Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
23. únor 2011

@aktekram v ř. 30 pro ossz má být hrubá roční mzda. Měla bys to mít na potvrzení ze mzdové účtárny.

aktekram
23. únor 2011

@lendaw prosím tě je to toto potvrzení z pokynů na straně 8 ??
tak to si ještě do zaměstnání musím poslat 😉

http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/70CE86BA-141D-4...

lendaw
23. únor 2011

@aktekram to já nevím 😅 já nejsem účetní, umím jen vyplnit svoje přiznání jako osvč. A zaměstnanec jsem nikdy nebyla, takže netuším co kde a jak vyřizovat 😅 ale snad někdo poradí 🙂

aktekram
23. únor 2011

@lendaw jo jasně i tak moc děkuju 😀

aktekram
23. únor 2011

@lendaw já si ponesu lístek na peníze z neschopenky v pondělí na sociálku tak tam huknu na nějakou úřednici, možná se i něco dovím 😀 😀 😀

cristll
23. únor 2011

@aktekram vyměřovací částku ze zaměstnání . máš u zaměstnavatele podepsané daňové prohlášení? nebo nemáš?

pokud ano,nevím jak se to dělá dál..ale asi v tom případě už nic nevyplnuješ..A píšeš všude jen částku jako OSVČ.

Pokud nemáš..zaměstnavatel ti musí zaslat papír (na tvé vyžádání) "přehled příjmů za rok 2010" a tam máš tuto částku uvedenou.Tuto částku uvádíš jak v papírech pro FU (přehled příjmů a výdajů - daně r. 2010) tj. řádek 34. Tak tato částka je i v přehledu pro OSSZ (tj. řádek 30).

Já to dělám tak,že napřed si vyplním daňové přiznání a poté teprve přehledy pro OSSY a Zdrav. pojištovnu.

aktekram
23. únor 2011

@cristll já si vždycky dělala daňovku sama, takže v práci jsem nepodepisovala prohlášení 😉
Papír z práce mi poslali, jmenuje se to přesně Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti., to jsem podle toho uvedla na řádky 31-34DP, ale na přehledu pro OSSZ jsou ty řádky jinak pojmenované než na daňovce a na tom potvrzení ☹ 😅
Daňovku už mám hotovou nachystanou k odevzdání, teď se právě plácám v těch přehledech 😠
A hlavně jsem našla ještě formulář pro potvrzení na pokynech z OSSZ pro další potvrzení od zaměstnavatele, jen nedokáži říct zda je to pro mě a zda to budu potřebovat 😨 😕

cristll
23. únor 2011

@aktekram : jj..tak to je ono.Tu částku,kt. máš na přiznání dani na řádce 34DP (řádek č. 34 by měl být stejný s řádkem 36 a 36a) ,tuto uvedeš do řádku č. 30 v přehledu OSSZ🙂 Aspoň já to tak píšu..a měla jsem to dobře loni.
Pokud máte na OSZZ dobré pracovnice,vem sebou všechny papíry a oni ti řeknou kam co doplnit..a vyplníš to znovu🙂

Jaký další formulář jsi našla pro zamstnavatele v těch pokynech? Jedině mě napadá (to po mě chtěli taky loni),aby mi zaměstnavatel potvrdil,jestli jsem byla nemocensky a důchodově pojištěná (jako zaměstnanec).

aktekram
24. únor 2011
cristll
24. únor 2011

@aktekram tak to je přesně ono,to je potvrzení,že ti platil zaměstnavatel nemocenské pojištění.Ale to ti platí pouze v případě,když měs. příjem přesáhne 2000Kč. Po mě to jeden rok chtěli,další nechtěli.Loni to chtěli,kvůli posouzení,jestli je mán OSVČ posuzována jako hlavní nebo vedlejší..a jestli ji můžou posoudit jako činnost malého rozsahu.Taky jsem tomu moc nerozuměla.

aktekram
24. únor 2011

@cristll tak já si ho do práce pro jistotu pošlu, radši ať ho mám doma vyplněný, a uvidím zda ho na OSSZ budou nebo nebodou chtít, předpokládám že jim budu ukazovat i potvrzení o tom že pobírám rodičovský příspěvek

cristll
24. únor 2011

@aktekram jj..to jim taky budeš muset předložit..to ti vydají na sociálce.A pokud pobíráš jestě rodičák ,předpokládám,že máš teda OSVČ jako vedlejší činnost🙂 pror. 2010. Ale pokud si platíš nemocenské pojištění (jako OSVČ) tak už tě automaticky dle nových zákonů posoudí jako hlavní činnost. To však až od r. 2011.

aktekram
24. únor 2011

@cristll rodičák pobírám 😉 OSVČ mám jen jako vedlejší činnost, jsem od 20.12.2010 na nemocenské do 14.3.2011 (takže teď zálohy neplatím) a od 15.3.2011 nastupuji na PPM, takže to pak podnikat nemůžu 😉 takže i za letošek budu braná OSVČ na vedlejšák 😉

cristll
24. únor 2011

@aktekram jj..tak to je..i letos budeš vedlejšák🙂

georgine
28. únor 2011

holky tak jsem dneska odnesla žádost o PPM na OSSZ, no budu čekat na posouzení, páč mi referentka neřekla jasně že nárok mám či nemám ,ale asi ho mám 😉 Myslíte, že chodí nějaká zpráva? O nároku a třeba i výměře. 😉
Další co mě zajímá, zítra povalím na sociální odbor nahlásit nástup na PPM a ukončit RP na mladší dítko, ale paní na OSSZ netušila jaký papír či zprávu o nástupu PPM buudu potřebovat, že prý asi nějaký budu potřebovat, tak my skopírovala tu žádost co jsem dneska na OSSZ podala 🙂
jo a ještě na zdravotní pojišťovnu potřebuji nějaké lejstro o nástupu PPM 😉

vojtisek2007
28. únor 2011

@georgine když ti mateřskou přiklepnou, tak asi žádný vyjádření nechodí, jen kdyby ti jí zamítli ☹ na úp je potřeba doložit vyplněný tiskopis Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku ,ale to ti vyplní až po vyplacený první mateřský, dřív ne....a na zdravotku by měla stačit právě ta ofocená žádost o PPM......

lendaw
28. únor 2011

@georgine při přiznání PPM mi nic nepřišlo. Výši jsem zjsitila až z bankovního výpisu, tam je to rozepsané (denní vyměřovací základ i denní dávka)

zdk
28. únor 2011

@lendaw ahoj zuzka dala mi na tebe kontakt eva kostelecká prosim te o sluzbu slo by to?

cristll
28. únor 2011

Děvčata..a když jsem jako OSVČ na neschopence..dojde mi od OSSZ nějaké potvrzení o přiznání dávky a nebo její výše? Nebo také musím čekat až dojdou nebo nedojdou peníze?..

georgine
28. únor 2011

@vojtisek2007 no na ÚP těn doklad o výši PPM potřebuji doložit ,ale do 20.týdne dítěte? Pokud se nepletu, při volbě tříletého rodičovského. Jinak mi zatím žádný doklad o výši PPM denní dávky nevystaví, tkaže v podstatě 1. den PPM nemám z čeho vycházet pro ÚP.
Ráno tam frknu a uvidím.

georgine
28. únor 2011

@cristll nedojde ti žádné potvrzení, pokud nárok na PN máš tak ti prostě některý den dojdou penízky podle toho jakou formu úhrady /výplaty máš zadanou. Vždycky je to první měsíc tak trochu adrenalin a teprve zjišťuješ jak ta výplata a to vše okolo pracuje. Domoci se termínu němůžeš a tak prostě jen čekáš.. 😉
denní dávku resp. vyměřovací základ ti uvádějí až v popisu příkazu k platbě přes účet, nebo pak asi na složence 😉

cristll
28. únor 2011

@georgine aha..Já jsem na neschopence od 18. 1. 2011.Vím,že 22. dnů jsem doma zadarmo.Lístek na openíze jsem jim na OSZZ nesla po uplynutí těch 22 dnů ,stejně jako potvrzenou část neschopenky,že má nemoc stále trvá.Kdy dojdou ale první peníze vůbec nemám tušení:( A už by se mi něco i hodilo🙂

vojtisek2007
1. bře 2011

@georgine oni ti ten tiskopis na OSSZ vyplní už po první vyplacené dávce a hned ho můžeš dát na úp - oni tenle doklad - že jsi nastoupila na další mateřskou - potřebují i k ukončení toho stávajícího rodičáku - třeba u nás naúp vá, že ho nemůžeš mít hned, jak nastoupíš na PPM, takže ti rodičák stopnou i bez toho - jenom formulářem hlášení změn - tam ukončíš RP na dítě, z důvodu nástupu na PPM a to jim stačí, ale setkala jsem se i s tím, že dokud se nedoložil ten tiskopis zu OSSZ je fakt na mateřský jsi, tak rodičák nezastavili, nechali ho běžet a pak se to složitě vracelo a započítávalo....někde to mají postavený na hlavu.

j.a.n.i
1. bře 2011

@cristll No, pokud dobře počítám, tak těch 21 dní ti končilo někdy na začátku února... takže jim musiš dodat další lístek na peníze, ten k 28.2. a od data kdy jim ho dodáš mají 30 dní na poslání penízků, dříve žádné nebudou... ale nechci strašit, třeba u nás to chodí kolem 16., když to tam člověk na konci předchozího měsíce odnese.

georgine
1. bře 2011

@vojtisek2007 no přesně tohle udělali u nás na magistrátě, dostala jsem formulář kde se pak vyplňuje od OSSZ denní dávka a doba trvání PPM no a do té doby mi to neukončí, že prý mám do konce měsíce odjít a nahlásit, resp. podat ten formulář o PPM a oni mi to ukonči, ale podle mě do konce 03/2011 nebudu vědět kolik mám PPM páč mi bude vyplacena až následující měsíc. Tak jsem z toho jelen.
Prostě ke konci března dojdu na OSSZ zda to v počítači a v systému mají a zda mi to potvrdí a když ne tak poletím na ÚP at mi to tím změnovým formulářem taky ukončí ať nevracím, resp. zbytečně nevracím.

georgine
1. bře 2011

@cristll tak jak říká j.a.n.i. dones tam lístek za celý únor. No a u nás to hodí tak, že podám 1. v měsíci lístek za uplynulý měsíc a do 15 mám penízky. Takže je to zhruba stejné.
Ale když si zavoláš na informace příslušné OSSZ tak ti řeknou v jaké fázi je PN. Zda se už zpracovala a čeká na vyplacené nebo ne.. ale ještě je za únor dost brzo.

vojtisek2007
1. bře 2011

@georgine já to dělala tak, že jsem si ten papír na OSSZ poslala poštou - a přiložila jsem, že potvrzení spěchá kvůli doložení na úp a že prosím o urgetní potvrzení a vrácení.....do týdne byl zpátky 🙂,

cristll
1. bře 2011

@georgine ještě další lístek na peníze? to tam budu chodit tak často? a k lékařovi také? Já myslela,že pokud jim nedonesu ukončení neschopenky,a jeden lístek na peníze tam už mají,že mi to normálně budou vyplácet..To se teda najezdím.Díky za rady..já nikdy nemarodila:(

georgine
1. bře 2011

no pokud si nastoupila 19.1 tak +22.dní je 10.2. tzn. že od 10.2 do 28.2 budeš mít nějaké penízky, takže jim budeš muset donést nebo zaslat poštou nejlépe doporučeně lístek na peníze za únor. bez toho oni neví zda máš nemocenskou dále nebo ji máš případně ukončenou. 🙂 a pak už jim to dáváš každý měsíc za předhozí měsíc na PN 🙂

cristll
1. bře 2011

@georgine díky za rada..ted jsem tam volala..další lístek mám donést vždy po kontrole u lékaře (1x za měsíc).Za unor peníze normálně dostanu🙂