Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

petruna26
10. lis 2008

ahoj holky (hlavně asi vojtišku2007 🙂 ),
mám dotaz - jsem OSVČ, paltím si zálohy (jak důchod., tak nemoc.), tj. mám nárok i na PPM.
Jelikož ale nechci přerušovat živnost, můžu se vzdát PPM a začít dnem porodu pobírat RP?

Případně, je možné napstoupit na mateřskou dejme tomu těch 6 týdnů před termínem a pak po 6 ti nedělí mateřskou ukončit a pokračovat jen s rodičovským příspěvkem, abych mohla pokračovat v živnosti? (tj. být na mateřské jen 12týdnů)... (Příp. jít na 6 neděl po porodu na MD a pak na rodičovskou?...

Mám pocit, že s OSVČ a mateřskou nikde nepočítali, posílají mě z PSSZ na úřad, z úřadu na PSSZ a nikdo není schopen mi odpovědět na moje dotazy 😢

Předem díky za info...

vojtisek2007
10. lis 2008

ahoj petru - na mateřskou můžeš klidně nastoupit nejpozději v den porodu...nemusíš těch 6-8týdnů před, ale mateřská se ti tím zkrátí z 28týdnů na 22, ale nelze ukončit před uplynutím 6-ti dýnů od porodu, úplně se mateřské vzdát nejde, jedině kdybys na ni neměla nárok, což ty ale máš....jestli splníš těch 270dnů účasti na nemoc. pojištění, takže dnem porodu si pozastavíš živnost, nastoupíš na mateřsku kterou vyplácí OSSZ (PSSZ), a po 6-ti týdnech mateřskou ukončíš a požádáš si o rodičák...

petruna26
10. lis 2008

vojtisku, díky
zkrácení z 28 týdnů na 22 mi nevadí, fakt bych nechtěla déle než na těch 6 týdnů, jelikož pracuji z domova a nejradši bych dostácvala rovnou RP. můžu ještě dotaz? 🙂 když tedy po 6 týdnech od narození přeruším (zruším) PPM, může o RP požádat otec dítěte?
Jelikož on narozdíl ode mě by měl nárok na 2 letou variantu... Případně, kdy může požádat (v tom 21.týdnu života dítěte?) - to asi zase nejde, abych já měla 6 týdnů PPM, pak do 21.týdne já RP a pak žádal on... Já vím, že to hrozně komplikuju 🙂 , ale přijde mi, že kdybych si bývala nemocenskou neplatila jsem na tom líp, jelikož bych mohla hned pracovat (sice v tu chvíli by byla jediná varianta a to 4 letá)
netvrdím, že to půjde hned pracovat, nikdy jsem nerodila, ale zatím jsem naivní a myslím si, že pár hodin denně bych s pomocí MM a rodiny zvládla 🙂 ..
a ještě dotaz, na kolik by přibližně vyšla PPm, když platím sociální (bez nemoc.) 2560?
Taky nevím, zda se to počítá z letošních záloh (trmín mám v lednu 09) či z roku 2007 (to jsem měla vyměřovací základ na den 284).. jsem z toho fakt tumpachová...

vojtisek2007
10. lis 2008

Petruna26
- teď jsem ještě koukala na tu délku mateřské do zákonu a tam je přesně tohle :... mateřská dovolená v souvislosti s porodem však nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu (§195, odst. 5) - tam se totiž nejspíš počítá v těch 14ti týdnech to, že nastoupíš 8týdnů před porodem....a podle mě potom hned bude jak budeš žádat o rodičák - tak požádá rovnou manžel - kvůli té dvouleté variantě....
Mateřská se počítá 12měsíců zpět před nástupem na mateřskou - takže u tebe to bude cca prosinec 2007 - prosinec 2008, takže když se koukneš do přehledu, který jsi podávala za rok 2008 na OSSZ, tak tam máš řádek č.29 - určený vyměřovací základ (většinou se tam dává minimální,ale u tebe to bude víc...) - a to je částka, ze které se ti bude vypočítávat mateřská - je to cca 69%, to pak prochází určitými redukčními hranicemi...a ty se od 1.1.2009 mění, to se tě asi netýká protože budeš muset nastoupit v prosinci 2008.

emcak
10. lis 2008

vojtisku, prosim taky o nejake upresneni, jsem osvc, platim si minimalni nemocenske poj. a od noveho roku se ma nejspis zmenit vyse minimalniho odvodu, nevis prosim te kolik by to melo byt? datum porodu mam zatim na18.6.09, takze predpokladam, ze bych mela nemocenske poj. platit asi nekdy do kvetna, s tim, ze pri PPM nemusim rusit zivnost a muzu napsat smlouvu s manzelem?, ze za me bude vykonavat zivnost, i kdyz nema ZL?

vojtisek2007
10. lis 2008

emcak - výše nemoc.nemá vliv - výše mateřské ovliňuje důchodová část pojištění které platíš - je to ta vyšší částka, kolik bude minimální pojistné ještě nevím...a o té smlouvě s manželem teda nevím, nevím, myslím, že živnost budeš muset přerušit, protože mateřská je dávka, která nahrazuje příjem, takže aby ti vznikl nárok, musíš živnost přerušit, nevím jakou smlouvu bys chtěla uzavírat s manželem a už vůbec ne, když nemá ŽL, to by nešlo ani tak...to by si manžel musel udělat živnosták a ty bys živnost na něj převedla...dost složitý,kvůli pár týdnům mateřský

emcak
11. lis 2008

vojtisku, ja mam prave zavedeny e-shop a uvazovala jsem na DPP

krisch
13. lis 2008

Vojtíšku...mám dotaz jsem OSVČ ,neplatím si žádnou nemocenskou,jen holý základ soc a zdrav.pojištění.Živnost budu přerušovat,vím že pokud bych živnost nepřerušila nemám nárok na mateřskou,ale jak je to když chci živnost přerušit a budu mít možnost zůstat doma jen 3 roky místo 4?mám v tom úplný zmatek...díky za odpověď

vojtisek2007
13. lis 2008

krisch - jestli si na OSSZ platíš jenom důchodové pojištění -bez nemocenského, tak ti bohužel žádný nárok na mateřskou (která se začíná vyplácet 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů) nevzniká, budeš rovnou ode dne porodu dostávat rodičák, ale v té nejpomalejší verzi na 4roky - nemáš ani možnost si vybrat, bohužel. Ale živnost přerušovat nemusíš, můžeš si přivydělávat kolik chceš, to už není omezený.

krisch
14. lis 2008

Vojtíšku díky, a nevíš jestli jde zaplatit nemocenská zpětně? A kolik bych asi musela doplatit abych měla aspoň tu nejnižší mateřskou a tímpádem nárok na výběr jestli být doma 3nebo4roky...

vojtisek2007
14. lis 2008

krisch - nemocenská lze doplatit zpětně -ale koukám, že ty už těhu jsi, takže by to na OSSZ mohli posoudit jako účelové a stejně by ti nárok na mateřskou nemuseli přiznat - to by záleželo čistě na nich....ale každopádně obecně to doplatit lze - tenhle rok minimální nemocenské je 238,-kč/měsíc. Na tohle se spíš poinformuj přímo na OSSZ kam patříš....jestli tam bude nějaká ochotná úřednice 🙂)
Nebo to lze ještě udělat tak, že jesti máš zaměstnaného manžela, který je účasten nemoc.pojištění, takže by mu teoreticky nárok na mateřskou vznikl, zažádal by on a mohli by jste mít na výběr ty roky....nemusela bY jsi nic doplácet, přerušovat živnost a pro mažela to taky žádná překážka v zamšstnání není - když splní podmínku pojištění o rodičák zažádá on a budete si moci vybrat mezi 2,3,4 roky - podle toho, kolik by měl denní vyměřovací základ - když by mu vyšlo víc než 380,-kč na den, můžete volit ze všech variant, když mín než 380,-kč na den, tak volíte 3,4 roky.

luca76
18. lis 2008

vojtisek2007: Prosím, můžu se Tě na něco zeptat? 🙂 Jsem OSVČ, nastupuju na MD od 1.12. Nemocenské si platím od ledna tohoto roku, takže mě nárok na mateřskou vzniká. Jen mě není jasné, jestli si po dobu těch 28 týdnů pobírání mateřské musím platit sociální a zdravotní (když nebudu podnikat, ptž je to podle zákona zakázaný po dobu těch 28 týdnů a já bych na to stejně neměla čas)? A taky: musím si nějak na těchto 28 týdnů zastavit živnost? předem moc díky za odpověd...

vojtisek2007
18. lis 2008

luca 79
po dobu mateřské musíš pozastavit živnost - mateřská ti nahrazuje příjem, takže ano rozhodně pozastavit. A na socce tam je to jasný, tam ví, že jsi na mateřský a na zdravotní pojišťovně si to nahlásíš (to že jdeš na mateřskou) , je na to i změnový formulář - a plátcem tvého pojištění bude stát.Možná na sociálce budou chtít i nějaý doklad ohledně pozastavení tvé živnosti....to ale nevím jistě.

luca76
20. lis 2008

vojtisek2007: děkuju moc ....dnes jsem byla na sociálce a řekli mi, že živnost nemusím přerušovat...tím "pozastavením" jsi myslela to, že prostě nebudu moci podnikat, že jo? Tj. nemusím nic rušit, ani nahlašovat na živnostenským úřadě.. (?) Aspon tak jsem to na socálce dnes pochopila, ale už jsem docela zmatená... Vyrozumněla jsem to tak, že prostě po dobu té peněžité pomoci v mateřství (28 týdnů) nebudu moct vystavovat faktury , tj. podnikat. Ale nikde nic hlásit nemusim.. je to tak? 🙂

janul
23. lis 2008

Ahojky,

procetla jsem tohle forum cele a je to snad nejlepsi zdroj informaci v teto oblasti, co jsem nasla. Mam diky nemu uz skoro jasno, prece mam par veci na dojasneni, nebo kterymi si nejsem uplne jista. Prosim opravte me kde bych rikala neco spatne.

Jsem zamestnanec, ale uvazuju prejit na zivnostak, protoze bych mohla vydelat o mnoho vic hrubeho a vpodstate jeste vic cisteho. Kdybych planovala otehotnet brzy, asi bych s tim uz pockala, ale neplanujeme to jeste minimalne rok-dva, a za tu dobu mi rozdil v prijmech udela opravdu dost.

Jelikoz muj prijem nebude maly, predpokladam, ze mi stejne vypocitaji docela vysoke zalohy duchodoveho, takze pokud budu platit minimalni nemocenskou (cca 230) tak budu mit narok na materskou. Kdybych behem tech 6 mesicu chtela neco delat, tak oficialne nemuzu, jedine na ZL nekoho jineho, treba manzela (jakoze kdovi jestli na to budu mit myslenky ;). Behem te doby nebudu platit ani zadne dane, soc. a zdravotni, takze materska by byl muj cisty prijem.

Je moznost ze by materskou pobiral manzel? Musel by prestat pracovat? V jakem pripade se to vyplati? (pokud zena je OSVC a manzel ma slusne zamestnani)

Pak prijde rodicovska. Co mi neni jasne, proc volit jinou nez nejdelsi variantu, kdyz je to v souctu nejvic penez a rodicovska neni nijak omezena, muzu vydelavat. Jedine omezeni co jsem se docetla je ze dite nemuzu dat do jesli, skolky, nebo je jeste jine?

A rodicovskou taky muze pobirat manzel a ja vydelavat po pul roce normalne? Ackoliv momentalne nevim, v cem by byl rozdil, tak se prece ptam at mam uplne jasno 🙂

Diky predem, jste tu vetsi odbornici nez na serverech o financich 🙂

Jana

very06
24. lis 2008

Ahoj holky,prosim vas,nevite nekdo,jestli je možné zažádat si o pridavek na dite a nejaky prispevek,jsem OSVČ ale bez příjmu a otec ditetě je v zahraničí,je to slovak a taky bez příjmu. Zatim díky moc za příp. odpoved

munguluk
5. pro 2008

Dobrý den,
jsem OSVČ a v únoru očekáváme naše první mimi. Vím, že nárok na mateřskou u mě nevzniká, protože jsem si nepřiplácela na nemocenské. Zajímalo by mě ale, zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek v případě, že mám u sociálky nějaké nedořešené dluhy, které asi jen tak "z fleku" nezaplatím, protože se mi jeden čas nedařilo a peníze prostě na platby sociálního nevyzbývaly. Děkuji za odpověď.

vojtisek2007
5. pro 2008

munguluk - platby sociálního a dávka nazývaná rodičovský příspěvek nemají spolu vůbec co do činění - platby na sociální dlužíš na OSSZ (ČSSZ) a o rodičovský příspěvek si budeš žádat na úřadě státní sociální podpory - ode dne porodu dostaneš rodičovský příspěvek v pomalé variantě na 4roky - do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč. Kdyby jste třeba chtěli tu tříletou variantu - je možnost, že by za určitých podmínek žádal manžel - a pak by jste nemuseli "volit" tu pomalou variantu....ale třeba tříletou nebo dle splněných podmínek i dvouletou 😉

vojtisek2007
5. pro 2008

very 06 - sice pozdě, ale přece - o přídavek na dítě si samozřejmě zažádat můžeš - je jedno zda jsi osvč nebo zaměstnance - posuzují se rok zpátky příjmy - takže od 1.10.2008 - se pusuzují příjmy za rok 2007...atd...a další příspěvěk je např. příspěvek na bydlení, pomoc v hmotné nouzi - všechno tohle se odvíjí od vašich příjmů za určité posuzované období - u příspěvku na bydlení je to přecházející kalendářní čtvrtletí u hmonté nouze nevím...zajdi na úřad státní sociální podpory, tam ti určitě poradí.

munguluk
5. pro 2008

vojtisek2007 - moc děkuji za informace, ještě ke všemu když jsou pozitivní. Díky

kajjinka
8. pro 2008

Ahojky, jeste mam dotaz k vojtiskovi, peto, psalas tady, ze jde materskou nastoupit az dnem porodu, a to je tedy podle stanoveneho data v prukazce? tudiz muzu chtit na doktorovi, aby mi na ten papir pro zamestnavatele napsal az planovany termin porodu?

vojtisek2007
8. pro 2008

kajjinko - dnem porodu se myslí opravdovým dnem porodu - prostě ten den, co porodíš - on ti tam může napsat na ten papír den jaký chceš nebo jaký chce on (v rozmezí těch 8-6týdnů před porodem), ale ty to vyplňuješ zezadu a tam je - mateřskou nastoupila fakticky dne .....(nebo tak nějak je to tam napsaný, nevím už přesně) a ty doplníš ten den - většinou to bývá ten den, co ti určí doktor, ale být to tak nemusí, akorát se ti krátí mateřská - nebudeš mít celých 28týdnů, ale jenom 22týdnů ode dne nástupu.

very06
9. pro 2008

vojtisek2007...taky dekuji za odpoved...jinak jsem se byla informovat na socialce a opravdu mi neporadili,vubec nevedeli...jen jsem se tedy dozvedela,ze mam narok na prispevek na bydleni a na pridavky nee,pac nemuzu dolozit přitelovo pracovni smlouvu a kolik bral,pač nepracoval..tak ze to opravdu nechapu,kdyby makal,tak narok mam a kdyz nepracuje tak narok na penize nemam 😢 hm,divné zakony,ne?

vojtisek2007
9. pro 2008

very - a nešlo by, že bys jste přítelův příjem doložili čestným prohlášením - většinou se to dá....

very06
9. pro 2008

vojtisek2007 jo ja nevím,řekli mi ještě,že přitel by musel mit trvale bydliste v ČR jeden rok abych mela narok na nejake přídavky 😠 😢 ještě se tam pujdu asi zeptat jednou,i když myslim,ze je to zbytečny,oni samy nevedeli co mi maji rict...

ivca_n
16. pro 2008

Ahojky, tak já jsem teď také zmatená. Do 31.9. tohoto roku jsem pracovala na hlavní pracovní poměr a odváděla tedy vše, pak jsem začala podnikat a rozhodla jsem se, že si nebudu platit nemocenskou (tedy jen tu část pro případ nemoci), teď jsem ale otěhotněla a na úřadě mi neumí poradit ☹ a tvrdí mi, že nebudu mít na nic nárok. Mám si začít platiti zálohy i na tohle a budu mít vůbec nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Počítala jsem si těch 180 dní, ale nevím, jestli do toho platí i těch 6 týdnů před porodem, který vzhledem k tomu, že čekám dvojčata asi jistý. Poradíte mi? Mám začít platit nebo to nemá smysl. Děkuji moc za radu.

vojtisek2007
16. pro 2008

IVCA - těch 180 dnů musíš splnit do nástupu na mateřskou - nepíšeš kdy máš termím porodu a kdy bys tedy případně na mateřskou nastupovalal - ale na druhou stranu, zase kdyby sis doplatila jenom to minimální pojištění - nic moc mateřská z toho nebude....možná by bylo lepší se na to vyprdnou a od dne porodu rovnou zažádat o rodičák - kdyby jste nechtěli čtyřletou variantu (která je v tomto případě povinná) mohl by zažádat manžel, kdyby splnil podmínky pojištění....a pak by jste mohli vybrat dva nebo tři roky....

kristyna_01
18. pro 2008

Vojtišek- pročetla jsem si diskuzi, a MOC děkuju, díky tobě jsem si v tom udělala alespoň trochu jasno. Bohužel od roku 2009 dojde k celkem rozsáhlým změnám (ještě nic kloudně nevědí ani na ČSSZ), a tak jen doufám, že z toho nebudu mít zase hokej.
Mějte se hezky

vojtisek2007
18. pro 2008

kristy - zase tak velký změny tam nejsou....ale co úřednice-to jiný výklad daného zákonu - a pak se někde něčeho dovolej...je to tady jeden velkej bordel - s prominutím 🙂

viktora
24. pro 2008

dobrý den taky bych se chtěla vojtíška zeptat na nějaké věci protože si myslím že se v tom orientuje jsem také OSVČ od 8.září 2008 jsem na neschopence ale nemocenskou jsem si začala platit až v říjnu 2008 čekám třetí dítě a termín porodu mám 28.dubna2009 také jsem byla od 1.1 2006 - 12.4 2007 na vedlejší prac.činnosti můj přítel je invalidní důchodce tedy částečně bere 5200,- měsíčně od ledna by měl nastoupit na úřad práce ale jelikož jsem si živnnost nepozastavila a ani o tom neuvažuji tak mě zajímá jestli budu vůbec něco pobírat protože moc nerozumím těm 270 a 180 dni a jestli by mohl přítel nastoupit po šestinedělí na mateřskou i když bude veden na úřadu práce jsem z toho celá zmatená když jsem byla na OSVČ tak mi řekla že bych měla neschopenku přerušit a nastoupit až před porodem ale nevím proč a ani nevím kolik a jestli budu něco pobírat můj příjem je 9500,- měsíčně vím že to mám složitý ale vůbec si nevíme rady.Dvě děti 18 16 let mám s prvního manželství a to mám espolečnou péči takže jsem od září bez peněz a sokoro bez příjmů sociální a zdravotní si platím díky moc