můžu zeptat?
A další věc - celkem podstatná. Zatím jsem si ještě nic z toho nezaplatila. Počítám s tím, že si za ty dva, nebo teď už za ty tři měsíce to zaplatím zpětně i s penále. Doufám, že to nevadí, nebo to nemá na něco vliv?
Prosím jestli víte, poraďtě, nebo nevíte kam se můžu obrátit? Lze se někde zeptat i telefonicky? Jsem od rána do půl 7 v práci, a nějak nestíhám. Navíc si moc nemůžu dovolit odběhnout. Děkuji moc.

vojtisek2007
27. kvě 2010

zlatarx - pro mateřskou jako osvč musíš splnit účast na nemocenském pojištění 270dnů za poslední dva roky před vznikem události z toho 180dnů v přecházejícím roce,když jsi na PN, tak se ti to do těch dnů samozřejmě počítá, ikdyž zálohy vlastně neplatíš. Nevím co myslíš tou ochranou lhůtou od socky do 25.11.2010, co to má jako být ? To že jsi začala platit až od 23.9. nehraje žádnou roli, pouze při nemocenské, když se nepřihlásíš do 7mi dnů od zahájení činnosti, tak máš potom nárok na PN až po třech měsích, když se stihneš přihlásit do 7mi dnů od zahájení činnosti máš nárok na PN hned - takže to tobě vůbec nic neovlivní.

vojtisek2007
27. kvě 2010

antoaneta - když jsi zaměstnaná na HPP a k tomu podnikáš, bere se ti podnikání jako vedlejší, takže nemusíš platit žádné zálohy na sociální ani zdravotní, to doplatíš při podání daních podle výdělku. Jestli podnikáš jen chvílï (píšeš dva,tři měsíce) a už jsi těhule, jak koukám do pasu, tak na mateřskou z podnikání nebudeš mít nárok -nesplníš jako osvč ty dny účasti na nem.pojištění - tzn. 270dnů za poslední dva roky, a 180dnů za poslední rok . A zpětně nic zaplatit nejde, když se přihlásíš např. 1.června - jsi pojištěná od 1.čevna a zpětně ti nic doplatit nenechají, bohužel. Ale jinak si můžeš zavolat na linku OSSZ www.cssz.cz - tam bys měla najít číslo na nějakou linku.

makkyna2
28. kvě 2010

vojtisek2007 - měla bych na tebe dotaz.
Jsem na rodičáku, ŽL jako vedlejšák (15 měsíců) , stále vedená u zaměstnavatele - teď mě čeká druhá mateřská.
Mám vůbec nárok na mateřskou od zaměstnavatele (sociálky)?
A můžu při mateřské mít živnost + pobírat mateřskou?
Děkuji za odpověď.

vojtisek2007
28. kvě 2010

makkyna2 - jestli máš stále zaměstnavatele, tak zase budeš mít od něj (od sociálky) mateřskou, a jestli splníš podmínky ze živnosti, budeš moct čerpat mateřskou i ze ŽL. Nevím jestli si platíš nějaké zálohy na nemoc.pojištění ze ŽL. A každopádně, když ze ŽL nebudeš mateřskou čerpat, tak můžeš mít živnost pořád+mateřskou ze zaměstnání.

zlatarx
28. kvě 2010

Vojtíšku díky moc.jen pro upřesnění to z té socky se přesně jmenuje Hlášení čerpání podpůrčí doby a tu mám až do 28.11.2010 tj.380 dnů..to je doba do kkdy můžu být na PN,když jsem letos začala marodit.To jsem tam uvedla proto že si myslím pokud dobře počítám a ted by se mi zadařilo otěhotnět,že to stejně nevyjde že bych plynule navázala,takže pokud budu moci tak to raději ukončím a pak nastoupím až těch 6-8 týdnů před porodem a bude to v klidu a budu čerpat mateřskou zase v plné výši.Písi to zprávně?Děkuji za rady ahoj 🙂

vojtisek2007
28. kvě 2010

jojo, když skončíš PN, zase začni platit zálohy na nemoc.pojištění a pak úplně v pohodě budeš mít nárok na tu nejvyšší mateřskou. Jo a navázat by se ti to nepovedlo, ikdybys otěhotněla hned ted v červnu ☹

zlatarx
28. kvě 2010

děkuji já si to tak myslela..to je snad všechno..každopádně děkuji moc jsi mi pomohla.hezký den 🙂

beruska10
28. kvě 2010

Vojtíšku můžu také požádat o radu?
V současné době jsem druhým rokem zaměstnaná na HPP, který bych k 30.6. ukončila a od 1.7.10 bych tu samou práci vykonávala jako OSVČ. Zajímalo by mě jaký bude vyměřovací základ pro pojistné na soc.poj., zda bude stačit platit min. zálohu 1731 kč.

Jelikož s manželem plánujeme miminko, tak bych si platila nemocenské v té nejvyšší možné záloze což je 1004 Kč?, kolik měsíců bych musela platit abych dosáhla na nejvyšší mateřskou? Těch povinných 180 dní by asi nestačilo, viď ? (Zatím těhu nejsem.)
Kdybych při pobírání rodičovského příspěvku nepracovala, tak bych nemusela platit žádné pojištění, ani podávat daňóvé přiznání, až do 3.let dítěte?
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

vojtisek2007
28. kvě 2010

beruska - když budeš mít osvč jako hlavní příjem tak první rok (když začínáš) pro tebe bude platit minimální pojistné - tzn. zdravoní pojištění - 1601,-Kč (splatné vždy do 8. -tzn. za červenec do 8.srpna...), sociální - 1720,-kč (důchodové) a 56,-Kč (nemocenské) splatné vždy 1-20 následujícího měsíce. Nejvyšší možné nemocenské je teď tuším 1010, to bys musela platit abys dosáhla na nejvyšší nemocenskou (mateřskou). Pro nárok na mateřskou jako osvč musíš splnit účast na nemoc.pojištění 270dnů za poslední dva roky (to splníš v pohodě, bude se ti tam započítávat i doba ze zaměstnání) z toho 180 dnů v poslední roce jako platící osvč - a to bys měla taky stihnout v pohodě, když ještě těhule nejsi. Když se stihneš přihlásit k nemoc. pojištění do 7mi dnů od zahájení činnosti máš ihned nárok na nemocenskou (kdyby náhodou), kdybys to do 7mi dnů nestihla, máš nárok na nemocenskou až po třech měsících. A když při rodičáku nebudeš pracovat, tak bude lepší pozastavit živnost a tím pádem nemusí podávat daňové přiznání a ni platit žádné zálohy.

modra_slunecnice
28. kvě 2010

vojtíšku - měli bychom ti tady založit nějaké konto 😀 minimálně tu máš největší konto kvalitních odpovědí 😉 pro začátek. Jedna otázečka k dotazu Berušky a tvé odpovědi viz, výše. Možná jsem to jen špatně pochopila tak se ujistím, když budu na rodičovským příspěvku ty 3 roky. Během té doby mohu podnikat a teď - někde jsem tu odchytla info že neplatím zálohy na nic - myšleno zdravotní, důchodové - sociální a nemocenské a pokud přesáhnu určitou částku rodílu příjmy výdaje tak podám danový přiznání a an základě nej pak se něco platí. Nějak tam mi to i říkal paní na úřadu ale já ji tak přehltila otázkami že už sama z toho byla jako Goro tak jsem se možná špatně pochopily. A další věc, během RD nemusíš pozastavovat živnost a pokud nepodáš danové přiznání tak neplatíš nic. že se vše řeší až podle toho co si vyděláš - přiznáš 😉

beruska10
28. kvě 2010

Vojtíšku děkuji za odpověď,
takže kdybych si platila nemocenské 1010kč měsíčně teoreticky jen těch 6měsíců tak bych měla nárok na tu nejvyšší nemocenskou? Nebo se musí platit déle? Pochopila jsem, že po těch 6měsících mám nárok na mateřskou, ale nevím v jaké výši, vždyť se počítá zpětně rok, ne? Nebo se ten základ počítá 6x1010 a těch chybějících 6měsíců základ co vycházel ze mzdy? Jsem z toho jelen🙂 Nejsem si jistá jestli jde pochopit co jsem chtěla napsat. 😅

vojtisek2007
28. kvě 2010

beruska- bere se 12měsíců zpět před nástupem na mateřskou....takže si myslím, že když ještě nejsi těhu, tak těch 12měsíců úplně v klidu zvládneš zaplatit a když jich bude jen zpět jen 10 nevadí, pořád máš zaplaceno to maximum, tudíž ti vyjde maximální mateřská.

vojtisek2007
28. kvě 2010

modra slunecnice - zdravotní musíš platit vždycky, ikdyž budeš mít podnikání ve ztrátě,tak platíš minimální zálohu určenou pro vedlejší příjem, je fajn, že se ti podnikání bere jako vedlejší, kdy jsi na rodičáku, tzn. že zálohy nemusíš platit každý měsíc, ale pak jednou ročně po podání přehledu....na sociální se neplatí žádné zálohy pokud nepřesáhneš 56.532. A pokud chceš při rodičáku si přivydělávat, tak samozřejmě živnost nepozastavovat....ale když víš, že při rodičáku podnikat nechceš, je lepší živnost pozastavit - tak jsem to pochopila u berusky10, že potom pracovat nechce.
A daňové přiznání nemusíš podávat pokud zdanitelné příjmy (bez odečtení výdajů) činily maximálně 15 000 Kč nebo jsme za celý rok dosáhli jen takových příjmů, ze kterých by vyšla daň maximálně 200 Kč = tohle platí pokud jsi se nepřihlásila na finanční úřad jako plátci daně z příjmu fyzických osob. Jestliže jsi se na finančním úřadě přihlásila jako plátce daně z příjmu musíš podávat daňové přiznání, i když jsi měla nízké příjmy nebo vyšla ztráta.

renush
1. čer 2010

Ahoj Vojtisku, jsi opravdu výborná!! jsi světlem v černém tunelu, už jsem bez naděje! Nenávidím, když nemám informace, které potřebuju, frustruje mě to!!
😲 Já mám asi stejnou věc, co má andula. Jsem účastna na nemocenském pojištěn od 26.2. a jdu na nemocenskou 25.6. místo mateřské. Vůbec jsem netušila, že se dá navýšit základ až teď. Ta, u které jsem vedena mi v ničem neporadila. Proto taky nespím v 5 ráno!! Řekla mi, že nic zpětně dolatit nelze!!! Hmmm, ale jde navýšit základ, ne?
takže já si platím od 26.2. 500 kč měsíčně. tzn, že převodem jim na účet pouze jednou částkou si uhradím do 20.6. 3x510 + 1010 kč - 2540 kč. a pak jdu na nemocenskou., která mi bude trvat až do konce šestinedělí. musím pak v tom červenci zaplatit za červen zase 1010, nebo stačí 56 -(nebo kolik je minimálně možné?) No a pak si mohu vybrat tu tříletou variantu rodičáku, je to tak?
Já myslela, že mi v tom bude na škodu fakt, že jsem pojištěna jen od února, co se týče rozhodného období, Fakt nehraje roli, že nejsme pojištěna 12 měsíců před nástupem na nemocenskou?Děkuji, jsi výborná!!!!
PS.: to, že ti na úřadě neporádí, to je proto, že mají škrty a musí šetřit, nebo protože se jim nechce, nebo to nevědí?!

vojtisek2007
1. čer 2010

renush - když jsi pojištěná od 26.2.2010 a chceš jít 21.6. na neschopenku a chceš tu nejvyšší možnou, tak abys měla zaplaceno 4 x 1010 celkem - za červen v červenci stačí už jenom to minimální (56) a samozejmě dostaneš na výběr roky při rodičáku. Doplatit pojistné zpětně opravdu nejde, jde si jen navýšit ten základ tím, že některý měsíc pošleš velkou částku, ale doplatit, jako že by se ti pojištění bralo třeba od 1.1.2010 a ty sis to chtěla zpětně doplatit tak to opravdu nejde. A proč na úřadě neporadí nevím, občas se tam tváří, jak kdyby to vypláceli ze svých peněženek ☹

modra_slunecnice
1. čer 2010

Vojtíšek : Tak jestli jse to pochopila, zdravotní platit musím na RD pokud nepozastavím žinvost bez ohledu na to zda vydělám. Jsem nahlášená finančním úřadu, byla to nějaká povinnost, dokonce jsem platila nějakou pokutu že jsem se tam nenahlásila hned jak jsem začala podnikat ale asi až za 2 roky když mě obeslali. No to je bezpředmětné. Takže je lepší živnost pozastavit v okamžiku kdy budu vědět že si vydělávat určo nebudu a pak ji zahájit pokud budu vědět že mám možnost výdělku. Vždy podám danové přiznání a podle toho doplatím zálohy za zdravotní, případně za sociální pokud přesáhnu tu částku. Nemocenské platiti nemusím když jsem na RD a stále mi běží ?

renush
1. čer 2010

milá Vojtiško 🙂
Moc ti děkuju za radu. Já jsem se asi špatně vyjádřila. Měla jsem opravdu na mysli navýšení toho vyměřovacího základu. Protože jsem neposílala 1010 od 26.2.2010, ale jen 500,- každý měsíc, chci si být jistá, že teď mohu poslat 3x510+1010 do toho 20.6. jen jedním převodem na jejich účet. Potvrzuješ mi to tedy? když teď zaplatím 2540,- je to, jako bych vlastně od února platila 1010kč, je to tak? Děkuji ti strašně moc.

vojtisek2007
1. čer 2010

jojo, je to tak, když ted jednou částkou doplatíš 2540, je to jako kdybys každý měsíc posílala těch 1010 - nemocenská se ti bude počítat ze základu 4040 (podle zaplacených záloh)....jen jsem si ted uvědomila, že už je vlastně červen, a když chceš v červnu nastoupit (20.6.) tak se obávám, že platbu co dojde v červnu už ti do toho vyměřovacího základu nezapočítají ☹ ☹ ☹ , protože při nástupu na neschopenku (mateřskou) se to bere od měsíce předcházející pojistné události, tzn. že by ti brali v potaz zaplacené zálohy květen a zpět.....takže aby jsi to neposlala zbytečně, tohle přesně nevím, když půjdeš na nemoc. až po půli měsíce jestli ti platbu započítají nebo ne...to si radše zeptej přímo na ossz.