Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
21. črc 2011

@nanyska ahoj, maximální mateřská činní 30 039 Kč a odpovídá hrubému měsíčnímu příjmu zaměstnance ve výši 72 000 Kč - pak ať máš 73.000 nebo 150.000 je mateřská pořád stejná.....a ano, mateřská se počtítá z 12ti platů před nástupem a to o kolik by jsi přišla záleží na tom, jaký by byl rozdíl v hrubých platech...pokud píšeš že máš minimální plat - což je tedy nějakých 9-10 tisíc a pak by se ti zvedla natěch 72.000 - tak samozřejmě ty tři nízké měsíce udělají hodně, ale pokud se ti plat zvedne o nějaký 2-3 tisíce,nejni to žádná závrratná suma.....

nanyska
21. črc 2011

@vojtisek2007 Děkuji moc za radu. Plat 72tisíc bych neměla, ale zase několikrát vyšší než těch 9.000 ano. Díky moc.

andra76
22. črc 2011

Ahojky prosím o radu:už 2 roky jsem osvč .minulý rok jsem platila zálohy na zdr. a soc. pojištění + 1000 kč na nemocenskou v prosinci jsem už nemocenskou neplatila ,protože se udělala změna.Letos platím zalohy na soc. a zdr. pojištění na nemocenskou neplatím nic.Chtěla bych v nejbližší době otěhotněta potřebovala bych poradit co si mám připlácet aby jsemn měla nárok aspoň na nějakou neschopenku.Je velká pravděpodobnost že pokud otěhotním budu muset okamžitě nastoupit na neschopenku.Když jsem se ptala na soc.bylo mi řečeno že pokud si budu platit 1000 kč na nemocenskou tak budu muset připlácet něco kolem 12000 na soc. pojištěním což je pro mě nereálné.díky moc za radu.

vojtisek2007
23. črc 2011

@andra76 ahoj,abys měla nárok na nemocenskou musíš mít zaplacené tři měsíce nemoc.pojištění - a nemocenskou si budeš platit podle toho, jakou výši máš zálohu na důchodové (nemocenské je cca 7,9% ze stejného vyměřovacího základu) - pokud platíš důchodové minimální 1807 je k tomu odpovídající nemocenské 143, pokud bys chtěla platit např. 500 nemoc. musela by sis platit 6348 důchodové....

andra76
24. črc 2011

vojtísek2007 díky moc a nevíš kolik bych asi dostávala neschopenky pokud bych si platila nemocenskou jen těch 143 kč, jen abych věděla kolik si platit.Jo a pokud můžu ještě otázku-kolik budu mít na mateřskou nebo s čeho se ji to bude vypočítávat a budu si moc vybrat třeba 3 letou mateřskou a ne že mi přidělí 4 letou a co pro to musím udělat?díky moc- jak to všechno pozměnili tak se v tom nějak neorientuju.

vojtisek2007
24. črc 2011

@andra76 ahoj, ze 143 měsíčního nemocenského je cca 184 redukovaný DVZ a za toho dostaneš 60%- takže za první měsíc neschopenky budeš placená až od 22. dne - takže dostaneš zaplaceno za nějakých 9-10dnů, za další měsíc už celý, takže 30 (31) x 111 = 3330 cca .........na mateřskou bys musela splnit účast na nemoc.pojištění minimálně 270dnů za poslední dva roky před nástupem na PPM z toho 180dnů bezprostředně před nástupem jako platící osvč - pokud bys to splnila a platil těch 143 měla bys na mateřské 70% z 184 - takže za měsíc 30)31) x 129 = 3870

andra76
24. črc 2011

díky moc a kdyby jsem po otěhotnění pozastavila živnostnák a šla na pracák bylo by něšco jinak?

andra76
24. črc 2011

a pokud splním těch 270 dní placení min.nemocenské můžu si pak volit délku mateřské?nemocenská se asi nemůže platit i v průběhu neschopenky nebo jo?

vojtisek2007
24. črc 2011

@andra76 kdybys šla na pracák, neměla bys nárok na mateřskou, ale rovnou ode dne porodu bys pobírala rodičák ve 4leté verzi....pokud splníš 270dnů nemoc.pojištění můžeš volit délku rodičo.příspěvku - ne délku mateřské, ta se nevolí, ta je daná 28 týdnů...v průběhu neschopenky - pokud trvá celý měsíc se zálohy neplatí,ale dny se ti započítávají

andra76
24. črc 2011

@vojtisek2007 ty jo to je složité...
pokud bych teda nestihla platit těxh 270 dní nebudu mít mateřskou, ale hned bych dostala rodičák a to na 4 roky a k tomu příslušnou částku-rozumím tomu?
pokud bych těch 270 dní stihla platit tak budu mít nárok na mateřskou v jaké výši? a pak bych si mohla volit délku délku rodičáku že?
na vše se ptám pokud bych platila teěch 143 kč nemocenské.
pokud bych šla na neschopenku tak se mi počítají dny do těch 270 dní i když při dlouhodobé neschopence nebudu platit nemocenskou?
promiň že se ptám polopatě ale u nás nejsou na sociálce moc ochotní. Do doby než se všechno změnilo jsem to chápala ,ale po novu v tom mám guláš.
Díky moc za ochotu.

gabikri
25. črc 2011

@vojtisek2007 : ahojky, mám na Tebe dotaz, když otěhotním ( ty minulé pokusy bohužel nevyšly) tak se mi neschopenka vypočítává z posledních třech měsíců a nebo z celého roku? Např. když plánuji na říjen další IVF a riskla bych to a srpen, září říjen bych si zaplatila to maximum, tak budu mít maximální neschopenku a maximální mateřskou a nebo ne? Jestli si to dobře pamatuji, tak bych musela měsíčně dát cca 15tisíc, je to tak? A kolik by pak byla neschopenka a mateřská? Moc díky 😉

vojtisek2007
25. črc 2011

@andra76 ano, chápeš to celkem dobře, pokud si začneš platit minimální nemoc.pojištění a budeš mít 270dnů účasti - máš nárok na mateřskou (nastupuje se na ni 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů) ze 143,-kč budeš mít mateřskou cca 3870 - prostě minimální - ale hlavní je,že máš nárok na mateřskou = máš nárok zvolit si tříletý rodič.příspěvek ( 3 roky - 7600) - ještě k tomu dodám, že pokud bys ti na mateřskou nárok vznikl, a byla takhle nízká, tak ode dne porodu si rovnou žádáš i o rodičák a budou ti dopláce do 7600.....A ano, pokud jsi na neschopence celý měsíc neplatíš žádné zálohy - takže idelání je mít zaplaceno 6měsíců (to je podmínka 180dnů jako platící osvč) a pak v klidu otěhotnět (nebo být třeba už měsíc nebo dva těhu) a nastoupit na nemocenskou, protože dny do 270 se ti počítájí dál, ikdyž neplatíš......
Pokud bys těch 270dnů účasti nestihla měla bys rovnou ode dne porodu 4 letý rod. příspěvek - tzn. do 9ti měsíců dítěte 7600 a pak 3800 do jeho čtyř let - nemůžeš si bohužel vybrat.

vojtisek2007
25. črc 2011

@gabikri ahojky, rozhodné období pro výpočet nemocenské i mateřské je 12měsíců před....a ty platíš to nemocenské pořád nebo jsi to přerušila ????

hhranolka
25. črc 2011

@gabikri na nemocenskou se vzdy pocita celych 12 mesicu pred nastupem na nemocenskou a v případě PPM je to to samé - pocita se take 12 mesicu pred nastupem
@andra76 neplatit nic byla velka chyba, mela sis platit alespon minimalni zalohy

tady najdete kalkulacky pro výpočet ppm a nemocenskeho
http://www.mpsv.cz/cs/9918

hhranolka
25. črc 2011

jinak já jsem si take cely minuly rok platila 1000Kč nemocenske - tento rok jsem bohuzel v lednu vypadla - neodesli mi platby z banky,.. a od unora si platim 215Kč nemocenske. v červenci jsem nastoupila na nemocenskou v 6tt,.. tak jsem doposlala tu nejvyssi moznou castku - coz je nemocenske 3415Kč a s tim souvisejici socialni 43345Kč - nemocenskou a i ppm bych tak mela mit cca 20tis.
kdybych jim tam nesupla tu vysokou castku a zaplatila jen tech 215, tak bych nemocenskou mela jeste peknou cca 18tis,... ale ppm by byla jen 5,5tis! hruza,.. takze se to snad vyplatilo.... ted jsem jeste tech 21dni doma zadarmo, takze uvidim az za mesic, jak se lisi kalkulacky a realita.

hhranolka
25. črc 2011

jo a kdyby nekdo potreboval zjistit nemocenskou a ppm, tak jsem si udelala takovou hezkou excelovskou tabulku,.... tak pro vypocet potrebuji vedet uhrazene castky na nemocenskem, termin nastup na nemocenskou a priblizne termin porodu....

gabikri
25. črc 2011

@vojtisek2007 : no přerušila............nevím, jak by mi to počítali, já jsem k 1.4. živnosťák pozastavila, ale k 22.4. zase obnovila 😀 Takže ten duben mám zaplacený, ale přerušení jako takové tam bylo.. 😉

elvisku
27. črc 2011

Ahoj holky chtěla jsem se zeptat když si budu v kuse platit 180 dní nemocenské a po té otěhotním a půjdu na nemocenskou do mateřské, bude se mi dohromady počítat 270 dní i když budu na nemocenské ? A budu mít nárok na mateřskou a výběr rodičáku ? díky za odpověď

vojtisek2007
27. črc 2011

@elvisku ano,ano,ano 🙂

vojtisek2007
27. črc 2011

@gabikri to si myslím, že jako přerušení brát nebudou....když to bylo v jednom měsíci, ale radši si tam zavolej -kdyby to jako přerušení brali - tak by ti potom brali při výpočtu v úvahu jenom zálohy do toho dubna - ale každopádně, když ty poslední tři měsíce navýšíš na maximum - tak sice na max nedosáhneš, ale bude to sakra lepší než když platíš jen minimum....maximální nemoc. je 3415 k tomu důchodové v částce 43 345,-kč....

gabikri
27. črc 2011

@vojtisek2007 : počkej, teď jsem mimo, to jako můžu zaplatit jednorázově a nebo to jako myslíš ty tři měsíce platit cca 15tisíc? Díky za vysvětlení 😉

vojtisek2007
27. črc 2011

@gabikri myslím to tak, že bys v tom srpnu, září a říjnu si zvýšila zálohy jak jsi psala - kdybys potom šla na neschopenku - tak za jeden měsíc maximální nemocenská je 3415 a k tomu důchodové je 43.345

gabikri
27. črc 2011

@vojtisek2007 : jako že za měsíc zaplatit takovou pálku? 😕 To by vycházelo jim dát za tři měsíce 140tisíc? 😕 Chápu to dobře a nebo jsem jen natvrdlá? 😀 Já myslela že maximální nemocenská je cca 1000 kč a k tomu důchodové cca 15 tisíc.

vojtisek2007
27. črc 2011

@gabikri ne nejsi natvrdlá, fakt je to měsíční pálka...při 1.000 nemocenské je důchodové 12.696 - ale není to maximální částka...

gabikri
27. črc 2011

@vojtisek2007 : no tak to nechápu vůbec, abych měla tu maximální nemocenskou / mateřskou, jako bylo minulý rok, tak si musím platit 45tis. měsíčně? 😕 😕 😕 Mně moje účetní psala, že to vychází asi 15 tisíc měsíčně.

vojtisek2007
28. črc 2011

@gabikri od 1.1.2011 je maximální částka co si můžeš platit na dobrovolném nemoc.pojištění 3415 (k tomu samo ta pálka toho důchodového) - tohle když platíš, tak máš potom maximální nemocenskou i mateřskou - ta tisícovka samo taky nejni k zahození, jen to není maximální, jak jsi se zmiňovala, tak proto jsem ti to psala.
Z té tisícovky nemocenského budeš mít mateřskou kolem 24.000 - když si jí budeš samozřejmě platit po těch 12měsíců, ta maximální z 3415 je cca 31.300

gabikri
28. črc 2011

@vojtisek2007 : díky za vysvětlení, to na to kašlu, to se vůbec nevyplatí 😒 Ještě když si vezmu, že už to víckrát nevyšlo, tak to by bylo velké riziko 😒 Jinak co tedy nechápu je, že jsi mi minule psala, že musím být minimálně tři měsíce přihlášená k nemocenskému pojištění a budu mít nárok na vysokou mateřskou, tak jak to že teď je to za 12 měsíců a ne za tři? 😉 Když se teď někdo přihlásí k nemocenskému pojišťění a bude platit tři měsíce a půjde marodit, tak nedostane nic? 😕 No a poslední otázka........když si tedy platím těch 143,- měsíčně, tak tedy neschopenka vychází cca 3300/měsíčně a mateřská? Můžu s této částky mít tříletou? Mě moje účetní kdysi říkala, že když někdo má nízkou mateřskou, tak má nárok od začátku na rodičovsku na těch 7500,- je to tak?

vojtisek2007
28. črc 2011

@gabikri no jo jenže jako osvč musíš splnit podmínku 180dnů bezprostředně před nástupem na PPM jako platící osvč - takže když se někdo přihlásí a za tři měsíce půjde marodit, tak má nárok na neschopenku,ale na mateřskou už ne - protože má zaplacený jen ty tři měsíce a ne 180dnů.....no z těch 143 nemocneského je od 22.dne 111,-kč na den - takže měsíčně cca 3330, mateřská z toho bude asi cca 3800 - a ode dne porodu si rovnou můžeš zažádat i o rodičák, kde ti budou doplácet do 7600

gabikri
28. črc 2011

@vojtisek2007 : moc díky za vysvětlení, to mi stačí 😉 Nechám to na těch 143, to se bohužel nedá nic dělat 😒

vojtisek2007
28. črc 2011

@gabikri jo už jsou to holt velký peníze...☹