Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

ivanka86
11. pro 2013

@j.a.n.i děkuju moc. Jen tomu pořád úplně nerozumím ☹ V tomhle si přijdu jako blbec ☹ O PPM asi až tak moc nejde. Spíš o to, abych mohla mít RP na 3 roky s možností s tím hýbat (navíc máme hypotéku a kdybych pak pobírala jen 3800,-, asi bychom těžko vyžili). Samozřejmě chci dál pracovat, ale nechci být ve stresu, že musím, a nemít čas na děti... Jak je to s manželem na mateřské? To se asi moc nevyplatí. Předpokládám, že by nemohl pracovat (jak dlouho???) a já bych musela na pracák? Rodičák mi vyjde až do porodu, končí mi, myslím, v půlce srpna. To pak mám nárok zvolit si vyriantu pobírání RP? A v jaké výši bych si musela platit NP, abych měla nárok na nemocenskou? Jak to vlastně souvisí s výší RP? Omlouvám se za asi hloupé otázky, ale všem těm paragrafům opravdu nehovím ☹ Děkuju!

whitelilith
16. pro 2013

@meriva Přesně tak, nejde jen o to platit nemocenskou-dřív to šlo (taky to ženské dělaly), ale teď si k tomu zaplatíš i sociálku a zdrávku a když sme to celé sečetly, vyšlo z toho o dost peněz víc, než bych opravdu dostala. Jinak s účetní jsem se teď bavila. V podstatě ona má plnou moc pro jednání s úřady, takže rodičák vyřídí za mě-zhruba ke dni porodu nebo těsně po něm. Jde to datovou schránkou-případně mejlem. Automaticky dostávám příspěvek po dobu 3 let. Živnost rušit nemusím, pokud nechci nic odvádět, nesmím mít příjem roční vyšší než 56tis (plus mínus-ono se to pokaždý mění). Jediný, co teď nevím, zda když to přesáhnu se jen dopočítává rozdíl nebo to hradím při třeba 65tis celé (což by bylo na hlavu postavené, ale tomuto státu moc nevěřím).

whitelilith
16. pro 2013

@ivanka86 Jako OSVČ nemáš možnost si vybrat délku rodičovské-máš ji automaticky na 3 roky a nejde s ní hýbat. Manžel na mateřskou jít může-pokud splňuje požadavky (nevím přesně, ale myslím, že v 6ti týdnech miminka dostane plnou moc, že jde na mateřskou a Ty můžeš být v práci)-manžel může i dál pracovat-jen na jinou smlouvu, než na kterou žádá mateřskou (málokterý zaměstnavatel vyjde vstříc) a byl by tam toho půl roku a bral 70%-myslím, že to je tohle procento- z platu (ze smlouvy na kt. MD čerpá). Rodičovský příspěvek nesouvisí s NP. Ten souvisí pouze s MP (a nevyplatí se platit NP).
Snad jsem to napsala dobře.
Jinak infa mám od své účetní, tak snad je to správně 🙂

ivanka86
16. pro 2013

@whitelilith děkuju! A víš jistě, že délka RP je na 3 roky? To bych právě chtěla, ale dostala jsem informaci, že když mi skončila v práci smlouva na dobu určitou a nyní pracuji jen částečně jako OSVČ (při RP), tak mám automaticky rodičák na 4 roky (kde se prý pobírá asi 7600,- do 9 měs. věku dítěte, pak už jen 3800,-), což je ta nejméně výhodná varianta ☹ A nejde s tím prý pak hýbat (např. si dobu čerpání v průběhu zkrátit, když člověk třeba čeká další miminko) ☹ Tak jak to tedy je?

j.a.n.i
16. pro 2013

@whitelilith Pokud si nemůžeš vybírat, tak délka rodičáku není automaticky na 3 roky, ale na 4 roky!

j.a.n.i
16. pro 2013

@ivanka86 Tak pokud ti vyjde rodičák až do porodu, tak si z titulu navazujícího rodičáku (předpokládám, že u prvního dítka si PPM měla) můžeš délku rodičáku volit, až do výše 7600,- měsíčně.

whitelilith
16. pro 2013

@j.a.n.i Máš pravdu.
Pokud se oba rodiče nezůčastnili nemocenského pojištění, mají automaticky 4 roky. Omlouvám se, za chybu.
U mě naštěstí otec dítěte účasten byl, tak to snad půjde na ty 3 roky.

pebecka
16. pro 2013

@j.a.n.i muzu se te prosim zeptat, jak to funguje z pohledu mzdove ucetni, když jde chlap na mateřskou? nemam s tim zadne zkusenosti a ted po me jeden zamestnanec chce papir pro sociálku. termin porodu mají 10.1, on pry bude nastupovat az po sestinedeli tedy 1.3. Myslela jsem, ze mu vystavim NEMPRI, ale to nemuzu takhle dopředu a on to chce hned. a jeho zena tedy ted mateřskou pobirat nebude? moc dekuji za odpověď, jsem uplne ztracena :(

j.a.n.i
16. pro 2013

@pebecka No, to je na lakonickou odpověď... chtít může 😀
A on na té mateřské fakt bude, tedy bude doma s dítkem?

pebecka
16. pro 2013

@j.a.n.i nastoupi na jinou pozici, doma bude jako

j.a.n.i
16. pro 2013

@pebecka A je ti jasný, že musí mít komplet novou smlouvu se vším všudy... a jinak ten papír mu můžeš vystavit až k datu nástupu, předem to nejde.

pebecka
16. pro 2013

@j.a.n.i jj, je mi jasny ze bude mit novou smlouvu na jiny druh prace. Jen doufam, ze nejsou nejaka financni omezeni. A on nastoupi na materskou na jak dlouho, nez prejde na rodicak. Vubec jsem k tomu nic na netu nenasla :(

j.a.n.i
16. pro 2013

@pebecka Ne, finanční omezení nejsou, akorát tě může prudit OSSZ... a může mateřskou pobírat 22 týdnů.

petkula
16. pro 2013

@ivanka86 já jsem taky OSVČ a po narození druhého miminka jsme rodičovský příspěvek převedli na manžela, takže jsme si pak mohli zvolit délku RP a pak se to zase převedlo zpátky na mně. Zařizuje se to na sociálce (tam, kde se vyplácí rodičovský příspěvek) - zajdi se tam poptat.

ivanka86
16. pro 2013

@j.a.n.i to je skvělá zpráva! Děkuju! Rodičák by mi měl vyjít až do porodu.

ivanka86
16. pro 2013

@petkula a platíš si SP a ZP? Já nic neplatím, nevydělám tolik a dělám jako tzv. částečně OSVČ.

pebecka
17. pro 2013

@j.a.n.i moc ti dekuju

petkula
17. pro 2013

@ivanka86 já taky dělám částečně OSVČ, takže soc. a zdrav. momentálně za mě platí stát. Daňové přiznání však podávat musím.

j.a.n.i
17. pro 2013

@petkula @ivanka86 Akorát pozor na to, že v výdělku uvedeném v DP musíte zaplatit zdravotní.

petkula
17. pro 2013

@j.a.n.i ještě jsem se chtěla zeptat, i když je to trochu mimo téma ale souvisí to s právem. Máme pohledávku u soukromé školky (nespotřebovaný kredit ve výši asi 2500,-). Bohužel, školka zanikla a pokud chci požádat o peníze, mám se přihlásit do insolvenčního řízení. Vůbec netuším, co to všechno obnáší. Vyplatí se to vůbec? Je s tím hodně papírování? Musela bych pak k soudu? Jakou mám šanci získat dlužnou částku - pokud bych dostala 10%, tak to se mi asi moc nevyplatí. Můžeš mi prosím poradit?

j.a.n.i
17. pro 2013

@petkula tak s tímhle ne poradím, zde se neorientuju

petkula
17. pro 2013

@j.a.n.i aha, nevadí.

ivanka86
18. pro 2013

@j.a.n.i Mně řekli, že musím podat na pojišťovnu, na sociálku a nevím kam ještě, nějaký Přehled. A že budu platit pouze pokud překročím rozhodnou částku cca 60 tis. Jak to tedy je? Musím si zaplatit ZP (k němu se nemusí platit odpovídající sociální???). Nebo je to jen abych pak mohla mít RP na 3 roky?

j.a.n.i
18. pro 2013

@ivanka86 Ta částka cca 60 tis. platí pro sociální, zdravotní musíš zaplatit vždycky, k němu se odpovídající sociální neplatí a ani nemá žádný vliv na nemocenskou, potažmo mateřskou. Na nemocenskou či mateřskou má vliv dvojice nemocenské + sociální.

ivanka86
18. pro 2013

@j.a.n.i no vidíš, já se na to ptala opakovaně a vždy mi řekli, že nebudu platit ani sociální, ani zdravotní. A netušíš, kolik se asi platí? A kdy? To mi pojišťovna na základě toho přehledu vystaví nějaké vyúčtování nebo co? Já abych pak po roce nezjistila, že někde dlužím statisíce ☹

j.a.n.i
18. pro 2013

@ivanka86 Ne, to si musíš v tom přehledu, který budeš zdravotní pojišťovně odevzdávat spočítat sama a zaplatit to. Ale je to myslím asi 6%. ze zisku.

ivanka86
20. pro 2013

@j.a.n.i Aha. A když budu v mínusu? A do kdy se to musí zaplatit? A číslo účtu mi sdělí při odevzdání Přehledu?

ivanka86
20. pro 2013

@j.a.n.i A platí to i první rok podnikání?

j.a.n.i
21. pro 2013

@ivanka86 platí to i pro první rok podnikání a pokud budeš v minusu, tak 6% z nuly je pořad nula...

ivanka86
21. pro 2013

@j.a.n.i děkuju za všechny odpovědi. Já tomuto vůbec nerozumím a když se zeptám na úřadech, dozvím se nakonec, že je to vlastně stejně úplně jinak ☹ Takže se jen děsím, že mi pak přijde účet s penále... ☹ Na pojišťovně jsem se totiž dozvěděla, že první rok nic neplatím, že jen do dubna přinesu Přehled. A na základě toho mi vypočítají, kolik budu platit další rok. Na sociálce mi řekli, že taktéž nic neplatím, pouze pokud bych v Přehledu překročila rozhodnou částku.