Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
24. čer 2010

@georgine - to asi neví nikdo, mluvilo se o zrušení porodného a snížení rodičovského příspěvku o 10%. o mateřských se myslím nediskutovalo....

j.a.n.i
24. čer 2010

@georgine ještě jsem někde zaslechla, že by se zálohy na nemocenské měly zase platit podle odvodů na sociální, že se aktuální úprava hodně zneužívá... ale jak to bude rychlé a jak přesně se to má měnit netuším...

georgine
25. čer 2010

@j.a.n.i , @vojtisek2007 mám z toho trochu obavy páč jako já na to mám štěstí, když si něco naplánuji tak mi to zkopnou ti "nahoře" ve vládě... 😠 a tomu bych chtěla předejít, smao se nedá předpokládat jak rychlí budou lidi v naší "nové vládě" ale obecně se dá říct že s Lednem to přichází... 😒 takže proto,
j.a.n.i jsem nyní na nemocenské a ráda bych na ni zůstala co nejdéle, samo se mi načítají dny do nemocenského pojištění a to je tak i tak ku prospěchu, jen relativně rychle využít ty penízky.. 😉
zajímavé bylo, že jsem se na OSSZ referentky ptala zda lidé tuto možnsot dobrovolného připojištění využívají, a ona říkala že málo, že jim to spíše nedochází.. 😕 tak sem byla v šoku, páč mě to připadá více než zneužívatelné 😀

marketecka
25. čer 2010

Holky, nevím, jestli se už se to tady neřešilo... nicméně kdybyste věděli opověď na můj dotaz, budu moooc vděčná. (Resp. vděčná za sestru, ty informace potřebuji pro ni).
Je nyní na RD, v pracovním poměru žádném, chtěla by začít jako OSVČ, ale moc jí není jasné, zda se může přihlásit nemocenskému pojištění - když bude mít činnost jako vedlejší, aby pak případně mohla čerpat dávky z nemocenského pojištění (např. kvůli dalšímu rizikovému těhotenství). To si to pak musí nahlásit jako hlavní, tu činnost - aby byla povinna platit SP, následně pak nemocenské pojištění?
A jak je to s vyplácením dávek nemocenského pojištění x vyplácením rodičovského příspěvku nebo mateřské?
Díky moc, m.

vojtisek2007
25. čer 2010

@marketecka - jako osvč samozřejmě začít může - nemocenské pojištění je dobrovolné, je jedno jestli má živnost jako vedlejší nebo hlavní, když splní podmínky pro nárok na nemoc. (PPM) bude dostávat dávky podle výše záloh - nejméně se platí 56,- nejvýše 1010/měsíčně. Ikdyž bude na RD s prvním dítětem může pobírat z titulu osvč nemoc -pokud splní podmínky. 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky a 180dnů bezprostředně před události jako platící osvč....tohle musí splnit při nároku na mateřskou. Na nemocenskou bude mít nárok ihned,pokud se nahlásí na ossz do 7mi dnů od počátku živnosti, když to nestihne, má nárok na nemoc.po 3měsících. Nemoc.pojištění musí být vždy zaplacené včas (myslím do 20tého dne v měsíci) na účtě ossz jinak pojištění zaniká.

marketecka
25. čer 2010

@vojtisek2007 Děkuji 😉 , také jsem si to tak myslela - až na malý detail - tuším, že nárok na nemocenskou je tehdy, pokud jsme měli nemocenské pojištění aspoň tři měsíce bezprostředně před pracovní neschopností (při zahájení podnikání do 8 dnů od zahájení činnosti), tj., že tři měsíce platit musí tak nebo tak, jen těch 7 dnů má čas se přihlásit, aby se jí to počítalo jako celé 3 měsíce. To jsem zvědavá, jestli by jí pak gyndr. napsal nemocenskou - rizikovku, i když by věděl, že je doma se synem... 😖

vojtisek2007
25. čer 2010

@marketecka - když by podnikal na ŽL, tak nevidím důvod, proč by jí gyn. nenapsal neschopenku ?To že je na doma se synem na to přece nemá žádný vliv....

j.a.n.i
25. čer 2010

@marketecka já bych řekla, že je podstatné, jestli pro tu neschopenku bude nějaký zdravotní důvod, zbytek by nemělo být podstatné...

nursinka86
28. čer 2010

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat - jsem OSVČ a k placení nemocenského poj. jsem se přihlásila v červnu (tzn. za červen jsem nemoc. pojištěná). Kdy můžu nejdřív nastoupit na neschopenku aby se mi vyplácela nemocenská? (jsem těhotná ve 13. tt a chci jít na rizikové). Děkuji za odpovědi 😉

haruka
28. čer 2010

zdravim, jsem tehotna asi v 6tydnu, studuji doktorat v CR, mam ted sanci nastoupit v zahranici v EU do prace, snad mi umozni castecne pracovat na materske doma,neplatila jsem si nemocenske pojisteni, planuji ale obhajobu prace, platilo by to jako ukonceni studia? neprerusilo by mi to prave nastoupeni do prace v EU? muzu pak pobirat materskou a RP v CR? diky

vojtisek2007
29. čer 2010

@nursinka86 na nemocenskou máš nárok po třech měsících

marketecka
29. čer 2010

@vojtisek2007 tak jsem volala na linku nemocenské a fakt mi říkali, že nárok je ihned pokud se přihlásíš do 7 dnů... mně to jen nekoresponduje s tím, jak to chtějí vypočítávat... teď jsem trochu zmatená s tím, jak sestře poradit. 1) ať si zaplatí za červenec nemocenské pojïštění a v půlce sprpna (po doručení platby) ať odfičí na nemocenskou (rizikovku - vypadá, že se jim zadařilo 🙂... sice bere prášečky na udržení, ale snad to klapne!!! ) nebo ať počká ty tři měsíce a na nemo jde až potom... a ještě jsem trochu byla zmatená z toho, jak je to s rodičákem - ten jí počas nemocenských dávek vezmou? Nebo ne? Paní mi pořád točila něco o úřadu práce, ale ona šla na první mateřskou resp. nemocenskou ještě v ochranné lhůtě (měla pracovní úvazek na dobu určitou) a na žádný pracák se nehlásila... že to má nahlásit na úřad práce (i když jsem jí říkala, že doma s malým) a že rodičovský příspěvek dostávat nebude, jen tu nemocenskou 😎 a taky paní říkala, že nemusí čerpat zpomalenou variantu rodičáku, že klidně může jít na ty tři roky (
vysvětlovala jsem jí, že jako osvč to nestihne - nesplní podmínky délky pojištění). Zkusím dát více názorů dohromady 🙂 . Hezký letní den - už to mám za pár 😲

vojtisek2007
29. čer 2010

@marketecka jojo, jestl se stihne přihlásit do 8mi dnů má nárok na nemoc.hned a počítat se jí bude ze zálohy kterou odvede, zálohy nemusí platit až ten měsíc, který bude celý na PN, pozor zálohy se platí zpětně - tzn. že za červen, v červenci....(takže i kdyby celý červenec už byla na PN, stejně musí v červenci zálohu odvést, protože je za červen)nárok na rodičák jí nezanikne, bude pobírrat souběěžně rodičovksý příspěvek a nemocenskou....a ikdyž nestihne splnit podmínky jako osvč pro mateřskou, splní 100% podmínky pro čerpání nemocenské v souvislosti s porodem - to se čerpá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a je to právě pro ty matky, které nestihnou splnit ty dny na mateřskou, ale mají více než tři měsíce nemoc.pojištění....a potom má samozřejmě nárok si vybrat délku dalšího rodičáku.

gabtcha
30. čer 2010

@vojtisek2007 ahoj, mam jeste dotaz, psala jsi mi, ze je potreba platit nemocenskou jako OSVC min. 180 dni - je to pred porodem, nebo spise asi pred nastupem na materskou - 6 tydnu pred porodem?
Dekuji!

nursinka86
30. čer 2010

@gabtcha je to 180 dní před nástupem na mateřskou, což je 6-8 týdnů před porodem. Mě to bohužel nevyjde 😅

nursinka86
30. čer 2010

@vojtisek2007 díky za odpověď 😉

gabtcha
30. čer 2010

@nursinka86 aha, tak diky moc!uvidime, zvazuju kdy nastoupit jako OSVC srpen nebo zari....tak kdyby nahodou uz bych ted byla 2in1;) tak bych mela v srpnu....a tobe to nevyslo, vyjde priste, hlavne by miminko bylo zdrave, to ostatni je uz opravdu velmi okrajove....🙂 ahoj!

ojo
30. čer 2010

ahoj holky, jen písnu, jak jsem to udělala já 😉

@marketecka já to udělala takto 13.1. jsem založila OSVČ, do 8 dnů jsem se šla přihlásit na OSSZ + nemocenské a zdravotku, dne 10.2. jsem nastoupila na nemocenskou (rizikové) a zároveň tento den jsem poslala platbu na nemocenské pojištění cca 3000kč...dále jsem v březnu ještě musela zaplatit za ten únor (páč jsem nemarodila celý měsíc) a to už stačila pouze částka 56kč
prvních 14 dnů jsem nedostávala nic a pak už tu nejvyšší částku 😉 zároveň pobírám na Tomáška rodičovský příspěvek, který vyplácí úřad práce, nárok na PPM z OSVČ bohužel teda taky nesplňuji 😅

@vojtisek2007 vojti, zaujala mě to nemocenské v souvislosti s porodem...já mám teda ještě stále trvající PP, takže z tohoto mám nárok na PPM, ale když si přečteš výše, jak to mám u osvč, měla bych nárok i na to nemocenské v souvislosti s porodem i z OSVČ?? 😕

kacisekm
30. čer 2010

ahojky holky, jsem tu poprve a budu mit asi uplne blbe otazky ale vubec nevim jak to chodi.
s manzelem zaciname uvazovat ze bychom tak do 1 roka zalozili rodinu ale ja vubec nevim jak to udelat v praci. jsem OSVC od září 2007 to jsem si platila nemocenské pripojisteni pak jsem ho zrusila a ted si nic neplatim. zivnost mam jako HPP. pochopila jsem ze kdyz budem chtit mimi tak si musim zacit platit nemocenske pripojisteni tak dejme tomu ze bych si ted zacala platit napr. 1000 Kc mesicne a tak za 8 mesicu bysme zkusili pocit a povedlo by se.dostavala bych materskou a jak dlouho s vyplaci?
a pak jeste se zeptam mohu si nechat bezet zivnostensky list celou dobu akorat ho treba dat jako vedlajsak? musim pak platit socialni a zdravotni?
a muzu si pak prividelavat dejme tomu po sestinedeli? potrebuji udrzet salon a nevim jak na to ☹

marketecka
30. čer 2010

@vojtisek2007 no tak to by byla paráda, srdečné díky za odpověď... uděláme to tedy tak, že si zaplatí za červenec na začátku srpna a pak hned odejde na rizikovku (hlavně, ať jí to všechno vyjde - s mimčem, to je totiž nejdůležitější 😉 ), pak si zaplatí ještě ten srpen na začátku září - bůhví, jak se dostane k doktorovi, tak ať to má v pořádku... tak jak píše ojo... a je skvělé, že si bude moc vybrat 3 letou variantu čerpání rodičáku 🙂

marketecka
30. čer 2010

@ojo @vojtisek2007 díky za know-how, jen mi není jasné, proč jsi vkládala 3000,- Kč na nemocenské? měla jsem za to, že stačí 1010,- Kč pro maximální dávku 😖 , co myslíš, vojtisku?

ojo
30. čer 2010

@marketecka protože jsem nevěděla kolik vložit 😅 ale myslím, že by mělo stačit těch 1010kč, jen to nevím jistě 😉

vojtisek2007
30. čer 2010

@marketecka - aby dosáhla na nejvyšší PN tak stačí 1010/měsíc....když půjde třeba až za 40dnů na PN (více než měsíc) tak klidně 1200,-, ale ty tři tisíce u OJO byli zbytečné, ale zase když nevěděla, tak je lepší víc, než míň, páč doplatit si to potom už nejde....musela by přeruši PN, zaplatit si potřebnou výši a zase na ní nastoupit, což u osvč, když prvních 14dnů je doma zadara je na prd....

martinka81
4. črc 2010

Holky nevíte, jak by to bylo v případě nemocenského pojištění, kdybych přes léto přerušila činnost (byla bych 2 měsíce bez příjmu, tak bych radši přerušila a přihlásila se na ÚP) a v září činnost obnovila? Myslím tím, jestli by mi vznikl nárok na nem. ihned, kdybych se po obnovení nahlásila do 8 dnů?
Jinak od 2012 se chystají změny a už to nebude tak výhodné, což mě štve, že to nestihnu, tak bych příští rok chtěla stihnout alespoň pár měsíců pěknou nemocenskou.

dannys
5. črc 2010

ahoj, pravě to čtu na idnesu.cz .... porodné ruší od ledna 2011 (pravděpodobně, jen v případě, že to bude druhé nebo třetí dítě v pořadí) jak směšné, Nečas to vysvětluje, jako že když si za 13.000,- koupíte výbavu na první dítě(opravdu velká výbava-možná kočárek), tak ho použijete i na druhé (asi i za 10 let...) no o snižování mateřské pro OSVČ zatím nepíšou, takže to snad bude až od 2012, doufám!! Ale abychom se ještě nedivili... Je to s nima opravdu děs... 🙄

martinka81
5. črc 2010
ojo
6. črc 2010

@martinka81 jj, když znovu zahájíš činnost a přihlásíš se na nem. do 8.dnů, tak ten nárok máš hned 😉

martinka81
6. črc 2010

Jé tak to je paráda, to by mi to mohlo klapnout tak, jak plánuju. Díky 🙂

jajik25
7. črc 2010

Holky asi to sem nepatří ale nevim kam jinam to napsat.Momentálně jsem na RD a jsem zaměstnaná.Chtěla jsem se tedy zeptat jestli mám nárok na odstupný a v jaký výši když se firma zavře?Díky za odpověď 😉

j.a.n.i
7. črc 2010

@jajik25 nárok na odstupný máš a počítalo by se myslím z pravděpodobného výdělku, tj. z toho co máš ve smlouvě