Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

elvisku
30. črc 2011

Ahoj chci se ještě zeptat jak to je s těma 180 dněma ?to musím vkuse platit nebo je jedno kdy ?dejme tomu ,že otěhotním v září ,ale budu platit 143 Kč od července do prosince a pak budu muset na nemocenskou do porodu , vychází mi to na nárok na mateřskou a vyměr na 3 Roky? a kdybych to placení nemocenské přerušila na měsíc tak už by se mi těch 180 dní opět nepočítali ?Je to složitý díky za odpověď

pavlinka_zetko
1. srp 2011

Ahoj holky, chtela bych poprosit o radu. Jsem na PPM s prvnim miminkem. Planujeme jeste druhe, ktere tak nejak plynule navaze na prvni rodicak, nyni zvazuju i dvouletou variantu. Jak byste na mem miste resily nemocenske pojisteni? Z duvodu platby zaloh, ktere mi vysly z lonskych velmi dobrych prijmu, bych nejradeji prevedla podnikani na vedlejsi cinnost i za cenu, ze nebudu nemocensky pojistena. Na hlavni cinnost bych ho pak prevedla, az se zacneme snazit o druhy mimi. Vedlejsi cinnost by mi snizila zalohy a melo by to jeste nejake dusledky? Pri rodicaku si vydelam fakt jen par korun, takze ten zivnostak nechavam bezet vlastne jen kvuli pojisteni. Pokud bych se tedy pred snazenim o druhy mimi zase pojistila a splnila tak podminku 270 a tim padem i 180 dni dostala bych materskou? A pokud by mne jeste uz tehotnou nekdo na mesic zamestnal na dobu urcitou, jde udelat, aby se materska pocitala z vymerovaku ze zamestnani? A pak jeste otazka, kdyz si vezmu dvoulety rodicak a nestihnu nastup na materskou plynule, jake pak budu mit povinnosti plateb? Díky.

ibisek
10. srp 2011

zdravím, chtěla bych se zeptat, pokud těhotná žena OSVČ nastoupí na nemocenskou, jak je to s výší záloh na pojištění. A jak se jí pak počítá mateřská? velmi děkuji za odpověď Jinak jsem od někoho slyšela o možnosti že se přihlásila paní na úřad práce, měla i nemocenskou, podnikání ukončila... Ale bohužel k tomu více nevím,jestli je to výhodné????

hhranolka
10. srp 2011

@ibisek mateřská se počítá ze zaplacených záloh na nemocenské za předchozích 12 měsíců a vyloučené jsou měsíce, kdy budes na nemocenské. kdyz jsi cely mesic na nemocenske, tak neplatis za dany mesic zadne zalohy

lendaw
10. srp 2011

@pavlinka_zetko navrhuji přejít na vedlejší činnost. 3 měsíce před plánovaným snažením přejít na hlavní činnost a přihlásit se k nemocenskému. POkud si to budeš moct dovolit, platit 3-4 měsíce vyšší nemocenskou a důchodové. Jakmile otěhotníš (ideálně by to bylo hned napoprvé, ale poručme přírodě, že🙂 ) tak nástoupit na nemocenskou až do porodu🙂

darauk
12. srp 2011

@lendaw tak presne o teto variante jsem premyslela jako o jedine schudne. Prvni tri mesice, pripadne vic (nez bude jiste, ze se zadarilo) platit jen to minimalni nemocenske a tudiz i duchodove, pak si zvolit vyssi (jde to?), platit ho mesic a nastoupit na nemocenskou (mam cystu, tudiz pujdu opet na rizikove). Ale jeste mi neni jasno, z ceho se vypocitava nemocenska? Jestli z prumeru za ty 4 mesice nebo jen z toho posledniho mesice.

Jeste si nejsem jista, zda se pocita do pojmu "nemocensky pojistena" i doba, kdyz jsem byla na materske (zrejme ano, protoze ted mi vymerili za mesic, kdyz jsem byla napul na rodicaku a napul na materske duchodove tech cca 1800Kc). To by pak pomohlo pokryt 270-180dni, pokud bych se s porodem druheho ditete vesla do 2 a neco let po nastupu na prvni materskou.

darauk
12. srp 2011

@pavlinka_zetko bacha na soubehy zamestnani a OSVC, zamestnani ma navrch (ochranne lhuty a tak), poradne si to zjisti, ale me by se to loni nevyplatilo ani omylem

lendaw
13. srp 2011

@darauk nemocenská se ti vypočítává z 12 měsíců, které předchází měsíci, ve kterém začala nemocenská. Tudíž je potřeba si ohlídat, abys vyšší platbu poslala třeba za leden, ale na nemocenskou nastoupila až od února. Jinak by ti tu vyšší platbu počítali až do výpočtu PPM. Vyšší platbu samozřejmě poslat můžeš, ale musíš poslat i odpovídající výši důchodového. Nemocensky pojištěná jsi i při PPM.

pavlinka_zetko
15. srp 2011

@lendaw No jen je hloupý, že na nemocenský asi jsou jen nějaký vycházky a tak co? Hele co následující situace. 250 dní je OSVČ činnost hlavní, účastník nemocenského pojištění, platí jen těch cca 134 Kč. 250 den podnikání ukončí a 251 den nastoupí na pracovní poměr na dobu určitou, kde bude 30 dní pracovat. Pracovní smlouva uplyne po nástupu na MD. Z čeho se pak počítá PPM. Já myslím, že z toho posledního příjmu a to by v tomto případě byla mzda z pracovního poměru ne?

misugle
15. srp 2011

Čauky holky... mám dotázek který zaboha nemůžu nikde nějak vyčíst. Jsem momentálně v klasickém zaměstnaneckém poměru. Teď jsem těhu a chtěla bych zaměstnavateli navrhnout, že bych mohla částečně pracovat z domu. Jde mi o to, že formou dohody si nemohu přivydělávat u stejného zaměstnavatele. Já mám ale pozastavenou živnost a tak mě napadlo, že bych mohla živnost obnovit jako vedlejší činnost, ale nikde nemohu zjistit, jestli se podmínka nepracování pro stejného zaměstnavatele vztahuje i na OSVČ. Taky by mě zajímalo, jak by to bylo v případě, že bych pak eventuelně čekala další... před MD bych zase živnost pozastavila (jelikož při MD nelze podnikat)... a PPM by se vypočítala opět jako u prvního dítěte tzn. z příjmu od zaměstnavatele? Nebo bych si musela už předtím platit vyšší nemocenskou sama?

nanyska
15. srp 2011

@misugle Já teda jsem na OSVČ a zároveň i pro zaměstnavatele pracuji jako zaměstnanec (není to moc legální). Budu pak dostávat MD, ale během ní si nesmím nic fakturovat (to pak není nárok na MD). Po uplynutí MD si při RD můžu zase začít fakturovat. Nevím teda jestli ti šlo o toto..živnost pozastavovat nebudu, na těch pár měsíců to nemá smysl. MD se vypočítává z posledních 12měsíců (platů) před porodem. Pokud bys byla pouze na ŽL, tak na MD bez dobrovolné nemocenské nemáš nárok.

pavlinka_zetko
15. srp 2011

@misugle Ahoj, pro jednoho zaměstnavatele nemůžeš vykonávat tutéž práci na pracovní poměr a jako OSVČ. Teoreticky můžeš být zaměstnaná jako uklízečka a fakturovat za účetnictví, ale ta hranice se hledá velice špatně a vždycky je to dost "vachrlatý." Pohoršila bysis i co se týče výše PPM. Pokud bys část výdělku měla jako OSVČ na vedlejší činnost, neprojevil by se ve výšce mateřské. Jinak u zaměstnanců se počítá PPM k druhému dítěti z příjmů k prvnímu, takže tam by rozdíl nebyl, ale jde o to, že bys měla tímto krokem již nižší první PPM.
No a pak už jen to, že kdybysis zkrátila úvazek a peníze z pracovního poměru, tak ten upravený pracovní poměr musí zaměstnavatel držet během MD a RD ale OSVČ nemusí držet nic. Takže to fakt nedoporučuju.

lendaw
15. srp 2011

@pavlinka_zetko doktor ti může napsat neomezené vycházky. Tak jsem to měla já🙂 Jak by to bylo v případě nástupu na HPP na dobu určitou, to nevím. Zas takový profík nejsem😀

laola
15. srp 2011

Ahoj holky, jako OSVČ vedlejší musím při pobírání rodičovského příspěvku přerušit činnost?
A když jsem na PN, je třeba to někde hlásit (kromě zaměstnavatele)? Díky 😵

pavlinka_zetko
15. srp 2011

@laola Při rodičovském příspěvku přerušovat nemusíš, pouze při pobírání mateřské nesmíš podnikat. Ale stačí, když nic neděláš, nemusíš pozastavovat živnost nebo tak něco. A s tou pracovní neschopností asi myslíš zaměstnance? OSVČ zaměstnavatele nemá. Zaměstnanec nahlásí zaměstnavateli a ten už si věci jako sociálku zařídí sám.

sipkova1
15. srp 2011

Ahoj holky, chci se zeptat:
pro přiznání PPM pro OSVČ je 2. podmínka, že je OSVČ účasten nem. pojištění 180 dní. Počítá se do té doby účasti i doba kdy je OSVČ na nemocenské? (a tudíž neplatí zálohy na nemocenské). Díky moc

pavlinka_zetko
15. srp 2011

@lendaw Tak já to někde vyšťourám a dám vědět. Když jsem nastupovala na MD letos v březnu, tak se mi PPM počítala pouze z posledního příjmu. Což bylo v mém případě asi 8 měsíců z podnikání. Výdělek ze zaměstnaní, které jsem měla před zahájením podnikání se tam nepromítl. Takže myslím, že pokud ukončíš podnikání a před nástupem na MD budeš zaměstnaná, tak se PPM bude počítat ze mzdy a zaplacené nemocenské pojištění z podnikání se tam nepromítne. Pouze se použijí počty dní pojištění, aby vznikl nárok.

laola
15. srp 2011

@pavlinka_zetko , moc děkuju. Tak to je super, že to nemusím hlásit 😵

misugle
15. srp 2011

@pavlinka_zetko
@nanyska
No já spíš uvažuju, že bych právě jako osvč začala až na rodičáku. Myslím, že by byla dohoda se zaměstnavatelem schůdná, že bych pro ně něco dělala i na mateřské, ale vyfakturovala jim to až budu na rodičáku. Tím pádem by mi to PPM neovlivnilo.... ale je tu právě problém s tím, že nevím jak je to s tím pracovnáním jako osvč a zároveň být zaměstnanec a vykonávat stejnou činnost. Zatím ani nevím, jak by se na to zaměstnavatel tvářil, ale z ekonomického hlediska si myslím, že by na to asi slyšel.

pavlinka_zetko
15. srp 2011

@misugle To si pis, ze by na to slysel. Muj zamestnavatel byl taky rad, kdyz jsem zacala pracovat na ICO, tesne pred otehotnenim. A pak se mnou pekne vyjebal. Takze radim, dobre si to rozmysli.
Ale ciste technicky muzes fakturovat i pri matersky, pokud budes pobirat PPM z pracovniho pomeru (tj nikoli z podnikani), tak muzes pri materske fakturovat. A naopak. Pokud OSVČ pobira materskou z podnikani (z nemocenskeho pojisteni, co si platila jako osvč), tak se muze pri MD nechat zamestnat. Vzdycky nemuzes delat to, z ceho pobiras PPM, to druhe ano.

misugle
15. srp 2011

@pavlinka_zetko acháááá tak takhle to je.... takže ne že vůbec nemůžeš podnikat na md... jen nemůžeš vydělávat prachy z takové činnosti z jaké Ti je ppm vyplácena.
No mě se jedná právě hlavně o to abych zůstala v zaměstnaneckém poměru, aby mi drželi místo. Pokud pro ně budu ale pak pracovat z domu, tak jim odpadá hledání nového zaměstnance a jelikož bych samozřejmě nepracovala na 100% tak bych samozřejmě fakturovala jen za odpracovanou práci, tak by ušetřili na mzdových nákladech si myslím. Nevíš jestli zaměstnavatel platí odvody i za zaměstnance na mateřské a rodičovské... nebo za ty nic neplatí? Z čeho by to počítal, když jim nevyplácí mzdu žejo... tak za tyhle zaměstnance nic neplatí ne?

j.a.n.i
15. srp 2011

@misugle Nene, za zaměstnance na MD a RD neplatí ani korunu, pouze na ČSSZ a ZP nahlásí že je zaměstnanec na MD / RD.

pavlinka_zetko
16. srp 2011

@misugle odvody už odpověděla jani, platí se ze mzdy, takže zaměstnanec na MD zaměstnavatele prakticky nic nestojí. jenom ještě pro upřesnění, ikdyž budeš na mateřský, tak nemůžeš fakturovat za stejnou práci na jakou máš pracovní smlouvu. A pak ještě jedna věc, i za dobu co jsi na MD Ti vzniká nárok na dovolenou, takže než nastoupíš na rodičák, požádej zaměstnavatele písemně o dovolenou, která naváže na MD a na ní RD. Když to neuděláš, málokterý zaměstnavatel se připomene. Tak je škoda o ty peníze přijít.

misugle
16. srp 2011

@pavlinka_zetko Tyjo dík za tip, to by mě nenapadlo, že mám nárok na dovolenou i na MD. 🙂 To se hodí vědět. 🙂
S tím fakturováním to ještě budu muset nějak vykoumat. No mám na to čas tak půl roku to vyřešit a kdo ví... třeba o mou práci na MD a RD ani nebudou mít zájem... a nebo přijdou s jiným návrhem. Jen jsem chtěla mít v hlavě trošku reálnou představu o řešení situace až půjdu tak za 14 dní za šéfem s tou novinou.

dandelion
31. srp 2011

Ahoj holky... mám dotaz... kamarádka je od ledna 2011 jako OSVČ, platí si nemoc. pojištění, je v 6tt a zajímá se o to na co bude mít nárok... Jak to tedy je? 🙂

j.a.n.i
31. srp 2011

@dandelion Pokud si od ledna platí nemocenské, tak má normálně nárok jak na nemocenskou, tak na PPM, obojí se ji bude počítat podle výše odvodů na nemocenské (případně sociální, pokud ji to nebude proti sobě sedět).

luckamb
12. zář 2011

Ahoj holky,
mám dotaz na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem na mateřské od července 2010, svojí činnost jako OSVČ jsem nepřerušila, nepozastavila ani nic jiného. Chci se zeptat, zda když si od října 2011 začnu opět platit nemocenské pojištění ve výši 1000,-- a splním podmínku 180 dní pojištění bez přerušení, zda budu mít poté opět nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jaká mi byla vyplácena u prvního dítěte?

veronikaprostenika
12. zář 2011

@j.a.n.i Ahoj Jani, už po několikáte se na Tebe obracím s prosbou o radu 😅 . Jsem osvč, platím si nemocenske pojisteni. Od 8.9. jsem na neschopence, chtěla jsem se zeptat, jak je to s placením zdravotniho a socialniho? Já totiž sla osobne na sociálku a vyptavala se co a jak mám zarídit a ta pani mi to nejak moc nevysvetlila. Vím, že prvních 21 dní nedostavam nic, pak už jo, ale nevím, jestli budu platit zdravotní i ted za zari, když už od 8.9. nepracuju. A je jeste neco, co bych mela zaridit nebo na co si dat pozor? Já se bojím, abych na neco nezapomnela a pak byl problem-na nasi socialce mi vzdy neco reknou a ve vysledku je to jinak 🙄 , ale to je na dlouhe povidani...
Moc dekuji za radu. Veronika

j.a.n.i
12. zář 2011

@luckamb Když si opět bude platit nemocenské a splníš tu podmínku 180 dní, tak nárok na PPM mít budeš, ale nebude ve stejné výši jako ta první. A hlavně pokud by sis chtěla platit 1000,- na nemocenské, tak musíš platit cca 12700,- na sociální, což se moc nevyplatí.

j.a.n.i
12. zář 2011

@veronikaprostenika Za září ještě zaplatit musíš, nemusí se platit až za měsíce, které si celé na neschopence, takže poku se jedná o dlouhodobou neschopenku, tak nebudeš platit za říjen a dále. Jo a asi raději nahlaš na zdravotní pojišťovnu, že si na neschopence, u mě nějak řešili, že jsem jim to nenahlásila, ale tím, že jsem to měla jako vedlejší, tak to výrazně nevadilo.